Skocz do zawartości

Zasilanie 12V na 6V i 9V


Jazz

Rekomendowane odpowiedzi

No tak ale przyjmując 0,6V to aby osiągnąć 9V z 12V pakujesz 5xdioda. Teraz pociągniesz z takiego "zasilacza" 2A i masz na wyściu 7,25V. Odwrotnie pakujesz 3xdioda i przy 2A masz 9,15V, silniczki stają i wtedy pojawia się 10,2V.

Inną sprawą jest to że naładowany aku nie ma 12V ale np. 13,2-13,6V (zależy jak się go ładuje) a wtedy te różnice rosną.

Dlatego jeśli już to stabilizatory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niee oczywiście , że zastosowanie scalonego stabilizatora (o ile wydoi wydajnościowo) jest najlepszym wyjściem i co do tego nie mam zamiaru dyskutować !! Rozwiązanie z tą diodą podałem jako jeden ze sposobów podbicia napięcia stabilizatora 5V w razie braku mozliwości zakupu stabilizatora 6V i tyle ...Osobiście gdyby zasilane urządzenia podbierały więcej niż te ok. 2,5 A w każdej z gałęzi (oczywiście przy założeniu że gałąź 6V nie jest "podczepiona" pod 9V - w przeciwnym wypadku obciążenie max gałęzi 9V by było mniejsze ..) złożyłbym układ z tranzystorem mocy n-p-n na sporym radiatorze sterowanym przez zenerkę o odpowiednim napięciu ( lub układ serii 78xx) z dodatkowym tranzystorem pilnującym prądu ...ale to w przypadku większego poboru prądu ! Jeszcze raz powtarzam - układ z gotowcami ( tą 3A wersją ) jest raczej tym o co nam tutaj chodzi !!! A zastosowanie kilku diod jako elementu wytracającego napięcie nalezy traktować bardziej jako ciekawostkę niż faktyczne i docelowe rozwiązanie ...Zaproponowałem zastosowanie diody w gałęzi masy stabilizatora 5V żeby sztucznie przesunąć mu punkt "0" o te OKOŁO 0,6V (zaraz się zacznie :D). Jest to rozwiązanie dosyć często stosowanie i chyba dosyć proste a na pewno prostsze od budowania dzielnika napięcia z rezystorów co także się stosuje a przecież nie każdy musi znać się na elektronice ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaproponowałem zastosowanie diody w gałęzi masy stabilizatora 5V żeby sztucznie przesunąć mu punkt "0" o te OKOŁO 0,6V (zaraz się zacznie ). Jest to rozwiązanie dosyć często stosowanie i chyba dosyć proste a na pewno prostsze od budowania dzielnika napięcia z rezystorów co także się stosuje a przecież nie każdy musi znać się na elektronice ...

 

Masz rację to dobre rozwiazanie, ba często takie diody przy stabilizatorach stosuje się specjalnie z różnych powodów np. przy kompensacji zmian napięcia.

O diodach napisałem bo padła propozycja zbijania napiecia za ich pomocą co nie jest dobrym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tym sposobem doszliśmy do porozumienia - kazdy ma swoje racje każde rozwiązanie ma swoje dobre i złe strony ! Nic tylko wybierać i dłubać :) No ale w końcu od tego jest to forum :Beer: Ale proszę .. ile można poczytać o "prostym" zbiciu napięcia z 12 V na 9V i 6 V ...

A to dopiero początek ! bo jak się ma akumulator to trzeba go w końcu naładować a że to jest akumulator żelowy ...(zaraz pojawią się wątki - "Weź stary UPS !!" :D) a w tej dziedzinie o ile zdążyłem się zorientować przez kilka lat obecności na tym forum mr. Sumas jest prawdziwym ekspertem ... :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jest jeszcze AVT-2309 ładowarka akumulatorów żelowych. Zrobiłem działa (tj. naładowałem akumulator, zobaczymy jak będzie po rozładowaniu). Mozna ładowarkę wyregulować jako zasilacz buforowy (13.6 V) lub jako typowa ładowarka (14.4 V).

 

Zresztą: http://www.edw.com.pl/pdf/k07/34_08d.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pojawil sie podobny problem,mianowice posiadam aku zelowy 12V/7Ah,którgeo używałem do zasilania prowadzenia marki U ,oraz zasilania wentylatorka do chłodzenia lustra.

Teraz, kiedy sprzedałem montaż U i zakupiłme GPE(tam silniczki zasilane są 6V mam maly problem).

Elektronik ze mnie żadny,więc czytając uwaznie ten topic wiem ,iż potrzebuje stabilizatora.

Czy ktoś z Was mógłby wykonac dla mnie taki stabilizator?

Mieszkam w miescie ,gdzie raczej bedzie problem z zakupem odpowiednich częci-jedynie wyjazd do Bielska-Białej.

Pokryje wszelkie koszty czesci i robocizny.

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.