Skocz do zawartości

Teleskop 150 ???


Brodi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!!

 

Patrze po Internecie dosyć długo i zastanawiam się nad wyborem teleskopu. Więc, chciałbym teleskop, którym można będzie dobrze oglądać planety jak i DS'y. Większość czasu będzie stał na balkonie z piękną łuną ,z centrum miasta :D , ale również zamierzam często wyjerzdzac poza miasto... Teleskop najlepiej jakgdyby był na statywie paralaktycznym (chcę porobić zdjęcia). Zastanawiam sie nad reflektorem 150, np:

 

1. deltaoptical.pl/

 

2. fotoclassic.pl/

 

3. www.astrokrak.pl/

 

Proszę, pomóżcie mi wybrać coś dobrego. Jak macie inne pomysły proszę o szybką odpowiedź... :Beer:

 

 

Z góry dzięki!!!

Edytowane przez Brodi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linki nie działają... przynajmniej mi <_<

 

Ale zapewne chodzi o to:

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=344

 

http://market.fotoclassic.pl/product_info....&products_id=94

 

i o coś z Delty tylko o co?

Edytowane przez KENDZIOR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o te teleskopy:

 

==> Celestron C6-N

==> Synta 150/1200

==> "Meade/Bresser" Messier N-150

lub "Soligor" MT-750

 

Sprecyzuje dokładniej. Wole bardziej oglądać DS'y, ale planety to też super sprawa. :notworthy:

Chciałbym wiedzieć jaki teleskop byłby dla mnie najlepszy, ale proszę nie proponować mi synty 200... :Boink:

 

 

Wielkie dzięki !!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesć !!!

 

Wybrałbym "Meade/Bresser" Messier N-150.

Świałtłosiła uniwersalna jeżeli chodzi o planetki i DS oraz rozsądny montaż wystarczający do wizuala.

Newton o tej świałosile powinien mieć komę zredukowaną do minimum.

Reszta zależy od zasobności Twojego portfela.

Podrawiam!!! :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie polecal bym niesprawdzonego teleskopu (chyba, ze jestes jego userem i wiesz co piszesz). Z listy podanej wyzej C6N jest najbardziej popularny. Osobiscie polecal bym C8N, ale mozesz miec problemy z jego rozmiarami przy manewrach na balkonie. Jezeli chcesz lookac tylko z miasta i z balkonu to:

 

1. Zapomnij o DSach.

2. Musisz miec maly sprzet

 

A przy takich zalozeniach w ogole nie pakuj sie w netwona. Jezeli jednak zamierzasz robic czeste wypady, Kupuj C8N i po problemie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że jakieś 1,5m(może 2m) x 3,5 . A jeśli chodzi o C8-N to jest trochę za drogi, na sprzęt za 2200zł mnie nie stać. Zapomniałem wspomnieć że mój budżet wynosi 1500-1800zł, więc zostają do wyboru tylko 150. Powiedźcie mi coś więcej o tym "Meade/Bresser" Messier N-150, bo wygląda na bardzo fajny (montaż EQ5, 3 okulary, ogniskowa 1200 i wyciąg 2"), za taką cenę myśle, że się opłaca - 1799zl... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam C6n 150/750 na CG4 (EQ3-2). Ściślej jeszcze posiadam bo zmieniam sprzęt na lustro 200mm.

 

Co do jakości samej tuby to jest ona podobna jak we wszystkich popularnych teleskopach (Synta, Orion).

 

Ogniskowa jest przynajmniej jak dla mnie za krótka na planety, trzeba kombinować z barlowami i krótkimi okularami aby zobaczyć coś ciekawego.

Ja bardziej preferowałem (i nadal to robię) DS-y więc ten teleskop uważam za dobry zakup na początek, dodatkowo po roku człowiek nauczy się operować teleskopem, przekona co lubi oglądać, itd.

Teraz wiem że do planet to Tylko coś o zwartej konstrukcji i ogniskowej minimum ze 2metry np. SC.

 

Pewnym minusem C6n jest wyciąg 1 1/4" ale ponieważ mnie i tak nie było stać na drogie szerokokątne okularki 2" więc się na niego zdecydowałem.

Zresztą do takiego startowego teleskopu nie zamierzałem kupować docelowych okularów i do teraz posiadam wyłącznie plossle.

Obecnie przesiadam się na MT800 (stosunkowo mały, mobilny a lustro ma 200mm) ale to też najprawdopodobniej tylko na jakiś czas (rok).

 

 

Co do wyboru startowego teleskopu to polecam szukać jakiegoś używanego gdyż mniej się na tym traci. Zobacz C6n po roku chodzą za 1200zł.

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanko... C6-N posiada ogniskową 750mm, a Synta 1200mm. Czy mając światłosiłe f/8 przy 1200mm, czy będzie możliwość oglądania dosyć przyzwoitych DS'ów (oczywiście w warunkach poza miastem)??? :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanko... C6-N posiada ogniskową 750mm, a Synta 1200mm. Czy mając światłosiłe f/8 przy 1200mm, czy będzie możliwość oglądania dosyć przyzwoitych DS'ów (oczywiście w warunkach poza miastem)??? :Salut:

 

Zależy co rozumiesz przez przyzwoite (mam nadzieje że nie oczekujesz obrazów takich jak ze zdjęć). Ale jesli stoisz nogami na gruncie i wiesz czego mozna oczekiwać korzystając z teleskopów amatorskich to odpowiem Ci, że Synta daje baaardzo przywzoite obrazy, ja nawet powiedziałbym, że lepsze niż przyzwoite :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę że Synta, Orion czy Celestron są robione chyba przez jedną fabrykę i mają niemal identyczna budowę (co było poruszane w nie jednym wątku) to do DS wybrałbym krótszą ogniskową.

