Skocz do zawartości

Philips SPC 900 NC


Piotrek L.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Ponieważ od jakiegoś czasu coraz trudniej (czytaj: bez szans) kupić kamerke Philips TouCam Pro, oczy wszystkich zwracają się w kierunku nowego produktu Philipsa (czytaj: nowej obudowy) SPC 900NC.

 

PICT4543.JPG

 

Ponieważ w Polsce z niewiadomych powodów kamerka ta jest dziwnie nieobecna, wobec czego mój braciszk poprosił mnie o kupienie jej w jednym ze sklepów "Jej Królewskiej Mości" :szczerbaty:

Dzisiaj wreszcie do mnie dotarła i na wstępie okazało się że Philips przygotował dwie przykre niespodzianki.

1. Obiektyw!

Wymontowanie obiektywu nie jest tak banalnie proste jak w TouCam Pro a nawet należy powiedzieć że jest bardzo męczące i można uszkodzić sobie kamerke przy niezbyt delikatnych ruchach.

Żeby wymontować obiektyw należy wcisnąć cienkie narzędzie pomiędzy obudowę a ruchomy element obiektywu w celu odblokowania łapek zatrzaskowych, które uniemożliwiają wykręcenie obiektywu.

UWAGA! W CZASIE TEJ CZYNNOŚCI NALEŻY BYĆ OSTROŻNYM! MOŻNA WYŁAMAĆ SOBIE OBIEKTYW!

 

PICT4544.JPG

 

Po wyjęciu obejmy, mamy już bez problemowy dostęp do obiektywu, który spokojnie możemy wykręcić.

 

PICT4545.JPG

PICT4546.JPG

 

2. Mocowanie przejściówki! (Wiadomość zła)

Mocowanie jest zainstalowane tak głęboko że nie sięga zwykła przejściówka :angry:

 

PICT4547.JPG

 

I w efekcie nie użyjemy kamerki dopóki nie zostanie wprowadzona na polski rynek przejściówka z wydłużonym gwintem. :angry:

 

Dla informacji podaje że odległość od krawędzi zewnętrznej kamerki do pierścienia gdzie się wkręca przejściówke, wynosi 10mm. Czyli brakuje kilka milimetrów gwintu :blink:

 

Niestety nie mam dobrej pogody (czytaj: warunki fatalne) więc nie wypowiem się czy ten nowy soft w kamerce ma jakiś wpływ na jakość obrazu.

Na szczęście kamerka posiada mocowanie statywowe ( o ile komuś potrzebne) :D

To tyle ode mnie!

Niniejszy post miał na celu ogólne nakreślenie charakterystyki użytkowej w/w kamerki i był napisany na szybcika, więc przepraszm jak o czymś ważnym zapomniałem.

Kamerka będzie u mnie do poniedziałku więc jak będą jakieś pytania to postaram się na nie odpowiedzieć.

 

Reszte testów przeprowadzi braciszek (jak tylko kupi sobie długą przejściówke) :rolleyes:

 

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajny opis, dzięki, napewno się przyda :)

a Piotrek, nie rozbierałeś może głębiej obudowy tej kamerki?

bo coś wygląda na to, że PCB ma inny kształt niż TouCama

i być może łatwiej by było zrobić moda na chłodzenie

 

a nowy soft SPC ma parę nowych bajerów, ale najważniejszy jest, ze korzysta z nowego codeka YUY2 który ma trochę mniejszą kompresję i lepiej wygląda z niego obraz

 

i jeszcze przy okazji, dla tych którzy w UK raczej nie bywają i jeszcze jakimś cudem nabędą TouCama,

firmware hack zamieniający TouCama pro 740K/840K na SPC900NC: http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...10690&hl=SPC900

wtedy przejściówka może być starego typu :D

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie rozbierałeś może głębiej obudowy tej kamerki?

