Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Obejrzałem dokładnie to Twoje zdj na lepszym monitorze i jestem pewny, że to komin EC Wrocław.

Jeśli to coś wam ułatwi to przesyłam zdjęcie komina EC Wrocław z drugiej strony - z Obornik Ślaskich ( w tle nad blokami na ul. Powstańców Śl. widoczna była nawet Biskupia Kopa, ale w momencie robienia zdjęcia już odpływała w nicość... ).

luki.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio znalazłem nowy obiekt z rydułtowskiej hałdy

8a55135fdd27760fm.jpg

 

Jest w prawej cześci zdjęcia za dwoma białymi czymś tam . Jest to szara budowla podzielona pięcioma ringami (klatka schodowa?) jakieś 30 -50m. I w zeszłym roku jej tam nie było!

Wieża spadochronowa czy coś podobnego?

 

To niemiecka firma i produkują tam płynny gaz a rok temu jeszcze pola i kszaki były

IMGP7046m.JPG.

Dziwi mnie że ochrona nie wpuściła mnie na wieżę

IMGP7065m.JPG

 

I mam kolejne pytanko :szczerbaty:

Wie ktoś może co tam majaczy za Kwk Budryk?

c231b7c5dd16832bm.jpg

 

2,4,6,7 są najdalej bo oświetlone przez słońce Może to EC Katowice lub już jakiś zakład przem. Mysłowic?

pozdrawiam :Beer: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I mam kolejne pytanko :szczerbaty:

Wie ktoś może co tam majaczy za Kwk Budryk?

c231b7c5dd16832bm.jpg

Troche słabe zdjęcie, nie masz większego ? Byłoby łatwiej

1. Stalexport

2,4,5,7 - faktycznie, to Huta Katowice

3. EC Katowice

5. Altus Katowice 125m

 

edit: dzięki Kaszkiet za wyprowadzenie z błędu

 

Bo inaczej jak powiesz np. znajomemu "spoza branży", że pojechałeś do Czech i wlazłeś na Radhosta, żeby stamtąd zobaczyć Alpy, to tylko puknie sie w czoło (...)

Jak opowiada się znajomym to nie dowierzają że Tatry są osiągalne z takich "nizin", dopiero jak się pokaże takie foty jak z pamiętnej niedzieli to opadają im ręce pukające się wcześniej w czoło :P

 

Pomyśl jeszcze o np. zdjęciu Pradziada z Olkusza. Też jest na krańcach mozliwości. A co z Olkusza zobaczymy gołym okiem bez zooma?

Oczywiście że masz rację, to jest niezwykłe, ale dyskusje o jednym pixelu na horyzoncie bywają nudzące, bez sprzętu np Rafała czy Zbyszka i tak tego nie udokumentujemy.

A co do Pradziada to jak już mówiłem jest jeszcze jedno miejsce z którego osiągnie się dodatkowe +21,5km o ile dobrze pamiętam ale to sobie zostawię na jakiś tajny wypad wakacyjny :D zmiażdżę wszystkich :D :D

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niemiecka firma i produkują tam płynny gaz a rok temu jeszcze pola i kszaki były

post-10260-1245612965_thumb.jpg.

Dziwi mnie że ochrona nie wpuściła mnie na wieżę

post-10260-1245612888_thumb.jpg

 

I mam kolejne pytanko :szczerbaty:

Wie ktoś może co tam majaczy za Kwk Budryk?

c231b7c5dd16832bm.jpg

 

2,4,6,7 są najdalej bo oświetlone przez słońce Może to EC Katowice lub już jakiś zakład przem. Mysłowic?

pozdrawiam :Beer: .

Huta Katowice:) 6 to będą chłodnie kominowe, 5 altus a 1 to stalexport, 3 to kopalnia Wujek, a 8 to nikiszowiec(?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oto moje zdjęcia Babiej Góry robione komórką 14.06.2009 z balkonu na 13 piętrze w Tychach:)

 

napisz jeszcze do czego ta E51 przystawiona była ;)

 

a Babia niezła, jak na zdjęcie z komórki z (chyba 70km...)

Edytowane przez tc_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisz jeszcze do czego ta E51 przystawiona była ;)

 

a Babia niezła, jak na zdjęcie z komórki

bino jak nic, widać czarny okrąg wizjera :P

 

ale trzeba pogratulować zapału, teraz z komórki LadyLola musisz sie przestawić na jakiś aparacik :)\

Kaszkiet >> thx, pomyliłbym się przy tej identyfikacji, nie zauważyłem skąd to było robione bo nic benji nie napisał :P nie wiem czemu pierwsze skojarzenie że to z Zabrza :P

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to coś wam ułatwi to przesyłam zdjęcie komina EC Wrocław z drugiej strony - z Obornik Ślaskich ( w tle nad blokami na ul. Powstańców Śl. widoczna była nawet Biskupia Kopa, ale w momencie robienia zdjęcia już odpływała w nicość... ).

