Skocz do zawartości

Canon jako kopiarka do slajdów i negatywów.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Przypomniałem sobie że mam gdzieś w szpargałach elementy dawnej kopiarki do slajdów jaką sobie zmajstrowałem przed laty i warto by ją przeteścić z Canonem 350D. Okazało się że można ją zredukować do samych pierścieni pośrednich i obiektywu standartowego od Practiki. Metodą prób i błędów ustalilem że obiektyw powinien być odsunięty od aparatu za pośrednictwem jednego, najdłuższego pierścienia pośredniego, a odległość ramki ze slajdem to mniej więcej 10 cm. Mieści się w niej przejściówka z gwintem filtrowym/M42 własnej roboty, oraz dwa komplety pierścieni pośrednich. Fotki robiłem trzymając aparat w jednej ręce, a drugą przykładając ramkę ze slajdem do pow. oporowej przedniego pieścienia, kierując całość na białą kartkę papieru oświetloną światłem słonecznym. Próby z negatywami przedstawię jak się wypogodzi. Mam obszerne archiwum i dawniejsze kopie na negatywach nie były idealne, dzięki temu że nie było szans na podgląd i korekty w trakcie naswietlania. Z cyfrową lustrzanką ten problem znika. (slajdy-Kodak EliteCHROME 200)

IMG_1073b.jpg

IMG_1079.jpg

IMG_1098b.jpg

IMG_1104b.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

genialny pomysł :helo:

a Lemarcu, mógłbyś pokazać cropa w pełnej skali?

jak on wygląda?

gdzieś chyba widziałem nawet, że ktoś zrobił sobie taki "skaner"

wykorzystując lampę błyskową, problem tylko z przedłużeniem stopki,

sam już od dawna, jak mam coś zeskanować, to wolę zrobić zdjęcie aparatem,

dużo szybciej, a efekt lepszy :D

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rany toż to wygląda znakomicie wprost,

a taką fotkę mozna obrabiać już do bólu, jak z normalenj cyfrówki:

IMG_1073cd_f.jpg

nie widać smug, mory, ani innych zniekształceń

może tylko, jakby Ci się chciało zastąpić tę kartkę jakąś matówką, wtedy może światło by było bardziej równomierne? albo ją trochę oddalić od płaszczyzny slajdu

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matówka mogła by się znaleźć w obszarze głębi ostrości (robiłem na f/8), kartka leżała sobie w odl. ok. 30 cm. Początkowo skierowalem całość w niebo, po którym przechodziły chmurki, ale zauważyłem że projektują się w obrazie jak na tym zdjęciu komety H/B Z M34 w tle. Nie bez znaczenia jest sposób pomiaru światła w zależności od tego czy temat jest jednorodny, czy kontrastowy, gdyż np. przy wielosegmentowym przepalą się najwyższe światła, na szczęście w cyfrze można to dobrac odpowiednio precyzyjnie.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślałem o zeskanowaniu swojego archiwum negatywów

 

chciałem użyć powiększlnika w poziomym ustawieniu

negatyw tradycyjnie w swojej ramce

w miejsce oryginalnego obiektywu powiększalnika

wkręcamy obiektyw Helios 2/58 przykręcony gwintem filtra (potrzebna przejściówka)

do Heliosa pierścienie 21+14 mm , przejściówka M42/EF i 300D

mielibyśmy skalę odwzorowania klatki negatywu 58/35 = 1,66

akurat obraz zmieściłby się z zapasem na matrycy

kolejnym plusem byłoby równae i stałe światło przez kondensor.

 

Minusem jest to że mam kilka tyś. zdjęć na negatywach

i chyba byłoby mi szkoda migawki w Canonie

 

no chyba że tylko co 100 klatka B)

 

jak całe archiwum to już lepiej jakiś skaner do negatywów

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.