Skocz do zawartości

Przeróbka teleskopu.


RuMuN

Rekomendowane odpowiedzi

winietowania przynajmniej potężnego niema, bo raz, że przedłużka jest szersza niż tubus a dwa, że winieta dla 2st pola i 1m tuby wynosi około 17mm na wysokości lustra. dla lustra 200mm spadek jasność na brzegu 16%. no sorry ale to jest dla oka zero.

 

 

Potwierdzam. Wystarczy że promień nakładki bedzie tylko 2.5cm szerszy niz lustro (nie tubus tylko lustro) i już mamy brak winietowania w całym 2calowym polu. Ale i tak niema sie co martwić w porównaniu do winietowania z lusterka wtórnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również wydaje mi sie, że przedłużenie tuby, nie bedzię miało istotnego wpływu na winietowanie.

Znalazłem artykuł, opisujący winietowanie w systemach optycznych typu Newton, oto link

 

http://home.hetnet.nl/~artm/atm/articles/illumination.html.

 

oraz

 

http://www.catseyecollimation.com/designie5.html

 

W proponowanych obliczeniach nie jest uwzględniana długość tubusa.

 

 

pogodnego i ciemnego nieba

 

ps. szukam dalej... bardzo zaciekawił mnie ten temat... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bafle to rzeczywiscie bardzo ciekawe rozwiazanie. Znam je z refraktorow, ale nie spotkalem sie jeszcze z nimi w Newtonach, co nie znaczy, ze sie nadaja. Ja mam tylko jedna uwage co do bafli, mianowicie moga zaklocic przemieszczanie sie powietrza wewnatrz tuby zwiazanego z chlodzeniem sie lustra i kontrast moze na nich skorzystac, ale ostrosc i stabilnosc obrazu nie. Pisze ze moze, poniewaz nie mam zadnych przykladow na potwierdzenie tej tezy. Jednak bafle spotkalem jak dotad tylko w zamknietych ukladach, gdzie ruch powietrza wewnatrz tuby nie gra roli.

 

Ja widze dwa rozwiazania. Pierwsze to rezygnacja z tuby na rzecz otwartej konstrukcji azurowej (nie ma wtedy scianek).

Druga to przedluzenie tuby. Z mojego doswiadczenia przedluzenie jej o 1,5 szerokosci tuby daje bardzo dobre efekty i poprawia kontrast. Poza tym zabezpiecza przed parowaniem lustra wtornego. Dolozenie wyczernienia jest rowniez dobrym pomyslem. Nie wiem czy w Polsce mozna dostac specjalne arkusze wyczerniajace (flocking paper). Sa bardzo skuteczne i bardzo redukuja odbicia.

 

Co do srodku ciezkosci to zawsze bedzie sie zmienial. Ja mam okulary, ktore waza od kilograma to kilkunastu gramow. Poza tym moja zaslona choc jest z aluminum tez troche wazy. Rozwiazalem to stosujac magnesy (te od glosnikow sa swietne) i przyczepiam je jezeli potrzebuje zbalansowac tube (mam metalowa, wiec poprostu je przyczepiam). Dla tych z innymi tubami zawsze pozostaje velcro.

 

Zalaczam zdjecie przedluzenia tuby.

 

Pozdrawiam

Maciek

 

Pewnego dnia odwiedziłem PTMA w Warszawie na Bartyckiej. Na dachu stały refraktor i dwa Newtony w tym J.Wilanda - Piccolo. W Piccolo był najbardziej stabilny obraz po mimo iż w innym Newtonie nieco pływał a w refraktorze również nie był zadawalajacy. Zwróciłem na ten fakt uwagę Januszowi a on potwierdził że w tym momencie rzeczywiście obraz jest najstabilniejszy w jego Piccolo z przegrodami w tubusie.

Dlatego upieram się na te przegrody które zdecydowanie usztywnią tubus ( założenie zakładajacego temat) a jednocześnie poprawia kontrast i zniwelują odblaski przy Księzycu i planetkach.

