Skocz do zawartości

Nowe oblicze serwisu lornetek


Arek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Wreszcie, po kilku miesiącach ciężkiej pracy możemy pokazać Wam jej

efekty. Nasza strona z testami lornetek zyskała nie tylko nowy wygląd,

nowy serwer, nowy adres ale także i dużo więcej nowych materiałów.

 

Wchodząc na http://www.optyczne.pl zyskujemy więc dostęp do:

 

-testów ponad 50 lornetek

-testów obiektywów fotograficznych (na razie 6 sztuk, ale liczba ta będzie rosła)

-testów teleskopów

-testów aparatów (już wkrótce)

-słowniczka zawierającego prawie 150 obszernie opisanych i zilustrowanych pojęć

-działu Artykuły, gdzie już teraz czeka na Was ponad 20 dużych i ciekawych tekstów. W szczególności, gdy ktoś zapyta o teleskop dla poczatkującego, zawsze na początek można mu polecić:

http://www.optyczne.pl/index.php?art=29

-bazy danych lornetek dostępnych na naszym rynku (ponad 200 sztuk i będzie dalej uzupełniana)

-najświeższych nowości z branży foto-optycznej

 

To jak szybko i intensywnie rozwijać się będzie Optyczne.pl zależy

w dużej mierze od Was. Jeśli strona przypadnie Wam do gustu, nie wahajcie

się odwiedzać jej jak najczęściej i polecić swoim znajomym.

 

Jeszcze w lutym pojawi się na niej obiecany test 27 lornetek 10x50,

nowe testy obiektywów i wiele innych ciekawych materiałów!

 

Kilka funkcji w serwisie jeszcze nie działa, będą jednak one dodawane

wraz z rozbudową już istniejących i pojawianiem się nowych działów.

Prosimy więc o wyrozumiałość.

 

Pozdrawiam,

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o Arku ogromne gratulacje, że wreszcie się Wam udało i wielkie dzięki za ten serwis :helo:

strona wygląda wyśmienicie i tyyle wiedzy do przeczytania :D

czy może będzie kiedyś możliwy jakiś wybór "skórki" co by tak ten czerwony nie walił po ..., no żeby bardziej astronomicznie było? to tak absolutnie na czerwo.. znaczy na szybko, lece czytać dalej

pozdrowienia

 

a słowniczek macie rewelacja :Beer::notworthy:

chyba jestem ślepy, przecież są kolory do wyboru :Boink:

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziekuję za wszystkie pochwały. Bardzo się cieszę, że stronka przypadła Wam do gustu.

 

Jeśli mielibyście ochotę nas zareklamować i chcecie umieścić nasz baner, to wszystkie przygotowane banery są tu:

 

http://www.optyczne.pl/banery/

 

Niektóre są naprawdę fajne więc warto zerknąć :)

 

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceść bardzo fajna stronka podobają mi się artykuły a najbardziej ten jaki telep. A tak poaa tym kiedyś mieliście opis okularów i krótkie porównanie w tabelce dokładnie pod tym linkiem: http://lornetki.camk.edu.pl/jakto/okulary.html czy jeszcze to gdzieś zamieszczacie bo sobie od czasu do czasu tam zerkałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak poaa tym kiedyś mieliście opis okularów i krótkie porównanie w tabelce dokładnie pod tym linkiem: http://lornetki.camk.edu.pl/jakto/okulary.html czy jeszcze to gdzieś zamieszczacie bo sobie od czasu do czasu tam zerkałem.

 

czy o to chodzilo? http://optyczne.pl/index.php?slownik=43

w slowniczku tez sa rysunki poszczegolnych okularow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie informacje udostępnione przez pana Arka okazały się bezcenne i nadal oczywiście sie okazują.

Także również chciałbym złożyć skromne w moich ustach [klawiszach] ale za to szczere GRATUALCJE !!

 

Wiem także, że pracę pana Arka również dostrzeżono za oceanem także tłumaczenie będzie mile widziane, choć to ogrom pracy... życze powodzenia w dalszych publikacjach w internecie jak i na łamach pism takich jak np. "Świat Techniki".

 

 

przesyłam także szczere PODZIĘKOWANIA

i wręczam Astro-oskara w kategorii popularno-naukowej

 

[chodzi o statuetkę, nie o forumowicza Oscar] :-D

 

 

Clear Sky Dla Mas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strona bardzo fajna, zawiera dużo ciekawej i przydatnej wiedzy.

 

Ale denerwuje mnie artykuł Lornetka czy Teleskop. Moim zdaniem zawiera sporo nieprawdziwych faktów, które bardzo początkujący miłośnik astronomii może przyjąć na wiarę, a to niedobrze.

 

Np:

 

- Złożenie tych czynników powoduje, że typowa lornetka o średnicy obiektywu 50 mm daje obrazy porównywalne z 7-cm teleskopem, a lornetka 70-80 mm może śmiało stanąć w szranki z teleskopem 10-cm.

 

albo:

 

-W Polsce, gdzie klimat jest daleki od idealnego, obrazy gwiazd mają rozmiary typowo około 2 sekund. To jest więc realna rozdzielczość jaką możemy uzyskać przy pomocy naszego instrumentu, bez względu na to czy będzie to 5-cm lornetka, czy 30-cm teleskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. Bylem trochę nieścisły, zaraz poprawię. Chodziło mi, że lornetka 70-80 mm jest w stanie wygrać pojedynek

z teleskopem zwierciadlanym 10cm, gdzie obstrukcja i sprawność zwierciadłeł zrobią swoje. Oczywiście przegra ona

porównanie z refraktorem 10cm.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jednak nie tylko o to mi chodziło. Wiadomo że pod względem ilości światła to lornetka będzie lepsza, jednak zasięg gwiazdowy teleskop będzie miał lepszy ze względu na pracę w większych powiększeniach.

 

Natomiast z tą zdolnością rozdzielczą to chodzi mi głównie o to że teleskopy posiadają faktycznie te 2" łuku ale tylko przy powiększeniach większych od około 100x a nie w każdym powiększeniu. Natomiast np 60mm lornetka będzie miała zdolność rozdzielczą około (180/powiększenie) sekund łuku czyli dla powiększenia 20x rodzielczość wyniesie około 9" a i to tylko w przypadku trzymania na statywie i dobrego obiektywu wraz z okularem.

 

Myślę że należałoby zaznaczyć że zdolność rozdzielcza lornetki zależy w głównej mierze od powiększenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jednak nie tylko o to mi chodziło. Wiadomo że pod względem ilości światła to lornetka będzie lepsza, jednak zasięg gwiazdowy teleskop będzie miał lepszy ze względu na pracę w większych powiększeniach.

 

Oj tutaj polemizowałbym silnie, więc pozwól, że zostanę przy swojej wersji. Nie demonizuj wpływu powiększenia na na

zasięg. Poza tym o ile w przypadku gwiazd może to nieznacznie pomóc, w przypadku obiektów mgławicowych już nie

zawsze.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.