Skocz do zawartości

L Olimpiada Astronomiczna


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wam! jak chodzi o mnie to: pierwsze w miarę łatwe, wykres-wiadomo a analiza to kombinowałem coś z szybkościami Ziemi na orbicie, położeniem Arktura względem ekliptyki, deklinacją Słońca itp. Może ze 2,5 będzie.

Drugie zrobiłem troche na chłopski rozum, na rysunek a nie do końca analitycznie. Wyznaczyłem z mimośrodu półosie i okresu półosie i stwierdziłem, że to wymaga strasznego liczenia analitycznego więc na pałę i oszacowałem odległość w punkcie ok przecięcia orbit NEO i Ziemi. Może też ze 2,5 wpadnie jak dobrze pójdzie

Trzecie...no cóż... policzyłem siły pływowe, porównałem z siłą grawitacji między gwiazdą na brzegu małej galaktyki a jej centrum...wyszło mi też coś w rodzaju pierwiastka trzeciego stopnia pod pierwiastkiem M, m i chyba r. dokładnie nie pamiętam. może ze pkt dwa będą.

A czwarte to moje ulubione :) Widać na pierwszy rzut oka że to funkcja wykładnicza gdzie D jest zmienną i mała zmiana D (przy takim rzędzie wielkości o jakim mówimy) daje baaaardzo duże zmniejszenie czynnika e^-a 0,3D co powoduje coraz mocniejsze osłabienie strumienia. A potem napisałem piękny elaborat o wyższości newtona nad soczewką ze wszystkimi bajerami jakie znam z forum (aberracje, odkształcenia materiału, technologia produkcji, warstwy przeciwodblaskowe...) Liczę nieskromnie na co najmniej 4.

Kanapki faktycznie dobre, zwłaszcza jak się zgubiło swój pojemnik z jedzeniem :angry:

A potem to niesamowite uczucie wypranego mózgu, zapominania jak się myśli słowami a nie tylko liczbami i znakami...echh...można by rzec bezcenne:). Podsumowując to już jestem zadowolony z tej olimpiady bo się sporo o astro dowiedziałem, miałem tydzień szkoły z głowy, fajną wycieczkę do Katowic a po cichu to liczę jednak na ten fi.... ale dobra, nie zapeszam. No nie wspominając już o tym, że spotkałem Przemasa (tylko trochę późno się zorientowałem, że to on. @Przemas: nawet mi ekierkę podałeś :Beer: ) i oczywiście Rusaukę ale wypruła z tej sali jakby ją co najmniej z jej zespołu mieli wywalać :P

Jakby co to Rusauka mówi, że jednak pieczęć była naruszona (tylko teraz sobie o tym przypomniała) i powtarzamy zawody ;)

Pozdrawiam wszystkich i życzę...ech no sami wiecie czego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe jak ją zmacałam to była naruszona, sie dziwisz ;>

z zespołu mnie nie wywalili i nie zamierzali aczkolwiek dzisiaj dostalam trzecia oferte zespołu.... jak wszyscy to wszyscy xD

 

poza tym śpieszyłam się. (-; ostatnio skasowali tyle pociągów Katowice Bielsko że się nie dziw :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zgadzam się co do elipsy...

 

rozmawiałem z paroma osobami i analitycznie trudne koszmarnie

 

ale

 

wychodzi

 

1,4 AU !!!!!!

 

ponieważ w sytuacji początkowej odległość wynosi 2,6 AU

ciała biegną w tym samym kierunku czyli po równej połowie roku planetoida będzie w peryhelium a ziemia po drugiej stronie słońca niż początkowo

opozycja

odległość - 1,4 AU (8,4 cm)

 

dwóch finalistów z tamtego roku tak mówi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a w trzecim zadaniu jest kruczek

 

założenie, że r << l jest poiczątkowe, ale czytamy "zbliżanie się galaktyk" oraz "po przekroczeniu której"

 

rzeczywiście w sytuacji początkowej małą galaktykę uważać możemy za punkt materialny

 

ale w dalszej kolejności każą rozważyć siły działające na najbliższe, centralne i dalsze gwiazdy

 

chodzi zapewne o siły pływowe

 

 

 

 

w czwartym podjrzewam, że x=0,3 D będzie spoko

 

 

a ten wykres w 1. igreki prędkość, ixy ja robiłem co 15 dni i poprowadziłem krzywą najlepszego dopasowania bo w punkty to tylko w H-R dają efekt, hihi ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o kurcze to Ty Wojtku za mną siedziałeś :Beer:

 

Rusauko czy Ty siedziałaś w 2 rzędzie od okna gdzieś tak pi razy drzwi w połowie? :szczerbaty:

 

p.s. wyleciałem pierwszy jak kazali oddawać kartki bo ciuchcia czekała :rolleyes:

p.s.' ogólnie fajne są takie olimpiady.I fajnie móc wystąpić na arenie kraju a nie tylko w konkursach powiatowych czy szkolnych :Salut:

Edytowane przez .przemas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak Shameless.Dla mnie to oczywiste.nie łam się chłopie :Beer:

zastanawia mnie jak to jest możliwe że ci finaliści powiedzieli że było to dobrze....

