Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki raz jeszcze za dane, mam nadzieję, że są legalnie udostępniane przez UW.

http://netgis.geo.uw.edu.pl/srtm/

Z tego wynika, że są :)

Miłej zabawy.

 

P.S. Jesli przez święta nie rozgryze tego programu, zwrócę sie do Ciebie po pomoc ;)

 

Nie ma jak opcja "edytuj" :)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez mlodyst
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać, że pogody nie ma, bo w wątku już zaczęły się symulacje gór 3d :P

 

A tak na poważnie, to dzisiaj przejrzystość powietrza nie najgorsza, tylko za dużo chmur - z resztą to zwykle idzie ze sobą w parze. Wszystko byłoby w normie, gdyby nie to, że ICM pokazuje czyściutkie niebo nad naszymi głowami :>

 

Ale pomijając te drobne rozbieżności mam zamiar wybrać się dzisiaj na hałdę w Murckach. Ktoś dołączy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pomijając te drobne rozbieżności mam zamiar wybrać się dzisiaj na hałdę w Murckach. Ktoś dołączy?

Trochę mi nie po drodze ;)

Jesli w kamerce z Zakopca pojawią się Tatry może ruszę na wysypisko. Niestety nie działa kamera ze Szczyrku. Beskidy też bym chętnie pooglądał.

 

W każdym razie przejaśnia się, więc powodzenia :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściągnąłem dane srtm ze strony

http://netgis.geo.uw.edu.pl/srtm/Poland/

Niestety nie mam pojęcia na ile są one dokładne. Dzisiaj z postu Moniki dowiedziałem sie, że istnieje cos takiego jak dane srtm Nie mam na razie w ogóle pojęcia jak się zabrac do symulacji.

Też nie wiedziałam o istnieniu srtm :D Do tego program wygląda prosto, ale tylko tak się wydaje. Znacznie utrudnia pracę to, że jest po angielsku, a niektóre wyrazy pochodzenia bardziej geologicznego są trudniejsze do przetłumaczenia. Do tego opcji jest od metra. Już podziwiam Alfereka, który zrobił tamtą symulację :dobrze:

 

Widać, że pogody nie ma, bo w wątku już zaczęły się symulacje gór 3d

Piątek zapowiada się ładnie – wiatr powyżej 20 km/h, a wilgotność przekraczać będzie 60%. Może w końcu będzie dało się coś zobaczyć z hałdy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piątek zapowiada się ładnie – wiatr powyżej 20 km/h, a wilgotność przekraczać będzie 60%. Może w końcu będzie dało się coś zobaczyć z hałdy :)

 

Do mniej więcej 16.00 będę w Katowicach, więc jeżeli będzie pogoda, to zapraszam na spotkanie na hałdzie. Murcki, Kostuchna? Dla mnie obojętne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ORJ - jak tam ściąganie filmików ? (jak cos to dawaj na PW)

 

Pozdrawiam.

 

Witam :Salut: dwa dni mnie nie było na forum-Ale dużo się tu dzieje :blink:

Odpowiedż dla Tomka

Nie dałem rady z tym ściąganiem,szybko dosć straciłem cierepliwość.W tej kwestii jestem za cienki i nikomu nie dam rady z pomocą. <_<

A jak z Twoimi screenami z filmików,zmontowałeś coś?

 

Ps.Fajne symulacje z tym programem,ale ja mogę tylko popatrzeć :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądaliście zdjęcia Katowic na tle Beskidów w sąsiednim temacie "Katowickie wyprawy obserw."-post 1 ?

Pytałem o zgodę żeby je umieścić u nas i opisać ale nie otrzymałem odpowiedzi.

Może ktoś z Was ma tam znajomości. ?

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądaliście zdjęcia Katowic na tle Beskidów w sąsiednim temacie "Katowickie wyprawy obserw."-post 1 ?

Pytałem o zgodę żeby je umieścić u nas i opisać ale nie otrzymałem odpowiedzi.

Może ktoś z Was ma tam znajomości. ?

Pozdrawiam :Salut:

 

Co by mieli nie pozwolić, jak to swoje ludzie są ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Coś" to dobre określenie ;) Musiałem to ręcznie w paint sklejać.

Jakość jest fatalna ale co zrobić...

To drugie "coś" to uzupełnienie prawej części panoramy.

 

I tak dobra robota ,jak opiszę to dodam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu zmienia się powietrze. Przed chwilą dostałem sms od Mateusza z informacją, że "gwiazdy świecą dziś jak latarnie". I faktycznie, dają popalić. Mam cichą nadzieję, że to dopiero początek napływu i do jutra (lub piątku) przyziemne zmętnienie zniknie.

 

Zachęcony głębokim błękitem nieba po południu wyskoczyłem na hałdę na Kostuchnie. Gór nie było widać, na południu jeszcze pałętały się chmury i coś wisiało tuż nad ziemią, ale na wschód i północ widoczność była znośna. Oto co złapałem:

 

Hołdunów, kościół pw. Chrystusa Króla. W tle Libiąż i KWK Janina.

004c77af1f337a5em.jpg

 

Hałda KWK Wesoła. W tle Chrzanów.

cfcd6fd7e1d543f0m.jpg

 

KWK Wujek, kukurydze na Os. Tysiąclecia i Elektrociepłownia Chorzów (wszystko na jednej linii ;-) )

d24fb75dbb48cc6bm.jpg

 

Planetarium Śląskie :-]

510c7480eecc6b2am.jpg

 

Os. Gwiazdy (pozdrowienia dla mlodysta i dworka ;-) ) i Elektrociepłownia Katowice.

