Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Kilka rzeczy od mnie z środy:

 

Panoramka gór z Krakowa (jest coś ciekawego?):

wie_a_krk.jpg

(w oryginale ma 37000 pikseli szerokości, ale nie chce mi jej otwierać Photoshop - czemu?)

 

Tatry z Krakowa (niestety nie trafiłem na maksimum widzialności, ale są :):

tatry_krak_w_af2.jpgtatry2_krak_w_af2.jpg

 

__________________

 

No i jeszcze druga sprawa. Uzbierało mi się trochę materiału z obserwacji na górze Lipie w Libiążu. Skupiałem się na obiektach przemysłowych, ale niestety nie poradziłem sobie ze wszystkimi, dlatego proszę o pomoc w identyfikacji - zwłaszcza, że to "wasze" strony :)

 

Kierunek północny

 

1. Jakieś zakłady przemysłowe i komin z prawej

PN1.jpg

 

2. Kominy

PN2.jpg

 

3. Kominy i Jaworzno II (?)

PN3.jpg

 

Kierunek południowo-zachodni

 

4. 2x zakłady i kościół

PD1.jpg

 

5. budynek

PD2.jpg

 

Kierunek północno-zachodni

 

6. 4 kominy

PNZ1.jpg

 

7. komin (?) - na prawo od obiektów na następnym obrazku

PNZ2.jpg

 

8. kopalinia Ziemowit, seria kominów

PNZ2.jpg

 

9. komin/budynek ?

PNZ2.jpg

 

10. El. Łaziska i jakiś komin (a może też z tej elektrowni?)

PNZ5.jpg

 

Kierunek zachodni

 

11. komin (?)

Z1.jpg

 

12. kopalnia Piast, kominy, hałda (?)

Z2.jpg

 

13. komin, fabryka (?)

Z3.jpg

 

14. Tychy, komin (?)

Z4.jpg

 

Będę wdzięczny za wszelką pomoc :Beer:. Trochę tego jest, ale nie chciałem się rozdrabniać na kilka postów.

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>> Kuba_mar panoramka z tych zdjęć była by bardziej pomocna... :)

1. Koksownia Przyjaźń

2. komin huty Katowice a po prawo zakład przeładunku rud

3. EC 2 Jaworzno i EC Będzin

4. EC Bielsko I, KWK Brzeszcze Ruch Jawiszowice, kościół w Bieruniu (?)

5. biurowiec Zak. Chem. Dwory w Oświęcimiu

7 i 9 są takie same a przedstawiają.... hmm... :)

8. komin KWK Ziemowit, front Zakłady Skórzane Chełmek, szyb KWK Ziemowit, wieża przekaźnikowa w Mikołowie, KWK Knurów (?) i pewnie EC Zabrze (?)

10. TAK

11. komin lokalnej kotłowni...

12. to nie hałda a las :P ; KWK Czeczott, EC Pszczyna

13. od prawej: KWK Piast, ERG Bieruń, KWK Krupiński i całkowicie na lewo na pewno KWK Borynia

14. EL Rybnik

 

PS. Dopisuję w miarę rozpoznawania :) dzięki NGC...

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aj, źle dodałem załącznik z 7. i 8. zdjęciem. To jest poprawne:

 

7. komin (?) - na prawo od obiektów na następnym obrazku

PNZ2.jpg

 

8. kopalnia Ziemowit, seria kominów

PNZ3.jpg

 

Czyli do zidentyfikowania jest jeszcze:

dwa powyższe

część obiektów ze zdjęcia 4.

zdjęcia 6., 7., 12., 13.

 

Aha i gdzie jest ta kotłownia z 11.?

 

EDIT:

znalazłem - na 4. jest m.in. Kościół p.w. św. Maksymiliana Kolbego w Oświęcimiu, ale co to za zakłady w środku?

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykorzystam chwilę ciszy na odgrzebanie staroci.

 

Po tym jak ostatnio udało się "wydobyć" Pilsko postanowiłem przejrzeć zdjęcia z dni kiedy widziałem Tatry z Wysypiska.

No i taki jest efekt :szczerbaty: Masakra, ale jak na obiektyw 140mm i tak cud, że się złapały :)

 

Jedna prośna - bardzo ciekawi mnie co to za maszt widać na prawo od kominów Sierszy. Nawet patrząc przez lornetkę trzeba trochę się wysilić. Mimo rozpaczliwych prób z lornetką nie udało mi sie go ustrzelić, dlatego zaznaczyłem kółkiem miejsce gdzie się znajduje.

