Skocz do zawartości

rozbudowa zestawu


ALF

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

nadejszla wiekopomna chwila na rozbudowanie mojego zestawu badawczego kosmosu :banan:

 

na pierwszy ogień idzie kątówka 90*, no i tu mam trochę wątpliwości...

 

najbardziej się do mnie z folderów reklamowych uśmiecha model WO 2" SCT dielectric (99%, 1/10l), jednakże w ofercie jest także coś co się nazywa enhanced aluminium coating ze sprawnością 97% i 1/10 lambda. nie wiem czy to ostatnie to jest nowość (wygląda trochę inaczej na stronce Williama niz stara-zwykła kątówka, która jest na zdjęciach w DO)

 

czy warto kupić dielektryczną, czy szkoda kasy?

 

wydaje mi się że mimo małej różnicy w % sprawności i troszkę większej w $ warto mieć dielektryczne powłoki ze względu na ich trwałość (czyli kątówka na całe życie ;) ). jeśli się mylę to proszę o "rude awakening"

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj

może to Ci pomoże: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=10394&hl= ?

co prawda opis dotyczny kątówki Lumicona, ale niżej znajdziesz odpowiedź :)

pozdrowienia

 

dzięki, czytałem ten wątek oczywiście wcześniej - wniosek dla mnie to brać sprawdzony dielectric. Niestety nic nie udało mi się znaleźć w sieci na temat kątówek WO aluminum enhanced coating (na niektórych stronach nazywanych też silver e.c. :szczerbaty: ), a skoro brak opinii to nie będę na sobie sprawdzał.

 

 

Kolejna rzecz, o którą chciałem zapytać to szare filtry. Zaznaczam, że wiedzy na temat sprzętu foto nie mam za dużej. w ofercie polskich dystrybutorów znalazłem m.in. interesujące mnie filtry Lumicona

 

LF-CF075 ND 13 1.25"

LF-CF080 ND 25 1.25"

LF-CF085 ND 50 1.25"

 

domyślam się że tu chodzi o 13, 25 i 50% przepuszczalności światła?

 

no i Baadera

 

ND 0,6 T=25%

ND 0,9 T=12,5%

ND 1,8 T=1,0%

ND 3,0 T=0,016%

 

dwie ostatnie pozycje to chyba są strasznie ciemne jeśli dobrze myślę?

 

widziałem w sklepach internetowych także filtry fotograficzne. Na forum wyczytałem że ludzie także stosują i takie filtry do teleskopów. Jak jest z jakością takich filtrów?

 

No i ostatnia kwestia: czy nie lepiej po prostu kupić jeden filtr podwójny polaryzacyjny o płynnym przyciemnieniu i się nie bawić w kompletowanie kilku różnych stałych? W tym wypadku na forach również nie znalazłem jednoznacznej opinii - jedni sobie chwalą, inni narzekają

 

będę wdzięczny za odpowiedzi

 

pozdrawiam przed-długo-łikendowo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej żebyś kupił sobie jeden filtr o zmiennej polaryzacji?

Odpadnie żonglerka kilkoma pojedyńczymi.

Może ten AK albo DO

 

no właśnie sam też się nad tym zastanawiam...

No i ostatnia kwestia: czy nie lepiej po prostu kupić jeden filtr podwójny polaryzacyjny o płynnym przyciemnieniu i się nie bawić w kompletowanie kilku różnych stałych? W tym wypadku na forach również nie znalazłem jednoznacznej opinii - jedni sobie chwalą, inni narzekają

... tyle że na forach znalazłem kilka opinii o tych filtrach, że obniżają jakość obrazu - inni skolei chwalą sobie te filtry. Może ktoś miał w ręku oba rodzaje na raz i porównywał dawane obrazy??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moge Ci z wlasnego doswiadczenia powiedziec, ze czasami najlepiej poprawiaja kontrast filtry kolorowe a nie szare (na planetkach oczywiscie.

 

Tu masz obszerny watek o kolorowych filterkach:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=8339

 

a tu ekstrakt z moich "testow":

 

http://www.astronoce.pl/POLSKA/TESTY/TEST05/TEST05.pdf

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... tyle że na forach znalazłem kilka opinii o tych filtrach, że obniżają jakość obrazu - inni skolei chwalą sobie te filtry. Może ktoś miał w ręku oba rodzaje na raz i porównywał dawane obrazy??

Mam od niedawna filtr polaryzacyjny z AK /przepuszczalność światła w zakresie 1-40%/. Jest bardzo przydatny do obserwacji Księżyca i nie stwierdziłem pogorszenia jakości obrazu. W przeciwieństwie do filtru szarego ND13, polaryzacyjny nie zmienia zabarwienia obserwowanego obiektu...wydaje mi się że to duża zaleta, bo obserwujemy Księżyc w jego naturalnych kolorkach, tyle że nie razi po oczach.

Wczoraj z ciekawości zastosowałem ten filtr przy obserwacji Jowisza, ale... bez niego widziałem lepiej /obraz był trochę za ciemny/. Ale myśle że ten filtr powinien się sprawdzić przy obserwacji Wenus, której blask często aż razi. Ale przyznaje, że Wenus z filtrem polaryzacyjnym jeszcze nie obserwowałem i na razie to tylko moje przypuszczenia.

Edytowane przez Marek B.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

dzięki za odpowiedzi.

 

Dzisiaj chciałem Was prosić o poradę w sprawie okularków.

 

Obecnie mam Ortho 9mm i Ortho 12,5mm. Chcę dokupić do posiadanego skromnego zestawu 2-3 okulary o większych ogniskowych. Półka cenowa umiarkowana. Na razie mam jeden typ: Swan 33mm do DS.

 

 

Co byście doradzili?

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.