Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

-> voytasosuch a gdzie ten dach jest zlokalizowany że Jeseniki tak widać ? :)

 

Hawierzow Bludowice Kopiec. Do Jesennikow ponad 100 km. Widocznosc byla w ciagu ostatnich kilku dni w kratke, podobnie, jak pogoda. Przechodzily burze (na jednej fotce widac jak sie kotluje nad Ostrawa), a po nich super przejrzyste powietrze i swietna widocznosc. Siedzialem kilka dni na dachu - naprawialem klape. W przerwach miedzy deszczami i robota robilem fotki :) Ale w sumie Jesenniki pojawialy sie codziennie, raz lepiej widoczne, raz gorzej.

 

Na szczescie, jak jestem po czeskiej stronie, to wystarczy, ze podejde do okna i moge sprawdzic, czy sa, czy ich nie ma. Beskidy czesciowo zaslaniaja sasiedzi, wiec najlepiej widac z dachu :)

 

 

voytasosuch mógłbyś napisać z jakiego miejsca w Cieszynie robiłeś te fotki??

 

Po czeskiej stronie :) Cieszyn Mistrzowice. Dlatego na zdjeciu jest huta w Trzyncu, niewidoczna z polskiej strony.

Nie jestem pewny, ale byc moze z polskiego Cieszyna Fatre mozna zobaczyc z Pikiet. Musze to kiedys sprawdzic przy okazji, jak tam bede.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może poruszyło Ci się podczas naciskania spustu migawki. Próbowałeś np. z samowyzwalaczem ?

 

Przy obiektywach powyzej 500 uzywam pilota. Dodatkowo podnosze lustro, bo to tez moze powodowac nieostre zdjecia przy dlugich czasach i duzych ogniskowych. Genegalnie trudno w nocy ustawic recznie ostrosc na tak malym obiekcie, jak lampy na wiezy Skrzycznego. Ja probowalem nie przez wizjer, tylko na wyswietlaczu przez life view przy 10x zoomie. I obraz tez drgal :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz panoramka z mojego dachu :) Jak mam dola, to wchodze na dach i sie natycham :) Od Malego po Morawski. W dolinie Olzy wylania sie Zywiecki

panorama08-07-2009.jpg

 

Olaboga! Człowieku gdzieś Ty sie wcześniej ukrywał z taką miejscówką ?!?! :o

 

Błagam, opisz z grubsza tą ponoramę! Mistrzostwo świata! :notworthy:

 

 

 

 

ps: jak "mam doła" to też siadam na dachu, i też widzę Skrzyczne, ale poza nim tylko Katowice i Sosnowiec :szczerbaty: trochę Czantorii też widzę ale po Morawski to muszę na pole się udać.

ps2: trzymajcie kciuki za jutrzejszą pogodę. Obyś Mateuszu miał rację z tym 100kilometrowymi "oknami" widocznościowymi.

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Voytasosuch, naprawdę interesujące ujęcia. Ja ostatnio kilka dni z rzędu jeździłem do Cieszyna na festiwal, widoczność od środy była bardzo dobra, widoki jakie złapałeś na panoramce z domu, kojarzą mi się z warunkami jakie zastałem w środę koło 19.45, szczególnie oświetlony Javorovy i Ropice nasuwają mi myśl, że robiłeś ją w tym czasie. Mocno się mylę? Ja swój cieszyński, ruchomy punkt obserwacyjny mam w okolicy przecięcia się ulicy katowickiej z S1, w ostatnie dni oglądałem tam Wielki Fatrzański Krywań, który wystaje na prawo od Girowej. Szczególnie wyraźnie widoczny był w piątek. Próbowałem też wyglądać Jesioników z parkingu koło kantoru Fantasy, ale się ich nie dopatrzyłem.

 

Dzisiaj widoczność gorsza, napływa nowe cieplejsze powietrze i nie wróży to dobrze na najbliższe dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widoki jakie złapałeś na panoramce z domu, kojarzą mi się z warunkami jakie zastałem w środę koło 19.45, szczególnie oświetlony Javorovy i Ropice nasuwają mi myśl, że robiłeś ją w tym czasie. Mocno się mylę?

 

Fotki do panoramy Beskidow robilem w srode 8.07 ok. 17stej.

 

Ja swój cieszyński, ruchomy punkt obserwacyjny mam w okolicy przecięcia się ulicy katowickiej z S1, w ostatnie dni oglądałem tam Wielki Fatrzański Krywań, który wystaje na prawo od Girowej.

 

To bardzo blisko ul. Pikiety, o ktorej pisalem. Widok z niej jest powalajacy :)

 

 

Próbowałem też wyglądać Jesioników z parkingu koło kantoru Fantasy, ale się ich nie dopatrzyłem.

