Skocz do zawartości

Amator potrzebuje pomocy


dobsonme

Rekomendowane odpowiedzi

Ze wzgledow finansowych postanowilem samemu zlozyc sobie z czesci teleskop.

Zdecydowalem sie na dobsona w konstrukcji azurowej.

Wiekszosc rzeczy juz rozgryzlem ale mam kilka watpliwosci, ktore mam nadzieje pomozecie mi rozwiac.

 

1. W "Sky & Telescope" znalazlem kilka konstrukcji oprawy lustra i zdecydowalem sie na kratownice podobna do tej ze zdjecia http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...pe=post&id=5977

Co prawda moja bedzie miala tylko 6 punktow podparcia (kazdy po 24 mm) ale jest podobna. Moje watpliwosci dotycza tych dwoch srob bez sprezyn, czy sa potrzebne a jezeli tak to do czego i jak je zamontowac. Nie wiem tez z jakiego materialu najlepiej wykonac podporki na lustro?

 

2. Chyba najbardziej zastanawiajaca mnie sprawa to wywazenie teleskopu. Rozumiem, ze srodek kola horyzontalnego powinien wypadac na srodku masy. Tak na chlopski rozum to przyznam, ze nie bardzo to widze, zeby wypadl tak nisko i obawiam sie zeby po zlozeniu nie zaczal mi latac sam w pionie. Jakie sa dopuszczalne odchyly i czy bedzie dosyc stabilny, zeby mozna bylo podlaczyc aparat nie obawiajac sie o stabilnosc?

 

Za wszelka pomoc bede bardzo wdzieczny. Moze ma ktos jakies schematy ktorymi moglby mnie wspomoc?

Skontaktowac sie ze mna mozna albo na forum albo na dobsonme@op.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te śruby służą do kolimacji jak sądzę, tylko czemu jest ich 2, a nie 3? może to wynika bardziej z kształtu celi

w/g mnie te 3 sruby ze sprężynami blokują lustro od góry, a 2 śruby bez sprężyn kontrują od dołu,

a podkładki pod lustro to różnie, chyba nalepiej zastosować cieńką piankę poliuretanową, filc chyba nie bedzie za dobry, bo będzie chłonął wilgoć i jeszcze sie jakieś glony mogą w nim zalęgnąć

 

a środek masy najlepiej wyznaczysz doświadczalnie jak już zmontujesz cały teleskop, włącznie z szukaczem, wyciagiem, najcięższym okularem, itp, wtedy się trasuje miejsca pod wałki osi, a +- kamera, czy aparat równoważy się tarciem wałków o gniazda plus jakaś blokada, zazwyczaj jest to śruba dociskająca, blokująca tę oś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz moze, jakie lustro tam bedzie /srednica, ogniskowa, waga/, jaki pajak i jakie wielkie lusterko wtorne.

Jak nie masz ciagot dp majsterkowania to kup gotowy telep.

Sruby do kolimacji sa 3 . troszke jedna widac pod wagami . 3 sruby w oslonie z wezyka podtrzymuja lustro pezed wypadnieciem , a te 2 gole sluza do zamocowania paska co opiera sie na nim lustro jak jest pochylone.

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj posty Hansa o budowie swojego telepa. Poprzegladaj zdjecia telepow , przyjetych rozwiazan mocowan lusterek wtornych np. http://astro-forum.org/Forum/index.php?showforum=23

Cela na lustro co chcesz robic jest sprawdzona, ale wymaga wlasciwego montazu i poslugiwania sie telepem.

Bez paska i wstepnego wypoziomowania wag oraz pozostawienia luzow aby trojkaty na ktorych lezy lustro mogly sie ulozyc do powierzchni dolnej lustra lustro bedzie sie odksztalcac.

