Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Zamiast robić pełną panoramę w MicroDem wystarczy zrobić jej wycinek. Na przykład dla azymutów z przedziału 100-240*. To się robi podobnie, jak panoramy, tylko naciska się przycisk na lewo od tego od panoram (Perspective chyba?). Wtedy można ten kawałek panoramy dać w dużej rozdzielczości i powiększyć i lepiej widać szczegóły. Poza tym można dać przewyższenie w wysokości (np skalę pionową 2-3x) i wtedy będzie łatwiej zauważyć poszczególne szczyty (choć będą w "fałszywym kształcie"). Oczywiście takie przewyższenie nie powoduje, że będzie widać to, czego normalnie nie powinno być widać, bo przecież wszystkie przeszkody, zasłaniające góry po drodze też będą wyżej. Można też chyba manipulować "wirtualnym powiększeniem" w ustawieniach parametrów panoram i perspektyw.

Ja zwykle robiłem panoramy w naturalnych proporcjach, ale w dużej rozdzielczości. Na przykład 12000x1200 pikseli. Wtedy w powiększaniu takiego obrazka widać dosyć dużo szczegółów. To też jest jakiś sposób na symulację optycznego powiększenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:Salut:

Zamiast robić pełną panoramę w MicroDem wystarczy zrobić jej wycinek. Na przykład dla azymutów z przedziału 100-240*. To się robi podobnie, jak panoramy, tylko naciska się przycisk na lewo od tego od panoram (Perspective chyba?). Wtedy można ten kawałek panoramy dać w dużej rozdzielczości i powiększyć i lepiej widać szczegóły. Poza tym można dać przewyższenie w wysokości (np skalę pionową 2-3x) i wtedy będzie łatwiej zauważyć poszczególne szczyty (choć będą w "fałszywym kształcie"). Oczywiście takie przewyższenie nie powoduje, że będzie widać to, czego normalnie nie powinno być widać, bo przecież wszystkie przeszkody, zasłaniające góry po drodze też będą wyżej (...)

Jest dokładnie tak, jak piszesz :) Dlatego czekam na odzew ORJ.

Nie mogę natomiast doczytać się jak tworzy się pliki bdf (cos tam w pomocy szukałem, była pokazana tabela ale nie rozumiem niektórych rekodów). Więć jeśli masz czas, napisz proszę kolejną część samouczka :)

 

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panoramka z południowej części Gliwic (ok. 270 mnpm).

 

ORJ - podaj interesujący Cię azymut, postaram się zrobić "zoom" w tym kierunku (nawet się da coś takiego zrobić :))

 

Super :helo: jeżeli możesz to interesuje mnie od 225 do 275 z Góry Św.Anny

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:Salut:

Jest dokładnie tak, jak piszesz :) Dlatego czekam na odzew ORJ.

Nie mogę natomiast doczytać się jak tworzy się pliki bdf (cos tam w pomocy szukałem, była pokazana tabela ale nie rozumiem niektórych rekodów). Więć jeśli masz czas, napisz proszę kolejną część samouczka :)

 

:Salut:

 

Ja to robię w sposób trochę pokrętny, bo się za bardzo na bazach danych nie znam. Na początek robię plik tekstowy (u mnie to było Warstwa.txt), na przykład w takiej postaci:

LONG LAT NAME

19.0 50.0 punkt1

19.5 50.5 punkt2

Nie wiem jak to będzie wyglądać w poście, ale ważne jest, żeby poszczególne pola w poziomie pooddzielane były jakims znakiem separacji (ja zrobiłem tabulatorem). No i każdy rekord (tu linijka) też musi być oddzielony od innego znakiem separacji innym niż pola (u mnie to jest znak końca akapitu - "enter"). Taki plik będzie można już otwierać przy pomocy jakiegoś programu do edycji baz danych. Ja mam Accessa, który otwiera ten plik przy pomocy kreatora i tam wszystko ustawiam, jak powinno być. Zaznaczam, że pierwszy wiersz zawiera nazwy pól. Potem wybieram typ danych, a więc przy liczbach (LAT i LONG) to jest "Podwójna precyzja", a przy nazwie punktu (NAME) "Tekst". Po kilku kliknięciach w Accessie, otrzymujemy tabelę danych, którą potem eksportujemy jako plik .dbf (ja to robię w standardzie dBASE IV).

