Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Pochwal się :-) Przydadzą się, kiedy zaczniemy szukać Alp z Pradziada ;-)

 

A przy okazji i nieco offtopic: próbuję robić panoramy w MicroDemie korzystając z z podlinkowanych przez Ciebie danych i przy próbie użycia funkcji 'perspective' pojawia mi się błąd "not valid floating point". Wiesz może w czym tkwi problem?

 

prof Guth z jednej strony poprawił a z drugiej pogorszył - zmienił algorytm, który nie działa poprawnie z przecinkiem tylko z kropką - musisz zmienić w windozie ustawienia językowe na kropkę dziesiętną.

Tego Pradziada trzeba sprawdzić - obawiam się, że krzywizna Ziemi schowa Alpy pod horyzont.

 

Alferek, czy mógł byś pokazać dokładnie na mapie punkt na zaporze w goczałkowicach, gdzie widać Tatry?

 

bodajże pomiędzy latarnią nr 28 i 29 na koronie zapory. Inne miejsca są tylko teoretyczne z uwagi na drzewa.

Edytowane przez Alferek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witam :Salut:

Super te panoramki,szczególnie z Babiej Góry,warunki niezwykłe. :blink:

da sie to jakoś ściągnąć?,mógł bym zrobić opisy do Babiej i z Skrzycznego.

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z Tychów Beskidy widać (słabo, ale zawsze :))

 

Święta prawda. Co więcej, bardzo rzadko się zdarza, aby stamtąd nie było widać Babiej, która w pełnej krasie z hałdy jest widzialna raz na ruski rok. Hmmm, nawiązując do jednego ze swoich poprzednich postów, jednak bliżej znaczy dużo więcej niż wyżej (przynajmniej biorąc pod uwagę dostępne nam ze Śląska wysokości n.p.m.).

 

Następny punkt docelowy Pawła i mój to hałda w Łaziskach i polowanie na Pradziada. Chętni wystąp!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Święta prawda. Co więcej, bardzo rzadko się zdarza, aby stamtąd nie było widać Babiej, która w pełnej krasie z hałdy jest widzialna raz na ruski rok. Hmmm, nawiązując do jednego ze swoich poprzednich postów, jednak bliżej znaczy dużo więcej niż wyżej (przynajmniej biorąc pod uwagę dostępne nam ze Śląska wysokości n.p.m.).

 

Następny punkt docelowy Pawła i mój to hałda w Łaziskach i polowanie na Pradziada. Chętni wystąp!

 

Cześć Mateusz :Salut: dajcie wcześniej znać jak mozecie,chętnie bym się przyłączył jeżeli udało by się mi w czasie do Was dopasować.

A jak akurat wybralibyście się na "Skalny"we wtorek,a były by warunki,możemy się umówić na znaki :helo: ,mam zamiar być na Pradziadzie i w masywie Vysoke Hole-Pec,może udało by się nam wzajemnie zobaczyć :D

Od poniedziałku do czwartku będę w Jesenikach,chciałem pojechać w Czeskie Karkonosze ale pozamykane są podobno wszystkie szlaki z powodu zniszczeń po orkanie Ciryll.

Jeżeli bedą warunki to obiecuję "odległe fotki"

Zdam Wam relację później jeżeli chcecie.

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:Salut: Mam prośbę do specjalistów od komputerów.

Jakby się dało ściągnąć i wyszły by w czytelnej formie,proszę ściagnijcie te panoramki z Babiej i

Skrzycznego z linków które dodał Patrykos

Zrobiłbym szczegółowe opisy.:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich na forum, jestem Michał i zamieszkuję okolice Sosnowca.Jestem tutaj nowy, także w razie ewentualnych błędów proszę o wyrozumiałość.Tak jak większość z Was,lubię "ustrzeliwać" dalekie obiekty i nie tylko.Ponieważ sprzętem dysponuję od niedawna, posiadam pewną ilość fotek, którą chciałbym się podzielić z Wami.Z uwagi na fakt, że nie do końca wiem jak się wkleja zdjęcia na forum(na razie), może przesłałbym komuś na e-maila, jeżeliby nie było oczywiście problemu.Wspomniane zdjęcia dotyczą jak najbardziej poruszonego tematu i są wykonane z okolic Sosnowca (jak narazie).

