Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Ja natomiast wybrałam się dziś na Żar. Jak po 10 dojeżdżałam pociągiem do Bielska, widoczność była fatalna. Wokół unosiła się mgła, na północy pełno smogu, a że gór nie było widać to już nie wspomnę. Dopiero koło 12 zaczęło się przejaśniać, a jak byłam na Żarze koło 14, widok już był idealny. Doskonale widoczne ośnieżone Pilsko i całkiem dobrze widoczna północna linia horyzontu. Niestety hałdy na Kostuchnie nie dojrzałam, bo na drodze stała Hrobacza Łąka <_<

 

Skoro jutro warunki atmosferyczne mają być lepsze od dzisiejszych, istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że wyłonią się Tatry :D a ja mam zamiar wybrać się na Czantorię – przy okazji trochę punktów do GOT-u zarobię B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jutro warunki atmosferyczne mają być lepsze od dzisiejszych, istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że wyłonią się Tatry :D a ja mam zamiar wybrać się na Czantorię – przy okazji trochę punktów do GOT-u zarobię B)

 

W takim razie powodzenia! Oczywiście nikt na tym Forum by się nie obraził, gdybyś przy tej okazji zrobiła jakieś fotki górkom i naszym rejonom. :)

 

PS. Przy okazji Twoja relacja ładnie pasuje do naszych dzisiejszych doświadczeń na hałdach. Kiedy schodziliśmy z hałdy - a było to koło godziny 7mej - mgła unosiła się coraz bardziej, lecz zbyt wysoko ustawione Słońce nie dawało już czerwonego kontrastu dla Beskidów, w wyniku czego widoczność gór się znacznie pogorszyła. Będąc na Żarze patrzyłaś ponad granicą inwersji, a nawet z Murcek skąpanych w porannej mgle było widać, że tam wyżej widoczność była znacznie lepsza.

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nikt na tym Forum by się nie obraził, gdybyś przy tej okazji zrobiła jakieś fotki górkom i naszym rejonom.

Zdjęcia zawsze robię chętnie, tylko problem w tym, że posiadam zwykły aparat na film, który jeszcze trzeba ręcznie przewijać :lol: Istny zabytek :ha: Za to taki aparacik ma taki plus, że zdjęcia na papierze mają bardziej naturalny kolor. Wadą jest to, że zdjęcia wywołałabym najwcześniej we wtorek i tym samym mogłabym mieć je na płytce ^_^

 

W takim razie powodzenia!

Dzięki i Wam też życzę udanego łapania gór na hałdzie :icon_smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :Salut:

Dodaję opisane panoramki Tatr i Beskidów z Krakowa ze screenów filmików :D

Dzieki ORJ :dobrze:

Byłem raz na Kopcu Kościuszki i z Twojego opisu wynika, że widziałem Mogielicę :) Niestety na Tatry nie było wtedy szans.

 

Życze Wam wszystkim zdrowych, pogodnych i radosnych świąt Wielkiej Nocy :icon_exclaim:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://netgis.geo.uw.edu.pl/srtm/

Z tego wynika, że są :)

Miłej zabawy.

P.S. Jesli przez święta nie rozgryze tego programu, zwrócę sie do Ciebie po pomoc ;)...

Wiem już, jak robić panoramy w tym programie (MicroDem). W sumie w bardzo prosty sposób. Oczywiście takie panoramy nie są opisane. Trzeba by spisać nazwy szczytów choćby z GoogleEarth. To oczywiście też nie problem. Po Świętach pobawię się trochę i wrzucę takie panoramy, jakie będziecie chcieli. Lub ewentualnie mały samouczek dla chętnych, jak będziecie chcieli sami to robić.

Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt.

Piotr

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki ORJ :dobrze:

Byłem raz na Kopcu Kościuszki i z Twojego opisu wynika, że widziałem Mogielicę :) Niestety na Tatry nie było wtedy szans.

 

Życze Wam wszystkim zdrowych, pogodnych i radosnych świąt Wielkiej Nocy :icon_exclaim:

 

:Salut: Mogielica to bardzo charakterystyczny wierzchołek,i znacznie bardziej wyniosły od swoich sąsiadów,w zasadzie z każdej strony wygląda bardzo podobnie.

 

Również dla Wszystkich serdeczne WESOŁYCH ŚWIĄT;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem już, jak robić panoramy w tym programie (MicroDem). W sumie w bardzo prosty sposób. Oczywiście takie panoramy nie są opisane. Trzeba by spisać nazwy szczytów choćby z GoogleEarth. To oczywiście też nie problem. Po Świętach pobawię się trochę i wrzucę takie panoramy, jakie będziecie chcieli. Lub ewentualnie mały samouczek dla chętnych, jak będziecie chcieli sami to robić.

Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt.