Potem w MicroDem po otwarciu pliku DEM naciskam na przycisk z menu "Data Base" i otwieram mój plik Warstwa.dbf. W czasie otwierania program wrzeszczy, że mu sie przecinki nie podobają, ale dalej jest OK. Dalej działamy już w nowym okienki MicroDem-a (u mnie "Warstwa data base"). Trzeba nacisnąć plot i umieścic punkty na mapie (Label all records). Wybieramy to pole, które zawiera nazwy (u mnie NAME) i już. Chyba jeszcze naciskam "Selected symbology" i punkty są naniesione na mapę. Mamy w efekcie coś takiego:

MD5.jpg

I tu niestety kończy się samouczek. Nie wiem jak zrobić, żeby te punkty były też od razu naniesione na panoramy. Pewnie trzeba w którymś okienku coś kliknąć, ale jeszcze nie wiem w którym. Jakbyście do tego doszli, to sie polecam.

No i jeszcze rada. Wystarczy mieć jakikolwiek plik bdf, żeby z niego zrobić inny przy pomocy edytora z MicroDem. Edycję konkretnego pliku robi się przez polecenie Edit w oknie "Nazwa pliku data base". Wcześniej trzeba postawić znaczek w małym okienku Edit na boku paska Menu. Mając więc jakikolwiek plik dbf możemy do niego dodawać inne punkty o interesujących nas współrzędnych i nazwach, kasować stare lub je edytować.

Jakby były problemy z utworzeniem pliku dbf z pomocą programu do zarządzania bazami danych (np Accessa), daję w załączniku mój maleńki plik Warstwa.dbf (spakowany Winzipem) do wykorzystania poprzez jego edycję.

Warstwa.zip

Pozdrawiam

Piotr

PS. Pliki tekstowe z nazwami miejscowości i ich współrzędnymi m.in. dla Polski są do pobrania ze strony:

http://earth-info.nga.mil/gns/html/namefiles.htm

Konkretny plik to:

http://earth-info.nga.mil/gns/html/cntyfile/pl.zip

Niestety nie ma tam chyba nazw szczytów.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby były problemy z utworzeniem pliku dbf z pomocą programu do zarządzania bazami danych (np Accessa), daję w załączniku mój maleńki plik Warstwa.dbf (spakowany Winzipem) do wykorzystania poprzez jego edycję.

Cześć !

Dzięki za kolejne podpowiedzi. Mam problem z tym plikiem - pojawia mi się komunikat "błąd w strukturze ZIP". Może daj jeszcze raz na forum ten plik bez pakowania. Postaram sie potem pobawić i zrobić panoramy z automatycznym opisem.

 

Dla ORJ - pierwszy obrazek to zoom w podanym przez Ciebie kierunku - szczyty są oczywiście nienaturalnie strzeliste. Drugi obrazek - prawdopodobny widok (fragment) z Góry Św. Anny (tzn w naturalnej skali).

 

Zostało jescze troche miejsca to wrzucam prawdopodobny widok z wysypiska. Porównajcie go proszę ze zdjęciem Pilska

http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=217552 (7 strona)

Mniej więcej się zgadza :)

ZOMM_WANNA.JPG

fragmentzoom_wAnna.JPG

zoomwysodtatrdopilska1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę go dać bez pakowania, ale chyba nie można umieszczać takich plików w załączniku. Zróbmy tak - umieszczę go jako Warstwa.zip, a faktycznie będzie to plik Warstwa.dbf ze zmienionym rozszerzeniem. Wystarczy, że zmienisz rozszerzenie na dbf i będzie OK.

Mam jeszcze uwagę co do pliku z nazwami do ściągnięcia. Okazało się, że zawiera również nazwy szczytów, chociaż niezbyt dokładnie umiejscowione.

Tu masz przykład z okolic Babiej Góry:

Babia.jpg

Warstwa.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę go dać bez pakowania, ale chyba nie można umieszczać takich plików w załączniku. Zróbmy tak - umieszczę go jako Warstwa.zip, a faktycznie będzie to plik Warstwa.dbf ze zmienionym rozszerzeniem. Wystarczy, że zmienisz rozszerzenie na dbf i będzie OK.

Mam jeszcze uwagę co do pliku z nazwami do ściągnięcia. Okazało się, że zawiera również nazwy szczytów, chociaż niezbyt dokładnie umiejscowione.

Kurcze, po zmianie rozszerzenia zrobił się totalny syf w tym pliku :) Nie będę Cię już męczył :) spróbuję zrobić sobie dbf-a według Twoich rad i/lub wykorzystać plik z linku, który podałeś.

 

Wpadłem w wir generowania panoram - widok z hałdy na Kostuchnie :lol:

hkost.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpadłem w wir generowania panoram - widok z hałdy na Kostuchnie :lol:

 

Fajnie, bo przynajmniej widać, jak to wygląda 3D. Nawet w najlepszy widocznościowo dzień górki nie są aż tak kontrastowe między sobą i zlewają się w jedną masę.