Czekam na odpowiedź i pozdrawiam wszystkich :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurczę już dosyć późno a byłem umówiony na wejście na pewien dach tuż przed wschodem słońca.A szkoda, bo ma padać deszcz i nici z tego będą <_< .Może następnym razem się uda?

 

Pozdrowionka

Edytowane przez Michał Turlej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Michał,

 

W tym wątku i tak jest już potwornie dużo odpowiedzi, więc prosiłbym Cię o nie mnożenie niepotrzebnie takiej ilości postów. Kiedy będziesz już miał coś do dodania w naszym temacie, zbierz to wszystko w jednym poście łącznie ze zdjęciami i uzupełnij wyjaśnieniami lub ewentualnie swoimi doświadczeniami z obserwacji. Dzięki :)

 

 

Pozdrawiam,

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę dzisiejsze warunki i ciszę na forum, wnioskuję, że tylko ja zostałem na długi weekend w Katowicach :szczerbaty:

 

Widoczność była dziś rewelacyjna. Gdyby Tatry nie tonęły we mgle i chmurach na pewno byłoby je dziś widać. Pierwszy raz miałem okazję oglądać Policę, Babią i Pilsko naraz. Pilsko niewyraźne, ale Babia - miodzio :)

Niestety zdjęcia tego nie oddają (było dużo lepiej niż wygląda to na zdjęciach). Jedno ze zdjęć zrobiłem trzymając lornetkę w jednej i aparat w drugiej ręce - stąd fatalna jakość (ale widać śnieg :))

 

Miłego wypoczynku :Salut:

 

Tak swoją drogą, macie jakiś pomysł na poporawienie jakości zdjęć na etapie "pstrykania" (poza wymianą obiektywu/aparatu ;)) ?

IMG_3353.jpg

b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś mieliśmy całkiem przyzwoitą widoczność na średnim dystansie. Z hałdy na Kostuchnie można było zobaczyć trójwymiarowy Beskid Mały z widocznymi zabudowaniami i polanami na zboczach, ale już Pilsko i Babia prezentowały się dość niewyraźnie. Tylko przez parę minut dało się dostrzec śnieg na zboczach Babiej. Ponadto całkiem znośnie było widać Beskid Śląsko-Morawski, co nie zdarza się często. W kierunku NW widoczność sięgała Góry Św. Anny.

 

Jako że materiału fotograficznego mam sporo, będę wklejał zdjęcia sukcesywnie w miarę obróbki. Na pierwszy ogień ośnieżona Babia i widok na Tatry - taki jaki widziałem i taki jaki powinienem zobaczyć.

 

7085cf22b5fe3efdm.jpg

edea5772542f3180m.jpg

e9ae234e0754f485m.jpg

 

EDIT: Mlodyst, o której godzinie miałeś taką widoczność na Babią?

Co do poprawy jakości zdjęć - obróbka popstrykaniowa wiele wnosi ;-)

Edytowane przez PPB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

ale już Pilsko i Babia prezentowały się dość niewyraźnie. Tylko przez parę minut dało się dostrzec śnieg na zboczach Babiej.

(...)

Jako że materiału fotograficznego mam sporo, będę wklejał zdjęcia sukcesywnie w miarę obróbki. Na pierwszy ogień ośnieżona Babia i widok na Tatry - taki jaki widziałem i taki jaki powinienem zobaczyć.

 

 

EDIT: Mlodyst, o której godzinie miałeś taką widoczność na Babią?

Co do poprawy jakości zdjęć - obróbka popstrykaniowa wiele wnosi ;-)

 

Byłem na wysypisku ok. 18:30. Co ciekawe, mimo tak dobrych warunków, Skrzyczne było juz lepiej widoczne:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...st&id=17748

To jedyne zdjęcie, gdzie nie bawiłem się kontrastem.