 

Zdj robione troszkę poniżej szczytów Kocich Gór ale utwierdziło mnie w przekonaniu, że tamten obiekt to właśnie te kominy. Dzieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>Maćku tu masz symulację, o którą prosiłeś stronkę wcześniej. Teraz już wiesz na co możesz liczyć... :D

MMATEUSIAK_pkt_obserw.jpg

 

>>Benji majaczące obiekty to:

 

3. EC Będzin

 

8. KWK Wujek

 

Przy pierwszym szybie Budryka po lewej stronie jest Hapeerowiec

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisz jeszcze do czego ta E51 przystawiona była ;)

 

a Babia niezła, jak na zdjęcie z komórki z (chyba 70km...)

 

No oczywiście że do lornetki:) Ale model taki zwykły, nawet nie wiem jakie powiększenie ma. Ogólnie to mam super panoramę z balkonu (niedawno tu zamieszkałam) więc o fajniejsze zdjęcia się na pewno postaram nie tylko babiej:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do kolegów ze Śląska - w których wieżowcach (zwłaszcza w Katowicach) są ogólnie dostępne wysokie kondygnacje, tak żeby były stamtąd jakieś ciekawe widoczki niekoniecznie tylko na południe?

W Altusie kawiarnia 'Sky Bar' na 24. piętrze. Fajne widoki na zachód, a przed kawiarnią można z klatki schodowej popatrzeć na północ i wschód.

Warunek - zapłata 10 zł w recepcji na parterze za wjazd. Ale opłaca się!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>Maćku tu masz symulację, o którą prosiłeś stronkę wcześniej. Teraz już wiesz na co możesz liczyć... :D

MMATEUSIAK_pkt_obserw.jpg

 

Z Siemianowic - Bytkowa:

atatr2.jpg:)

http://www.siemianowice.pl/isi/index.php?o...=9&nid=5124

 

 

>>Benji majaczące obiekty to:

 

3. EC Będzin

To gdzie jest EC Katowice niby ? komin tej elektrociepłowni leży nieco na NE od Altusa, ale faktycznie będzie to Będzin chyba ponieważ południowy komin jest wyższy i cieńszy, dokładnie odwrotnie na przykład niż na EL Łagisza, gdzie północny jest wyższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'merti' date='Jun 21 2009, 21:03' post='352115']

>>>Maćku tu masz symulację, o którą prosiłeś stronkę wcześniej. Teraz już wiesz na co możesz liczyć... :D

MMATEUSIAK_pkt_obserw.jpg

 

Dzieki wielkie za symulacje, teraz polapac sie w tym co mi widac z klatki i odpowiednio obciac i dopasowac :)

:D :D

'vrg' date='Jun 21 2009, 23:40' post='352137']

Z Siemianowic - Bytkowa:

atatr2.jpg:)

http://www.siemianowice.pl/isi/index.php?o...=9&nid=5124

 

 

Te zdjecie znam, bo robila je osoba ktora zarazila mnie dalekimi obserwacjami, to bylo jeszcze w technikum, nauczyciel ze sąsiedniego licemu przyszedł i pokazał nam na prezentacji owe zdjęcie. Szkoda ze nie ma go na tym forum <_<

 

Dodaje panorame z piętra (bo z mieszkania mam widok raczej na zachód) kierunek zdaje sie mocno polódniowy

 

1004232.jpg

 

:Salut:

Edytowane przez MMateusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby skontaktować się z tym Panem, zaprezentować mu nasze osiągnięcia i zainteresować go tematem, to może znaleźliby dla nas jakieś zdjęcia? Możnaby w tym celu napisać do EVY BOMBOVEJ :D

Dokładnie tak! Ten Pan może mieć kapitalne zdjęcia, tylko że sam nie wie, co na nich jest, a może być Rumunia. Strojąc sobie z niego żarty, nic nie osiągniemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, jestem. Widzę z postów z weekendu, że Rafał przekonał się na razie, że temperatura ma wpływ na wynik symulacji. Ponieważ pojawiła się sugestia, żeby już skończyć, to na koniec spróbuję jeszcze wytłumaczyć, co właściwie daje inwersja.

Pamiętajmy, że programy do symulacji widzialności (zresztą nie tylko te) realizują pewne matematyczne modele rzeczywistości. Kashmir też zatem opiera się na jakiejś książkowej teorii ;). Z tych fragmentów informacji, które mam, wyłania się obraz taki: w kashmirze obiekty chowają się za horyzont tak, jakby światło rozchodziło się po prostych, ale Ziemia miała pewien efektywny promień, większy od rzeczywistego. Promień ten jest związany z uśrednionymi właściwościami atmosfery, stąd robi się większy ze spadkiem temperatury. Nie ma tu miejsca na inwersję, ale już pojawia się zależność wyników symulacji od warunków.

A teraz jak to z grubsza wygląda na trochę głębszym poziomie: rozchodząca się fala świetlna ugina się w kierunku tej części ośrodka (powietrza), w której jest większy współczynnik załamania (bo tam jest mniejsza prędkość światła).

Matematycznie mówiąc, w kierunku składowej gradientu współczynnika załamania, prostopadłej do kierunku rozchodzenia światła. Im większa ta składowa (czyli im szybciej zmienia się współczynnik załamania), tym silniejsze ugięcie.

