Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Czym był dzień dzisiejszy dla dalekich obserwatorów już chyba nikomu mówić nie trzeba... Dzisiejsze warunki były z kategorii takich, że nawet ludzie mylący Szarlote z Lysą Horą zatrzymywali się na poboczu i dołączali do nas na Św. Annie widząc, że na horyzoncie pojawiły się obiekty, których nigdy wcześniej tam nie widzieli.

 

I dnia dzisiejszego można było poczuć się dokładnie jak ci ludzie, biorąc pod uwagę chociażby TĘ DZISIEJSZĄ OBSERWACJE (prosimy nie regulować odbiorników...), a to jedynie preludium do naszych następnych fotek z Klimontu i Anabergu. Kto nie był może bardzo żałować, bo atmosfera, widoki, widoczność, towarzystwo... Wszystko dopisało, jakby było wyreżyserowane.

 

Wszystko zaczęło się z rana na Klimoncie z Pawłem i Rafałem. Fotki z tej wyprawy już niedługo będzie można zobaczyć na DO, a było co fotografować, gdyż praktycznie (o tej porze) w każdym kierunku pojawiało się coś, co zdawało się być >100 km do nas :) Babia prezentowała się równie okazale, jak na zdjęciu Air Q - tak swoją drogą witamy i gratulujemy spektakularnego startu :) - pojawiły się Tatry, Beskid Wyspowy przypominał wyrazistością Śląski, na północy ciężko było zliczyć wyłaniające się (chyba) jurajskie wzniesienia... Nie było tylko Jeseników, choć stamtąd powinny być widoczne.

 

O wyprawie na Anne dużo nie będę pisał, bo oglądając kolejno pojawiające się zdjęcia z dnia dzisiejszego każdy się przekona, że powiedzieć o niej udana to zdecydowanie za mało. Poznaliśmy nowe ciekawe miejsca dzięki pomocy miejscowych, którzy zaprowadzili nas na świetne miejsce z ekspozycją na zachodni horyzont. EL. Opole, Cementownia Górażdże, Maszt w Chrzelicach...? Proszę bardzo i to jak na dłoni :) W następnych postach postaramy sie opisać całą wiedzę na temat ciekawych miejsce obserwacyjnych, którą udało nam się dzisiaj uzyskać.

 

Wszystkim obecnym na Spotkaniu 'GSA' za atmosfere i wspólne obserwacje oraz focenie chciałbym bardzo podziękować i zapewnić, że to dopiero początek miejmy nadzieję równie pomyślnej serii spotkań obserwacyjnych w regionie.

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem wczoraj na Skalnym. Widoki 360 stopni cud!! jeseniki nawet ładnie widoczne tylko pod słońce mój aparat ostrości nie łapie:/ Tu foty http://picasaweb.google.com/glebowgryzarka...iskach19042009#

PS: W którym miejscu mam szukać Turbacza (bo ponoć jest widoczny), na 7 focie coś się na lewo wyłania.

Jako ciekawostkę to wracając droga z Bujakowa na Chudów po lewej cały czas na horyzoncie towarzyszył mi piękny Pradziad:D W życiu bym się tam nie spodziewał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym był dzień dzisiejszy dla dalekich obserwatorów już chyba nikomu mówić nie trzeba... Dzisiejsze warunki były z kategorii takich, że nawet ludzie mylący Szarlote z Lysą Horą zatrzymywali się na poboczu i dołączali do nas na Św. Annie widząc, że na horyzoncie pojawiły się obiekty, których nigdy wcześniej tam nie widzieli.

 

 

Gratuluję udanego spotkania. Mieliście niezłego farta. Z piątku na sobotę przechodził niż, który spowodował napływ świeższego powietrza, dodatkowo oczyszczonego obfitymi deszczami nad Niemcami i Czechami. W takich warunkach trudno na pewną prognozę DO. Dobra widzialność trwała niecałą dobę. We Wrocławiu w piątek popołudniu przekroczyła 100 km, niestety niewiele wysokiego i dalekiego można stąd zobaczyć. Karkonosze były w chmurach, podobnie Jeseniki. W sobotę po kryształowym poranku w ciagu dnia warunki szybko sie pogorszyły i w południe już spadła do około 60 km. Dlatego z Anny nie widzieliście Ślęży.