64022c71f6b07a77m.jpg

 

Centrum Katowic i Góra Rogoźnicka.

f53c53b8f40a8147m.jpg

 

I na koniec coś, co nazywam hałdowymi klimatami z Elektrownią Łaziska w tle.

8346e0ccbdb8e3d8m.jpg

 

A jutro mam nadzieję zobaczyć conajmniej Babią ;-P

Edytowane przez PPB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SSO - czyli Spontaniczne Spotkanie Obserwacyjne, zostało dzisiaj powołane do życia na murckowskiej hałdzie z inspiracji PPB o godzinie 5.00. Na samej hałdzie zameldowaliśmy się na kilkadziesiąt minut przed wschodem Słońca. Z okna mojego domu duży i bieluteńki Księżyc obiecywał wiele, jeżeli chodzi o warunki widocznościowe, jednak na miejscu okazało się, że po raz kolejny jesteśmy - Ślązacy - skąpani w zupie chmurzasto-mglistej zasłaniającej nawet Tychy.

 

Jakie jednak było nasze zdziwienie, kiedy już na pierwszy rzut oka zauważliśmy, że szczyty Beskidów wystają ponad inwersję. Jakby tego było mało pierwsza rzuciała nam się w oczy Babia. Było to o tyle dziwne, że jak pisałem, na powierzchni próżno było szukać okolicznych miast. Z czasem mgiełka osiadała wyłaniając ośnieżone Skrzyczne, Klimczok, Pilsko, na następny ogień poszła Babia z Policą, natomiast Tatry pozostawały poza zasięgiem wzroku. To ciekawe, gdyż jak teraz patrzę na kamerki z Zakopanego, te pięknie się prezentują.

 

Jak zwykle PPB dokonał dokumentacji zdjęciowej, która powinna nieźle zobrazować dzisiejszy klimat w Murckach.

 

A na nadchodzące Święta chciałbym wszystkim życzyć POGODY ducha, spokoju i wielu radosnych chwil. :)

 

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz obrazowo opisał to, co było dziś widać z hałdy. Dopełnieniem relacji niech będzie zdjęcie dwóch szczytów wyłaniających się z porannych mgieł. W ich kształtach widać wyraźne podobieństwo do Babiej i Pilska ;-)

50c8a6e42bbe4d29m.jpg

 

Więcej zdjęć już wkrótce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokończenie relacji. Tym razem prawdziwe:

 

Babia

768755c74f75ab50m.jpg

 

Pilsko

3df8cca83e5c55c8m.jpg

 

Kotlina Oświęcimska + Romanka

466c8e70898e0bccm.jpg

 

Skrzyczne ze śniegiem

6cdec04cfbda0ff5m.jpg

 

I parę fotek klimatycznych

206635406a591c25m.jpg

a8e94f23c70a5c17m.jpg

321730e35aa89b67m.jpg

 

Dym z kopalni Murcki wyznaczał granicę inwersji. Powyżej musiały być naprawdę niezłe warunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest mniej więcej to, co powinno być widać z hałdy w Murckach w stronę Babiej i Pilska (do obu szczytów biegną białe linie). Po prawej Skrzyczne.

Wszystkie te zielone trójkąciki są opisane w zbliżeniu i można je zidentyfikować.

murcki2.jpg

Linia po lewej, znikająca pod ziemią, prowadzi na Lodowy.

murcki3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne fotki Paweł!

 

Z okna wydaje mi się, że jest gorzej niż rano, ale jakoś nie chce mi się wierzyć, aby ta widoczność z godziny 6-tej się straciła. Daj znać jak będziesz mógł wyskoczyć raz jeszcze na hałdę.

Na wysypisku kicha była godzinę temu. Ale jak macie możliwość to nie rezygnujcie :)

 

Piotrze, czy te zielone trójkąciki sa Twoim dziełem, czy to jakaś "warstwa" G.E. ?

OK, już znalazłem :)

Edytowane przez mlodyst
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Nie wiem jak u Was, ale u mnie widoczność dzis znakomita.

Wybrałem się popatrzeć na góry, i poniżej macie mała panorame, którą zrobiłem.

 

Niestety, siedziałem około godziny nad mapą i panoramą z Kostuchny, i dalej nie wiem, co to za pasmo!

 

Poniżej zamieszczam zdjęcie, i proszę o pomoc.

 

 

Pozdrawiam

Fotka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newcastle, na Twojej panoramie po lewej jest Beskid Mały z Groniczkami na pierwszym planie i Magurką Wilkowicką na drugim, w centrum otwiera się Brama Wilkowicka z Prusowem i Suchą Górą w tle, a po prawej widać ramię Klimczoka z Magurą, Szyndzielnią i Trzema Kopcami. Co ciekawe, Szyndzielnia zasłania u Ciebie Skrzyczne i to może być z początku mylące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :Salut:

 

Dodaję dwa widoki na Katowice i Beskidy(Zdjęcie z tematu Katowickie wyprawy obserw.) Czy miejsce z którego robiono te foty to Góra Rogoźnicka 377m ?,bo tych górek jest tam w okolicy więcej a na tej nigdy nie byłem.

Pozdrawiam ;)

Widok_na_Katowice_i_Beskidy_1.JPG

Widok_na_Katowice_i_Beskidy_2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.