Skocz do zawartości

Co lepsze okular 4/6mm czy barlow 2x do 114/900??


przemho

Rekomendowane odpowiedzi

Gość polaris

Domyslam sie, ze budzet wynosi ok. 100 PLN wiec pozostaje krotki Plossl lub barlow achromatyczny.

Kupisz, popatrzysz, stwierdzisz, ze to nie to i sprzedasz za 60% wartosci majac w planach Orto lub LV.

I finalnie wydasz wiecej...

 

Nie lepiej od razu uzbierac na cos lepszego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie warto odłożyć te pieniądze co masz i dozbierać na coś leszego (lantan, ortho). Polsle z małą ogniskową mają takie małe ler że będziesz musiał oko przytykać niemal do okularu. Sam niedawno kupowałem okulary i poszedłem na kompromis, kupiłem tani okular. Użyłem go raz no może dwa razy i już nigdy więcej go niezabrałem na obserwacje, teraz leży schowany w pudełeczku i czeka na nowego właściciela. Lepiej kupić raz a pożadnie a nie tracić na odsprzedaży, no chyba że już wiemy na 100% że te pieniądze jakie mamy to max wtedy czeba pujśc na kompromis.

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie warto odłożyć te pieniądze co masz i dozbierać na coś leszego (lantan, ortho). Polsle z małą ogniskową mają takie małe ler że będziesz musiał oko przytykać niemal do okularu. Sam niedawno kupowałem okulary i poszedłem na kompromis, kupiłem tani okular. Użyłem go raz no może dwa razy i już nigdy więcej go niezabrałem na obserwacje, teraz leży schowany w pudełeczku i czeka na nowego właściciela. Lepiej kupić raz a pożadnie a nie tracić na odsprzedaży, no chyba że już wiemy na 100% że te pieniądze jakie mamy to max wtedy czeba pujśc na kompromis.

Pozdrawiam :Beer:

 

 

No właśnie. Najchętniej to bym sobie kupił Okular Vixen LVW 13 mm, ale to tyle pieniędzy :angry: . Choć okular jest najwyższych lotów. Świetnie współpracuje z szybkimi telepami takimi jak ja mam. U mnie ten plossl 10 mm to raczej nie jest za dobry. Ale czy plossl może być dobry przy światłosile 4,7? Chyba nie.

Edytowane przez doktor Robotnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

ODKOPUJE - ale nie mam uprawnien do zakladania tematu w tym subforum (nie wiem czemu).

 

Prosze o pomoc w wyborze okularu:

 

Mam jakiegos newtona 114/900 (nie wiem jakiej firmy bo ma juz z 7 lat a nigdzie nie ma napiasnej marki a ja juz nie pamietam co to bylo) i jest to dzis juz bardzo tani teleskop.

 

Mam okulary 25mm 12,5mm i 4mm. Jedynie okular 25mm daje jako-taki obraz.

Okular 12,5 mm (powiekszenie 72) daje juz obraz dosyc ciemny i jakby za mgielka.

Okular 4mm (powiekszenie 225 czyli teoretycznie max mojego teleskopu) daje obraz ciemny, nieostry, zamglony. Okulary sa no-name'owe.

 

Chce kupic okular do obserwacji glownie planet cos w granicach 6-9mm. Nie hce zeby to bylo cos drogiego bo nie wydam na okular 250 czy 350 zl bo bylby to wydatek wiekszy niz wartosc teleskopu. Szczegolnie ze w ciagu pol roku mam zamiar kupic wiekszy teleskop ktory bedzie mial okulary 2'' a teraz chce z tego wycisnac wszystko co sie da przez te pare miesiecy. Chce kupic wiec ktorys z tanszych okularow w okolicach 100zl.

 

Teraz mam pytanie czy w okularze 6'' dajacym powiekszenie 150 razy obraz nie bedzie zbyt ciemny w moim teleskopie? Czy lepiej kupic 9'' i miec 100x lub jakas 8'' ploslla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak planujesz zakup teleskopu z 2" wyciagiem to kup dobry okular który potem nada sie do lepszego a nie pozostaniesz z badziewiem....., do lepszego już go potem nie bedziesz wkładał i 100 zł w błoto... wszystcy znamy kupowanie okularów i ich wymiane

No tak tylko ze w tym teleskopi mam 1,25'' a kupujac synte bede mial juz 2'' wiec musialbym uzywac jakiejs przejsciowki, a to przejsciowka chyba wplywa na pogorszenie jakosci obrazu(czu sie myle?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Syntach nie ma czegoś takiego jak przejściówka 2" na 1.25", są dwa adaptery jeden na 2" i jeden na 1.25". Te adaptery nie pogarszają obrazu, bo są to po prostu metalowe tuleje (puste w środku) która służy do mocowania okularów do wyciągu.

 

TUTAJ są zdjęcia nowego wyciągu, z założonym adapterem 1.25".

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Syntach nie ma czegoś takiego jak przejściówka 2" na 1.25", są dwa adaptery jeden na 2" i jeden na 1.25". Te adaptery nie pogarszają obrazu, bo są to po prostu metalowe tuleje (puste w środku) która służy do mocowania okularów do wyciągu.

 

TUTAJ są zdjęcia nowego wyciągu, z założonym adapterem 1.25".

 

Pozdrawiam

Dzieki za wyjasnienie - w takim razie moze faktycznie rozwaze zakup czegos lepszego :)

 

Ale chcialbym sie dowiedziec czy wina pociemnienia obrazu(jak to pisalem kilka postow wyzej) moze lezec po stroine okularu zlej jakosci czy to raczej juz koncza sie mozliwosci teleskopu (114mm) i powiekszenie jest za duze na niego?

 

edit: czy taki Synta Super Plössl 7,5mm to zly okular?

Edytowane przez exec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.