Skocz do zawartości

CO ZOBACZĘ PRZEZ 10X50 a`la tento 10x50


waldixs

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.Jestem amatorem dzis kupiłem lornetke FOMEI TERRA 10X50 porównywałem ja z TENTO 10x50. szczerze bardzo sie ciesze z zakupu bo nie sadziłem ze jakos obrazu przewyzszy sławne TENTO 10x50..I teraz pytanie co jestem wstanie dostrzec na niebie uzywając tej klasy lornete?

Dodam że mieszkam w Łodzi, Może ktoś podpowie gdzie wybrac sie na nocne obserwacje nieba?

 

Pozdrawiam wszytkich

Waldi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej!!!

Lorneta ;) 10x50 to idealny sprzęt do oglądania nieba, dzięki niej poznasz wiele gwiazdozbiorów, gwiazd ich położenia na niebie itp. Teraz polecam obserwacje Plejad, Oriona z jego mieczem (zapewne zobaczysz lekko zamglone M42:) Niektórzy piszą, że można dostrzec to gołym okiem, ale moje gałki w takim razie są zjechane bo ledwo je widzę zerkając B) a lorneta 10x50 umożliwi Ci po prostu ich zobaczenie:) Od czegoś trzeba zacząć, potem jak Cię wciągnie to....sam zobaczysz:) bania mała :D

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.s czy wy też wszędzie zabieracie sprzęt (no moze za wyjatkiem wyjscia po bułki) ?

hehe ja ostatnio właśnie szedłem własnie do piekarni po bułki (powiedziałem do żonki; kochanie to może ja skoczę kupić jakieś pieczywko na jutro:) i to była jedyna okazja, żeby zabrać lornetkę i troche poobserwować niebo:)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tyle, ile możesz, staraj się uciekać z tą lornetką pod ciemne niebo, najlepiej za miasto, w ostateczności na jakieś tereny osłonięte przed światłami ulicznymi [oczywiście, jak niebo jest ciemne, a nie różowe -odbite światło od mgieł i chmur]. Różnica jest kolosalna, wiekszość obiektów jest dostrzegalna raczej wyłacznie za miastem. Lornetka 50mm masz szansę dostrzec kilka - kilkanaście gromad otwartych, w tym najajśniejsze M45, M44, hi ha Persei, M35-38. Poza tym mgławica M42 w mieczu Oriona. Kilka najwiekszych i najjasniejszych gromad kulistych też jest w Twoim zasięgu, poczynając od M13, M22. Z tej ostatniej klasy obiektów ciężko jest je w lornetce odróżnić od gwiazd [małe i zwarte]. Do tego parę dużych i jasnych galaktyk: M31, M33, M81/82. Raz na jakiś czas trafi sie jasna kometa. Wreszcie, przy wyjatkowo dobrych warunkach i najlepiej ze statywu dostrzeżesz 4 księżyce Jowisza.

50-tka to b. mały sprzęt, ale pod ciemnym niebem sporo potrafi. Jest to też najwiekszy w zasadzie sensowny sprzet do zabrania na wycieczkę w góry - a tam niebo potrafi być naprawde niesamowite...

Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zazwyczaj patrzę się na niebo lornetką 20x60mm. Ale ostatnio na Teneryfie obserwowałem lornetką 10x50mm (przy naprawdę dobrych warunkach) i okazało się, że i ta 10x50mm wiele potrafi. Niemniej jednak jest to raczej lornetka niejako poglądowa, a nie do jakichś szczególowych obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis po raz kolejny z przyjemnością stwierdziłem ze moja lorneta jest OK!Miałem okazje sprawdzić ją z kilkoma innymi znacznie Droższymi.podczas obserwacji na lotnisku.

Pozdrawiam Waldi

 

P.s. I dziękuję za odpowiedzi

 

A dalbys rade wrzucic kilka fotek na Forum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.