Skocz do zawartości

Trwałość optyki


Arturo

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie. Jak trwała jest optyka w układach zamknietych?

Czytałem wypowiedzi na forum i jest mniej więcej tak:

Refraktory kilkadziesiąt lat no chyba że coś przykrego sie przydarzy.

Newtony 4 - 6 lat

a mnie interesują np; Maki.

Jak długo wytrzymają lustra bez konieczności napylania?

Jak długą gwarancję na optykę dają poszczególne firmy?

Może właściciele układów zamknietych wypowiedzieliby się na ten temat .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W popularnych sprzętach gwarancję dostajesz na całośc nikt ci nie da osobno na optykę.

Układy typu MAK czy SC nie są hermetyczne i wypełniane obojętnym gazem więc trwałość luster jest podobna jak w newtonie (podobna bo newtona czyścisz częściej więc możesz go ewentualnie uszkodzić).

Co do trwałości luster w newtonach pisałem już że kolega ma 8-o letniego Uniwersała i wizualnie lustro jest bez różnicy z moimi 5-io letnim i rocznym jakie mam w newtonach.

 

pzdr

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Jak trwała jest optyka w układach zamknietych?

Czytałem wypowiedzi na forum i jest mniej więcej tak:

Refraktory kilkadziesiąt lat no chyba że coś przykrego sie przydarzy.

Newtony 4 - 6 lat

...

 

 

hmm, to, że tak wyczytałeś, to jeszcze wcale nie oznacza, że tak jest :)

tym bardziej, że to ja tak napisałem :ha:

trwałość optyki w zasadzie wyznacza tylko trwałość i jakość powłok i to w zarówno w refraktorach jak i reflektorach, refraktory mają zazwyczaj większą trwałość, co zresztą można się przekonać po różnych starych obiektywach, czy lornetkach, które mając po kilkadziesiąt, lat ciągle są w pełni sprawne.

o kilkudziesięcioletnich newtonach się raczej tego nie usłyszy,

bo troche inaczej jest z newtonami, aluminizuje je się zazwyczaj co jakieś 5 lat (stąd to 4-6lat), lecz to wcale nie oznacza, że w siódmym, czy 10 roku użytkowania bez aluminizacji, nic przez newtona sie już nie zobaczy.

(ale być może, równiez z tego powodu, że większość starych newtonów w Polsce pochodzi z Żywca od braci U)

Zupełną niewiadomą są dzisiejsze chińskie, czy tajwańskie teleskopy synty, celestrona, oriona itd, jak one, a raczej ich lustra, zniosą próbę czasu, np. 10-letnie użytkowanie,

 

a mnie interesują np; Maki.

Jak długo wytrzymają lustra bez konieczności napylania?

Jak długą gwarancję na optykę dają poszczególne firmy?

Może właściciele układów zamknietych wypowiedzieliby się na ten temat .

 

o Maka to spokojnie możesz mieć mniej obaw, te teleskopy są konstrukcją zamkniętą, bo ich lustra wcale nie są wystawione na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych, prawie się nie kurzą,

 

mam malutkiego maczka, który spokojnie liczy sobie kilkadziesiąt lat i ciągle jego lustra wyglądają dobrze, ale tylko wyglądają, bo żeby to stwierdzić trzebaby takie lustra wyjąć i objrzeć pod innym kątem niż un face

ale puki działa i ciągle jeszcze coś pokazuje, to niema sensu tego robić, aczkolwiek jakieś czyszczenie napewno by mu się przydało

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trwalosc lustra Newtonea mozna wydluzyc poprzez nietrzymanie go w wilgoci . Ponoc plesn ladnie je powloki lustra . Po obserwacjach gdy przenosimy go do cieplejszego i wilgotniejszego pomieszczenia to gdy wyrowna sie temperatura trzeba posciagac dekielki aby wyschlo. To na podstawie informacji z innego forum,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dziesięc lat SCT Meade. Nie było skokowej zmiany jakości obrazu, nie widzę śladu pleśni itp. Ostatnie cztery lata jest w drewnianym obserwatorium z odsuwanym dachem. Przestałem go przynosic, bo rosa źle działała na śrubki. Teraz stoi w szopce, pod foliowym workiem, dwa razy do roku zdmuchuję spreżonym powietrzem pył z płyty przedniej. Nie przekonuje mnie za to nowy RCX, który jest otwart na całym obwodzie, i pył do srodka lepiej wpada, niż do zamkniętego LX200.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wychodzi , że można trwałość optyki - luster w układach zamknietych porównać do trwałości soczewek w refrakt. kilkadziesiąt lat jak pisze Sumas to szmat czasu. No ale faktycznie ile potrzymają dzisiejsze konstrukcje? obecnych producentów z Chin?

