Skocz do zawartości

Telescopio Refractor


Rekomendowane odpowiedzi

witam.w hiszpani kupilem telescopio refractor. na walizce sa jakies dane tech.:

diametro del objetivo- 60mm

discancia focal- 700mm

31,7mm oculares kellner- 4mm, 9mm, 12,5mm, 20mm

aumento maximo- 262,5x

lente erectora de imagen- 1,5x

buscador de metal- aprox. 6x 25mm

Jak to obsługiwac i co moge przez ten teleskop zobaczyc ciekawego???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj. Nie trafiles najlepiej. To prawdopodobnie standardowy 60/700 wydziergany gdzies w cesarstwie srodka i oblepiony nalepkami hiszpanskiego dystrybutora.

 

Jak obslugiwac? - Przekop download forum za manualami. Znajdziesz tam angielskojezyczne opracowania dla astro-dummies, ze sie tak wyraze (bez urazy)

 

A co zobaczysz? Hmm... pod przecietnym niebem kilka najjasniejszych eMek, pewnie pasy na Jowiszu , pierscien Saturna i to chyba by bylo na tyle.

 

Z tymi okularami co masz to tak naprawde poogladasz sobie tylko Lysego. Sprawdz czy wyciag ma 1,25" (32mm) srednicy jezeli tak to kup ze dwa tanie plossle (powiedzmy 25 i 15mm ognisklowej) a okulary oryginalne oddaj komus do zabawy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
witam.w hiszpani kupilem telescopio refractor. na walizce sa jakies dane tech.:

diametro del objetivo- 60mm

discancia focal- 700mm

31,7mm oculares kellner- 4mm, 9mm, 12,5mm, 20mm

aumento maximo- 262,5x

lente erectora de imagen- 1,5x

buscador de metal- aprox. 6x 25mm

Jak to obsługiwac i co moge przez ten teleskop zobaczyc ciekawego???

 

srednica obiektywu 60mm

ogniskowa obiektywu 700mm

okulary Kellnera 1,25"

powiekszenie max. (bzdura)

odwracacz obrazu (do smieci)

szukacz

 

Typowy teleskop z supermarketu.

Jak dokupisz porzadne okulary i montaz to moze cos z niego wycisniesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myslalem ze to nic z tego nie bedzie, a tą kometke schwalssmann wachmann to dojze przez to??? Co to jest ten wyciąg, gdzie i mniej wiecej za ile moge te plossle kupić??? i co mi to da????

 

Z tego co piszesz to chyba stawiasz pierwsze kroki, moim zdaniem więc jeśli chcesz zobaczyć kometkę to nie przez ten teleskop ale przez jakąś lornetką np. 7x50. Składnik B jest obecnie ładnie widoczny, ja wczoraj bez problemu widziałem go właśnie taką lronetką z Warszawy. Uwierz mi, z teleskopem namęczysz się i nie wiem czy ją odnajdziesz na niebie.

Jeśli chcesz coś kupić to polecam sklep DeltaOptical, FotoClassic albo Astrokrak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
Lornetki nie posiadam niestety, jak pogoda dopisze to sprubuje ją znaleść bo strasznie sie na nią najarałem.

 

No to jak sie najarales to probuj z okularem 20mm bo kazdy inny to bedzie porazka.

 

Zaopatrz sie w mapke nieba z okolica komety, np. taka:

 

http://www.astrobgs.dyndns.org/astro/73P/73P-B3.gif

 

I zycze powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lipems nie lipens ale skoro juz go masz to sie ciesz ze masz wyciag 1,24 :) mozesz sobie cos tam ciekawego wlozyc jesli chodzi o okulary i pewnie te co masz nie sa takie jak te z Optisana Star ..to juz sukces :) (w pewnym sensie oczywiscie)

 

generalnie zerknij na planety Jowisz Saturn Hi Ha Persei dwie gromasdy w Persuszu odszukaj to bedzie z deep spacow najwieksze wrazenie robic w twoim teleskopie ...nie wiem jak w refraktorze ale w reflektorze o tej aperturze ciezko zobaczyc Ring Nebule z miasta ...poproboj jasnych emek ..ksiezyc bedzie spoko ..powiekszaj maks 140 x i to na ksiezycu pozostale obiekty jak planety to gdzies 100 to bedzie maks z dobrym widokiem ...

 

 

mimo ze maerklet to cos przez niego zobaczysz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
Lipems nie lipens ale skoro juz go masz to sie ciesz ze masz wyciag 1,24 :) mozesz sobie cos tam ciekawego wlozyc jesli chodzi o okulary i pewnie te co masz nie sa takie jak te z Optisana Star ..to juz sukces :) (w pewnym sensie oczywiscie)

 

generalnie zerknij na planety Jowisz Saturn Hi Ha Persei dwie gromasdy w Persuszu odszukaj to bedzie z deep spacow najwieksze wrazenie robic w twoim teleskopie ...nie wiem jak w refraktorze ale w reflektorze o tej aperturze ciezko zobaczyc Ring Nebule z miasta ...poproboj jasnych emek ..ksiezyc bedzie spoko ..powiekszaj maks 140 x i to na ksiezycu pozostale obiekty jak planety to gdzies 100 to bedzie maks z dobrym widokiem ...

mimo ze maerklet to cos przez niego zobaczysz

 

Nadmienie, zeby kolega raczej nie szukal Hichotek teraz bo wlasnie zaliczaja dolowanie polnocne i sa niezdatne do uzytku.

 

Polecam tez szersze uklady podwojne, szczegolnie Albireo (beta Cyg) czy Mizar (zeta UMa).

 

Z jasnych DSow polecam tez gromade kulista M13 w Herkulesie.

 

Reszta tonie w blasku Ksiezyca :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten teleskop to zabawka. Powiekszenie deklarowane to zwykla kpina. Moze za dnia cos bedzie widac.

 

Zgadzam sie, ze lornetki byly by o wiele lepsze do stawiania pierwszych krokow w astronomii.

 

Pare rzeczy nim zobaczysz. Ksiezyc i kratery, jasne planety jak Saturn i Mars oraz pare DSow (Z galaktyk to moze tylko Anderomede, pare clusterow (M44 powinien wygladac dobrze) i to na tyle.

 

Reszte wymienili juz poprzednicy.

 

Wnioskuje, ze byl to tzw. zakup impulsywny, ktory w wiekszosci przypadkow tak sie konczy. Na przyszlosc nie kupuj tego co widzisz, ale sprawdz najpierw np. na takich forach co i gdzie warto kupic.

 

Nie zrazaj sie jednak, poczatki sa zawsze trudne.

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś podobną zabawkę. Przy powiększeniu 40-60X możesz obserwować jasne obiekty. Nie będę powtarzał ich nazw, bo to już zrobili koledzy, ale na początek polecam Księżyc, oraz widoczne i dość łatwe obecnie do odszukania planety jak Saturn czy Jowisz. Im większe powiększenie zastosujesz od tych podanych tym mniej zobaczysz i tym szybciej obiekty będą uciekały z pola widzenia okularu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.