Skocz do zawartości

MTO


DaVe

Rekomendowane odpowiedzi

Oooo Dave, myślałem że już dawno sprzedałeś tego MTO....

Chyba MTO wyszło z mody :-(

 

200/1200 za 222"ojro"robi swoje.A już w kolejce czeka 300 z GSO.Troche podganiamy świat,chociaż na zachodzie z reguły podstawowy jest Maksutov "trochę" większej srednicy niż MTO ,na solidnym betonie lub rurze opleciony kablami jak choinka na święta.Dobrze że my emeryci dostajemy od dzis podwyżke jest za co kupić :ha: .Ale MTO też ma spore zasługi dla astronomii praktycznie w całej Europie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oooo Dave, myślałem że już dawno sprzedałeś tego MTO....

Chyba MTO wyszło z mody :-(

 

Sorry Robert, ale zupełnie nie zgadzam się z tym. Dla osób które jadą do Turcji moim zdaniem MTO się najzwyczajniej w świecie nie nadaje, wybrałbym już jakieś tele 200, 300mm (np. Pentacon, Jupiter też są tanie). MTO ma po prostu za długa ogniskową i według mnie korona się nie zmieści na zdjęciu. Poza tym przy takiej ogniskowej dużo trudnie to wszystko ustawiać i prowadzić a jak wiesz zjawisko przebiega naprawdę szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry Robert, ale zupełnie nie zgadzam się z tym. Dla osób które jadą do Turcji moim zdaniem MTO się najzwyczajniej w świecie nie nadaje, wybrałbym już jakieś tele 200, 300mm (np. Pentacon, Jupiter też są tanie). MTO ma po prostu za długa ogniskową i według mnie korona się nie zmieści na zdjęciu. Poza tym przy takiej ogniskowej dużo trudnie to wszystko ustawiać i prowadzić a jak wiesz zjawisko przebiega naprawdę szybko.

 

Niestety Tomek ma racje MTO było by może ok na zaćmienie gdyby focic pełna klatka ( bez korektorów )

Niestety ja foce cyfrowym APS'em i to już dla mnie za wiele.Dla tego obie moje lustrzane 500ki znalazły już tymczasowych właścicieli na zaćmienie. Pozatym mam już zarezerwowany sprzęt zdecydowanie lepszej jakości:) Kłopot jest jeszcze z montażem lub statywem.

Aktualnie rozmyślam nad podróbka manfrotto 190pro (widziałem ostatnio na allegro niemal idealna kopie-wizualna) lecz teraz mi znikneła. Takie cos idealnie by mi pasowało do późniejszych zastosowań ale co z samym zaćmieniem. Czy uwisi mi na tym 80ed ?? Zwłaszcza na kulowej głowicy.

 

Pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry Robert, ale zupełnie nie zgadzam się z tym. Dla osób które jadą do Turcji moim zdaniem MTO się najzwyczajniej w świecie nie nadaje, wybrałbym już jakieś tele 200, 300mm (np. Pentacon, Jupiter też są tanie). MTO ma po prostu za długa ogniskową i według mnie korona się nie zmieści na zdjęciu. Poza tym przy takiej ogniskowej dużo trudnie to wszystko ustawiać i prowadzić a jak wiesz zjawisko przebiega naprawdę szybko.

 

Oczywiście masz prawo się nie zgodzić, ale ja pozostanę przy swoim.

 

Po pierwsze napisałem, że MTO jest dobre o ile nie ma się czegoś lepszego :), po drugie uważam, że 200-300 mm, to jednak za mało, na pojedyncze klatki z zaćmieniem, a szczególnie, gdy jest to faza częściowa. Oczywiście jadąc do Turcji każdy nastawia się przede wszystkim na ujęcia zaćmienia całkowitego i korony, ale korona, wcale nie jest taka duża.

 

Poniżej daję link do zdjęcia zaćmienia Słońca z 1999 roku, niestety z Polski, a więc częściowego. W dodatku zdjęcie robione przez warstwę chmur (i filtr) więc wyszło nieefektownie. Ale to zdjęcie przez MTO i chodziło mi o pokazanie, że po bokach Słońca zostało jeszcze trochę miejsca na ewentualną koronę :)

 

http://gallery.astronet.pl/images/01939.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert, weź również pod uwagę, że mnóstwo osób używa obecnie Canona 300D o mniejszym polu niz mały obrazek. Poza tym widziałem na ostatnim zaćmieniu w październiku jak kolega Aurora jednak ciut się męczył z MTO. Mimo wszystko trzeba być doświadczoną osobą aby bezstresowo sobie poradzić w trakcie dosyć krótkiego jednak zaćmienia, gdzie tyle innych rzeczy dzieje się naokoło, szczególnie jak się ma do dyspozycji statyw foto a nie np. paralaktyka. Chyba nie o to chodzi, żeby się mordować przy sprzęcie cały czas zamiast przeżyć to zjawisko np popalając sobie spokojnie cygarko ;)

 

P.S. Sam miałem teleskop z ogniskową 600mm na paralaktyku bez silników i naprawdę to jest wkurzające, bo zamiast przeżywać sobie to wspaniałe zjawisko trzeba nonstop popychać teleskop do przodu :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zjawisko jest na tyle krótkie, że albo wybiera się delektowanie samym widokiem, albo focenie. I bez względu, czy będzie to obiektyw 300 mm, czy 1000 mm czasu i tak będzie za mało :).

 

Nie mam doświadczenia jeżeli chodzi o zdjęcia robione w czasie całkowitych zaćmień, ale wiem, że "łowca zaćmień" Marcin Sienko poleca MTO także w perspektywie tureckiego zaćmienia (właśnie ukazał się jego artykuł w jednym z czasopism).

 

Pozdrawiam :) i kończę bo DaVe natrze mi uszy, że mu zaśmiecam wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym cos sprzedawal to opisalbym przedmiot, jego parametry, zastosowanie . Symbol i zdjecia to za malo . Nie znam sie na tym sprzecie , wyczytalem tylko 10/1000 - ale ze zdjecia i malowidoczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.