A może jeszcze się ktoś wypowie?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam malo wiem w tym temacie poprzedniego reflektora mialem 3 lata i w sumie lustro nie jest zniszczone ..nowy teleskop mam kilka miesiecy i lustro jest OK ...gorzej z okularami bo tam zawsze jakis paproch sie zawieruszy a te gruszki jakos srednio pomagaja wydmuichac chyba ze moja jakas jest niedorobiona ...w efekcie przez okres 5 miesiecy okulary czyscilem juz dwa razy srodkiem czyszczacym HAMA :angry: nie wiem czy to duzo ale biorac pod uwage ze optyka nie lubi jak sie ja dotyka to chyba tak

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że kupuję w Media sprężone powietrze, nie używam gruszki. Pojemnik za ok 35 PLN starcza na ponad rok do teleskopu i aparatów fotograficznych, jak chodzi o amatorskie i astroamatorskie pstrykanie. Czyszczenie kamerki musiałem robić spirytusem, bo wiecznie jakies drobinki były po czyszczeniu na sucho. Patyczek od uszu maczam w spirytusie, myślę, że woda kolońska pow. 60% alkoholu też może być, i potem powietrze. Okulary też czasem spirytusem, bo jak ktoś paluchem soczewki dotknie, to dmuchaniem sie tego tłuszczu nie usunie. Uwaga, powietrze się schładza w czasie dmuchania, trzeba robić przerwy, szczególnie w zimie, po skrapla się para, albo od razu pojawi się szron na szkle.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Jak trwała jest optyka w układach zamknietych?

Czytałem wypowiedzi na forum i jest mniej więcej tak:

Refraktory kilkadziesiąt lat no chyba że coś przykrego sie przydarzy.

Newtony 4 - 6 lat

a mnie interesują np; Maki.

Jak długo wytrzymają lustra bez konieczności napylania?

Jak długą gwarancję na optykę dają poszczególne firmy?

Może właściciele układów zamknietych wypowiedzieliby się na ten temat .

Dla Maka i S/C 20l lat gwarancji na powłoki lustrzane w normalnych warunkach

ekploatacji. Kto widział Maksutowa w obserwatorium "Fort Skała" w Krakowie, ten wie

jak tamtejsze powietrze z pobliskich hut wytrawiło MC z menisku i aluminium

z luster po 25-30 latach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji szkoda że nie ma zestawień porównawczych refraktorów czy reflektorów ujętych w tabele tak jak to zrobiono w testach lornetek . Dobrze by było zerknąć na taką tabelę i mieć ogólny pogląd, niz szukać testów porównawczych poszczególnych modeli. Myslę tu o jednej zbiorczej tabeli z wieloma modelami np: newtonów różnych firm i odniesieniu do ceny , klasy sprzętu, gwarancji, trwałości optyki itd.

A może są? Kto wie gdzie niech da znać.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli szukasz sprzętu na całe życie, a jesteś młodym człowiekiem, to kupuj refraktor. Nawet jeśli po 30 latach powłoki MC zmatowieja to i tak da się przez to patrzeć. Istnieją (w Posce) refraktory ponad stuletnie i mają się dobrze bez powłok. Jednak jak praktyka uczy jeden rodzaj sprzętu to za mało i prędzej czy później kupisz jakiegoś zwierciadlaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy czy to nie jest akademicka dyskusja o wyższosci jednych świąt nad drugimi? Ile kosztuje ponowne posrebrzenie lustra?

Czy za 5-7lat lustra nie będą lepsze i tańsze, bo żółci, czerwoni albo zieloni wymyślą jakąś nową technologię lub my będziemy lepiej zarabiać (czego sobie i Wam życzę).