 

Obie panoramki (Beskidy i Jesionki) sa robione z Hawierzowa. Nie wiem, czy z samego Cieszyna mozna upolowac Jesionki. Sa widoczne np. z Cierlicka po czeskiej stronie.

 

W Cieszynie zrobilem tylko Fatre. Z domu jej nie widze, nawet z dachu :) Zaslania Javorovy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe z tych rejonów teoretycznie Śnieżnik powinien być juz widoczny, ale na pewno nie w tak "okazałej" formie (w końcu to byłoby rzeczywiście 150 km). Co prawda kształt góry jest rzeczywiscie podobny do Śnieżnika, ale jeśli sie nie mylę i zdjecie było robione stamtąd, skąd myslę, to byłby to raczej Chełmiec - góra połozona nad Wałbrzychem, czyli niecałe 100 km. Ponizej, dla porównania, dwa moje ujecia Chełmca ze wzgórz Trzebnickich: pierwsze z Obornik Śl.,drugie z okolic Trzebnicy:Chełmiec1.JPGChemiec2.JPG

To na pewno nie Śnieżnik ani Sowie a właśnie Chełmiec z potęznym krzyżem widocznym na fotce. Pozostałe szczyty pasuja do Gór Wałbrzyskich

I jeszcze jedno - nazwa Góry Kocie odnosi się tylko do fragmentu Wzgórz Trzebnickich pomiędzy Obornikami Śl a Trzebnicą a nie do całego długiego pasma wzgórz od Dalkowskich po Ostrzeszowskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzuce tez kilka fotek w kierunku polnocnym :) Wszystkie z 9 lipca, robione przy srednich warunkach i zmiennej pogodzie.

 

Zaczne moze od Jesenikow i (chyba) Gor Opawskich. Ledwo wychodza, ale sa (drugie, mniejsze zdjecie to podciagnieta kopia). Na pierwszym planie kosciol w Cierlicku, obok miejsca, gdzie zgineli Zwirko i Wigura.

sudety+opawskie1.jpgsudety+opawskie.jpg

 

Elektrownia Detmarowice

elektrownia.jpg

 

Szarlota

szarlota.jpg

 

Rybnik (w tle oczywiscie :) )

rybnik.jpg

 

Jastrzebie

jastrzebie.jpg

 

Zory

zory.jpg

 

mam nadzieje, ze sie nie pomylilem :)

 

 

I cos, czego nie moge zidentyfikowac :)

 

Czy to calkiem z tylu to Laziska?

czy_to_laziska.jpg

 

Na tym zdjeciu jest cos duzego - Katowice?, Tychy?... Cos tam jest, co widac na powiekszeniu.

cos.jpg cos-powiekszenie.jpg

 

Wszystkie fotki robione z ganicy Czaskiego Cieszyna, Cierlicka i Koniakowa (nie mylic z tym polskim spod Ochodzitej :) )

Edytowane przez voytasosuch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błagam, opisz z grubsza tą ponoramę! Mistrzostwo świata! :notworthy:

 

Dzieki, ciesze sie, ze sie podoba, choc to nie jakies bardzo duze odleglosci. Do Rycerzowej ok. 60 km.

Do Pradziada mam chyba 95 (inne szczyty Jesenikow - chyba do 110 km).

 

Obie panoramki oczywiscie opisze w wolniejszym czasie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na prawo od hałd mam jedynie to: http://wrzucacz.pl/file/6721247468342 Według GE gdzieś tam na horyzoncie po lewej powinny kończyć się Gliwice, a zaczynać Zabrze (wiem, że nie o to Ci chodziło) :szczerbaty: A tak na poważnie, to w tamtym kierunku widoczność była chyba najgorsza i nic oprócz hałd i el. w Łaziskach nie było widać. Hałdy pokazały się dosłownie na 2 minuty i jakimś cudem udalo mi się je złapać

Edytowane przez marcinls
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

voytasosuch dobrze piszesz. Przyjąłem za punkt Koniaków które jest na wzniesieniu 423m. Na pierwszym zdjęciu do zidentyfikowania są Łaziska, a przed nimi KWK Krupiński, natomiast po lewo KWK Pniówek by wypadał. Na drugim jestem pewny że to Tychy bo po prawo widać chmurę pary więc to musi być EL 3 :) ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, mój wypad na Jurę pod względem obserwacyjnym nieudany, pogoda co prawda piękna ale widoczność słabiutka.

Na G.Zborów nie było sensu wchodzić.

Wieczorem z Niegowonickiej górki jedynie ładny widok na śląsko-zagłębiowski industrial. Ani Beskidów, ani Jesieników o zachodzie.

