Skocz do zawartości

Upadki meteorytów, bolidy, deszcze meteorów.


Krzysiek-Polakowski

Rekomendowane odpowiedzi

Nieźle... Wg tej tabelki ze spaceweather.com bomby o jasności Księżyca w pełni pojawiają się raz na jakieś sto dni w skali całej planety. Chociaż mi to się wydaje mocno zaniżone, ale jakaś tęga głowa to niby wyliczyła.

 

 

Według danych statystycznych IMO :

 

Na 1 200 zaobserwowanych meteorów jeden osiąga wartość - 5 mag,

Na 12 000 zaobserwowanych meteorów jeden osiaga wartość - 8 mag,

 

 

Zjawiska bolidowe o jasności powyżej -12 mag (jasność ksiezyce a pełni) są naprawde rzadkie...

 

Obserwuje meteory od 10 roku zycia ale widziałem chyba tylko jeden powyzej - 12 mag ;)

(chyba mam pecha ;) )

 

Warto zauważyć iż, tak jasne zjawiska sa widoczne z bardzo duzych obszarów...

 

Niektóre bolidy w przeciagu kilkunastu lat lat były widoczne w całej centralnej Europie.....

 

Z tego wynikałoby ze wiecej jest rocznie spadków meterytów niż bolidów o jasnosci powyzej -12 mag. hmm

 

Choć z drugiej strony aby bolid dał spadek w postaci meteorytu wcale nie musi mieć jakiś kolosalnych jasnosci...

 

Tak jasne bolidy to przeważnie bardzo szybkie ciała które nie mają szans na spadek....

 

Choć jeden bolid powyżej -12 mag co sto dni to rzeczywiscie troche mało...

 

Ale napewno ktoś kto to liczył opierał się na danych z raportów obserwatorów meteorów.. ;)

 

 

Pozdrawiam

Krzyś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświeżając temat pragnę poinformować, że potężne zjawiska i katastrofy B) można zaobserwować również w Polsce, dzisiaj na przykład po północy stacje PFN zarejestrowały ładną bombkę.

Zdjęcia i filmy tego zjawiska na stronie: http://andreoid.bloog.pl/

 

Fajna sztuka :o

 

Napewno inne stacje go mają..

 

(Fieka napewno ma moze kamera z Poznania patrząca na południe, Krakow moze ? ? )

 

Mam nadzieje ze bedzie obliczona orbita tego bolidu... ;)

 

Jarek to jakiś sporadyk czy z jakiegoś konkretnego roju ?

 

Bo niemoge dopatrzeć się gwiazdek na tym zachmurzonym niebie..

 

Ha ! Nawet tu twojego bolida pokazali pod koniec newsa o jasnosci bolidów www.spaceweather.com

 

Krzyś ;)

Edytowane przez Krzysiek-Polakowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna sztuka :o

Napewno inne stacje go mają..

Fieka napewno ma moze kamera z Poznania patrząca na południe, Krakow moze

Kraków ma :-)

Fotka i filmik (92 KB) w "PAVO6i7 / wyniki":

http://kwima.republika.pl

Nastąpiła fragmentacja na 3 kawałki (widoczne są na zdjęciu!)

Widoczny był b. jasny ślad (miniaturki na zdjęciu)

Niestety brakuje klatek z najciekawszego momentu :-(((

MetRec w tym czasie rejestrował 2 zjawiska i trochę zgłupiał...

Mam nadzieje ze bedzie obliczona orbita tego bolidu...

Początek i koniec jest !!!

 

Pozdrawiam:

MK

Edytowane przez M.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według danych statystycznych IMO :

 

Na 1 200 zaobserwowanych meteorów jeden osiąga wartość - 5 mag,

Na 12 000 zaobserwowanych meteorów jeden osiaga wartość - 8 mag,

Zjawiska bolidowe o jasności powyżej -12 mag (jasność ksiezyce a pełni) są naprawde rzadkie...

 

A to ze mnie niezly szczesciaz bo juz w swoim zyciu widzialem 2. -8mag(do 12000 jeszcze mi daleko) a moze te dane sa po prostu zanizone.

Najbardziej mnie zlosci jednak jak ktos mi opowiada o meteorze ktory tak na oko mogl miec z -15mag ale nie potrafi ocenic bo o astronomii nie ma zielonego pojecia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Uzupełniając newsy o meteorach meteorytach :

 

>>>Obserwacje Meteorów w Finlandii

 

17d8e163040bc257m.jpg

 

Astronomia amatorska w Finlandii jest bardzo popularna. Jest ponad 30 stowarzyszeń astronomicznych i klubów zrzeszających ponad 12000 amatorów. Jest to jeden z najwyższych wskaźników na świecie porównując z liczbą mieszkańców kraju

 

 

Więcej na:

 

Obserwacje Meteorów w Finlandii

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------

 

>>>>Najładniejsze Geminidy 2006

 

aa071e843ea3cf4f.jpg

 

Najładniejsze zdjęcia grudniowych meteorów z roju GEMINIDÓW sfotografowanych na całym świecie...

 

Więcej na:

 

Geminidy 2006

 

------------------------------------------------------------------------------------

 

>>>>Kratery pometeorytowe przy piramidach

 

92ba3a69fad27976.jpg

 

Gigantyczne kratery w pobliżu starożytnych piramid egipskich mogą być śladem po upadku meteorytów....

 

Więcej na:

 

Kratery pometeorytowe przy piramidach ?

 

Więcej informacji o meteorach :

 

Na stronie: PKiM Pracownia Komet i Meteorów

 

 

Krzyś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astronomia amatorska w Finlandii jest bardzo popularna. Jest ponad 30 stowarzyszeń astronomicznych i klubów zrzeszających ponad 12000 amatorów. Jest to jeden z najwyższych wskaźników na świecie porównując z liczbą mieszkańców kraju

 

A to za sprawą dłuższych nocy w Finlandii, zresztą można się domyślić jaki mieli wskaźnik podczas rewolucji seksualnej B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.