Skocz do zawartości

Oglądanie galaktyk


opexoc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

mam takie pytanie do was, obserwatorów nieba. Ogólnie kilka dni temu kupiłem Synte Skywatcher 200/1200 ... do niej zostały dorzucone mi dwa okulary 10 mm i 25 mm. I w związku z tym bardzo chciałbym zaobserwować jakąś galaktyke. Czy jest to mozliwe ? Próbowałem zobaczyć M101 w Wielkiej Niedźwiedzicy lecz nie udalo mi sie. Nie mówie oczywiście aby zobaczyć galaktyke bardzo dokladnie tak jak to wygląda na ślicznych zdjęciach jakie tu na forum przedstawiacie, ale nie chodzi mi też o to aby był to poprostu zwykly punkt. Chciałbym to wypośrodkować, czyli zobaczyć punkt z być może pewną mgiełką lub też z zarysem ramion galaktyki czy czymś takim. Czekam na odpowiedzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz powiedzieć gdzie obserwowowałeś-bo jeśli w mieście to nie ma się co dziwić że mało co widziałeś.

 

Podam ci taki przykład- w centrum Warszawy gdzie mieszkam jast tak widno że jedynym obiektem który mogę zobaczyć słabszym od planet i gwiazd jest M42.

 

Ale poza miastem to nawet gołym okiem ją widzę a w telepie to bajka , widać wyraźnie jej kształt wcięcie trapez itd.

 

Poza tym niektórych obiektów mgławicowych nie zobaczysz ( np. mgławica California) potrzeba dłuższego czasu naświetlania naprzykład kliszy lub kamery CCD.

 

Ale patrzenia w galaktyki też trzeba poćwiczyc i zdobyć jak najlepsze okularki o niezbyt dużych powiększeniach ale o w miarę dużym polu widzenia.

 

Jeżeli użyjesz zbyt dużych powiększeń to możesz nie zobaczyć nic ( jeśli chodzi o galaktyki) bo obiekty te nie są punktami lecz rozmytymi strukturami zajmującymi niejednokrotnie większy obszar na niebie ( kątowy ) niż nasz Księżyc tak więc małe powiększenie rzędu twojego okularu 25mm da ci powiększenie 48x i to w zupełności do tego typu obiektów wystarczy.

 

Nie wiem co to za okularki posiadasz-napisz coś jeszcze na ich temat .

 

Ludzi znających sie na tym sprzęcie nie brakuje a ja jestem tylko skromnym uczniem który od nich się uczy-pozdr dla mistrzów :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No teleskop masz już dobry. Teraz tylko trzeba się postarać o dobre warunki obserwacyjne, bo aperturą trudno zastąpić czarne niebo.

Przycelowałeś w M101, a to jeden z trudniejszych obiektów ( lub w ogóle niemożliwych) na miejskie niebo. A skoro nie widziałeś, to raczej było to z miasta. Trzeba zabrać się gdzieś pod niebo choćby 5.5-6mag i

z 200 łatwych obiektów ( nie tylko galaktyki, ale też mgławice planetarne, gromadki kuliste, otwarte, ) na początek,

z 300-400 trochę trudniejszych, mniejszych obiekcików

z 1000 to już wyzwania pod dobre niebo w miarę jak sie rozwiną Twoje umiejętności obserwacyjne

(szacunki z głowy).

 

Przy opis obiektów są podawane zazwyczaj dwie jasności - Ciebie będzie interesowała jasnośc powierzchniowa (sbr). M101 ma sbr=15.3, czyli czarne niebo 6.5, okular o największej ogniskowej (ale max 40mm) i będziesz widział ramionka. M101 jest widziana z góry co znacząco utrudnia jej obserwacje, jest jedną z nielicznych (do 10 sztuk) naprawde duzych galaktyk. W pozostałych przypadkach, jeśli sbr przekracza, 14.0 to musisz mieć juz naprawdę czarne niebo.

 

No i na początek celuj w galaktyki, które mają jasność (już nie sbr) koło 10-11 mag.

Teraz jest najlepszy sezon na takie obiekty - Lew (triplety mniam, mniam), Warkocz, Panna, Psy Gończe, - zagłębie ds-owe.