 

opozycje i rózne inne konfiguracje określa się względem obserwatora chyba że jest napisane że np.Saturn był w opozycji względem Marsa.Taki przykład był rok temu w I serii jak trzeba było obliczyć bodajże fazy planet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jak zobaczyłem słowo "opozycja" w tym zadaniu, to od razu zajrzałem do kilku książek, żeby się upewnić, jak to wygląda. Przeczytałem wczoraj ten artykuł o granicy Roche`a i... kurde, że też to takie "łatwe" jak się przeczyta o tym. W końcu jednak coś tam poobliczałem i nawet wynik wydawał się realny, nawet jedenemu opiekunowi, co był we Włocławku wyszedł chyba identyczny wynik co mi ( l<pierw.z GM/m)No, ale myślę, że za moje obliczenia z zadania 3 dostanę 2-3 punkty.

W 4 zadaniu żałuję, że nie wiedziałem, jak się rysuje wykres funkcji wykładniczej, ale na "chłopski rozum" hiperbola w małym stopniu odbiega od krzywej wykładniczej, najważniejsze, że mam dobre uzasadnienie. Jedyne co mnie się nie spodobało, to dworzec PKP/PKS. Praktycznie żadnych siedzień, nie ma poczekalni (siedzeń to było łącznie z 10 może i to przy ścianach takie plastikowe krzesła...) :angry: . Mam nadzieję, że za rok też znajdę się we Włocławku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"a miało być tak pięknie"

 

liczę sobie z 9/9,5 punktów...

może przy odrobinie szczęścia powalczymy...

 

 

a opozycję zapamiętam do końca życia (nieuwaga)

 

wrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr (może za wyliczenia q, Q itd i położenia orbit wpadnie z 1 pkt)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

e no ludzie, spokojnie. Będziecie się cieszyć / załamywać przy wynikach. teraz nie ma co płakać nad tym co się zrobiło a czego nie.

podejrzewam, shameless ze piszac ze liczysz na 9-9,5 pkt napisales ta dolna granice (-; wiec nie jest źle !!

 

(-; a teraz biore sie za chemie xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe ja się nieco bardziej przejmuję parom,a innymi rzeczami - jak nadrobić to co było gdy ja leżałam brzuszkiem do góry,

 

CO ZROBIĆ ŻEBY MNIE Z ZESPOŁU NIE WYWALILI - Właśnie, Wojtek, masz u mnie przerąbane bo kto wie czyś nie wykrakał czegoś :/ :/ :/ Nic, zawsze mam dwa inne zespoły ale TEN jest JEDYNY ;(

 

jak tu się przygotować do SKMu (mata)

 

jest wiele innych problemów, a na to czy się mam tą olimpiadą nadal martwić wpłyną jedynie jej wyniki.

 

A może po prostu Wy się tak martwicie bo raczej przejdziecie a ja sobie odpuściłam od razu wszelkie nadzieje bo siebie znam xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz Przemas nie jesteś z tym jedyny, ja też mam coś takiego że stale myślę o tych zadaniach i o tym, jak mogą być punktowane-przeraża mnie w związku z tym perspektywa czekania na wyniki prawie całego okresu między tymi samymi fazami Księżyca. Zwariować można!

@ Rusauka: musisz im udowodnić że zarżną cały zespół, że będą bez Ciebie jak Doorsi, Queen, Black Sabbath czy Dżem bez odpowiednio: Jimmiego, Freddiego Ozzyego czy Ryśka. A co do krakania to z tego co się orientuję w każdej szanującej się tradycji rzucania uroków czy klątw niezbędna jest silna wola rzucającego szkodzenia rzucającego a od tego się stanowczo odcinam! Też chcę znać wokalistkę kapeli która będzie zapamiętana przez ludzkość na stulecia. <koniec offtopu coby nas nie zjechali za śmiecenie :Boink: >

żyje ze sobą marne pół gigasekundy i już myśli że się zna :P <teraz naprawdę koniec>

A tak na wszelki wypadek jakby to co piszę faktycznie jakoś wpływało na rzeczywistość: do zobaczenia w Katowicach :)

Przyjemnych ferii życzę wsiem :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że będą bez Ciebie jak Doorsi, Queen, Black Sabbath czy Dżem bez odpowiednio: Jimmiego, Freddiego Ozzyego czy Ryśka

 

Jeśli już mowa o offtopach, to ja bym jeszcze dodał, że jak Sepultura bez Maxa Cavalery :szczerbaty:

Edytowane przez Iron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, widzę, że się część osób przejmuje jednak :P Nie jesteście sami :helo: Ja też o tym myślę, bo zrobiłem wszystko i nawet byłem zadowolony z tego, jak to zrobiłem.

PS. Fajnie, że macie ferie już (jak się nie mylę czytając Wojtka wypowiedź), ja do 29 stycznia się będę męczyć :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja ferie nawet nie wiem kiedy bede miec ;| ale chyba poźniej niż 29 stycznia. hmm. :blink: ale czy to waże (-; ja w ferie już wyniki bede znać ;) i bardzo dobrze bo jak mam dużo czasu to wtedy o tym wszystkim myślę. dzisiaj jade na politechnike w gliwicach i znowu choćbym chciała to nie miałabym czasu się przejmować :P

a z samych zadań, jak na mnie, jestem zadowolona, może to też temu już o tym nie myślę.

Wojtek ja do wyliczanki wlizyłabym najważniejsze:

Big Brother and the holding company bez Janis... Lub ten późniejszy (-; Ale wiesz? tak zaśmiecając jeszcze: chyba jednak jest dobrze. dowiem się w sobote xD

 

pozdrawiam wszystkich martwiących się. (-;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.