Właściwie to miałem ochotę jechać do Was na Annę. W końcu z Wrocławia to około 1,5 godz ale napięty czas i nienajlepsze warunki tutaj zniecheciły mnie to takiej decyzji ale widząc niesamowita fotkę Fatry teraz żałuję, że jednak się nie zmobilizowałem. Pozostaje mi mieć nadzieję, że takie spotkania Annie jeszcze się niebawem odbędą.

Proszę o mapkę z lokalizacjami punktów obserwacyjnych. Czasem przejeżdzam A4. Kiedyś tylko ogladałem migające góry między drzewami, teraz po zbudowaniu MOPów wreszcie można się tam zatrzymać i cos pooglądać, tylko trzeba wiedzieć skąd.

Pozdrawiam i życzę dalszych DO. Chociaż na razie nie będzie juz takich rewlacji to może byc całkiem nieźle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stacho>> wydaje mi się że wzniesienie w Górze Siewierskiej nie jest aż tak strome, zresztą nie jest tak osamotnione (Dorotka, Parcina, wzniesienie w Psarach). Może to coś koło Lubszy bo to wygląda na bardzo odległe?

 

Z pewnością to nie jest Góra Grojec (mam ją na załączniku), fakt Siewierska jest łysa, ale w pobliżu są podobnej wielkości zalesione wzniesienia G. Srocza, G. Buczyna, tak więc to może będzie to jedna z nich. Dołączam jeszcze kilka rozpoznanych/opisanych fotek dobrze widocznych obiektów ze wczoraj, miejsce - obwodnica Lublińca. Należy dodać że z stamtąd widać dużo więcej śląskich kominów, jednak dokładne zidentyfikowanie jest nie lada problemem dla mnie. Świetnie się prezentuje panorama Tarnowskich Gór z zakładami w Strzybnicy, zza lasu wystają charakterystyczne 4 kominy huty w Miasteczku Śl, potężny komin EC Zabrze. Na wschodzie niedalekie maszty w Koszęcinie (balon przypadkowo) i Góra Grojec koło Psar/Lubszy, na północy maszt Klepaczka. Ponadto z tego miejsca widać prawdopodobnie komin z Huty Katowice, ale to wymaga jeszcze dokładnego potwierdzenia. Najwyższym obiektem na mojej górce jest kościół w Lubecku, zapewne z jego dzwonnicy można by zyskać dodatkowe 25 - 30m wysokości + czysty horyzont 360*. Będąc na północnych rubieżach GOPu zerknijcie na północ za niewielką górką z kościołem na szczycie - być może namierzycie moją miejscówkę z większej odległości.

Pozdrawiam.

Tarnowskie_G_ry.jpg

Miasteczko_Sliaskie.jpg

EC_Zabrze.jpg

Koszecin_Kamienica.jpg

G_ra_Grojec.jpg

Maszt_Klepaczka.jpg

Lubecko_kosciol.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobotę po kryształowym poranku w ciagu dnia warunki szybko sie pogorszyły i w południe już spadła do około 60 km. Dlatego z Anny nie widzieliście Ślęży.

Faktycznie, na nowo poznanej miejscówce obserwacyjnej, której lokalizacje pokazuja ta mapka (wspaniała ekspozycja zachodniego i północnego horyzontu; najlepszy dojazd - zjazd z A4 na Gogolin i na rozjeździe na Strzelce Opolskie i aż do zobaczenia wzniesienia z białym piecem wapiennym), staliśmy aż do zachodu Słońca wpatrując się w region, gdzie powinien pojawić się zarys Ślęży lub zapalić LED na maszcie. Na ten pierwszy nie było szans, gdyż ciemne chmury zachodziły aż do horyzontu i nie było efektu pomarańczowego nieba. Drugiego również nie zobaczyliśmy, ale to złożyłbym bardziej na karb opisywanej przez Ciebie pogarszającej się widoczności w 'Waszym' regionie. Zaczęło się to mniej więcej w granicach godziny 16, kiedy to Chrzelice wydawały się najdalej widocznym obiektem.

