Skocz do zawartości

ICM daje ciała


Rekomendowane odpowiedzi

Zauważyłem, że w ostatnich miesiącach całkiem często zdarzały się ICM-owi różne wpadki. Najczęściej dotyczyło to nocnych temperatur minimalnych, ale to co odstawili wczoraj to już totalna porażka. Według prognozy dla Świdnicy od ok. 19 wczoraj aż do dzisiaj rana miało być czyste niebo bez zjawisk, ewentualnie z symbolicznym zachmurzeniem. Tymczasem późnym wieczorem ciągle było zachmurzenie całkowite i sypał śnieg. Sprawdziłem ponownie prognozę - bezchmurnie i bez opadów, hmmm. Położyłem się spać po 1 w nocy i ciągle sypało, ale nastawiłem budzik na 4 rano, chciałem jechać na Pojmańskiego. O czwartej wyglądam przez okno - chmury, zamglenie i sypie. O szóstej jadę do pracy - chmury, zamglenie i sypie. Przez noc napadało jakieś 8cm :blink:

 

Chyba powinni chłopaki wymienić swoje XT-ki na coś nowszego <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w na odwyrtke. Zapowiedzieli pelne zachmurwienie. No to z lekka dusza uwalilem sie kolo polnocy mimo gwiazd na niebie, bo z A1 i tak beda nici. Ale jak o 6 rano wstalem i zobaczylem klar od horyzontu po horyzont to mna troche telepnelo <_<

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo ICM do prognozowania czystego nieba nie wystarczy !

 

Koledzy weźcie sobie prognoze ogólną z ICM-u (nie dla gmin), a potem koniecznie sprawdzajcie jeszcze ze 2 zdjęcia satelitarne w wysokiej rozdzielczości w podczerwieni i realu. Na podstawie kierunku wiatru z ICM można łatwo przewidziec przebieg zachmurzenia na tych zdjęciach sat. Takie postepowanie napewno pozwoli na bardziej udane obserwacje.

 

Ja nawet bardziej kieruje się zdjęciami sat niż ICM-em.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby czarownik w Afryce tak przepowiadał pogode to do tygodnia wylądowałby w kotle albo został rzucony lwom na pożarcie :szczerbaty: .Ostatnio meteorolodzy są wogóle dowcipni i głoszą np.temperaturę minimalną w nocy od -9 do -2 stopni.Czyli raczej trudno nie trafić :ha: .Wydaje mi się że względnie dokładne są prognozy NATOwskie a w telewizji prognozy CNN.Z drugiej strony jeżeli metorolodzy dalej jadą na utartych poglądach że przy wysokim ciśnieniu jest pogoda a przy niżu pada to akurat ostatnio absolutnie się to nie zgadza.Te zależności są znacznie bardziej skomplikowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony jeżeli metorolodzy dalej jadą na utartych poglądach że przy wysokim ciśnieniu jest pogoda a przy niżu pada to akurat ostatnio absolutnie się to nie zgadza.Te zależności są znacznie bardziej skomplikowane.

To fakt, taka ogólna zależność zazwyczaj się sprawdza, ale niekoniecznie w chłodnej porze roku, kiedy osiadanie powietrza w mało aktywnym wyżu jest niewielkie. Wtedy tworzy się inwersja, a razem z nią niskie chmury warstwowe z których nawet może padać mrzawka albo śnieżek (zdaje się, że mówi się na to "zgniły wyż"). Już kilka razy było tak tej zimy. Ma to swoje dobre strony jeżeli ktoś mieszka w pobliżu gór, bo po wyjściu na wysokość ~1000m, a czasem i mniej, można cieszyć oczy widokiem błękitnego nieba po sam horyzont z chmurami w dole. Ja przynajmniej bardzo lubię takie klimaty :)

 

A jeśli chodzi o prognozy to polecam lotniskowe TAF-y. Każde lotnisko kontrolowane w Polsce kilka razy dziennie wypuszcza takie prognozy i zawierają one mnóstwo użytecznych danych z wyjątkiem temperatury. Sprawdzają się niemal w 100%. Ich wadą jest to, że są pisane swoistym szyfrem i trzeba poświęcić trochę czasu, żeby nauczyś się ten szyfr odszyfrzać. Ale warto. Poza tym są prawdziwe tylko dla tych dziesięciu czy iluś tam miast w Polsce, które posiadają lotniska. W każdym razie gdybym mieszkał we Wrocławiu albo w Warszawie to korzystał bym właśnie z TAF-ów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...A jeśli chodzi o prognozy to polecam lotniskowe TAF-y. Każde lotnisko kontrolowane w Polsce kilka razy dziennie wypuszcza takie prognozy i zawierają one mnóstwo użytecznych danych z wyjątkiem temperatury. Sprawdzają się niemal w 100%. Ich wadą jest to, że są pisane swoistym szyfrem i trzeba poświęcić trochę czasu, żeby nauczyś się ten szyfr odszyfrzać...

Są też bardziej przyjazne wersje tych prognoz i to z temperaturą:

http://weather.noaa.gov/weather/PL_cc.html

O przepraszam, chyba coś pomyliłem. To nie prognoza tylko stan pogody, ale przynajmniej z tego zapisu można nauczyć się czytać komunikaty zaszyfrowane.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.