Skocz do zawartości

Druga Czerwona plama na JUPKU


MarcinP

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś rano przeczytałem artykuł o nowej czerwonej plamie na jowiszu jest o ok.1X mniejsza od WCP ale niema jeszcze tak ciemnego koloru więc do jej dostrzezenia potrzeba teleskopu o srednicy ok 25cm trzeba sie spieszyc bo moze zniknąć albo sie utrzymać i wzrosnąć na sile jest niedoleko WPC tylko nizej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radek Grochowski Z S&T: "It can be seen in telescopes with apertures 10 inches or larger."

To jest tylko szacunek. Jak coś widać w teleskopie 10", to w bardzo dobrych warunkach będzie też widoczne w teleskopie 8". Kiedyś miałem super seeing i przez swojego Tała 8" Czerwoną Plamę widziałem bardzo wyraźnie, a także wszystkie te zawirowania w pasach. Jestem przekonany, że w tych warunkach zobaczyłbym też Red Juniora i to bez większych problemów. No ale Tał to spotter planetarny, newton 8" raczej mu nie dorówna na tym polu. Ale i tak warto próbować.

 

BTW mówi się, że do zobaczenia przerwy Enckego potrzeba co najmniej 10" teleskopu. Tymczasem Darek B. widział ją przez 5" Maksutowa. Wszystko zależy od optyki i warunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ach .. :rolleyes: .. przydałoby się mieć nową teksturkę na Jupka do softu planetarnego.

 

Może ktoś z Was wie gdzie można ściągnąc coś takiego, ale jako aktualne zawierające już tą MCP (Małą Czerwoną Plame).

 

Tak do SN i CdC by się przydało, co by sobie posymulować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tylko szacunek. Jak coś widać w teleskopie 10", to w bardzo dobrych warunkach będzie też widoczne w teleskopie 8". Kiedyś miałem super seeing i przez swojego Tała 8" Czerwoną Plamę widziałem bardzo wyraźnie, a także wszystkie te zawirowania w pasach. Jestem przekonany, że w tych warunkach zobaczyłbym też Red Juniora i to bez większych problemów. No ale Tał to spotter planetarny, newton 8" raczej mu nie dorówna na tym polu. Ale i tak warto próbować.

 

BTW mówi się, że do zobaczenia przerwy Enckego potrzeba co najmniej 10" teleskopu. Tymczasem Darek B. widział ją przez 5" Maksutowa. Wszystko zależy od optyki i warunków.

Obserwacje Jowisza (wstałem o 2.00 z myślą o Polskiej Komecie, ale nie umiałem jej zlokalizowac...) rozpocząłem około 3.00. Około 3.30 dostrzegłem WCP (100% pewność) i Juniora(80% pewności).

Obserwacje zweryfikowałem z tranzytami podanymi na stronach:

http://skyandtelescope.com/observing/objec...ticle_107_1.asp

oraz

http://space.jpl.nasa.gov/

 

Pozycja dostrzeżonej Małej Czerwonej Plamy pokrywała się ze zdjęciami.

Użyłem: SYNTA 200/1200 i oklularów Vixen PL 6mm, Vixen PL 9mm, filtry (niebieski, pomaranczowy). Seeing 4/5 5/5. Pozycja Jowisza niekorzystna (nisko).

WCP była widoczna przez 1-2s, poczym warunki się pogarszały. Dostrzegłem równiez pasy polarne oraz zawirowania w pasach równikowych. Przed obserwacją nie sprawdzałem pozycji WCP, więc to chyba nie była autosugestia.. ;)

Zaliczyłem jeszcze piękną Wenus. Do kometki już nie wróciłem. Jowisz przebił wszystko... :D

Zmarzłem jak cholera ale było warto... :szczerbaty:

 

pogodnego nieba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.