 

 

pogodnego nieba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie tak,

ale tak dla równowagi, do tych miłych życzeń,

trochę smutnej rzeczywistości:

 

ubot_10_lat.jpg

 

10-cio letni ubot po wynurzeniu

... z głębin czeluści rury :szczerbaty:

i co ciekawe patrząc w tubus, lustro wygląda normalnie :D

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie tak,

ale tak dla równowagi, do tych miłych życzeń,

trochę smutnej rzeczywistości:

 

ubot_10_lat.jpg

 

10-cio letni ubot po wynurzeniu

... z głębin czeluści rury :szczerbaty:

i co ciekawe patrząc w tubus, lustro wygląda normalnie :D

pozdrowienia

Trzeba przyznać że oprawa solidna jak na Ubota przystało.(wygląda mi to na dekiel od silnika elektrycznego) :szczerbaty:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no... kawa z czekoladą :D dobre zdięcie nawet nie myslałem że takim czymś można jeszcze cokolwiek zobaczyć a przy okazji miałem kiedyś Ubota 120/900 i refraktor 80/500 a teraz stoję na rozdrożu i nie wiem co dalej

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Miale troche teleskopow i obserwowalem ich zuzycie czasowe.

Newtony moga sluzyc nawet 10 lat ,wszystko zalezy od jakosci roboty podczas aluminizacji,rosyjski tal 100mm soczewka mimo tak zachwalanych tu "wiekow" przetrwania zaczyna korodowac po 3 latach,tzn. wystepuja mal kropczki ,ktore nie zejda podczas czyszczenia roznymi srodkami do czyszczenia warstw,oprocz tego fluorek magnezu naniesiony na taka soczewke jest b.nietrwaly- trzeba nielada umiejetnosci podczas czyszczenie by sobie trwale nie wyczyscic soczewki,co innego drogi apochromaty w prawdziwym slowa znaczeniu,gdzie wystepuja utwardzane warstwy antyreflekcyjne- te moga przetrzymac dosc dlugo.

Pare miesicy temu na alegro ,ktos sprzedawal Meada /na alegro/ ,Mead mial 3 - 5 lat,i sprzedawca nie kryl sie z tym ,ze lustro ma jakies dziwny wyprysk spowodowany zalaniem albo utlenieniem,pieniadze za niego chcial typowo "amerykanskie" zastanawiam sie czy gl.powodem bylo to zabrudzenie/uszkodzenie? lustra.

Obecnie mama newtona i mysle ,ze to najlepsze rozwiazanie dla klasy sredniej,aluminiacja lustra w Warszawie/zrobia to z utrwaleniem i trwale/ kosztuje 1zl/1mm , mozna sie zglosic do Janusza Wilanda albo P.Lewelskiego zPTMA WAW, ktorzy gratisowo sprawdza lustro pod wzgledem jakosci wykonania.

pozdr

J.K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 16 lat później...

Witam,

 

postanowiłem odgrzać stary temat, ponieważ od jego rozpoczęcia minęło już trochę czasu i być może rozmówcy lub inni użytkownicy forum mogą być bogatsi o kolejne doświadczenia.

 

Stoję przed dylematem jaki ma wielu. Doszedłem do momentu zmiany sprzętu obserwacyjnego, planuję wymienić swój 80ED,  być może nawet inny system tutaj po głowi chodzi mi jakiś katadioptryk. Dotychczas unikałem luster ponieważ było by mi trudno żyć :)  z "świadomością"  że w każdej chwili lustro mojego teleskopu w pewien sposób się degraduje/ultenia. Wiem że takie postrzeganie tematu jest trochę przejaskrawione, ale już gdy kupowałem swój pierwszy teleskop prawie 15 lat temu (był to oczywiście refraktor), to zostałem w ten sposób "ukształtowany" przez swoich ówczesnych mentorów :).

 

Oczywiście mam tego świadomość że żywotność luster zależy od warunków użytkowania, przechowywania teleskopu, częstotliwości mycia, jednak w dalszym ciągu nie mogę sobie wyrobić opinii na temat trwałości luster. 

 

Bardzo proszę Kolegów o opinie na temat żywotności współczesnych luster, szczególnie tych znajdujących się w układach zamkniętych takich jak MAK, SCT. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłby któryś z kolegów wypowiedzieć się na temat żywotności luster w nowych konstrukcjach MC i SCT?

Czy to 20 lat żywotności luster w teleskopach użytkowanych i przechowywanych w "normalnych" warunkach, o których wspominał w tej dyskusji kilka lat temu kolega @lemarc, może być aktualne dla nowych teleskopów klasy Sky-Watcher, Celestron?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.