 

Wielką wartość, przynajmniej dla PPB i dla mnie, miałaby ta właśnie panoramka opisana od A do Z. 60% szczytów jestem w stanie sam nazwać, ale wyłaniają się tam kolejne, których nawet nigdy z Kostuchny nie widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję raz jeszcze dodać plik dbf. Tym razem jest to spakowane Winzipem (nie zmieniać nazwy, tylko rozpakować). Zauważyłem, że MicroDem tworzy maleńki plik z rozszerzeniem .def. Być może on też jest do szczęścia potrzebny? Oba pliki spakowane są Winzipem v.10 bez kompresji.

warstwa.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla ORJ - pierwszy obrazek to zoom w podanym przez Ciebie kierunku - szczyty są oczywiście nienaturalnie strzeliste. Drugi obrazek - prawdopodobny widok (fragment) z Góry Św. Anny (tzn w naturalnej skali).

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=217552 (7 strona)

Mniej więcej się zgadza :)

 

Witam :Salut:

Dzięki za te symulacje,są bardzo pouczające,rozpoznaję w Jesionikach wiele wierzchołków,a jako ciekawostkę dodam że symulacja wskazuje że z Góry Św.Anny w dobrych warunkach na pewno jest widoczny Śnieżnik :blink:

Dzięki Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D Ogólnie uważam że te symulowane panoramy realnie wyglądają ,(może za wyjatkiem Tatr które tutaj kartonowo wygladają no ale to zrozumiałe że to ze wzgledu na ich wybitnie zróżnicowaną rzeźbę).Wynika z nich to że widać wiele wierzchołków nałożonych na siebie,lub niepozornie wystajacych np.z za niższego pasma,normalnie w rzeczywistości i ze znacznej odległości nie są one rozpoznawalne dla oka obserwatora.

Np. w symulacji z hałdy Kostuchna wynika że z poza pama Magurek Wiślańskiej i Radziechowskiej,minimalnie,ale wystaje Muńcuł i Rycerzowa.

 

szkoda tylko że nie umiem bawić sie tym osobiście.

 

Mogę jeszcze poprosić o symulację w powiększeniu z Kostuchny w kierunku Lysej Hory ?? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę jeszcze poprosić o symulację w powiększeniu z Kostuchny w kierunku Lysej Hory ?? ;)

No pewnie ;)

Rozszerzyłem widok tak, żeby dało się porównać Skrzyczne z symulacji (178*) z tym na zdjęciu Pawła - i tym samym ocenić na ile realna jest symulacja. Lysa Hora tuż na lewo od 210*. Co to za wzniesienia na 228* i 235* ?

 

A co do pogody - wczoraj byłem na wysypisku. Na wschód widoczność rewewlacyjna, juz lepiej chyba być nie może. Na Beskidy - Beskid Mały baaaaaaaaardzo niewyraźnie. Trochę to dziwne, bo wzniesienia na horyzoncie wschodnim oddalone są o jakieś 40-50 km i widoczne były świetnie (przypuszcam, że gdyby Skrzyczne - 65 km od wysypiska - było na wschodnim horyzoncie, byłoby dość wyraźne).

Daj znać czy widziałeś z dachu coś ciekawego :)

ZOOMLYSAHORA.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pewnie ;)

Rozszerzyłem widok tak, żeby dało się porównać Skrzyczne z symulacji (178*) z tym na zdjęciu Pawła - i tym samym ocenić na ile realna jest symulacja. Lysa Hora tuż na lewo od 210*. Co to za wzniesienia na 228* i 235* ?

 

Jeżeli KSM nie zmieniła mojej kłódki,i warunki bedą godne na pewno wkleje jakieś foty.

Te wzniesienia,dokładnie nie określę ale na pewno należą do wschodniej części Gór Odrzańskich w rejonie tzw.Bramy Morawskiej.

Dzieki za te symulacje bardzo fajnie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj znać czy widziałeś z dachu coś ciekawego :)

 

Witam ponownie :Salut:

Byłem na dachu ok godziny 14

Dodaję 9 miniaturek

Zobaczcie sami Zapraszam :helo:

 

 

Na 1 widok w kierunku Babiej Góry,bez rewelacji ale da się rozróżnić.