Piotr

Byłbym bardzo wdzięczny za samouczek. Najlepiej instrukcję krok po kroku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem już, jak robić panoramy w tym programie (MicroDem). W sumie w bardzo prosty sposób. Oczywiście takie panoramy nie są opisane. Trzeba by spisać nazwy szczytów choćby z GoogleEarth. To oczywiście też nie problem. Po Świętach pobawię się trochę i wrzucę takie panoramy, jakie będziecie chcieli. Lub ewentualnie mały samouczek dla chętnych, jak będziecie chcieli sami to robić.

Byłbym bardzo wdzięczny za samouczek. Najlepiej instrukcję krok po kroku.

Więc jest już nas dwóch :D Też bym chciała się dowiedzieć, jak zrobiłeś w tym programie symulację, bo ja spędziłam nad tym parę godzin i nic mi z tego nie wyszło :Cry:

 

Oczywiście nikt na tym Forum by się nie obraził, gdybyś przy tej okazji zrobiła jakieś fotki górkom i naszym rejonom.
Zdjęcia zawsze robię chętnie, tylko problem w tym, że posiadam zwykły aparat na film, który jeszcze trzeba ręcznie przewijać Istny zabytek Za to taki aparacik ma taki plus, że zdjęcia na papierze mają bardziej naturalny kolor. Wadą jest to, że zdjęcia wywołałabym najwcześniej we wtorek i tym samym mogłabym mieć je na płytce

Jak łatwo się domyśleć po pogodzie jaka była w ten piątek, widoczność była fatalna. Z pociągu w ogóle nie było widać Czantorii, a z niej, jak się domyśleć, nie było szans, żeby zobaczyć Ustroń. Tak więc żadnych panoram nie fotografowałam bo i tak nic nie byłoby widać ;)

Edytowane przez Monika
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, w miarę możliwości wrzucam krótki samouczek.

Zakładam, że macie zainstalowany program MicroDem. Jeśli nie, tu jest strona do programu:

http://www.usna.edu/Users/oceano/pguth/website/microdem.htm

Trzeba ściągnąć "complete MICRODEM install" i najlepiej jeszcze "current MICRODEM executable which requires a "recent" (June 2006) complete install"

http://www.usna.edu/Users/oceano/pguth/web...icrodemdown.htm

Instalujemy program z pierwszego pliku, a potem kopiujemy do odpowiedniego katalogu drugi plik (microdem.exe), zastępując starą wersję nową.

 

Jak już mamy zainstalowany program trzeba ściągnąć dane, czyli pliki DEM. Dla Polski tu są te pliki:

http://netgis.geo.uw.edu.pl/srtm/Poland/

Pliki zawierają cyfrowy model terenu w paczkach 1* w długości x 1* w szerokości geograficznej. Wystarczy popatrzeć na mapę http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...ost&id=4513 i już wiadomo, że wam w zasadzie potrzebne jest 12 plików obejmujących obszar 18-21* w długości i 49-51* w szerokości geograficznej. A więc następujące pliki:

 

Pliki_DEM.GIF

 

Oczywiście możecie sobie ściągnąć pliki dla całej Polski lub Europy, ale te 12 plików obejmuje cały Śląsk i prawdopodobnie wszystko, co jesteście w stanie zobaczyć.

 

Teraz ważny etap pracy. Trzeba te 12 plików połączyć w jeden.

Ale o tym za chwilę, muszę zrobić parę zrzutów ekranu.

 

Pierwszy etap, to uruchomienie programu bez otwierania ściągniętych plików.

Początek paska menu wygląda tak:

MD1.jpg

Zaznaczyłem na nim czerwoną elipsą guzik IN/OUT. I on będzie nam potrzebny do połączenia 12 plików w jeden. Ważna uwaga: może się zdarzyć, że ten przycisk nie będzie aktywny. Tak jest na przykład po otwarciu dowolnego pliku z danymi w tej samej sesji. Wtedy trzeba zamknąć MicroDem i zacząć od świeżo otwartej sesji programu.

Po kliknięciu na niego pokazuje się drugie okienko zatytułowane "Data Manipulation", w którym trzeba kolejno klikać Merge, DEMs i wreszcie DEMs--pick single:

MD2.JPG

Otworzy się okienko wyboru plików do połączenia (Open merging). Trzeba kolejno na nie klikać, dodając do czystego początkowo okienka wszystkie 12 plików:

MD3.JPG

U mnie pierwsze kliknięcie kończy się komunikatem o błędzie, ale mogę kliknąć ten sam plik po raz drugi i wszystko jest OK.

Jak już dodamy 12 plików okienko otworzy się po raz 13-ty i wtedy klikamy na Anuluj. Pojawi się okienko zapisu pliku wynikowego (merged DEM). Wpisujemy dowolnie wybraną nazwę i klikamy Zapisz i plik wynikowy zostanie utworzony. Trwa to chwilkę, a wygląda na końcu tak:

MD4.JPG

U mnie plikiem wynikowym z danymi łącznymi jest plik "nowy DEM.DEM".

Możemy już zamknąć okienko Data Manipulation i wszystko mamy już gotowe do robienia panoramy.