Współczynnik załamania światła w gazie spada ze wzrostem temperatury i rośnie ze wzrostem ciśnienia. W typowej sytuacji ciśnienie spada z wysokością (powoduje to spadek współczynnika załamania) i temperatura też spada (powoduje wzrost współczynnika załamania). Mamy zatem dwa czynniki wpływające w różny sposób na współczynnik załamania, który jednak spada z wysokością, ponieważ wpływ zmian ciśnienia przeważa nad wpływem zmian temperatury. Efekt: światło ugina się "ku ziemi".

W warunkach inwersji temperatura rośnie z wysokością, a zatem oba czynniki powodują spadek współczynnika załamania ze wzrostem wysokości. Spadek ten jest szybszy, niż w warunkach typowych, a zatem ugięcie światła robi się większe. Dlatego inwersja, oprócz przejrzystego powietrza, daje możliwość "zajrzenia" dalej za teoretyczny horyzont, niż typowe warunki ze spadkiem temperatury z wysokością.

To by było tyle i jeśli chodzi o widoczność Schneebergu ze Śnieżnika lub Raczy, to nie musimy czekać na 20-stopniowy mróz. Zresztą przy takim mrozie prawie na pewno jest też inwersja ;).

Aha, i jeszcze informacja dla Rafała, w sprawie symulacji z Hohloh: według danych z obserwatorium w Monachium, na wysokości szczytu Hohloh panowała wtedy temperatura -2.1 stopnia Celsjusza, a na 1376 m (koniec inwersji) +1.8 stopnia. Na wysokości alpejskich szczytów, 4072 m, -13.7 stopnia.

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie było mnie na forum niecałe dwa tygodnie (zasłużony urlop) i po powrocie od dwóch dni przekopuję się przez nowe posty! Widzę, że działo się przez ten czas, Wasze zdjęcia z kolejnego fantastycznego czerwcowego weekendu rewelacja! Ja próbowałem wypatrzeć coś ciekawego nad polskim morzem ale niestety żadnych sukcesów zarówno z powodów braku ciekawych obiektów jak i warunków widocznościowych.

 

Jednocześnie widzę, że dyskusja merytoryczna na temat widzialności weszła na profesjonalne tory - powoli zaczynam coraz mniej z niej rozumieć :)

 

Oby jak najszybciej wróciły dobre warunki bo teoria teorią a zdjęcia to nadal sól naszego hobby ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zdjecie znam, bo robila je osoba ktora zarazila mnie dalekimi obserwacjami, to bylo jeszcze w technikum, nauczyciel ze sąsiedniego licemu przyszedł i pokazał nam na prezentacji owe zdjęcie. Szkoda ze nie ma go na tym forum <_<

tymbardziej szkoda że bo nie mamy oryginału tego zdjęcia tylko skan z gazety.

 

Dodaje panorame z piętra (bo z mieszkania mam widok raczej na zachód) kierunek zdaje sie mocno polódniowy

 

1004232.jpg

Dym z chłodni EL Jaworzno III, komin EC Katowice, więc dalej w prawo będziesz obserwować Tatry, Policę i Babią. Całkiem po prawej natomiast wieża TV Bytków więc Beskid Śląski jak nic.

Proponuje skumplować się z kimś z ostatniego piętra z tych zielonych bloków, zawsze to dodatkowe kilka metrów konieczne żeby zza wzniesień Bytkowa i Wełnowca wyłonił Ci się bardziej południowo-zachodni horyzont a wtedy Morawski na wyciągnięcie ręki :)

 

Athomer >> nie ty jeden coraz mniej z tego rozumiesz :D

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe pytanie: czy to na zdjęciu (zaznaczone na czerwono) to Wieża Ciśnień w Mikołowie (obiekt widziany z mojego balkonu - 3 piętro w kierunku wschodnim od najwyższego komina EC Łaziska). Zdjęcie niestety nie najlepszej jakości robione na zoomie z ręki. wieaciniewmikoowie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>Łukasz 28 Google twoim przyjacielem.... :D

Jeśli mówisz, że to kierunek na Mikołów to w samym mieście nie ma takiej budowli. Najbliższym punktem, który by odpowiadał temu opisowi to wieża w Łaziskach Dolnych, tu na dole, a tu w środku. Powiedz tylko gdzie ten komin dokładnie się znajduje co go widać po lewej stronie więży? Na pewno gdzieś blisko Ciebie.....

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

obiecane niedawno zdjęcie Tatr z 13. czerwca. Wtedy aż kuły w oczy :D

 

 

cad753f4c8920733m.jpg

o, Kluszkowce! :)

pięknie, ale tam to normalny widok, to tylko 24 km do grani Tatr Bielskich i 31 do Łomnicy :P

trzeba było zatrzymać się na parkingu pod G.Wdżar to by Ci żadne drzewa nie zasłaniały i widok aż po same Tatry Zachodnie z tej perspektywy kończy sie gdzieś na Małołączniaku.

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.