 

A co obróbki - Paweł, czy Babia z pierwszego zdjęcia jest po obróbce, czy to widok z dzisiejszego dnia ? Mniej więcej tak ją dziś widziałem (może ciut lepiej).

I tak w ogóle to jak obrabiasz zdjęcia ?

Widzę, że robisz bardzo zaawansowane symulacje z wykorzystaniem zdjęć :)

 

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co obróbki - Paweł, czy Babia z pierwszego zdjęcia jest po obróbce, czy to widok z dzisiejszego dnia ? Mniej więcej tak ją dziś widziałem (może ciut lepiej).

Babia jest dzisiejsza z godziny (zgadnij ;-) ) 18:30. Zdjęcie jest po obróbce, a konkretnie po podbiciu kontrastu i zabawie krzywymi. Gołym okiem było widać śnieg, ale cały masyw był zamglony. Podejrzewam, że w lornetce widok był znacznie lepszy.

 

I tak w ogóle to jak obrabiasz zdjęcia ?

W dość zaawansowanym fotoedytorze bardzo zbliżonym pod względem możliwości do darmowego Gimpa ;-)

 

Widzę, że robisz bardzo zaawansowane symulacje z wykorzystaniem zdjęć

Nałożyłem fragment panoramki wygenerowanej w MicroDemie na zdjęcie. Chciałem sprawdzić na ile MicroDem jest dokładny. Efekt nawet mnie zaskoczył :-)

 

Wrzucę jeszcze dzisiejszą panoramę ramienia Groniczków w Beskidzie Małym. Panoramy nieudanej niestety z powodu zmiennych warunków oświetleniowych i gigantycznego winietowania w Olympusie SP-550 UZ.

 

ca1f9c191bbaf334m.jpg

 

PS: W ramach specjalnego odcinka z cyklu "Jak rozpoznawać drzewa z dużej odległości" proponuję jeszcze jeden rzut oka na powyższą panoramę. Na zboczach Beskidu Małego kolor jasnozielony oznacza Fagus silvatica (zapewne z zbiorowisku Luzulo pilosae-Fagetum), zaś kolor ciemnozielony to Picea abies (w zbiorowisku Calamagrostio villosae-Piceetum) ;->

Edytowane przez PPB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :Salut:

Czy ktoś może zrobić sztuczną panoramę z Gliwic w stronę Babiej Góry, Policy i Tatr (przybliżenie)??

Współrzędne Gliwic to:

50° 17' N

18° 40' E

Chciałbym sprawdzić czy rzeczywiście jest możliwe widzenie Tatr z Gliwic, ponieważ są podobno świadkowie którzy wspięli się na Radiostacje Gliwicką i widzieli Tatry :)

Pozdrawiam.

Edytowane przez patrykos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei znalazłem się dzisiaj po południu w Wadowicach i to w dodatku w wyższych ich częściach - okoliczne wzniesienia sięgające może 700 m n.p.m. To co zobaczyłem jeszcze nie do końca nawet teraz do mnie dociera, ale taka dola mieszczucha widzącego góry raz na rok z hałdy. To co zrobiło we mnie tak "biblijne" wrażenie ;) to Babia Góra z odległości - tak na oko strzelam - 40 km. A może nawet mniej... Nieważne. Ważne jest to, że był to ostatni widok, jakiego się spodziewałem po tej podróży. Chłopaki, Babia wygląda teraz niesamowicie, jako jedyna pozostała zaśnieżona aż do środkowych partii północnego stoku odcinając się w tym konkretnym miejscu obserwacji od okolicznych pagórków i leżącej u jej stóp Policy. Z takiej odległości, a nawet mniejszej, oglądałem ją z Zawoji, tyle że dzisiaj byłem dalej, a jej drobniutkie szczególiki osiągalne były dzięki - tak jak już wspominaliście - dzisiejszej widoczności, której trudno coś zarzucić. Niestety z mojego miejsca obserwacji nie było szans na Tatry z powodu bliskości jakiegoś wzniesienia, ale gdyby tego nie było. to moglibyście mi tylko pozazdrościć pięknych Tatr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.