 

Co do przedłużania tuby jest to genialny pomysł zwłaszcza w mieście

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnego dnia odwiedziłem PTMA w Warszawie na Bartyckiej. Na dachu stały refraktor i dwa Newtony w tym J.Wilanda - Piccolo. W Piccolo był najbardziej stabilny obraz po mimo iż w innym Newtonie nieco pływał a w refraktorze również nie był zadawalajacy. Zwróciłem na ten fakt uwagę Januszowi a on potwierdził że w tym momencie rzeczywiście obraz jest najstabilniejszy w jego Piccolo z przegrodami w tubusie.

Dlatego upieram się na te przegrody które zdecydowanie usztywnią tubus ( założenie zakładajacego temat) a jednocześnie poprawia kontrast i zniwelują odblaski przy Księzycu i planetkach.

 

Co do przedłużania tuby jest to genialny pomysł zwłaszcza w mieście

pozdr.

 

Stabilnosc obrazu nie zalezy od bafli czy przedluzenia tuby. Bafle powoduja, ze swiatlo nie odbija sie od scian tuby i nie wpada do okularu powodujac wzrost jasnoci tla (czern nie jest taka czarna)

 

Stabilnosc obrazu (czyli drgania i "plywanie" obrazu) jest spowodowana dwoma czynnikami. Pierwszy to turbulencje w amtosferze. Wieksze teleskopy sa bardziej podatne na to zjawisko, poniewaz musza zebrac swiatlo z wiekszej powierzchni = wiecej turbulencji.

Druga przeczyna to ruchy powietrza wewnatrz tuby. Tutaj pomagaja wiatraczki chlodzace lustro i wyrzucajace cieple powietrze bokiem, gora czy tez dolem. Mozna roawazac czy bafle wplywaja w pozytywny sposob na wymiane cieplna wewnatrz tuby, ale ja na razie nie widze takiego wplywu.

 

Nie mniej twoja obserwacja dowodzi, ze obraz w Picollo byl lepszy. Interesuje mnie, czy moze ten projekt zawierac inne elementy, ktore poprawiaja stabilnosc obrazu.

 

Pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lustro sferyczne F10 i subiektywnosc oceny .

Tez nie wiadomo jaka dokladnosc luster i sztywnosc konstrukcji mialy porownywane telepy . Jak obraz ciemniejszy to moze wydawac sie stabilnieszy czy ostrzejszy w gorszych okularach .

Do tego na dachu sa kominy i wywietrzniki , Obraz jest bardzo zalezny od mniejsca stania teleskopu .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglada calkiem niezle. Co do bafli w nim, to jednak widze jedna bardzo wyrazna wade. Bafle daja dobre wyciamnienie tubusa w przypadku refraktorow, poniewaz wyciag i okular sa z tylu tuby. W przypadku Newtonw okular jednak znajduje sie u gory rury. Diafragmy wiec bronia przed swiatlem, ktore i tak zanim dotrze do okularu to odbije sie pare razy od scian tuby. Dobre wyczernienie zalatwi wiec tutaj sprawe. Konstruktor Picollo nie rozprawil sie natomiast z najwazniejszym zrodlem spadku kontrastu w Newtonach, a mianowicie oslonieciu czesci tuby po przeciwnej stronie wyciagu. Jest to najwazniejsza rzecz jak nalezy zrobic. 80% powodu spadku kontrastu w Newtonie jest spowodowane przez swiatlo padajace na scianke naprzeciw okularu. Dlatego konstruktorzy teleskopow azurowych zawze dbaja o osloniecie i wyczernienie tego miejsca.

 

W Netwonach to miejsce akurat znajduje sie u samego szczytu tuby. Pozostaje wiec albo znalezienie materialu ktory ma 99% pochlanialnosc swiatla, albo uzycie tuby o wiele szerszej od lustra i umieszczenie diafragmy tuz u wyloty tuby (czego konstruktor Picollo nie uczynil, zapewne chcac uniknac winietowania) i ostatnia metoda ktora znam, a mianowicie przedluzenie tuby i wyczernienie przedluzenia i tuby.

 

Pozdrawiam

Maciek

Edytowane przez Pirx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lustro sferyczne F10 i subiektywnosc oceny .

Tez nie wiadomo jaka dokladnosc luster i sztywnosc konstrukcji mialy porownywane telepy . Jak obraz ciemniejszy to moze wydawac sie stabilnieszy czy ostrzejszy w gorszych okularach .

Do tego na dachu sa kominy i wywietrzniki , Obraz jest bardzo zalezny od mniejsca stania teleskopu .

