Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

To na pewno nie było robione w kierunku Tarnicy - to było nieco bardziej na południe. Pikuj tego dnia też był bardzo dobrze widoczny, ale to zupełnie inny kierunek niż to zdjęcie.

Więc na pewno nie są to Gorgany. Jesli to zdjecie to "zupełnie inny kierunek niż Pikuj" jak piszesz (chociaż skądinąd wiadomo, że nieco bardziej na południe od Tarnicy, tylko na dalszym planie jest właśnie Pikuj!), to dalej na południe jest jeszcze lepiej widoczna Ostra Hora i Poł. Równa, ale to nie to. Odpowiedź co to jest, jak już pisałem, poznam pewnie dopiero w poniedziałek jak "dorwę" swoje fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ten ponury deszczowy dzień natchnęło mnie, aby sprawdzić skąd można ze Śląska dostrzec szczyty Małej Fatry. Dotychczasowe sukcesy w obserwacji Velkego Rozsutca zasugerowały, żeby ten szczyt rzucić na pierwszy ogień. No i proszę - klik. Jak widać Siewierska nie należy do wyjątków, co wiecej można się udać na sąsiadujące na północy wzgoza koło Twardowic i ciągle go zobaczyć (133 km). Panowie, co Wy na to? ;)

 

Jak pokazuje dotychczasowa praktyka Fatra od nas pojawia się tylko w szczególne dni, czasami widać Tatry a Fatry nie... W każdym bądź razie widoczność Tatr z Siewierskiej czy Dorotki jest warunkiem koniecznym dla takiej obserwacji.

 

Zaintrygowało mnie natomiast inne miejsce - 50.506112° N 18.077917° E :) Zagadka, ciekaw jestem czy w tym miejscu są drzewa czy łąka. Bo jeżeli to drugie, to dla tak wyjątkowych 160 km byłbym skłonny kiedyś się tam w ciemno wybrać!

 

Dla mniej skłonnych do ryzyka może - 50° 25.6562' N 19° 21.4231' E. Fajne jest to, że to środek miasteczka, więc nie trzeba uciekać przed gospodarzem z sierpem...

 

Ewentualnie do Kolegów z Gliwic okolice Proboszczowic, gdzie Rozsutca widać praktycznie wszędzie, więc nie trzeba targać GPSa na miejscówke.

 

Jeszcze lepiej jest z Vlk. Krivanem - klik. Tutaj coś dla Zbyszka - 50° 31' 35.49" N 19° 25' 13.42" E :) Podobnie rejony Gogolina i Św. Anny (ale to już wiemy...) oferują obserwacje na ponad 160 km.

 

Zachęcam do fotografowania!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Rozsutca...dla Zbyszka jest inna miejscówka między Żarkami a miejscowością Czatachowa, tak Czatachowa nie przejęzyczyłem się. Mruga słabiutko coś w kierunku Fatry na 158km :rolleyes:

Jest to chyba jednak całkiem zarośnięte wzniesienie co pokazuje GE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze bardzo - oto i Gorgany:

pict0047vg.th.jpg

 

Zdjęcie było robione z Połoniny Caryńskiej, ogniskowa nieduża - ok 100mm.

Przejrzałem swoje zdjecia z Bieszczadów z zeszłego roku, ale niestety nie mam nic z Poł. Caryńskiej w sugerownym przez ciebie kierunku południowym. Na pewno nie są to jednak Beskidy Skolskie, jak myślałem wczesniej, bo te wygladaja tak:

Co prawda nie z Caryńskiej, lecz z Halicza, ale juz na pierwszy rzut oka widać, że to nie to. Ty faktycznie chyba fotografowałeś coś na S, czyli mógłby to być np. Wyhorlat lub Makowica ukraińska. Ewentualnie Poł.Równa (pisałeś, że na szczytach leżał śnieg - więc może jednak coś wysokiego), ale to na pewno nie byłby widok ze szczytu Caryńskiej, lecz gdzieś spod, kiedy Równa się dopiero wyłania. Tak czy inaczej najlepiej zrobisz, jesli będąc teraz w Bieszczadach jeszcze raz spróbujesz sfotografować to pasmo, ale w jakims "szerszym kontekście" - wtedy będziesz wiedział na pewno, co "uchwyciłeś".

P1010076.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z własnych badań jakie przeprowadziłem wygląda na to, ze to jest Vyhorlat.

 

Mam teraz kolejne pytanie - co to za pasmo górskie?? Widok ze Szczelińca Wielkiego, o wschodzie Słońca jakieś 3lata temu robione, w weekend majowy.

Kierunek - wschód, może lekko na południe.

pict0297.th.jpg

pict0310n.th.jpg

pict0316.th.jpg

 

Szeroki kąt: (odpowiednik 36mm)

pict0325p.th.jpg

pict0330tt.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam teraz kolejne pytanie - co to za pasmo górskie?? Widok ze Szczelińca Wielkiego, o wschodzie Słońca jakieś 3lata temu robione, w weekend majowy.