 

Edit:

Widzę, że się trochę zagalopowałem. Do objęcia obszaru, o który wam chodzi nie jest potrzebny najbardziej północny pas. Ani też dwa wschodnie kawałki (między 21-22* długości wschodniej). W zupełności wystarczy sześć dolnych kawałków. Zreflektowałem się dopiero, jak zobaczyłem na ekranie dziurę w Bełchatowie i Góry Świętokrzyskie. A więc wszystkie pliki zaczynające się od n51 nie są wam potrzebne, ani te, które mają końcówkę e021. A więc wystarczająca jest tylko ta szóstka:

pliki.gif

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff! Udało się :)

Co ciekawe, gdyby nie drzewa i budynki, panorama z wysypiska mogłaby dorównać tej z Kostuchny ;)

 

Jeszcze raz wielkie dzięki Moniko i Piotrze !

 

EDIT: mały falstart :( zauważyłem, że 1-sza panorama była wygenerowana dla obserwatora znajdującego się 250m nad "gruntem". Wygenerowałem drugą i juz nie jest tak fajnie. Ale widać jeszcze jakiś tatrzański szczyt (chyba Lodowy - żółta strzałka). I okazało się, że niezależnie od drzew i budynków wysypisko nie ma szans w "rywalizacji" z hałdą ;)

wysypisko.jpg

asdf.jpg

Edytowane przez mlodyst
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff! Udało się :)

Co ciekawe, gdyby nie drzewa i budynki, panorama z wysypiska mogłaby dorównać tej z Kostuchny ;)

 

Jeszcze raz wielkie dzięki Moniko i Piotrze !

 

EDIT: mały falstart :( zauważyłem, że 1-sza panorama była wygenerowana dla obserwatora znajdującego się 250m nad "gruntem". Wygenerowałem drugą i juz nie jest tak fajnie. Ale widać jeszcze jakiś tatrzański szczyt (chyba Lodowy - żółta strzałka). I okazało się, że niezależnie od drzew i budynków wysypisko nie ma szans w "rywalizacji" z hałdą ;)

 

Witam :Salut:

Fajne to,teraz to się Wam już nie przydam,nawet w panoramach komputer wypiera człowieka:Cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :Salut:

Fajne to,teraz to się Wam już nie przydam,nawet w panoramach komputer wypiera człowieka:Cry:

Spokojnie, program sam nie nazywa szczytów. Twoja pozycja pozostaje niezagrożona :)

 

P.S. Wracając do tych panoramek, zrobiłem sobie przed chwilą panorankę z hałdy na Kostuchnie, na niej nie widać Tatr w ogóle :blink:

Ale programik fajny :P

Edytowane przez mlodyst
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, program sam nie nazywa szczytów. Twoja pozycja pozostaje niezagrożona :)

 

 

Ale jak połączycie to być morze z Google Earth lub z jakimś innym wirtualnym cudem to kto wie ????? ;)

 

Możesz zrobić taką symulację np z Góry Św.Anny lub Gliwic na Sudety,oczywiście jeżeli masz ochotę.

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, program sam nie nazywa szczytów. Twoja pozycja pozostaje niezagrożona :)

 

P.S. Wracając do tych panoramek, zrobiłem sobie przed chwilą panorankę z hałdy na Kostuchnie, na niej nie widać Tatr w ogóle :blink:

Ale programik fajny :P

 

Widocznie nie jest to na 100& dokładne

Mi realna wydaje się ta pierwsza znad powierzchni wysypiska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że sami doszliście, jak to robić. :Beer: Chciałem jutro dokończyć samouczka, ale widzę, że nie ma potrzeby.

Co do identyfikacji obiektów, to można też to robić automatycznie, ale trzeba nałożyć dodatkową warstwę (nazywa się to gazetteer, czy jakoś podobnie). Można taką warstwę zrobić samemu. Wystarczy mały plik bdf z wprowadzonymi obiektami i ich współrzędnymi. MicroDem ma nawet specjalny edytor do takich plików.

Podczas generowania panoram można oczywiście bardzo precyzyjnie wprowadzić współrzędne punktu, z którego się patrzy. Przy panoramach fajne jest też to, że jeżdżąc myszką po szczytach na panoramie, na mapie jednocześnie pokazuje się przesuwający krzyżyk. W ten sposób można zidentyfikować większość obiektów. A już na pewno ich przynależność do pasm górskich. Jak nie kumacie o co chodzi, jutro zrobię zrzut ekranu. :Salut:

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panorama z Góry Św. Anny. Dałem 10m nad ziemią. Mniemam, iż Sudety zaczynają sie ok azymutu 235*

Jeśli chodzi o Gliwice, to prosze juz o współrzędne :Salut:

:Salut: Dzieki bardzo, na tych symulacjach widać jak szczyty i pasma nakładają sie na siebie,

Fajna była by opcja jakby dało się obraz przybliżyć tak jak przez lornetkę ;)

 

Współrzędne Gliwic

50° 17' N

18° 40' E

 

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.