 

A że tego dnia Ślęża tam 'była' niech świadczy fakt, że z G. Św. Anny widzieliśmy bez żadnego stresu wyraźne światełka na Skrzycznem, a Ślęża jest raptem max 20 km dalej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pewnością to nie jest Góra Grojec (mam ją na załączniku), fakt Siewierska jest łysa, ale w pobliżu są podobnej wielkości zalesione wzniesienia G. Srocza, G. Buczyna, tak więc to może będzie to jedna z nich. Dołączam jeszcze kilka rozpoznanych/opisanych fotek dobrze widocznych obiektów ze wczoraj, miejsce - obwodnica Lublińca (...)

A nie celowałeś przypadkiem w Kamieńsk lub w Sokole Góry? Masz w ogóle do nich dostęp z obwodnicy? Co prawda to kawałek drogi jak na tak nikłe przewyższenia, ale po wczorajszym dniu spodziewałbym się wszystkiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS: W którym miejscu mam szukać Turbacza (bo ponoć jest widoczny), na 7 focie coś się na lewo wyłania.

To dokładnie ten kierunek! Powinien być widoczny w parze z Luboniem Wielkim z prawej jego strony na jednej linii patrzenia z Piastem II na Woli. Chyba ocierasz się o 111 km - zaraz to dokłądniej sprawdze :)

 

PS. Nic nie sprawdze... Wyślij mi prosze oryginał na mateusz_dlutko@o2.pl

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem wczoraj na Skalnym. Widoki 360 stopni cud!! jeseniki nawet ładnie widoczne tylko pod słońce mój aparat ostrości nie łapie:/ Tu foty http://picasaweb.google.com/glebowgryzarka...iskach19042009#

PS: W którym miejscu mam szukać Turbacza (bo ponoć jest widoczny), na 7 focie coś się na lewo wyłania.

Jako ciekawostkę to wracając droga z Bujakowa na Chudów po lewej cały czas na horyzoncie towarzyszył mi piękny Pradziad:D W życiu bym się tam nie spodziewał.

 

O której byłeś na Skalnym? Ja byłem z siostrzeńcem między 16 a 17. Widziałem kilka osób może Ciebie tez :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kaszkiet, taka mała informacja co do zdjęć w twoim albumie.

Na 14 fotce złapałeś EC Siersza w Trzebini a nie Bukowno.

Na ósmej to chyba wiadome EL 3 w Jaworznie

Na 5 i 6 podobaja mi sie te twoje Babie Góry :)

Chciałem też sprawdzic te twoje 7 zdjęcie ale w robocie komp do tego się nie nadaje, a w domu niesprawny czeka na serwis :angry:

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja również mam do pokazania trochę materiału z wczoraj. Spontanicznie wybrałem się w Śląsko-Morawski, konkretnie na szczyt Ropice. Na szlak ruszyłem po 14, kiedy widoczność zaczęła się pogarszać na skutek wyraźnej konwekcji. Mój wybór nie był przypadkowy, ponieważ wiedziałem ze polana pod szczytem oferuje widoki na Tatry i inne. Po drodze pogoda zdążyła się już mocno popsuć, przeloty deszcz i ogólne szarości lekko ostudziły moje nadzieje, ale jednak coś z tej nieprzeciętnej widoczności zostało, co powinno być widoczne na zdjęciach.

