Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli ktoś by mi opisał kompleksowo co widać na fotce od Northwood'a z panoramą na Anaberg i Jesioniki, to był bym bardzo wdzięczny. Tak to było widać te góry rano, a nawet lepiej, niestety po południu kontrast mocno spadł.

 

Benji, szkoda że nie sfotografowałeś z Anabergu kierunek na komin w Zawadzkim (troszkę na lewo od masztów w Koszęcinie), uchwycił byś górkę w Lubecku, skąd zrobiłem zdjęcia na poprzedniej stronie.

Pozdrówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jeszcze raz nieśmiało spytałbym czy ktoś mógłby opisać moje fotki stąd:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...st&p=340878

 

Na DO Mateusz wygenerował super symulację z podpisami dla Tatr, ale chodziłoby mi o resztę szczytów. Myślę, że warto byłoby to zrobić, bo to w końcu fotki z innego rejonu niż zwykle focicie.

 

A poza tym jeszcze raz zwrócę uwage na moją propozycję (jest to ostatni post poprzedniej strony, więc może nie wszyscy zwrócili uwagę):

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...st&p=340985

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś by mi opisał kompleksowo co widać na fotce od Northwood'a z panoramą na Anaberg i Jesioniki, to był bym bardzo wdzięczny. Tak to było widać te góry rano, a nawet lepiej, niestety po południu kontrast mocno spadł.

 

Benji, szkoda że nie sfotografowałeś z Anabergu kierunek na komin w Zawadzkim (troszkę na lewo od masztów w Koszęcinie), uchwycił byś górkę w Lubecku, skąd zrobiłem zdjęcia na poprzedniej stronie.

Pozdrówka.

 

Tak się składa, że mam jedną fotkę na górke lubecka ze św. Anny, jakość nienajlepsza.

Dołączam się do prośby o opisanie panoramy Northwooda. Co do Jesionikow to nie ma problemu, ale tych gór po prawej nie znam, a sam je czasami widuje.

e7b5aa1c8f5c6b12m.jpg

 

Pozdrawiam

Maroko

Edytowane przez Maroko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

 

Post z panoramką Northwooda czeka już na DO na symulacje i wszystko będzie jasne. Wydaje mi się, że panorama sięga do Śnieżnika, a gdyby tak było, to mamy nie lada odległość...!

 

@Kuba - ja na bieżąco czytam forum, ale po takim dniu, jak ostatnia sobota, tworzą się setki zadań na raz i nie sposób na wszystkie od razu odpowiedzieć. Na skrzynce mam już z 10 maili od osób niezwiązanych z forum, którzy po piątku i sobocie zaczęli szukać w necie dalekich obserwacji i trafili do nas. Kolejne ciekawe fotki do obrobienia i wrzucenia... Twoja propozycja jest oczywiście słuszna, ale nie w ramach strony DO. Proponuję, aby opis dojazdu do punktów obserwacyjnych pojawił się jako osobny topic w 'Poszerzamy horyzonty' i aby tutaj umieszczać linki do mapek dojazdowych (lepiej nie w GM, tylko w mapach dedykowanych do trackingu drogowego). Jest tego sporo, więc proszę o pomoc w tworzeniu takiego wątku. Co do meritum, to prosty schemat - jakie miejsce, dojazd i co widać. Finito...

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Mateusz - to były świetne dni do obserwacji więc naturalnie jest kupę roboty z analizą materiałów :). Ale właśnie dlatego napisałem o tym teraz, bo może więcej osób zwróci na to uwagę. Tak więc najlepiej niech ktoś zacznie nowy topik (ze schematem opisu) a reszta już pójdzie i myślę że każdy mógłby dodać coś od siebie ;)

Jeszcze jedna rzecz która mi się narzuca na ten temat - myślę, że warto byłoby przy każdym opisie zwracać uwagę gdzie można dojechać autam a gdzie wyłącznie pieszo no i gdzie wtedy można byłoby ewentualnie zostawić bezpiecznie swój pojazd :)

 

EDIT: no i stuknęła dwusetna strona wątku :banan:

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kuba ja zwróciłem uwagę ale nie zdążyłem :P dziś miałem wyjazd na Częstochowe.

