Skocz do zawartości

Okular 6mm oraz soczewkę odwracającą


Gość NID

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Tak jak w temacie, najważniejsze by pasowały do modelu SKY-WATCHER 114/900 i były w idealnym stanie.

Ceny proszę przesyłać na e-maila, bardzo mi się śpieszy z zakupem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle w tanim popularnym sprzecie sa tulejki prostujace obraz . Dzialaja jak barlow i np. x 1,6 powiekszaja . Z 6 mm okularem masz w telepie powiekszenie 150x a po zalozeniu ukladu prostujacego to juz 240 x .

To za duzo jak na ten sprzet . Do tego sa marnej jakosci . Tylko do obserwacji naziemnych uzywa sie elementow prostujacych obraz i do mniejszych powiekszen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na zbyciu nowiutenki okular Super-Plossl 6,3mm Sky-Watcher MC-COATED APO-Serie 1,25".

Jeśli jesteś zainteresowany mogę odsprzedać za 80 zł.

Posiadam jeszcze do odsprzedania nowiuteńki Super Plossel 10 mm Multi-Coated 52 stponie 1,25" cena również 80 zł.

Okulary są nówki. Ten ostatni jest standardowym wyposażeniem synty Sky-Watcher.

Sprzedaję je ponieważ chcę zakupić 2" szkiełka...

Piotr F.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, w idealnym bądź bardzo dobrym stanie.

Jeszcze jeden/dwa dni poczekam na kolejne oferty i wybiorę najkorzystniejszą.

Chyba, że nagle Piotr F. czy promil zadecydują się jeszcze troszkę obniżyć cenę B)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NID, co do twojej sygnaturki. nie kupuj do swojego lustra 114/900 okularu 4mm... A JUŻ NAPEWNO NIE KUPUJ PLOSSLA 4MM! bo nic przez to nie zobaczysz. Nie wspominając już nic o komforcie obserwacji, po prostu się bardzo rozczarujesz... Mi się co prawda raz zdażyło mieć dobry obraz w okularze 3,2mm (chyba 3,2, już nie pamiętam) ale to był vixen LV Darka_B. oglądałem wtedy saturna i momentami obraz był ostry, no i oczywiście wtedy powalał.

 

pozdrawiam serdecznie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8mm + barlow 2x to to samo co 4mm z tym że:

 

- będziesz miał troszeczke większy LER - wzrośnie komfort obserwacji... ale troche tylko

- ogniskowa wzrośnie 2 razy, i przez to obraz się ściemni. przy planetach bez znaczenia, ale do DS już będzie lipa

- dowalisz do wad optycznych okularu wady optyczne barlowa

 

nielicząc tego, to dalej jest 225x, co na ten telep jest za duże, skożystasz z tego pare razy na księżycu, no i czasami 2 razy do roku planety mogą być dobre

 

jako max z plossli no to 10mm (ewentualnie barlow do tego na jakieś specjalne okazje pogodowo-seingowe), a ewntualnie to 8mm, ale bez barlowa, bo barlowa użyjesz 2 razy w roku.

 

przynajmniej takie jest moje odczucie. Jesli chodzi o mnie, to aktualnie zbieram na LV w okolicach 9mm, i w większe powiększenia się nie ładuję tym teleskopem, ale to moze dlatego, że nie za bardzo mnie interesują planetki :) najbardziej lubię gromady otwarte więc narazie używam tylko plossla 32mm :)

 

pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się co prawda raz zdażyło mieć dobry obraz w okularze 3,2mm (chyba 3,2, już nie pamiętam) ale to był vixen LV Darka_B. oglądałem wtedy saturna i momentami obraz był ostry, no i oczywiście wtedy powalał.

 

pozdrawiam serdecznie :)

 

Małe sprostowanie. :D 3.8 mm lantan Soligora.

Ale on sie nadaje do w miarę dobrej optyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zdążyłes sie juz chyba zorientowac,max.powiększenie dla twojego telepa to 2x apertura ,a najlepiej 1,5x.