 

I na koniec

Mam pytanko do użytkowników Microdema. Generalnie dostępna jest opcja obliczania odległości pomiędzy dwoma punktami (i przy okazji azymutu) przy kliknięciu na tych punktach. Można zrobić to samo wpisując współrzędne z ręki ?

...

 

Gratuluję wszystkim ostatnich rewelacyjnych zdjęć

:Salut:

ttdf.jpg

SIERSZA.jpg

Edytowane przez mlodyst
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na zdjęciu nr.3 nie znajduje się ani El.Jaworzno II, ani EC Będzin.

El. JaworznoII ma kominy "betonowe" bez biało-czerwonych pasów.A EC Będzin ma dwa malowane, ale mniejszy jest grubszy od wyższego.

Na zdjęciu widzimy EL.Łagisza z uruchomionym niedawno największym grubasem chłodniczym H-133 (wyższe niż te z Jaworzno III) , słup wysokiego napięcia oraz EC Chorzów?

 

nr.2: El.Jaworzno III (H-300) i w oddali EC Będzin :)

nr.6: EC Katowice.

nr.7: czyżby G.Świętej Doroty i komin zabytkowej Cementowni Grodziec ?

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna prośna - bardzo ciekawi mnie co to za maszt widać na prawo od kominów Sierszy. Nawet patrząc przez lornetkę trzeba trochę się wysilić. Mimo rozpaczliwych prób z lornetką nie udało mi sie go ustrzelić, dlatego zaznaczyłem kółkiem miejsce gdzie się znajduje.

Zadania nam nie ułatwiłeś ;) Pytanie, o ile maszt przewyższał wzniesienie, na którym postawiłeś czerwone kółko? Drugie - jak gruby był ten maszt? Jest ryzyko, że widziałeś np. strażnice przeciwpożarową? Tego w lasach stoi sporo i przy słabszej widoczności potrafi mylić... Wzniesienie, na którym wg mnie znajduje się ta 'wieża', jest w kwadracie Psary, Ostrężnica, Lgota, Płoki (50°11'1.46"N, 19°32'3.30"E) 5 km od Sierszy, kierunek idealnie na Kraków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Virgo, mylisz się, mylisz się, mylisz się, mylisz się....

nr 2 tak jak piszę bo na fotce nie ma chłodni :P a ten z EL 3 jest jeszcze brudny do połowy jak ... nie powiem co :)

nr 3 kominy EC 2 są pomalowane w szerokie pasy i już nie długo EL 3 będzie miał też szerokie pasy (12-15m) bo zaczęli malować:)

nr 6 EC Katowice a pasuje bo poznaję most na A4 :) a do EC Zabrze jest troszkę dalej :)

nr 7 tak przypuszczam to już bardziej na północ....

 

@mlodyst masz więc zadanie bojowe sprawdzić z Wysypiska dokładniej ten maszt bo nic mi po drodze się nie pojawia. Sądzę ze to pewnie jakiś BTS komórki.... A co do Micro Dema to pewnie taka opcja jest ale ja nie znam, bo i tak z grubsza szacuję odległość a to mi wystarczy...

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nr 2 tak jak piszę bo na fotce nie ma chłodni :P a ten z EL 3 jest jeszcze brudny do połowy jak ... nie powiem co :)

a od kiedy Huta Katowice ma tak wysokie kominy ? :blink:

chłodnie na Jaw.III mają "tylko" 120m i są wysunięte na południe nieznacznie.

 

nr 3 kominy EC 2 są pomalowane w szerokie pasy i już nie długo EL 3 będzie miał też szerokie pasy (12-15m) bo zaczęli malować:)

Tu zwracam honor, jeśli kominy Jaworzno II pomalowano jakiś czas temu to faktycznie będzie to ta elektrownia. A grubasa na Łagiszy pomalowano niedawno w czerwoną kratę, sorry :Boink:

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro widzę zainteresowanie moimi fotkami to uzupełnię jeszcze parę obiektów, gdyby ktoś miał skorzystać co może zobaczyć z Lipia:

 

Zamek Lipowiec i kopalnia Janina :szczerbaty:

L10.jpg

 

Zakłady Chemiczne w Oświęcimiu

L2.jpg

 

Elektrownia Siersza

L7.jpg

 

Zakłady Chemiczne w Oświęcimiu

L8.jpg

 

Zakłady Chemiczne w Oświęcimiu

L9.jpg

 

 

No i uzupełnienia do rozpoznawania:

 

6. - lepsza wersja (z innego dnia) - duży komin i 4 z lewej (w tym 2 słabsze, których nie widać na poprzedniej wersji)

L3.jpg

 

8. - crop z poprzedniej wersji - teraz widać wyraźniej całą serię obiektów

L6.jpg

 

15. Elektrownia Jaworzno III i jakiś komin z prawej, ale to pewnie też z tej elektrowni, tak?

L1.jpg

 

16. kopalnia Wesoła, jakieś kominy i coś (?)