Drewno zle sie klei silikonem i jako material do mocowania lusterka wtornego nie pasuje. Troche zmodyfikuj mocowanie lusterka wtornego . Ramiona pajaka powinny byc mocowane do walca co na Twoim rys. ma grubosc 1/4" . Aluminiowy pret bym wywalil a srubke dal odwrotnie - glowka tam gdzie Al i wkrecana w sciety walec ale na tyle aby nie uszkodzila lusterka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Gość saywiehu

Plexi (szkło organiczne) jest materiałem zbyt kruchym, trudno obrabialnym i zbyt ciężkim. Natomiast PCV (polichlorek winylu) byłby niezłym materiałem: dużo lżejszym, łatwym w cięciu, szlifowaniu, znakomicie klei się na kleje kontaktowe - np. Kropelkę, co daje b. wytrzymałe połączenia. Całkiem niedawno wysłałem Promilowi komplet baffli wyciętych z 8 mm PCV i płytkę PCV jako materiał na pudełeczko wyłącznika chłodzenia. Spytaj się go, jak chcesz- mi pisał, że zadowolony :rolleyes:

Baffle miały średnicę zewn. 240 mm, wewnętrzną 230. Ciąłem je specjalnym cyrklem modelarskim na bazie ... noża do tapet, takiego łamanego. Jak ktoś zainteresowany, to takie cyrkle i kuuuupę innych noży i podobnych narzędzi robi japońska Olfa- do dostania w sklepach z materiałami na reklamy, np. foliami samoprzylepnymi, papierem itd. Drogie, ale to jak Mercedesy :)

Są trzy rodzaje PCV, podaję nazwy handlowe: twarde, spienione i spienione lekkie. Polecam te dwie ostatnie wersje. Pierwsza wymaga specjalnych narzędzi i klejów. Tanio sprzedaje importer - Tuplex z Kobyłki (pozdro dla Sumasa przy okazji :) ) - hurtownie w wiekszości dużych miast w PL. PCV spienione dobrze się maluje farbami akrylowymi.

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wszystko ładnie, ale musisz pamiętać o tym, że tworzywa sztuczne mają jeden z największyszch wspólczynników rozszerzalności termicznej, więc na teleskop nie są zadobrym materiałem, poza tym duże odształcenia plastyczne, czyli np. mała sztywność itp.

pozdrowienia

i dla Trzanki też :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Wydaje mi się, że warto dodać coś na temat rozszerzalności termicznej. Z doświadczenia wiem, że plansza reklamowa o wym. 2,44m x 1,22m (standardowy wymiar arkusza) z PCV grubości 8 mm w ciągu roku wykazuje zmiany w zakresie ok. 7-9 mm. Dotyczy to całego zakresu temperatur: od mrozu do upałów. W każdym razie po zastosowaniu rozwierceń montażowych w takim zakresie plansza pozostaje płaska (nie robią się tzw. "budy").

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lustro ma 353mm srednicy, 1478mm ogniskowa, przyznam, ze jeszcze go nie wazylem

pajak typu secondayholderdraw.jpg

na trzech wygietych palakach.

 

Troche w zyciu majsterkowalem i nawet jesli nie bedzie super dokladny to bede mial wielka satysfakcje z wlasnorecznego wykonania. :D

 

Taki jak na rysunku wykonuje firma Uniwersał tylko z aluminium-testowałem i sprawdza sie dobrze.

 

Polecam też mój temat może w czymś ci pomoże http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=11481&hl=

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Nadeszla pora, zeby sie pochwalic swoimi osiagnieciami :D

 

Prace zaczalem od wykonania kratownicy. Zdecydowlam sie na wersje z 4 ramionami bo z 3 jakos do mnie nie przemawia.

0726061648310it5.png

 

Az sie wierzyc nie chce, ze na odrobine "zelaztwa" poszlo 250 zl. Gdybym wtedy wiedzial ile pracy mnie to bedzie kosztowac to bym nie marudzil na koszta :lol:

Jak na razie to zdecydowanie najtrudniejsza i najbardziej czasochlonna czesc teleskopu.

0814061807160qv1.png

 

Po tygodniu ciecia i szlifowania okazalo sie, ze moj warsztat jest niedostatecznie wyposarzony, zeby moc zrobic dwie rownolegle dziury. Naszczescie znalazlo sie miejsce gdzie moglem zrobic wszystko tak jak trzeba.

0814061810090fv4.png

 

Potem zabralem sie za czasze. Mnostwo ciecia szlifowania i pilnowania, zeby katy sie zgadzaly ale ogolnie robota lekka i przyjemna. W prezencie dostalem troche 30 mm super twardej plyty z ktorej sie robi podlogi do tirow. Swietnie sie to gwintuje ale ciezko obrabia. Szkoda, ze nie starczy mi jej na caly teleskop.

0814061756370di2.png

 

Mimo, ze na zdieciu wydaje sie krzywa to wszystko jest w porzadku.

 

I na koniec jeszcze fotka caloksztaltu wykonanej do tej pory pracy.