 

 

 

Jeśli chodzi o lustro w Piccolo to jest takie

lustra2.jpg

dokładnośc <_< - chłopie ten facet zrobił więcej luster niz ty w życiu kotletów zjadłeś-nie jeden obecny polski producent u niego się uczył lustra robic

 

inne lustra nie gorsze

 

jeżeli chodzi o gorsze okulary to był lantan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglada calkiem niezle. Co do bafli w nim, to jednak widze jedna bardzo wyrazna wade. Bafle daja dobre wyciamnienie tubusa w przypadku refraktorow, poniewaz wyciag i okular sa z tylu tuby. W przypadku Newtonw okular jednak znajduje sie u gory rury. Diafragmy wiec bronia przed swiatlem, ktore i tak zanim dotrze do okularu to odbije sie pare razy od scian tuby. Dobre wyczernienie zalatwi wiec tutaj sprawe. Konstruktor Picollo nie rozprawil sie natomiast z najwazniejszym zrodlem spadku kontrastu w Newtonach, a mianowicie oslonieciu czesci tuby po przeciwnej stronie wyciagu. Jest to najwazniejsza rzecz jak nalezy zrobic. 80% powodu spadku kontrastu w Newtonie jest spowodowane przez swiatlo padajace na scianke naprzeciw okularu. Dlatego konstruktorzy teleskopow azurowych zawze dbaja o osloniecie i wyczernienie tego miejsca.

 

W Netwonach to miejsce akurat znajduje sie u samego szczytu tuby. Pozostaje wiec albo znalezienie materialu ktory ma 99% pochlanialnosc swiatla, albo uzycie tuby o wiele szerszej od lustra i umieszczenie diafragmy tuz u wyloty tuby (czego konstruktor Picollo nie uczynil, zapewne chcac uniknac winietowania) i ostatnia metoda ktora znam, a mianowicie przedluzenie tuby i wyczernienie przedluzenia i tuby.

 

Pozdrawiam

Maciek

 

Ja nie zauwazyłem jakiegoś odblasku , ale sprawdze go następnym razem i pod tym kątem-może stary mistrz da się przekonac aby coś w nim jeszcze ulepszyc.

 

Ale obrazy w nim sa naprawde świetne-taki mały teleskopik a obrazy żyleta-musi byc duża dokładnośc lustra.

To ten mały teleskop stał sie dla mnie inspiracją do przeróbek w moim U 170x900-zwłaszcza bafle.

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie zauwazyłem jakiegoś odblasku , ale sprawdze go następnym razem i pod tym kątem-może stary mistrz da się przekonac aby coś w nim jeszcze ulepszyc.

 

Ale obrazy w nim sa naprawde świetne-taki mały teleskopik a obrazy żyleta-musi byc duża dokładnośc lustra.

To ten mały teleskop stał sie dla mnie inspiracją do przeróbek w moim U 170x900-zwłaszcza bafle.

Ostrosc i kontrast na pewno pochodzi po czesci z faktu, ze jest to F/10. Takie lustro jest latwiejsze w produkcji i nie wymaga duzej precyzji a pozniej kolimacji. Chcialbym moc spojrzec przez jeden z tych teleskopow i moc samemu ocenic.

Pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrosc i kontrast na pewno pochodzi po czesci z faktu, ze jest to F/10. Takie lustro jest latwiejsze w produkcji i nie wymaga duzej precyzji a pozniej kolimacji. Chcialbym moc spojrzec przez jeden z tych teleskopow i moc samemu ocenic.

Pozdrawiam

Maciek

 

Janusz czasami jeździ na zloty, a poza tym można w niego looknąc w PTMA na Bartyckiej w każdy poniedzialek 18-20.

 

A swoją drogą warto by temat wyczernienia miesca przy wyciągu poruszy w temacie który nie długo założę o moich przegrodach wyczerniajacych.

 

Mam do wykonania jeszcze kabłonki - ale nie mam na nie koncepcji ( średnica 200mm ) a u producentów albo nie ma takiego rozmiaru abo ceny astronomiczne :Boink: -kto ma pomysł niech zapoda nie koniecznie w tym temacie , i tak przepraszam że zmieniam temat.

 

Zbig ty chyba sam robiłeś zapodaj jak- a może wykonasz i dla mnie? pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.