 

Może masz w okolicy jakiegoś zaawansowanego astroamatora, po paru DS-ach już idzie z górki.

 

!ciemnego nieba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj obserwowałem w mieście (niebo 4m) przez Syntę 200/1200. Bez problemu powinieneś zobaczyć M81, M82, M51. M101 nie była widoczna - wymaga ciemnego nieba. Co ciekawe, gdy leżał śnieg niebo było tak jasne, że nawet M81, M82 i M51 nie udało mi się zaobserwować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha spróbuj poobserwować M13, M92 w Herkulesie nad północno-wschodnim horyzontem.Nawet w mieście wygladają dosyć efektownie. Wydrukuj koniecznie mapy i przeanalizuj układy gwiazd w pobliżu galaktyk. Spróbuj odszukać te układy przez lornetkę, później w wymontowanym szukaczu(żeby przywyknąć, że daje odwrócone obrazy), a dopiero na sam koniec w szukaczu przymocowanym do teleskopu.

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz dobry czas jest na M81&M82. Sa praktycznie w zenicie i nawet przy przecietnym niebie latwo je odszukac (uzyj okularu 25mm). Sa bardzo jasne i zbite. Kolejnymi obiektami w zasiegu przecietnego nieba i Twojego teleskopu beda oba triplety w Lwie. Ale to juz nieco slabsze i mniejsze obiekty, choc z tym 10mm powinny wygladac przyzwoicie.

 

Poniewaz Lysy puchnie, musisz polowac na obiekty jak nbajdalej od niego (i od swiatel LP oczywiscie). Ciekawa moze byc wycieczka po kulkach wiszacych po drugiej stronie nieba, zdala od Lysego - M13, M92, M3, M5, M53. Wszystkie powinny lepiej wygladac w okularku o ogniskowej 10mm.

 

Generalnie masz czas do weekendu na obserwacje DSow. Potem Lysy wylaczy niebo na jakies 2 tygodnie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskopik masz bardzo sympatyczny do Deep Spacow duzo juz w tym topiku i wszystko zostalo napisane ....pamietaj ze im ciemniejsze niebo tym lepiej nie ma co sie ludzic ze ogladanie w miescie jest chociaz troche porownywalne do miejsca ciemnego poza miastem ..a jesli znajdziesz miejscowkie oddalona od miast idealnie ciemna jest wtredy juz zupelnie nieporownywalnie i niewyobrazalnie lepiej niz jakbys mial celowac w Deep Spacy z miasta ...co nie oznacza ze takich zabiegow nie mozesz czynic .....

 

pewne galaktyki sa mniej lub bardziej widoczne w miescie ..tak jak Teha napisal poceluj w Lwa... skombinuj sobie program do astro na kompa bedziesz mogl analizowac na bierzaco niebo ..ja ostatnio z miasta obserwowalem M 65 i M 66 (swietny widok) zdaje sobie sprawie jak to wyglada pod ciemnym niebem z dala od miasta bo juz mialem przyjemnosc obserwowac obiekty mglawicowe w takich warunkach i wierz mi ze wielokrotnosc na korzysc jest bardzo duza ....wyceluj w mglawice w Orionie jesli jeszcze tego nie robiles ..wtedy bedziesz mogl zorientowac sie cczego sie spodziwwac po obiektach mglawicowych poniewaz ta mgielka dla poczatkujacego nie zawsze moze byc oczywista ..natomiast jak ktos zalapie klimat to jest ona wrecz fascynujaca ..wiec tutaj jest to bardzo istotne ...dobrze sie dowiedziec conieco o obserwowanym obiekcie to bardziej poteguje wrazenie jak zdajesz sobie sprawe ze dany obiekt jest oddalony o kilkadziesiact milionow lat swietlnych...btw M 65 i M 66 oddalona jest o 34 i 35 milionow lat swietlnych ..obie galaktyki mieszcza sie w polu widzenia Plosla 25mm leza jesli chodzi o jasnejsza gwiazde na niebie to niedaleko Deneboli na lini Denebola - Regulus

 

z miasta spokojnie powinienes je zlapac

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o okulary to na razie sie przejmuj kupnem lepszych. Te ktore masz to calkiem przyzwoite Plossle. Obserwuj galaktyki uzywajac 10mm. Oko ludzkie jest najbardziej czule przy srednicy zrenicy wyjscowej okolo 2mm. 10mm daje ci 1.7mm. 25mm do szukania moze byc lepszy jak wiesz czego szukac. Galaktyki beda tylko smugami lekko jasniejszego nieba i dopiero doswiadczenie sprawi, ze bedziesz z czasem lepiej widzial.

