Skocz do zawartości

Jaki teleskop do 1300 zł


SREBERKO

Rekomendowane odpowiedzi

No ten jest całkiem niezły :). Ja mam Meada model 114NT/500, o ogniskowej 900 mm i lustro oczywiście 114. Firma się całkiem dobrze spisuje, ale jest nieco droższa niż Sky-Watcher. Jeśli chodzi o synty to wiem z doświadczeń innych, że w stosunek ceny do jakości jest bardzo pozytywny i są całkiem niezłe.

Jeśli dozbieranie kasy wchodzi w grę, to podobno całkiem niezły jest ten telep http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=238 no a 20 cm zwierciadła to już coś :P.

 

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Tak wiec jeżeli chodzi o teleskop do 1300 zł to polecam Ci Synte Sky-Watcher 200/1200 na Dobsonie. Jeśli dorzucisz jeszcze 100 zł to za 1400 masz to samo ze szkłem z Pyrexu. Sam jestem posiadaczem tego sprzętu i jestem bardzo zadowolony. Ale przygotuj sie na to, że jeśli bedziesz chciał czegos więcej od tego tela to musisz zainwestowac w okulary. Ale to później. Najpierw przetestuj standardowa optyke. Jeśli Ci wystarczy to sie wstrzymaj z kupnem, a jeżeli będziesz w gorącej wodzie kapany:-)to najpierw kup soczewke Barlowa 2x firmy Soligor(bardzo odpowiednia cena=250 zł i wysoka jakośc na światowym poziomie.Dorównuje tym o wiele droższym).Pozdrawiam i życzę udanych łowów:-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sie sklada, ze ta syna jest w DO za 1100zl wiec powinno Ci zostac te 200zl.

bedziesz mial dwa okulary 10mm i 25mm czyli powiekszenia 120x i 48x

jak zalezy Ci na uniwersalnosci za cene odrobiny jakosci to mozesz kupic barlowa x2 soligora za 250zl

jak zalezy Ci na duzej jakosci przy planetach mozesz kupic okular orthoskopowy np. 6mm (200x) za ~300zl

a jak zalezy Ci na DS'ach, mozesz zainwestowac w jakis dlugi okular, lub jak masz zaswietlone niebo to jakis filtr przeciw LP (200-300zl)

no i oczywiscie moze Ci zalezec na oszczednosci i mozesz sobie zostawic te 200zl i cieszyc sie z tanszego teleskopu :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sreberko, kup Syntę 200/1200 na Dobsonie! Wtedy masz szansę prawie w Złotko się zamienić :D

 

A tak bez żartów: lustro 200 mm to jest podstawa do sensownych obserwacji. 150 mm - ciut mało jeszcze. Nadto: Syncia 1200/200 to w sumie jedyny w miarę uniwersalny wybór, i do planet, i do DS.

 

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będziesz chciał obserwowac Księżyc to konieczny jest

filtr polaryzacyjny np ten z płynną regulacją transmisji światla,

bo w przeciwnym razie będzie dawac po oczach.

No chyba troszkę wprowadzasz kolegę w błąd, z całą pewnością taki filtr nie jest konieczny, ja z powodzeniem obserwuje naszego satelitę bez filierka i nie narzekam. Kupię go dopiero wtedy jak skompletuje wszystkie potrzebne okularki :D , filtr jest na końcu listy.

Za te pieniądze lepiej kupić to http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...c584c7ff4713fdf

Edytowane przez grzybek80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tysz się nada do naziemnych.

Moja nie rozumieć czemu do Dobsona trzeba by mieć balkon. Też go nie mam :blink:

 

:Beer:

 

Edit: a z kolei filterek xiężycowy byłby przydatny (wybacz Grzybek80 ;) ). Ja mam go w planach na najbliższy czas, razem z okularkiem 2" do DS i innymi filterkami. No, ale to już drugi etap zakupów- i wynik nocnej rozmowy w Białej z Heńkiem :)

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba troszkę wprowadzasz kolegę w błąd, z całą pewnością taki filtr nie jest konieczny, ja z powodzeniem obserwuje naszego satelitę bez filierka i nie narzekam.