Wiec biorąc okular o ogniskowej 4mm masz 225X!!!,a srednica twojego lustra to 114mmX2=228x

Minimalnie przekraczasz ,ale jak zauważył Muchozol ,może nie byc łatwo podczac obserwacji.

Oko wlepisz w okular,każde drgniecie teleskopu psuje zabawe.

Jak juz to pomysl nad 6mm,da Ci mniejszy power ,ale kultura obserwacji wzrasta :Salut:

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

225 < 228 , więc gdzie tu przekroczenie? :Boink:

Licząc 1,5 x 114 wychodzi pow. ok. 170, a patrząc przez Jowisza teoretycznie z pow. 180 (10mm + barlow) obraz był ostry jak żyleta, i to przy niecierkawych warunkach.

Także chyba jednak i tak zdecyduję się na tą 4 ... najwyżej za jakiś czas ją odsprzedam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

NID - już parę razy próbowałem ci coś wytłumaczyć, ale jak widzę - nie udało się. Próbuję jeszcze raz.

 

Po pierwsze - kupiłeś akurat taki, a nie inny teleskop, bo ci się SPIESZYŁO. Teraz jesteś rozczarowany tym, że nie daje on takich obrazów jak Hubble. I nie myśl, że jak kupisz JAKIKOLWIEK okular, to tego Hubble'a sobie zrobisz!!! To jest może i jakiś wybór dla początkującego, żeby się nauczył czego i gdzie szukać na niebie. Ja na początek miałem Skyluxa - ty nawet nie pomyślałeś przez chwilę o nim - bo nawet nie rozumiesz różnicy między refraktorem a reflektorem. Dla ciebie liczyła się tylko średnica - a ta zaczyna się gdzieś w pobliżu 120 mm dla refraktora i 200 mm dla reflektora - żebyś był zadowolony! DO PLANET SKYLUX JEST LEPSZY!!! Bo to refraktor. I ma stabilniejszy montaż.

 

Po drugie - jak już wydałeś kasę, to nie szalej zaraz z następnymi zakupami, bo nagle się okaże, że przekroczysz wartość zakupu Synty. Wtedy to dopiero będzie PRZESADA! Co zrobić? To proste: mając to co masz, bierzesz telep na dwór przy każdej pogodnej nocy, do łapy książkę z mapą nieba i lukasz!!! Zamiast wywalać dalsze pieniadze na coś, co i tak nie da ci WYMIERNYCH (wizualnie) efektów - naucz się czerpać radość z tego, że możesz zobaczyć WIĘCEJ. A naprawdę warto!!! I ucz qrde się - po to są książki. I forum.

 

Po trzecie - qrcze wybierz się do kogoś, kto ma jakiś sensowny sprzęt, o zlocie nawet nie wspomnę, zobacz i dowiedz się co i jak. Może 9 czerwca skoczysz do Poznania na astro-ognisko??? Jedziesz pociągiem bez przesiadek, za daleko to nie jest.

He, dobitnie mi się napisało - ale delikatniejsze sugestie nie odniosły skutku.

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

225 < 228 , więc gdzie tu przekroczenie? :Boink:

Licząc 1,5 x 114 wychodzi pow. ok. 170, a patrząc przez Jowisza teoretycznie z pow. 180 (10mm + barlow) obraz był ostry jak żyleta, i to przy niecierkawych warunkach.

Także chyba jednak i tak zdecyduję się na tą 4 ... najwyżej za jakiś czas ją odsprzedam.

 

Masz 3mm w zapasie-oj wielkie pole do popisu Ci zostało,a pozatym posłuchaj rady doswiadczonych osób tego forum np.Saywieha ,ktorego serdecznie pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jak gdziekolwiek napisałem, że jestem rozczarowany ??????

Czy ja gdziekolwiek napisałem , że oczekuje od tego teleskopu HUBBLA ????? :D

Saywiehu - take it easy.