 

G.Zborów o zachodzie gdzieś z drogi koło Podzamcza:

100_8170.JPG

 

Miejscówka na Jesieniki. Od lewej komin EC Katowice, obok lekko oświetlone jakieś zakłady w Będzinie których nie rozpoznaję, dalej El Łagisza oraz Dorota. Ktoś potrafi rozpoznać co to za kominy majaczą na horyzoncie na lewo od Łagiszy ? Coś w okolicy Chorzowa, to pewne że to nie Azoty ani nie ELCHO, więc ma ktoś jakiś pomysł ?

100_8177.JPG

 

 

Nie miałem tyle szczęścia co Northwood dnia pamiętnego... Ale wydaje mi sie że to się EC Zabrze złapało.

100_8179_e.jpg

 

Takie tam chaszczory że sie statyw zapadał w trawę. Jaworzno III, Kosztowy i cały kombinat Huty Katowice.

100_8180.JPG

 

Oprócz tego że nic odległego nie było widać żałuję jeszcze jednego - baterii mi nie starczyło żeby uchwycić coś co mrugało jakby z Tarnowskich Gór. A to byłoby już coś!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się EC Zabrze dostało nowego oświetlenia (migającego)

Przy okazji wracając A4 na wysokości Góry Św. Anny było widać gołym okiem coś migającego, wiec musiałem widzieć chyba EC Zabrze z nowym oświetleniem :)

Edytowane przez patrykos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym drugim to by pasowało EC Będzin obok EC Katowice, od lewa Huta, na prawo za Łagiszą EC Zabrze co by potwierdzało trzecie i słowa patrykosa. A na czwartym od lewo masz EC2, EL3 Jaworzno, pierwszy komin od koksowni Przyjaźń, RTCN Kosztowy i pozostała część koksowni.

 

Mnie jednak ciekawią te swiatełka na lewo od masztu Kosztowy, taka mała grupka. Wczoraj wieczorem zauważyłem je od siebie. Wstępnie oceniam że to gdzieś w Katowicach ale tego nie jestem pewny...

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Merti myślisz że to na lewo od Kosztów nie jest dalej na południe niż sam maszt ? Jeśli tak to pogranicze Mysłowic, Katowic i Sosnowca. Wypadałoby gdzieś w okolicach Szopienic. Tam jest troche takich mniejszych kominów.

 

Co do zachodniego kadru to wygląda to tak:

100_8177_e.jpg

 

Patrykos dzięki za potwierdzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andis mnie opieprzyl, ze mam poprawic byka w Hrobaczej, za co barrrrdzo dziekuje :notworthy: . Przepraszam za zacmienie umyslu. Juz to poprawiam. Dobrze, ze nikt nie widzi, jak sie czerwienie :Boink:

 

Wygrzebalem jeszcze z plodnych dla mnie widokowo 8 i 9 lipca kilka zblizen.

 

czantoria.jpg skrzyczne.jpg tv-ostrawa.jpg pradziad.jpg jaworowy.jpg lysa.jpg cos1.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze o ewentualna weryfikacje :) Szczegolnie tej czesci Zywieckiego...

panorama08-07-2009-opis.jpg

 

Świetna plastyka szczególnie morawskiej części.

 

 

Nie jestem pewny Rycerzowej i Wlk. Raczy, ale Twoje Ropice to szczyt  Jaworowego. Tam gdzie masz Jaworowy to tylko schronisko i wieża widokowa.

 

Ropice są za Godulą.

 

Tak to wygląda z moich stron ( z Kokoszyc - na trasie Pszów - Wodzisław śl)

 

Widok z Kokoszyc na południe opisform.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie co z tymi "moimi" kominami na lewo od Łagiszy na fotach z Niegowonic ? żadnych pomysłów?

 

Azoty w Chorzowie?

 

 

Nie jestem pewny Rycerzowej i Wlk. Raczy, ale Twoje Ropice to szczyt Jaworowego. Tam gdzie masz Jaworowy to tylko schronisko i wieża widokowa.

 

Ropice są za Godulą.

 

Tak to wygląda z moich stron ( z Kokoszyc - na trasie Pszów - Wodzisław śl)

 

Wielkie dzieki!!! :) Ciekawe, ze mam w domu 3 mapy Morawskiego (czeskie) i na kazdej jest troche inaczej. Nawet z wysokosciami szczytow sie nie zgadzaja.

Niewiele mialem okazji, zeby polazic "w mlodosci" :) po Beskidzie Morawskim. Musze nadrobic zaleglosci, bo jak z Gornego Slaska jade w tamte strony, to na Zaolzie.

 

 

 

Poprawilem. Benji, sprawdz prosze, czy teraz jest OK.

panorama08-07-2009-opis-popr.jpg

Edytowane przez voytasosuch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.