hej sumas to jest link do rozebranej kamerki, możesz sobie podejrzeć http://www.home.zonnet.nl/m.m.j.meijer/D_I_Y/spc900nc.htm,

jeśli interesowały by Cię jakieś szczegóły to moge porobić foty bo mam akurat rozkręconą tą kamerke

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Sumas! Cieszę się że wreszcie udało mi się zrobić coś pożytecznego :Boink:

Niestety nie rozbierałem jej bardziej bo to kamerka dla mojego brata :D

Jak do niego dojedzie to może sam rozbierze :szczerbaty:

Niestety nie zrobiłem nią żadnych fotek astro bo nie mam przejściówki <_<

 

A tak przy okazji to chyba już nigdzie się nie kupi nowej TouCam Pro. Ja próbowałem miesiąc i w efekcie kupiłem bratu tą SPC 900.

Ja miałem wielkie szczęście dwa miesiące temu i kupiłem sobie chyba ostatnią :banan:

 

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A fe, sumas. Dopiero co trafił do Rady Forum (i to pewnie w nocnym głosowaniu :szczerbaty: ), a już szuka zdjęć "rozebranej kamerki". Pan google pewnie już nas odpowiednio zindeksował i zaliczył do "stron rozbieranych" :ha:

BTW. Sumasie - gratulacje wielkie :Beer: . Wiem, że jest osobny wątek gratulacyjny, ale już nie będę mnożył postów-bytów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W AK dostępne są już adaptery web - 1.25" pasujące do nowej kamerki philipsa

 

Podczas dzisiejszej rozmowy z Januszem P. z AK, dowiedziałem się, że adaptery będą gotowe dopiero pod koniec następnego tygodnia.

Dzisiaj do mnie została wysłana wersja prototypowa z przedłużoną końcówką o okolo 1 cm.

Więc dopiero po niedzieli będę mógł zrobić jakieś pierwsze "podniebne" testy tej kamerki.

 

Ale, że jestem bardzo niecierpliwy, wrzucam kilka zdjęć zrobionych "z ręki".

Kamerka ze zdjętym obiektywem, została przyłożona do wyciągu okularowego.

Niestety zdjęcia księżyca nie są najlepszej jakości.

Ustawienie ostrości na ciągle drgającej ręce nie jest zadaniem prostym :Boink:

Zdjęcia były robione wczoraj po godzinie dwudziestej.

 

Oczywiście nie miałem żadnej możliwości podłączenia żadnego filtra.

Zdjęcia są bez żadnych retuszów i obróbek, poza zmianą rozdzielczości.

Wszystkie zdjęcia były robione orginalnym programikiem dołączonym do kamerki.

 

Image23.jpg Image26.jpg

 

Image28.jpg Image31.jpg

 

Image34.jpg Image36.jpg

 

A tutaj zdjęcie z włączoną funkcją trimension. Chyba odpowiada za poprawę ostrości zdjęć.

 

Image42.jpg

 

Może zdjęcia nie powalają, ale nie mogłem się powstrzymać. :banan:

 

CDN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 1 rok później...

Maxim w wersji 4.5 posiada już możliwość podłączenia przerobionych webkamerek

od godziny bezskutecznie próbuje uzyskać długie czasy ekspozycji z kamerka Philips SPC 900 NC i Maximem

jest tam domyślne ustawienia pinów które niestety nie działa , próbowałem juz wielu innych ustawień ale wszystko na nic

dodam tylko że kamerka prawidłowo działa długimi czasami np. z Guidemasterem w trybie 5kl/sek

z maximem nie potrafię wykonać np ekspozycji 1 sek , niby sie coś pojawia ale jest identyczna z ekspozycja 0.2 sek (czyli ciemna) a z programami GM i GD klatki 1 sek są o wiele jaśniejsze

jeśli komuś udało sie podłączyć ta kamerę z maximem i uzyskać długoczasowe klatki to będę wdzięczny za info co i jak należy zrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.