0814061745430bq7.png

Na zdieciu widac szukacz 8x60 i wyciag okularowy z astrokraka. Wyciag co tu duzo mowic jest po prostu nedzny. Zaluje, ze poskapilem paru setek na cos takiego http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...18368ad2cea017c

 

Wlasnie pracuje nad pajakiem i za niedlogi czas pojawia sie kolejne donosy.

Wszelkie komentarze milo widziane :D

Edytowane przez dobsonme
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

konstrukcja wygląda bardzo nieźle :Beer:

tylko czemu zdecydowałes się na rurki miedziane? bo one są miedziane, prawda?

raz, że drogie, dwa że ciężkie, noi jeszcze, to nie jest najlepszy materiał konstrukcyjny,

a hmm no i wygląda na to, że pająk chcesz mieć trójramienny, a czemu?

ale gratulacje za samozaparcie i ogrom włożonej pracy :helo:

 

aa i jeszcze jak możesz, to obróć mocowanie wyciągu o 90° tak, żeby ośka posuwu była pionowo, wygodniej Ci będzie potem nim kręcić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie rurki sa miedziane.

Jedyny powod to taki, ze robie ten teleskop na niezlym zadupiu i nigdzie w okolicy aluminiowych dostac nie moglem. Zdecydowalem sie na miedziane bo lzejsze od stalowych i nie koroduja.

 

Pajak bedzie trojramienny bo czemu nie :D

Dwuramienny wydawal mi sie zbyt niestabilny a 4 ramiona to nadmiar bogactwa wiec stwierdzilem, ze najlepiej spisza sie 3-ramienny.

 

Z szukaczem to niezly pomysl ale obawiam sie, ze sruby nie sa ustawione na kwadracie i moze byc problem z przekreceniem mocowania ale sprobuje.

 

Dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Pajak bedzie trojramienny bo czemu nie :D

Dwuramienny wydawal mi sie zbyt niestabilny a 4 ramiona to nadmiar bogactwa wiec stwierdzilem, ze najlepiej spisza sie 3-ramienny.

...

ano dlatego:

 

spidesr_spikes.jpg

 

przy trzech ramionach masz 6 spajków, co prawda przy czterech, jest ich 8, ale jakimś cudem nakładają się na siebie i widać tylko 4 :D

pozdrowienia

 

a zdjęcie z pajęczego wątku astrokosmo: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=11481&hl=

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobsonme. Ponieważ prosiłeś o uwagi to:

 

Masz za nisko zamocowany wyciąg, zauważysz to w momencie ustawianie LW.

Kratownica 6 elementowa jest jednak łatwiejsza w późniejszym łapaniu ostrości, wiem bo 8 elementową też przerabiałem.

 

Postaraj się o rurki aluminiowe, miedziane to większe obciążenie i dodatkowa przeciwwaga (to z autopsji, bo popełniłem ten sam błąd).

 

Podpory LG w prezentowanym przez Ciebie zdjęciu sa źle ustawione. Aby policzyć punkty podparcia postaraj się o program PLOP.

 

Co do środka ciężkości, to nie określiłeś w jaki sposób będziesz prowadził teleskop (płozy czy walcowe podpory w stylu LB?)

 

Jeżeli zdecydujesz się na płozy to ich pronień łatwo obliczyć znając odległość środka ciężkości od dowolnego punktu.

 

 

http://images2.fotosik.pl/62/ne92sxdnk7o38q45.jpg

Edytowane przez telwal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Nie wydaje mi się żeby gniazdo LG było na zdjęciu

http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...pe=post&id=5977 do końca przemyślane.

A mianowicie:

- wydaje mi się że choć na zdjęciu jest lustro podparte w 18 punktach to w rzeczywistoci będą cały ciężar przenosiły powiedzmy 9 punktów - wynika to z faktu że podpory łączące trójkąty nie są wachliwe tylko na stałe przykręcone śrubami do ramy stalowej

- podczas kolimacji teleskopu, szczególną uwagę trzeba będzie zwracać na śruby mocujące lustro (te z nałożonym wężem, żeby nie wprowadzić napiężrń, albo co gorsza nie zniszczyć powłoki aluminoowej

Tak się zastanawiam czy na 350-kę ta rama nie jest zbyt delikatna?

a tak poza tym konstrukcja zgrabna,

życzę powodzenia Witek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.