 

Tak się zastanawiałem czy nie byłoby dobrym pomysłem zrobić dokładniejszych opisów miejscówek obserwacyjnych na DO. Na razie są tam tylko wymienione punkty, a gdyby tak do każdego dorobić dokładną mapkę dojazdu. Chodzi mi o to, że na przykład gdybym chciał kiedyś skoczyć załóżmy na jakąś hałdę to ciężko byłoby mi znaleźć konkretną drogę do najlepszego punktu na niej. Myślę, że wspólnymi siłami dałoby się coś takiego zrobić np. w mapach googla. Co Wy na to?

wiesz, ja już kiedyś prosiłem o dodanie choćby jednej mojej miejscówy z Czeladzi skąd często robie zdjęcia ale niestety bez rezultatu więc chyba ciężka jednak sprawa :P

 

A co do zdjęcia Jurka na Babią z uchwyconą prawdopodobnie Wysoką... przejrzałem wnikliwie moje zdjęcia z tego samego dnia z Czeladzi które tu zamieszczałem i powiem wam że albo to pixele złośliwe albo ja widzę więcej niż na zdjęciach jest. No chyba że chcąc dopatrzeć się Tatr co byłoby moim osobistym życiowym sukcesem bo do DO nie mam szczęścia, widzę tylko zamazaną Policę lub Halę Śmietanową :D Ocenicie?

bb3623b1b1cb5d92.jpg

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z którego miejsca to uchwyciłeś? z ul. Rybnickiej? :)

 

Jadąc z Gliwic w strone Rybnika, zaraz za A4 skręciłem w lewo, tak aby jechać na wschód równolegle do A4 tuż obok niej. No i zatrzymałem się jakieś 300m od skrętu, bo jest kilkumetrowe wzniesienie i stamtąd zrobiłem zdjęcie, kilka minut po zachodzie Słońca.

 

Stamtąd zrobiłem też to zdjęcie.

 

A poza tym można stamtąd dostrzec Beskid Morawski, Skrzyczne oraz, przesuwając się kilka metrów - Babią :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opis do panoramy. Nie jestem tylko pewien co do Trójmorskiego wierchu.

http://s3.zapodaj.net/51039681.bmp.html

Pozdr.

 

To na pewno nie jest Trójmorski bo zasłania go skutecznie bliższy i wyzszy grzbiet Susina (1321) - Podbelka (1307) i ? (1245) i to wlaśnie widać tam na lewo od Smrka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że mam jedną fotkę na górke lubecka ze św. Anny, jakość nienajlepsza.

Dołączam się do prośby o opisanie panoramy Northwooda.

Proszę bardzo - klik. Dzięki należą się Rafałowi.

 

140 km - gratulacje! Zauważcie, że do tej pory na żadnej fotce Śnieżnik nie dominował tak bardzo nad Jesenikiem. To magia odległości...

 

A jutro czekają nas kolejne bardzo interesujące zdjęcia z wyprawy obserwacyjnej 'GSA'. Zaglądajcie na DO. :)

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kuba>> powiem Ci jeszcze że Twoja perspektywa na tatry jest już bliższa tej "standardowej" z kierunku czysto północnego a nam jednak mniej znana. Tak szerokiego kadru na Tatry Polskie zwłaszcza Zachodnie od nas już nie uświadczysz. Na zboczach Babiej praktycznie sie tatry zaczynają. Giewont, to jest dopiero szok że go nic nie zasłania! :o Szkoda że oprócz Płaczliwej Skały i Hawrania nic więcej z Bielskich nie widać bo miałbyś komplet :D

Co do reszty Twoich zdjęć to bez symulacji może być problem bo teren mało znany chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Panowie! O jakże żałuję, że nie dałem rady dotrzeć na GSA :( , wiele straciłem. Już od rana widziałem z balkonu, że widoczność jest nieprzeciętna. Niestety dopołudnia nie dotarłem na żaden punkt obserwacyjny. No ale nie mogłem tak całkiem odpuścić takiego dnia. Ok 18.00 dotarłem na Siewierską i... zaskoczenie. Potwierdzam pojawiająca się już tutaj teorię, że ten punkt ma niesamowity potencjał ale warunki nie zawsze zadowalające a wręcz przeciwnie... Widoczność była słaba! Może dlatego, że ogólnie wieczorem bylo gorzej szczególnie w kier pd/wsch. Zdjęć nie wrzucam bo niczym nikogo nie zaskoczę. Beskidy słabo, Babia Góra ledwo, ledwo w lornetce (ogólnie musiała być w chmurach bo ośnieżone stoki pojawiały się i znikały, cały masyw niewidoczny), oczywiście Tatry niemożliwe do uchwycenia. Jedynie w stronę jury było ok, Zamek w Ogrodzieńcu widoczny rewelacyjnie ze szczególami (i ładnie oświetlonych zachodzącym słońcem) - dla zaintersesowanych jest w albumie Dalekie Obserwacje w linku z mojej stopki - ostatnie zdjęcie

To wszystko potwierdza, że smog nad Zagłębiem mocno przeszkadza w wieczornych obserwacjach z tego miejsca, muszę tam kiedyś dotrzeć przy dobrych warunkach na wsch slońca.

Ogólnie ostrzegam, że nawet przy rewelacyjnych warunkach Siewierska może zaskoczyć in minus...