L5.jpg

 

17. i to co zapomniałem dodać - widać całą serię obiektów, łącznie z jakąś wieżą telewizyjną (?)

L4.jpg

 

EDIT: Jak dojdziemy do ładu z moimi fotkami, to będzie trzeba było wszystkie informacje zebrać w jednym poście :)

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....a od kiedy Huta Katowice ma tak wysokie kominy ? :blink:
Jak mnie pamięć nie myli :szczerbaty: to od początku istnienia Huty i ma 250m :)

 

Kuba widzę że bawimy się.... :banan:

 

6.Huta Jedność

8. na prawo od szybu Ziemowit to Mikołów- wieża przekaźnikowa, EC Mikołów, Kościół w centrum i na prawo wypadały by kominy KWK Knurów

14. .... a tam gdzieś daleko powinny być Jeseniki :banan: ....

15. tu pewnie stawiam na KWK Mysłowice

16. ELC Zabrze

17. pierwszy komin- ?, EC ELCHO Chorzów, ZEC przy KWK Wieczorek, wieża przekaźnikowa na Brzezince w Mysłowicach i obok także tam BTS niebieskich :), nadajnik TVP Katowice, a za nim te trzy kominy to Zakłady Azotowe Chorzów

:Salut:

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadania nam nie ułatwiłeś ;)

(...)

kierunek idealnie na Kraków.

 

No fakt, trochę pojechałem zaznaczając powietrze gdzieś w oddali :)

Ostatnio jak byłem na wysypisku wydawało mi się, że to coś jest kolorowe (biało-czerwone). Przeszła mi przez głowę myśl, że mógłby to być komin z el. Łęg lub maszt Chorągwica :rolleyes: Czy to jest możliwe ?

Zapoluję znowu jak będzie pogoda. Tym razem ze statywem i kompasem :D

 

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - jak już mowa o moich Tatrach z Krakowa to może ktoś zrobiłby symulacje z Kashmira :)

 

Współrzędne: 50* 02' 57,9" N; 19* 56' 14,8" E; 325 m n.p.m. ;)

 

No i druga rzecz - Merti wielkie dzięki za pomoc w identyfikacji :Beer: Nie miałem pojęcia, że aż tyle różnych obiektów przemysłowych widać z Lipia, bo na pierwszy rzut oka to tylko kopalnie i parę kominów :szczerbaty: Faktycznie przynajmniej teoretycznie można stąd zobaczyć Jeseniki, ale to koło 150 km - chociaż jak wskazują ostatnie obserwacje pewnie jest to możliwe. No i na koniec co to jest ten BTS, bo nie załapałem :D

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6. - lepsza wersja (z innego dnia) - duży komin i 4 z lewej (w tym 2 słabsze, których nie widać na poprzedniej wersji)

to pierwsze z lewej na tle hałdy na Murckach to nie przypadkiem miejscówka Rafała, czyli wieża pożarowa? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dzisiaj z widocznością? Czy możliwe ze na godzinę 17 się poprawi?

Rafał donosi ze Śląska Cieszyńskiego, że od poranka widoczność poprawiła się zancznie, w szczególności za zachód. Także myślę, że warto dzisiaj nie zaniechać wypatrywania widoczności, tym bardziej, że zanosi się na niską wilgotność w naszej części kraju po południu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając jeszcze zdjęcia z 13 maja znalazłem interesujący obiekt. Przypominam, zdjęcie zrobione z obwodnicy Lublińca w kierunku G.Siewierskiej, dalej powinien być Będzin/Sosnowiec. Zwróćcie uwagę na prawo od wzniesienia jest biało-czerwony wierzchołek komina/wieży ? Może on ostatecznie potwierdzi że te okoliczne wzniesienia to faktycznie kompleks G.Siewierskiej i spółki.

Pozdrawiam.

Siewierska1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając jeszcze zdjęcia z 13 maja znalazłem interesujący obiekt. Przypominam, zdjęcie zrobione z obwodnicy Lublińca w kierunku G.Siewierskiej, dalej powinien być Będzin/Sosnowiec. Zwróćcie uwagę na prawo od wzniesienia jest biało-czerwony wierzchołek komina/wieży ? Może on ostatecznie potwierdzi że te okoliczne wzniesienia to faktycznie kompleks G.Siewierskiej i spółki.

Pozdrawiam.

To jest komin EC Katowice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.