Gdyby liczyła się tylko średnica, to wziąłbym 114/500 z EQ1 za ok. 370zł, nieuważasz? <_<

I jak błędnie się może wydawać , nie szaleje z dodatkowymi zakupami - jak na razie kupiłem jedynie takie "coś" by obraz nie był odwrócony (chyba nie muszę tłumaczyć, że potrzebne jedynie do obserwacji dziennych ) To nie jest tak, że dałem kilka ogłoszeń, bo od razu chce kilka rzeczy kupić naraz - przecież nie znajdzie się sprzedawca od tak jak tylko pstrykne palcami - to trzeba czasu. Umieściłem sobie ogłoszenia, by one sobie spokojnie "ugrzęzły" w forum, oferty będą przychodzić, powoli się rozeznam w tym rynku i dokonam za jakiś czas odpowiednich zakupów.

Nie muszę nauczyć się czerpania radości, bo już wystarczającą radochę miałem patrząc pierwszą i drugą noc w niebo - fakt, częściowo zachmurzone ale i tak ... Co do książek o których napisałeś, to mogę się zgodzić.

Heh ... cytując Ciebie : "dobitnie mi się napisało"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o to chodzi ... ok, pozdrowienia pozdrowieniami i polecanie się wzajemne ... ale saywiehu, też staraj się czytać dokładniej moje posty skoro chcesz dawać "dobitne" sugestie ...

 

W każdym razie pogodnego nieba wszystkim, bo jak na razie to zła pogoda jest naszym wspólnym wrogiem ...

 

Ps. Mcarti, zdaje się, że tak :P

Edytowane przez NID
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

225 < 228 , więc gdzie tu przekroczenie? :Boink:

Licząc 1,5 x 114 wychodzi pow. ok. 170, a patrząc przez Jowisza teoretycznie z pow. 180 (10mm + barlow) obraz był ostry jak żyleta, i to przy niecierkawych warunkach.

Także chyba jednak i tak zdecyduję się na tą 4 ... najwyżej za jakiś czas ją odsprzedam.

 

 

ale takie liczenie na styk jest niebardzo dobre, bo 228 osiągniesz przy idealnych warunkach, czyli tak jak w polsce zdaża sie raz na rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NID jestes tu nowy zdaje jak widze ,kiedy ja zaczynałem zabawe na tym forum to słuchałem pomocnych rad i jescze nigdy zle na tym wyszłem.Jeżeli osoby ,które starają Ci sie w jakiś sposób pomóc ,to robia to w dobrej wieże ,abyś pózniej nie żałował swoich pochopnych decyzji.To tylko moja rada.

A pozatym jak pisalem na priv Sky-Watcher ma doba optyke :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale takie liczenie na styk jest niebardzo dobre, bo 228 osiągniesz przy idealnych warunkach, czyli tak jak w polsce zdaża sie raz na rok.

 

 

Muchozol swięte słowa-własnie o to mi chodziło ,o warunki w których seeing jest =1 :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Widzisz NID - z twoich postów wynika (jak dla mnie) straszliwa desperacja. To właśnie ty wyluzuj - zamiast kupować dalej na szybcika, bez orientacji co jest co i do czego!

Naprawdę jeden taki wyjazd, o którym pisałem, da ci więcej niż wiadro kiepskich okularków, które potem - no co: odsprzedawać będziesz? Lepiej odkładać na coś, co wykorzystasz w przyszłości : ortho jakieś, zooma. No, ale to kosztuje. Tyle, że z takich DUMNY będziesz.

 

A do pozdrowień i poleceń - się nie mieszaj. Widzisz - jeden wspólny zlot w Bukowcu. I znamy się, i lubimy, i wiemy o NIEBO więcej! TO powinna być twoja najpoważniejsza inwestycja - w siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muchozol - zgadza się, te obliczenia są czysto teoretyczne.

Promil - poza dobrą wiarą dochodzi do tego auto-promocja własnego sprzętu, to oczywiste , niemniej zawsze mówiłem dzięki za wszelkie rady, pomoce czy sugestie ... ale ważne by osoby bardziej doświadczone też zwracały szczególniejszą uwagę na to co młodzi piszą i nie wyciągali zbyt pochopnych wniosków ... :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz saywiehu, znowu nie przeczytałeś mojego poprzedniego posta...

przecież jak chce się coś odsprzedać to trzeba "to" najpierw kupić, prawda ?

A od ogłoszenia do kupna bywa daleka droga ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.