 

Na 2 widok na Beskid Mały,słabo ale można rozróżnić też Pilsko

 

Na 3 widać niską zabudowę Janowa Miejskiego,osiedla Wielkiej Skotnicy,komin przy i KWK Mysłowice,dalej niską zabudowę Sosnowca-Klimontowa,z lewej strony komin Huty Cedler,na dalszym planie Koksownia Przyjaźń w Dabrowie Górniczej i wzgórza w rejonie Kluczy i w kierunku Ogrodzieńca.

 

Na 4 fragment bloków os.Adama na Giszowcu,dalej wzgórze na Mysłowickich Morgach 329m.n.p.m

można rozróżnić na nim kopułę nad podziemnym zbiornikiem wodnym,niegdyś na wzgórzu stała wierza triangulacyjna która była rewelacyjnym punktem widokowym,dalej Elektr.Jaworzno III a za nią wzgórza ciągnące się na skraju Parku krajobrazowego "Dolinki Krakowskie"

 

Na 5 widać Elektr.Jaworzno II,dalej os.Podłęże,dalej Elektr. Siersza w Trzebini,na ostatnim planie wzgórza te same co w 4,z Górą Galman 483m.n.p.m z prawej strony.

 

Na 6 Janów Miejski,Klimontów i osiedla sosnowieckiego Zagórza,na ostatnim planie Huta Katowice.

 

Na 7 hale HMN.Szopienice ,dalej bloki Os.Morawa w Szopienicach,następnie Żyleta w Sosnowcu i Elektr.Będzin na ostatnim planie Os.Warpie w Będzinie i fragment wzgórz w kierunku Zawiercia i Łaz,z lewej strony.

 

Na 8 Elektr.łagisza z budową nowego bloku energetycznego,z lewej strony komin kotłowni HMN Szopienice,a za nim fragment Os,Syberka w Będzinie.

 

Na 9 z lewej strony bloki w sosnowieckich Milowicach,dalej Grodziec i "Dorotkę"

Foto_1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! :Salut:

Dziś było widać Beskidy, może nie jakoś rewelacyjnie, ale całkiem dobrze. Byłem na hałdzie wełnowieckiej i na dawnym wysypisku śmieci. Z pierwszej dobrze widać było B. Śląski, zwłaszcza Skrzyczne i grupę Klimczoka. Natomiast z wysypiska było widać ledwie majaczącą Babią (białą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając dzisiaj ze zlotu chwilę przed zachodem zobaczyłem piękny i kontrastowy widok Tatr z Nowego Sącza. :blink:

Miałem wrażenie że są 20 a nie 70 km ode mnie ,teraz żałuję że nie wybrałem się na Połoniny bo było tak czyste niebo jak nigdy i z pewnością dojrzałbym je.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś 3 dzień z rzędu widac Beskidy :helo:

 

Dawno temu dyskutowalismy na forum czy zdjęcia Tatr z Tysiąclecia są prawdziwe, czy "posklejane". Dlatego kolejna panoramka z Microdem'a. Widok z osiedla 1000-lecia. Jako miejsce obserwacji wybrałem jedną z "kukurydz", wysokość ustawiona na 70m nad ziemią.

 

Przypominam linki do zdjęć. Zapraszam do porównania i komentarzy :)

 

http://www.skpg.gliwice.pl/extra/tatry_mm/tatry3.html

http://oku.webpark.pl/widok/t1.jpg

kukurydza_zoom_na_tatry.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś 3 dzień z rzędu widac Beskidy :helo:

 

Dawno temu dyskutowalismy na forum czy zdjęcia Tatr z Tysiąclecia są prawdziwe, czy "posklejane". Dlatego kolejna panoramka z Microdem'a. Widok z osiedla 1000-lecia. Jako miejsce obserwacji wybrałem jedną z "kukurydz", wysokość ustawiona na 70m nad ziemią.

 

Przypominam linki do zdjęć. Zapraszam do porównania i komentarzy :)

 

http://www.skpg.gliwice.pl/extra/tatry_mm/tatry3.html

http://oku.webpark.pl/widok/t1.jpg

 

Witam :Salut:

Myślę że poza"kartonowym" kształtem Tatr wszystko Ok. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj z hałdy murckowskiej Beskidy w mgle (?) i bez szans na Tatry, ale za to pięknie było widać Babią zaśnieżoną, Pilsko sowicie zakryte białym puchem i w tym samym stanie Skrzyczne. Może pięknie to za dużo powiedziane, bo najwyższe góry dostępne były tylko w lornetce i przez szarzyznę, ale stoki wyraźnie odcinały się bielą i ukazywały bryłę szczytu, czyli to, czego tak bardzo nam z hałd brakuje. Są nadzieje na podobne lub lepsze warunki w tym tygodniu, więc nie zaśpijcie ich przy generatorach krajobrazów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.