 

1. Mała Fatra z wjazdu do Cieszyna

2771e28e191d27e6m.jpg

 

2.Jastrzębie Zdrój z podejścia

46f51706e71593e8m.jpg

 

3.Luczańska Mała Fatra

c1c69e7bdeb29b1cm.jpg

 

4.Widok ogólny z polany

8191e70e14ad6cf0m.jpg

 

5.Babia

78eff22d78ace42cm.jpg

 

6.To co najlepsze w Żywieckim

a890ab3ef65b2bd9m.jpg

 

7.Chocz, Niżne Tatry i oba Rozsutce

c16116de96127766m.jpg

 

8.Tatry

9f8e5bd08bb33e8cm.jpg

 

9.Od Rozsutca pod Wielki Krywań

47670e5c4a409c14m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :Salut:

 

Panowie, ogólnie gratulacje wczorajszych udanych "łowów".Poprostu rewelka. Mnie niestety nie udało się wczoraj nigdzie prysnąć w teren :angry: - wyskoczyły sprawy rodzinno-zdrowotne.

 

Natomiast dziś planuję wypad w teren wraz z ORJ. Gdzie? Zobaczymy. Jak coś ciekawego przywieziemy to zamieszczę na forum.

 

3majcie się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc wrzucam coś ode mnie.

 

Najpierw w czterech częściach panorama całego widoku z mojego punktu obserwacyjnego:

 

4.jpg3.jpg

2.jpg1.jpg

 

Zbliżenie na Tatry (wyostrzone):

t1.jpg

 

Zbliżenie na Babią Górę:

b2.jpgb1.jpg

 

Jeśli ktoś podjąłby się opisania moich fotek - zwłaszcza dokładnie panoramy Tatr - byłbym bardzo, bardzo wdzięczny :Beer: No i popatrzcie czy nie załapało się coś nadzwyczajnego, bo ja niestety nie znam się na górach tak jak wy.

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem dziś wraz z ORJ wybraliśmy się na wycieczkę. Celem okazała się (kolejna na mej liście i największa) Wielka Góra w Dąbrowie Górniczej (368m n.p.m.) można powiedzieć że po sąsiedzku z Koksownią Przyjaźń. "Wielka" w dosłownym znaczeniu tego słowa, ponieważ ma bardzo duży potencjał jeżeli chodzi o dalekie obserwacje a w szczególności Tatry i Beskid, prawie 360 st. panoramy włączając Koksownię, która zajmuje tylko jej część ale wygląda imponująco. Poprosiłem Marcina o symulację z tego właśnie miejsca. Będzie niebawem. Tak więc krótko: zasięg obejmuje od Zabrza przez Śląsk (las kominów itd.) po bodajże Sławków dalej (Siersza jak na dłoni), Jurę- począwszy od Olkusza przez Klucze i dalej Zamek w ogrodzieńcu, skałę w Niegowonicach i samo Zawiercie.WOW!

 

Fotorelacja niebawem.

 

P.S.

Dziś Beskid ledwo żywy, ale przez lore widziałem np: Skrzyczne :blink: ze śniegiem na stokach, oczywiście przez lorę od Romana na żółtych szkłach.

 

pozdrawiam :D MT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

To ja coś wrzucę z sobotniego wypadu na Św. Anne. W sumie to nie mam co się chwalić z moim sprzętem, ale coś w końcu trzeba:). Jak koledzy pisali widoczność była przyzwoita, ale niestety z czasem coraz bardziej się pogarszała. I teraz bardzo żałuję, że nie wybrałem się tam przynajmniej dwie godziny wcześniej :angry:

 

elektrownia Opole : 6b34a355e9e596b4m.jpg Cementownia Górażdże: c78e517763738c50m.jpg Strzelce Opolskie: 2b53a2e2eea7d5a1m.jpg ? :d52fe31bed2a4393m.jpg

radiostacja w Gliwicach:47a8f979547a6127m.jpg elektrownia Rybnik: 706e257fa8d63a66m.jpg

Zakłady koksownicze w Zdzieszowicach: 976260e70370fa05m.jpg

Śnieżnik:e9c5d169cdbbc1c7m.jpg Jeseniki: 4cc4bd20d2b06c1fm.jpg Vysoka hole: 706e257fa8d63a66m.jpg

Edytowane przez Robert J
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.