Skocz do zawartości

Bolid nad Trójmiastem


marceln

Rekomendowane odpowiedzi

Moglbys moze na tym horyzoncie na zdjeciu postawic literki z kierunkiem N i E :)?, ewentualnie jesli sie nie mieszcza w granicach to jakies NE :)?

 

 

Jakim aparatem pstryknales ta fotke :)?..przyblizales zoomem czy bez zooma :)? (ze skali samego zdjecia mozna pare fajnych rzeczy wyciagnac)

 

Własnie te czerwone strzałki w górnym fragmecie fotki to rzeczywiste kierunki świata w odniesieniu

do punktu w którym stałem (taras mojego domu :rolleyes: ).

 

Aparat to KonicaMinolta Z2 zdjęcie robione bez zoom'a

Edytowane przez marceln
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie te czerwone strzałki w górnym fragmecie fotki to rzeczywiste kierunki świata w odniesieniu

do punktu w którym stałem (taras mojego domu :rolleyes: ).

 

Aparat to KonicaMinolta Z2 zdjęcie robione bez zoom'a

 

Marcel potrzebny jest kierunek swiata zaznaczony na horyzoncie...

 

Bo bez tego na zdjeciu nie da sie dokładnie wyznaczyć kierunku lotu. ;)

 

tak jak mówi Przemek jesli nie miesci główny kierunek to zaznacz pośredni ( np.Pólnocno-wschodni)

 

Zrób to w miare dokładnie pojdz to miejsca obserwacji z kompasem i zobacz gdzie na horyzoncie wypada jaki kierunek..

 

(zdjecie z zaznaczonym kierunkiem mozesz znowu przysłać do mnie jak masz kłopoty z umieszczaniem fotek)

 

Pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Grzmot slyszalny był w Rumii i Koscierzynie (...)

Brahi tak z ciekawości, w Kościerzynie to jacyś twoi znajomi słyszeli? A może interesują się astronomią? Bo ja jestem z Kościerzyny :).

 

Kurczę jeśli był słyszalny i w trójmieście i w K-nie to faktycznie potężny. Ja w Gdańsku nic nie słyszałem. A może słyszałem tylko nie zwróciłem na to uwagi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moglbys moze na tym horyzoncie na zdjeciu postawic literki z kierunkiem N i E :)?, ewentualnie jesli sie nie mieszcza w granicach to jakies NE :)?

(...)

 

No to odpowiedz Marcela

Wziąłem kompas i w miarę możliwości

wg. niego naniosłem na linii horyzontalnej

kierunki świata.

 

Pozdrawiam

Marcel

bolid11.jpg

 

A tu dzięki Arkowi jest informacja na stronie Polskiej Agencji Prasowej Potężny bolid nad Polską

Edytowane przez Krzysiek-Polakowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brahi tak z ciekawości, w Kościerzynie to jacyś twoi znajomi słyszeli? A może interesują się astronomią? Bo ja jestem z Kościerzyny :).

 

Kurczę jeśli był słyszalny i w trójmieście i w K-nie to faktycznie potężny. Ja w Gdańsku nic nie słyszałem. A może słyszałem tylko nie zwróciłem na to uwagi...

 

Kumpel Maquisa z astro4u tam mieszka :) Jak stwierdzil "Walnelo tak ze az firanki sie poruszyly" :) (nieraz widze cos takiego u siebie jak saperzy wysadzaja cos wiekszego 3km stad ;>)

 

Taki grzmot przychodzi z wysokosci 20-40km (Grzmot pochodzacy z fragmentacji, nie z przejscia do predkosci poddzwiekowej). Jesli na powierzchni dwoch obserwatorow jest oddalonych od siebie o jakies 10-20km to nie wplywa to za bardzo na odleglosc do zrodla :)

Edytowane przez Brahi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moze Poland jest nam wstanie dostarczyć zdjęcie z kierunkami na takiej zasadzie jak to zrobił Marcel...

Z pewnoscią ułatwiło to by prace... ;)

 

Chetnie pomoge. Wybiore się w to samo miejsce z kompasem i aparatem jeszcze raz. Z tymże z moim zdjęciem może byc problem, bo ja patrzylem pionowo do góry - na takim zdjeciu nie będzie żadnych punktów odniesienia (tylko błekitne niebo). Ale cos wykombinuje.

 

PS. W linku gdzie jest artykuł na stronie PAP, pisze aby przesyłac swoje relacje. Szczerze powiem nie wiem jak się z nimi skontaktowac, więc jakby ktoś z was wysyłał bardzo proszę też moją przesłac. Przeslijcie im to co napisałem i jakby ktoś z pracowni Komet i Meteorów chciał się ze mną skontaktowac to mail: gearboxone@wp.pl

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chetnie pomoge. Wybiore się w to samo miejsce z kompasem i aparatem jeszcze raz. Z tymże z moim zdjęciem może byc problem, bo ja patrzylem pionowo do góry - na takim zdjeciu nie będzie żadnych punktów odniesienia (tylko błekitne niebo). Ale cos wykombinuje.

 

PS. W linku gdzie jest artykuł na stronie PAP, pisze aby przesyłac swoje relacje. Szczerze powiem nie wiem jak się z nimi skontaktowac, więc jakby ktoś z was wysyłał bardzo proszę też moją przesłac. Przeslijcie im to co napisałem i jakby ktoś z pracowni Komet i Meteorów chciał się ze mną skontaktowac to mail: gearboxone@wp.pl

 

Najlepiej zrób kilka fotek obejmujacych również horyzont...