 

 

Ja muszę się jednak zastanowić nad filtrem, bo bez niego cholernie mnie razi księżyc powyżej pierwszej kwadry. Normalnie po dłuższym patrzeniu na jedne oko przez jakiś czas w ciemnościach nic nie widzę. :huh:

 

 

Stabilniejszy jest montaż Dobsona, przecież to skrzynia na jabłka o ogromnej podstawie, kudy jakiemuś chuderlawemu paralitykowi do Dobsona?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez doktor Robotnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie po dłuższym patrzeniu na jedne oko przez jakiś czas w ciemnościach nic nie widzę.

w chorzowskim obserwatorium (refraktor 500mm) krazy zart, ze najwiekszym bledem jaki mozna popelnic jest spojzenie na ksiezyc najpierw jednym, a potem drugim okiem :D

trzeba sciagac delikwenta z drabinki :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a który jest stabilniejszy dobson czy paralaktyczny?

Aleś pytanie zadał, poczytaj to forum to się dowiesz, trudno na to pytanie tak szybko odpowiedzieć.

 

Ja muszę się jednak zastanowić nad filtrem, bo bez niego cholernie mnie razi księżyc powyżej pierwszej kwadry. Normalnie po dłuższym patrzeniu na jedne oko przez jakiś czas w ciemnościach nic nie widzę. :huh:

Stabilniejszy jest montaż Dobsona, przecież to skrzynia na jabłka o ogromnej podstawie, kudy jakiemuś chuderlawemu paralitykowi do Dobsona?

 

Pozdrawiam

Tylko że Ty masz jaśniejszy obiektyw i zdecydowanie bardziej odczuwasz blask niż ja w swoim teleskopie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jasne ze synta :D [sam jestem posiadaczem tego telepa(niestety przesylka pdotarla do mnie jak bylem za granica i na chwile obecna jest u babci .... wystarczy podjechac :Boink: ) ]

Nie znam telepa o lepszym stosunku sena/jakosc.

Zapewne zadasz pytanie o astrofoto, jest to jedyna wada dobsa :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobs nie jest wadą !

Popróbuj wycelować telepem w cokolwiek na niebie - zrozumiesz różnicę. To przy tym montażu jest dużo prostsze i zwłaszcza szybsze. Coś za coś! Prowadzenie obiektu nie jest trudne, a ze do astrofoto nie za bardzo- dla mnie to bez znaczenia.

 

Cena/jakość - święte słowa, wiele razy sam tak pisałem :)

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak jak juz jestesmy w temacie synty i dobsa .... to mam pytanko do jej posiadaczy.

 

1.Czy macie podkladke do lewej roaczki ???

2.Czy posmarowaliscie czyms obszar miedzy dwoma plytami ???

3.Jak obracacie telepa w osi pionowej to czy robicie to za pomoca raczek czy tubusa(ja nie moge za pomoca raczek)

 

Pozdro i pieknego nieba!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synty nie mam ale moze cos pomoge.

Montaz musi byc tak skrecony sruba w srodku aby z nieduza sila dal sie krecic. W ten sposob wydluzysz zywotnosc laminowanych plyt i z przyjemnoscia bedziesz lekko nim krecil, bez zrywow. Jak ciezko krecic wzdloz pionowej osi montazu to poluznij srube. Z tego co wiem to miedzy laminowanymi plytami powinien byc teflon i na pewno niczym sie tego nie smaruje bo tylko brud przylepi i bedzie gorzej.

tak samo z wyczuciem dokrecaj raczki do tuby , jak za mocno to tuba gora dol z oporami bedzie sie przesowala i wytrzesz szybko laminat. Jak za lekko to okular ja przewazy.

Musisz sam w/g wlasnych upodoban ten montaz wyregulowac. Poczatkujacy zwykle za mocno maja poskrecane. Tak mi sie wydaje.

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.