Na balkon do DS 150/750mm będzie jak znalazł. Zobacz co ci napisałem wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanko... C6-N posiada ogniskową 750mm, a Synta 1200mm. Czy mając światłosiłe f/8 przy 1200mm, czy będzie możliwość oglądania dosyć przyzwoitych DS'ów (oczywiście w warunkach poza miastem)??? :Salut:

 

jesli chodzi o swiatlosile to Synta F/8 jest teleskopem srednioswiatlosilnym co w przypadku Newtona bedzie za rowno niezly do Planet i dobry do DS'ow tak okreslili Oriona XT6 w jednym z tekstow ktore na jego temat czytalem ...jesli chodzi o ogladanie DS'ow to z miasta i to w miejscu gdzie jest tego swiatla nieco mniejh widac najjasniejsze DS'y ...no najlepszych w miescie jakie mozna dojrzec dla mnie to dwie gromady NGC w Perseuszu ...M31 ...Mglawice w Orionie a takze Ring Nebule ...widac wyraznie bez wiekszych problemow ..jednak im ciemniejsze miejsce tym obraz sie dosc gwaltownie zmienia na lepszy no i fakt obiektu najbardziej w zenice tez odgrywa duza role ...Planety widac dobrze ..Saturn przy 240 x widac bardzo dobrze ze szczegolami atmosfery pierscieniami cieniami na pierscieniach i przerwami pomiedzy pierscieniami jesli trafi sie seeing to widac naprawde dobrze i czasami ma sie wrazenie ze jak na zdjeciu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli chodzi o swiatlosile to Synta F/8 jest teleskopem srednioswiatlosilnym co w przypadku Newtona bedzie za rowno niezly do Planet i dobry do DS'ow tak okreslili Oriona XT6 w jednym z tekstow ktore na jego temat czytalem ...jesli chodzi o ogladanie DS'ow to z miasta i to w miejscu gdzie jest tego swiatla nieco mniejh widac najjasniejsze DS'y ...no najlepszych w miescie jakie mozna dojrzec dla mnie to dwie gromady NGC w Perseuszu ...M31 ...Mglawice w Orionie a takze Ring Nebule ...widac wyraznie bez wiekszych problemow ..jednak im ciemniejsze miejsce tym obraz sie dosc gwaltownie zmienia na lepszy no i fakt obiektu lezacego najbardziej w zenice tez odgrywa duza role ...Planety widac dobrze ..Saturn przy 240 x widac bardzo dobrze ze szczegolami atmosfery pierscieniami cieniami na pierscieniach i przerwami pomiedzy pierscieniami jesli trafi sie seeing to widac naprawde dobrze i czasami ma sie wrazenie ze jak na zdjeciu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kolejne pytanko, na temat montażu. Synta jak i C6-n posiadają montaż EQ-3-2. Co o nim myślicie, czy nie będzie za cherlawy dla takich teleskopów??? Jak bardzo drga telep podczas obserwacji??? :szczerbaty:

Edytowane przez Brodi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też z balkonu patrzę więc im mniejsze tym lepsze. Zdecydowanie C6N nie miałem z mnim doczynienia ale wybrał bym go ze względu na rozmiary. Ja z tubą o długości 0,9 m dobrze sobię radze na balkonie o standardowych rozmiarach wczesnych lat 90-tych.

A moze coś takiego

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...118d1cbfb011c41

 

Tylko nie wiem czy to dobre do DSów i tu pytanie do forumowiczów.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też z balkonu patrzę więc im mniejsze tym lepsze. Zdecydowanie C6N nie miałem z mnim doczynienia ale wybrał bym go ze względu na rozmiary. Ja z tubą o długości 0,9 m dobrze sobię radze na balkonie o standardowych rozmiarach wczesnych lat 90-tych.

A moze coś takiego

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...118d1cbfb011c41

 

Tylko nie wiem czy to dobre do DSów i tu pytanie do forumowiczów.

Pozdrawiam

 

Do planet ok. do DSów zbyt ciemny.

 

EQ3-2 do wizuala zupełnie wystarcza, jak posadzisz go na statywie od teodolitu to nawet z dużym powiększeniem jest ok.. Ja obecnie mam MT800 posadzonego na moncie Soligora który z wyglądu sprawia wrażenie bardziej cherlawego niż ten EQ3-2.

Jak tylko będzie pogoda to przekładam MT800 na EQ3-2 Celestrona i zobaczymy jak będzie. Zastanawiam się czy nie zostawić sobie EQ3-2 bo ma możliwość założenia napędu na obie osie, z drugiej strony i tak nie kupię goto pod ten montaż więc prowadzenie w jednej osi mi wystarczy, lunetke biegunową też mam więc chyba jednak soligor pozostanie pod MT800.

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.