Pożniej te fotki bedzie mozna połaczyć w całosć ... (pamietaj robiąc fotki mają być te same parametry czyli jak robisz bez zooma to takie muszą być wszystkie)

Dzisiejsza pogoda nad Gdańskiem ułatwi łaczenie zdjeć na podstawie chmurek..

 

Twoja relacja z pewnoscią trafiła tam gdzie powinna Brahi to Wiceprezes PKiM, szef sekcji obserwacji fotograficznych bolidów ;)

 

No to przybywa osób "słyszących" tego bolida... http://astro4u.net/........................

Edytowane przez Krzysiek-Polakowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieści od człowieka z Redy:

 

Wieczorem z żoną zastanawialiśmy się co tak wybuchło gdzieś w oddali że szyby nam zadżały.

Przypominało to albo odrzutowiec po przekroczeniu granicy dzwięku albo potężny wybuch w oddali. Odgłos był tak silny że wyszliśmy na balkon i lukaliśmy czy wszystkie bydunki sa na miejscu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam W Boguszowie-Gorcach koło Wałbrzycha na dolnymśląsku. Zaobserwowałem około godziny 22.40 Bardzo jasny meteoryt tuż nad Saturnem. był od 4 do 6 razy jaśniejszy od Saturna Jego przelot trwał około 15 sekund. Nie wiem czy to możebyć ze sobą powiązane. jeśli ktoś też to yauważył niecz się odezwie.

 

 

pozdro Bartek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaobserwowałem około godziny 22.40 Bardzo jasny meteoryt tuż nad Saturnem. był od 4 do 6 razy jaśniejszy od Saturna Jego przelot trwał około 15 sekund. (....)

 

Meteoryty lezą na ziemi.....

Pewnie chciałeś powiedzieć meteor.. ;)

 

15 sekund to bardzo długo jak na bolida a moze nawet za długo...

 

Hmmm moze jakaś stacja PFN-u.....coś widziała...

 

aha no i najważniejsze kiedy to widziałeś jaka data?

 

:)

Edytowane przez Krzysiek-Polakowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam W Boguszowie-Gorcach koło Wałbrzycha na dolnymśląsku. Zaobserwowałem około godziny 22.40 Bardzo jasny meteoryt tuż nad Saturnem. był od 4 do 6 razy jaśniejszy od Saturna Jego przelot trwał około 15 sekund. Nie wiem czy to możebyć ze sobą powiązane. jeśli ktoś też to yauważył niecz się odezwie.

pozdro Bartek.

 

nie przesadziłeś przypadkiem z tym czasem przelotu troche?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć ja równierz słyszałem głośny wybuch tego dnia ok. 19 mieszkam w Pruszczu Gdańskim, siedziałem wtedy przed telewizorem, usłyszałem głośny wybuch i wybiegłem na zewnątrz zobaczyć co się tało, ale nic nie zobaczyłem. dopiero ten wątek mi przypomniał o wybuchu, a to ciekawe że w tylu miejscach na raz było słychać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy w 2000r w czechach nastapil spadek meteorytu Moravka podobny grzmot slyszalny byl w promieniu 100km a w promieniu 50km od trajektorii okreslano go jako bardzo silny :)

 

No, Moravkę widziałem i słyszałem (byłem w Bielsku Białej) i rzeczywiscie odgłos był na tyle porażający że większość "słuchaczy" długo rozglądało się wkoło. Nie sposób było go przegapić.

Jak powiedziałem że to najprawdopodobniej meteor to jakoś dziwnie zaczeli na mnie spoglądać. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do wtorkowego bolidu - jest kolejny świadek z Kościerzyny.

Znajoma siedziała w ogrodzie i zauważyła meteor. Narazie nie mogę powiedzieć nic więcej bo nie rozmawiałem z tą osobą bezpośrednio.

 

Kuba, kiedy bys mogl wyciagnac od niej cos konkretnego :)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę nieprędko... sesja... :(. Ale podpowiedz o co mógł bym się dopytać to zobacze co da się zrobić

 

Potrzebny by byl:

- kierunek poczatku i kierunek konca bolidu (starczy ze wskaze w kierunku jakiego miasta bolid sie pojawil a w kierunku jakiego wygasl)

 

- wysokosci katowe poczatku i konca. Tu tez jesli nie potrafi w stopniach niech poda czy w polowie wysokosci nieba, w 1/3, 1/4 itp

 

- do czego moglaby porownac jasnosc obiektu - ? Np czy jasniejszy od ksiezyca?

 

- ile czasu trwal przelot?.. to dosc wazna sprawa, pozwoli ocenic w przyblizeniu predkosc a co za tym idzie ocenic szanse na spadek

 

- jesli popatrzyla na zegarek to moment zjawiska

 

- niech dokladnie opisze co sie dzialo :) Z tego co zauwazylem w opisach obserwatorzy mowia o rozblysku pod koniec lotu po ktorym widoczne byly juz 2 fragmenty. Niech potwierdzi lub zaprzeczy, a jesli blysnelo to czy daleko przed koncem

 

- no i efekty..zagrzmialo :)?

Edytowane przez Brahi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie będę w Kościerzynie we wtorek to postaram się dowiedzieć czegoś więcej. Ale obawiam się, że nie widziała całego przelotu, tylko końcówkę. Mówiła, że zauważyła to, zawołała innych, którzy byli w pobliżu, żeby spojrzeli i już znikło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.