 

Oto kilka moich rad jezeli chodzi o szukanie galaktyk:

1. Podroz pod ciemne niebo. Filtry nie pomagaja za bardzo na zanieczyszczone swiatlem niebo w przypadku galaktyk.

2. Unikaj jasnego swiatla za dnia. Zbyt dlogie przebywanie w pelnym sloncu moze zdegradowac twoja nocna wizje na pare dni.

3. Zanim zaczniesz obserwowac unikaj bialego swiatla. Zrenica osiaga swoja maksymalna wielkosc (6-7mm) po jakis 15 minutach, ale przez nastepne 45 minut nastepuje dodatkowa reakcja chemiczna w twoim oku powodujaca dalszy przyrost czulosci na swiatlo. Nawet krotka dawka bialego swiatla np. z latarki zrujnuje wszystko w ulamku sekundy. Nalezy czekac kolejna godzine na powrot czulosci na swialto.

4. Uzywaj tylko czerwonej ciemnej latarki do czytania map nieba.

5. Ja uzywam dodatkowo malego koca do nakrycia glowy i osloniecia sie przed swiatlem.

6. Kupno opaski na oko w aptece jest bardzo dobra inwestycja. Ja zakladam opaske jeszcze jak zaczynam ustawiac teleskop. Moje lewe oko, ktorym obserwuje adaptuje sie do ciemnosci od samego poczatku. Potem gdy obserwuje przesuwam opaske na prawe oko i obserwuje tym przystosowanym. Zauwazysz potem jak wielka jest roznica pomiedzy tym oslonietym okiem, a tym, ktore bylo wystawione na dzialanie swiatla. Uczucie jest niesamowite.

7. Jezeli nie jestes pewny czy widzisz galaktyke mozesz lekko stuknac w tube. pomaga to zauwazyc te slabe obiekty. Kolysanie tubusem powoduje, ze "wyskakuja" one z ciemnosci.

8. Gdy szukasz szczegolow w galaktyce, jak np. ramiona trenuj patrzenie na nie, bez patrzenia na nie. Po angielsku nazywa sie to "averted vision". Oko ludzkie lepiej dostrzega obiekty polozone pare stopni od centrum patrzenia. Ta sama zasada sprawdza sie przy obserwacji innych obiektow jak planety.

 

Mam nadzieje, ze to pomoze.

 

P.S. Jezeli chodzi o planety, to przystosowanie oka do ciemnosci nie jest wymagane (chyba ze szukasz Plutona). Najlepiej obserwowac planety tuz po zachodzie slonca, gdy jeszcze nie robie sie bardzo ciemno. Nasze oko lepiej rozroznia kolory gdy jest jeszcze przystosowane do swiatla dziennego. Po adaptacj ido ciemnosci jego czulosc na swiatlo wzrasta, ale rozroznianie kolorow spada.

 

Pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec tak:

 

po pierwsze chciałem znaleźć M101 gdy miałem naprawde wyśmienite warunki obserwacyjne. Nie umiejętność znalezienia więc wynika z mojego niedoświadczenia raczej... Pozatym okulary jak już ktoś powiedział mam Plossla. I w końcu nie wiem jak to jest z tymi okularami. W końcu jakich używać do DS-ów czy 25 mm czy raczej tego 10 mm ? Bo różnie się o tym wypowiadacie, więc chciałbym abyście wystawili jakąś zbieżną opinię. Co więcej, rzeczą ciekawą jest fakt jak tu ktoś napisał że właściwie Galaktyka pokroju M101 rozciąga się tak bardzo że obszar zajmowany na niebie jest podobny do kątowego obszaru zajmowanego przez księżyc. Aż dziw bierze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