Edytowane przez athomer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Benji, może Picassa podejdzie. Tu Athomer mógłby się wypowiedzieć (po wypróbowaniu) czy jest taka możliwość załadowania tak duużych panoram. I nie jestem pewny ale chyba istnieje tam coś takiego jak pokazanie na mapie skąd było robione zdjęcie.

 

@Kuba, jak tylko odżyje mój komp to postaram Ci się te panoramki w miarę możliwości opisać.

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Benji, może Picassa podejdzie. Tu Athomer mógłby się wypowiedzieć (po wypróbowaniu) czy jest taka możliwość załadowania tak duużych panoram. I nie jestem pewny ale chyba istnieje tam coś takiego jak pokazanie na mapie skąd było robione zdjęcie.

 

w picassie jest ograniczenie ogólne pojemności (1GB), z tego co kojarzę (ale faktycznie nie testowałem, sprawdzę popołudniu) nie ma ograniczeń co do wielkości pojedyńczych plików (trzeba tylko zaznaczyć żeby zachować oryginalny rozmiar). Może być kłopot z linkowaniem do pełnego rozmiaru ale można wrzucić link do udostępnionego albumu, nad otwartym zdjęciem jest "lupka" otwierająca fotę w rozmiarze oryginalnym. Lokalizację zdjęcia można zaznaczyć na mapce

Edytowane przez athomer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz kolejna bardzo daleka obserwacja, której odległość prawie odpowiada Tatrom z Gliwic - klik.

 

Wypatrzone by Leon (NGC), uwiecznione by Rafał&Orestegor.

 

PS. Tak dobra wyrazistość Babiej Góry z Anny oraz fakt uchwycenia Małej Fatry (prawie 160 km) powinny każdemu dalekiemu obserwatorowi nasunąć pewne kluczowe pytanie... ;) Szczegóły już niedługo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja specjalnie zrobiłem opis dla tej świetnej panoramy :)

Gliwice_z_G_ry__w._Anny___opis.jpg

Nasuwa mi się myśl, czy w takim razie z Kosztowego widać El. Opole?

 

Edit: Poprawiłem trochę panoramę, dwie rzeczy mi się nie zgadzały, ale teraz powinno być już dobrze :)

Edytowane przez patrykos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja specjalnie zrobiłem opis dla tej świetnej panoramy :)

 

Nasuwa mi się myśl, czy w takim razie z Kosztowego widać El. Opole?

Biorac pod uwage, ze z Anny widac wszystkie cztery levele swiatelek na Kosztowach, no to z Opola nie powinno byc zadnych problemow zobaczyc z 3. Kiedys robilismy w radio mobile wizualke z kosztow. Z tego co pamietam, to widoc maszt nawet z okolic Slezy i ze Snieznika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam pojawiająca się już tutaj teorię, że ten punkt ma niesamowity potencjał ale warunki nie zawsze zadowalające a wręcz przeciwnie... Widoczność była słaba! Może dlatego, że ogólnie wieczorem bylo gorzej szczególnie w kier pd/wsch. Zdjęć nie wrzucam bo niczym nikogo nie zaskoczę. Beskidy słabo, Babia Góra ledwo, ledwo w lornetce (ogólnie musiała być w chmurach bo ośnieżone stoki pojawiały się i znikały, cały masyw niewidoczny), oczywiście Tatry niemożliwe do uchwycenia. Jedynie w stronę jury było ok, Zamek w Ogrodzieńcu widoczny rewelacyjnie ze szczególami (i ładnie oświetlonych zachodzącym słońcem) - dla zaintersesowanych jest w albumie Dalekie Obserwacje w linku z mojej stopki - ostatnie zdjęcie

To wszystko potwierdza, że smog nad Zagłębiem mocno przeszkadza w wieczornych obserwacjach z tego miejsca, muszę tam kiedyś dotrzeć przy dobrych warunkach na wsch slońca.

Ogólnie ostrzegam, że nawet przy rewelacyjnych warunkach Siewierska może zaskoczyć in minus...

powiem Ci że to nie do końca tak z tym smogiem nad Zagłębiem. Dokładnie w tym samym czasie byłem na swojej górce między Czeladzią a Grodźcem(Będzin) i Babią gołym okiem również ciężko było dojrzeć a przed sobą mam z tej perspektywy tylko pogranicza Sosnowca, Mysłowic i Katowic. Także widoczność załamuje raczej smog nad południowo-wschodnim GOPem z tej perspektywy. Wyciągnięte ze zdjęć moich wyraźne, oświetlone stoki Babiej potwierdzały że punkty obserwacyjne nazwijmy je leżące po północnej stronie Katowic są bardzo "wybredne".

 

Z Kostuchny dojrzysz Tatry a w tym samym momencie 10km na północ już ledwo widzisz Babią. Chore, no nie?

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.