Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop


zysix

Rekomendowane odpowiedzi

Oto dzisiaj 23 stycznia dotarł do mnie upragniony teleskop :helo: Celestorn C6-N ! Jak tylko troche ochłonołem rozpakowałem paczki wyjąłem wszystko i zacząłem montować. Rozłożyłem statyw zamocowałem pułęczkę, potem montaż i pokrętła do microruchów. Całość wygląda dość solidnie i jak na pierwszy rzut oka teleskop bardzo mi sie podoba :] . Jak narazie to mam tylko pytanie bo do microruchów sa dwa pokrętła jest całkowicie obojętne czy dam dłuższe do deklinacji czy do rektascensji? Pierwsze światełko nowym teleskopem załapałem dzięki jakiejś przypadkowej gwiazdce w bliźniętach. I narazie mam malutki problem z namierzaniem gwiazdek za pomocą montażu paralaktycznego tzn jak jest w szukaczu to bez problemu, ale jak chce dać na tej wysokosci w prawo to już problem. Na temat obrazu nie moge wiele powiedzieć ale na pewno jest rewelacyjny jak za te cene :D Recenzje dłuższą napisze po pierwszych obserwacjach wraz z Zayzikiem który przyjeżdza w czwartek bodajże i obejrzy sprzęt specjalistycznym okiem. Jeszcze mała dygresja po wielu rozmowach uważam to za optymalny sprzęt jak na mój budżet i zapotrzebowanie! :]

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :helo: a swoją drogą nie moge sie doczekać aż wykorzystam teleskop w pełni nawet jakbym teraz go sprawdził brrr przy -20 stopniach musiałbym się jeszcze zmagać z wiatrem a obserwacje i tak by utrudnił zabójczy śnieg. Nic tylko czekać aż nie będzie chmur, będzie mała wilgotność powietrzna brak mgły, śniegu i bedzie ciut cieplej i ruszać na podbój wszechswiata :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejny astromaniak ma wreszcie sprzęt upragniony :szczerbaty: najlepsze jest to że najpierw chciałem kupić jakiś teleskop, potem 10x50 potem 20x60 i dalej 15x75, 20x80,celestrona 114/900, reflektor 130mm, lunete Celestrona 100mm Wide View , potem znowu coś kombinowałem aż trafiła się okazja i C6-N w tej liście na pewno coś pominąłem... Ale dzięki temu przynajmniej coś niecoś liznąłem sobie wiedzy na każdy tych tematów : ]

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie staliśmy się wszycy radzący Zysixowi ten model współodpowiedzialnymi za zadowolenie z użytkowania tego lustereczka przez szczęśliwego nabywcę:)

Mieć należy nadzieję, że była to dobra, przyjacielska rada.

Wyprzedzając temat, rzucam pytanie samo cisnące się na usta, jakie okularki bedą potrzebne, filterki i temu podobne szklane ulepszacze obrazu? W zestawie z telepem był pewnie tylko Pl 20 mm?

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tak był tylko Plossl 20mm czyli pow. 37,5 <_< Pytanie też jest bardzo ciekawe jedne z pierwszych filtrów jakie na pewno kupie bedzie księżycowy tylko mam problem czy będzie to "Filtr polaryzacyjny Celestron 1,25" " czy najzwyklejszy filtr księzycowy za 50zł. Chciałbym też kupić zaraz potym filtr do obserwacji słońca. Ale w pierwszej kolejności bede musiał zakupić inne okulary bo przecierz ile można trzymać cudze okularki? Jakiś barlow 2x tylko nie wiem jaki i do tego jeszcze jeden okular mniej wiecej 10-9mm nie mam zielonego pojecia jaki kupic :P . Jak tylko kupie okulary, kupie w/w filtry 'tańsze' a potem pomyśle nad droższymi filtrami planetarnymi tudzież mgławicowymi. Tak to mniej wiecej wyglada :notworthy: W sumie zły pomysł zaraz napisze co mi chodzi po głowie ( mam na myśli jaki okular :D) Chyba lepiej tego barlowa i mniejszy okular np. 8mm bo wtedy bede miał możliwe pow. 37,5x 75x , 93x , 185x , no bo przy znośnym seeningu przy planetach ten telep pociągnie 185 na planetkach? Chociarz jeszcze by sie przydało pow. mniej wiecej 150x ale co zrobić, musze przemyślec to ale w pierwszej kolejności okulary potem "tańsze" filtry i potem zastanowię nad innymi. Chyba warto 8mm zakupić ale nie wiem, 10mm nie ma sensu bo jak bedzie barlow to dam barlow+ 20mm i to to samo, lepiej cos zeby powiekszenie wlasnie bylo 90x i 180x :/ 9mm tez ok ale lepsze 8, bo 6-7 mm juz za duze powiekszenie chyba.

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zysix jak ja Ci chłopie zazdroszcze:) no ale niedługo jak dozbierma kilka zlotych to tez sie pochwale nabytkiem, życze tylko pięknych chwil podczas obserwacji no i przede wszystkim pięknego czarnego nieba!!!

Pozdrawiam serdecznie wracam do mojej 10x50;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puszi nie martw się na pewno już nie długo dozbierasz i bedziesz miał wporzo sprzęt :Beer: swoją droga fajnie jest się nie martwić jaki sie kupic teleskop tylko jakie filtry czy okulary innne podejście do życia :D

 

PS.

Pierwsze w obserwacje w życiu samemu też przeprowadziłem lorneteczką 7x50 ;) jakaś taniocha ale ile się nią nauczyłem :] cały czas mam ją obok teleskopu teraz jako lornetke poglondowa na niebo przyda się na pierwszym wypadzie :Salut:

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.