5. Ja uzywam dodatkowo malego koca do nakrycia glowy i osloniecia sie przed swiatlem.

6. Kupno opaski na oko w aptece jest bardzo dobra inwestycja. Ja zakladam opaske jeszcze jak zaczynam ustawiac teleskop. Moje lewe oko, ktorym obserwuje adaptuje sie do ciemnosci od samego poczatku. Potem gdy obserwuje przesuwam opaske na prawe oko i obserwuje tym przystosowanym. Zauwazysz potem jak wielka jest roznica pomiedzy tym oslonietym okiem, a tym, ktore bylo wystawione na dzialanie swiatla. Uczucie jest niesamowite.

....

Pozdrawiam

Maciek

Hehe!! A myślałem, że tylka ja wyglądam jak pirat i w dodatku Arab (koc na głowie)! :Beer:

 

pogodnego i ciemnego nieba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M101 jest duza powierzchniowo, przez co slaba. Mogles ja po prostu przeoczyc.

To jakiego uzyc powiekszenia zlezy od obiektu. Wiekszosc galaktyk jest mala katowo, to ich obserwacji mozesz spokojnie wowczas uzyc 10mm. Takie natomiast jak M101, M31, M33 sa katowo wielkie - tu leci okular dajacy mniejsze powiekszenie.

Kluczem sa dokladne mapki, tudziez dobry atlas.

 

pozdrawiam i zycze udanych lowow

 

p.s.

polecam zapolowac na komete 73P, na oba jej skladniki C i B.

 

 

Maciek J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to czy uzyjesz 10mm czy 25mm zalezy od tego co chcesz obserwowac, najlepiej sprawdzic jeden, potem drugi i sie zdecydowac, nad ktorym posiedziec dluzej.

ogolnie jesli patrzysz na gromady 10mm moze okazac sie lepsze bo sa to dosc jasne obiekty, a wieksze powiekszenie da lepszy obraz struktury.

jesli natomiast patrzysz na rozlegla ale ciemna galaktyke, badz mglawice wtedy warto zaladowac 25mm, zeby zebrac jak najwiecej swiatla na malej powierzchni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

monter: a możesz dać jakieś namiary na tę komete ?

 

Jest obecnie w Wolarzu, aktualna pozycje pokaze Ci dowolny program astro, np darmowe CDC, czy komercyjne Guide, SkyMap. Pozniej wystarczy tylko wydrukowac i obserwowac :)

 

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dziękuje za link.

 

 

Fajny link bo można zobaczyć jak M-ki rzeczywiście wygladają, a każdy poczatkowo spodziewa się widoków jak na długoczasowych fotografiach.

Jak oglądałem pierwsze M-ki dwadzieścia lat temu dziwiłem się - to tylko tyle :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny link bo można zobaczyć jak M-ki rzeczywiście wygladają, a każdy poczatkowo spodziewa się widoków jak na długoczasowych fotografiach.

Jak oglądałem pierwsze M-ki dwadzieścia lat temu dziwiłem się - to tylko tyle :blink:

 

Jest tez druga strona medalu :rolleyes: Chwytasz pierwsze z brzegu 6" albo 8" rozkladasz na polance w Kudlaczach, Kierujesz na M13 albo M33 albo M31 albo M42 albo... a potem jestakie: uhhhh... i uginaja sie kolana :szczerbaty:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tez druga strona medalu :rolleyes: Chwytasz pierwsze z brzegu 6" albo 8" rozkladasz na polance w Kudlaczach, Kierujesz na M13 albo M33 albo M31 albo M42 albo... a potem jestakie: uhhhh... i uginaja sie kolana :szczerbaty:

 

Pozdrawiam.

 

 

No ale ja zaczynałem od sprzętu marki PZO o średnicy 1,6" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy na forum taki przyszpilony watek : "Co gdzie znalezc - linki astro" na Niezbedniku. Popatrzmy co mozna tam znalezc:

 

http://www.schoenball.de/

- pelny manual do CDC - rowniez w jezyku polskim - polecam

 

http://www.stargazing.net/astropc/download.html

- i sam CDC + bateria katalogow, pluginow, indeksow i bajerow - polecam

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.