Kierunek - wschód, może lekko na południe.

pict0297.th.jpg

pict0310n.th.jpg

pict0316.th.jpg

 

Szeroki kąt: (odpowiednik 36mm)

pict0325p.th.jpg

pict0330tt.th.jpg

 

zdj 1: G. Bardzkie - grzbiet wschodni z Ostrą Górą (751) Kłodzką Górą (765) i Grodziskiem (730)

zdj 2: Masyw Śnieżnika - od lewej Czarna Góra (1205), Śnieżnik(1425), Mały Śnieżnik(1318), z prawej bliżej Łomnicka Równia (898) w G. Bystrzyckich

zdj 3: Z lewej G. Bardzkie jak na zdj 1 , z prawej G. Złote z Jawornikiem Wlk (870) i Borówkową (900)

zdj 4: ???

zdj 5. To samo co na zdj 1 i 3 czyli grzbiet wschodni G. Bardzkich i pn-zach część G. Złotych

Edytowane przez wicio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdj 1: G. Bardzkie - grzbiet wschodni z Ostra Gora (751) Klodzka Gora (765) i Grodziskiem (730)

zdj 2: Masyw Snieznika - od lewej Czarna Gora (1205), Snieznik(1425), Maly Snieznik(1318), z prawej blizej Lomnicka Rownia (898) w G. Bystrzyckich

zdj 3: Z lewej G. Bardzkie jak na zdj 1 , z prawej G. Zlote z Jawornikiem Wlk (870) i Borowkowa (900)

zdj.4: ???

zdj 5. To samo co na zdj 1 i 3 czyli grzbiet wschodni G. Bardzkich i pn-zach czesc G. Zlotych

No i masz ci los.

Przyjrzałem się raz jeszcze i jedyne, co mi zostaje, to przyznać rację Witkowi. Zasugerowałem się mylnie zdjęciem nr. 5 i uznałem, że dwie sfotografowane grupy górskie leżą obok siebie, no i wziąłem Jawornik za Czarną Górę. Przepraszam za mylne informacje.

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdj 1: G. Bardzkie - grzbiet wschodni z Ostrą Górą (751) Kłodzką Górą (765) i Grodziskiem (730)

zdj 2: Masyw Śnieżnika - od lewej Czarna Góra (1205), Śnieżnik(1425), Mały Śnieżnik(1318), z prawej bliżej Łomnicka Równia (898) w G. Bystrzyckich

zdj 3: Z lewej G. Bardzkie jak na zdj 1 , z prawej G. Złote z Jawornikiem Wlk (870) i Borówkową (900)

zdj 4: ???

zdj 5. To samo co na zdj 1 i 3 czyli grzbiet wschodni G. Bardzkich i pn-zach część G. Złotych

 

dodam jeszcze, że na zdj 2 z lewej strony w dalszym planie widać południowy fragment wysokiego grzbietu Jesenika a z prawej zza Małego Śnieżnika i Goworka wystaje Sous w grzbiecie Susiny

Edytowane przez wicio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecane nowe widoki z Czudca:

Bieszczady z 14 sierpnia

Czyżbyś wyposażył się w lepszy sprzęt? :) Ładna panoramka. Tradycyjnie z każdą nową publikacją Bieszczadów patrzę na nie, jakbym je pierwszy raz w życiu widział i nie mam pojęcia co jest czym... Może jakiś mały opisik? Wystarczy słowny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogniskowa wzrosła z 300 do 500mm :)

Dosyć ciężko jest opisać to zdjęcie, bo tylko szczyty wystają, ale wygląda to jak Smerek (to największe) i wierchy Połoniny Wetlińskiej. Symulacja: http://www.heywhatsthat.com/?view=VIIR8670 nie bardzo to potwierdza, ale nie mam 100% pewności, że to było dokładnie z tego miejsca robione :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum była kiedyś zażarta dyskusja, że Wielkiego Rozsutca nie widać z Mysłowic, potem pojawił się z Góry Siewierskiej, która jest w jednej linii. Przeglądałem dzisiaj fotki z Hałdy Kostuchna w Katowicach z tej sesji gdy Tatry zachodnie biły po oczach http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=19 i wydaje mi się, że na prawo od Wielkiej Raczy wystaje jakiś czubek, który jest dużo większy od drzew i zbyt kanciaty na chmury...zresztą oceńcie sami. Oryginalna fotka tu: thumb_4ab4189026727347392176.jpg

 

Czyżby Mała Fatra z Katowic ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto rano wstaje...

ten Tatry dostaje :D

 

tatry-czarnylas-19-09-2009.jpg tatry2-czarnylas-19-09-2009.jpg

 

Fotki zrobione dzis o swicie z Czarnego Lasu (Ruda Slaska), a wlasciwie jakies 10-15 minut po. Jechalem z sesji zdjeciowej (sluzbowej) z Biskupic. Gdybym byl pol godziny wczesniej, zdjecia bylyby duzo lepsze. Niestety zanim zaparkowalem, wyjalem sprzet i wszystko ustawilem, to Wierchy zaczely zanikac.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa pytania: po pierwsze gdzie na fotce jest Wielka Racza, a po drugie gdzie widzisz ten podejrzany kształt?

 

Sprawdzałem na innych fotkach, to są jednak drzewa.

 

P.S. Wczorajsza dziwna czerwień zachodzącego słońca, o której dyskutowaliśmy przez tel. dała nam dzisiaj rano widok na Tatry. Voytasosuch miał fuksa ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj ewidentnie nad Katowicami są nowe masy powietrza - sucho, zimno, wieje jak cholera i zero chmur. Błękit nieba nieznacznie jaśnieje przy horyzoncie. Jeżeli od zachodu nie idą chmury, to wietrze sukces w wieczornych polowaniach na Pradziada!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś widział ten obraz z kamerki, który się zawiesił o 6:06?! Pluje sobie w twarz, że na kompie nie zapisałem, coś niesamowitego!. Jak to zobaczyłem odrazu poleciałem na miejscówe, ale o 9 było już za późno...

 

EDIT:

Untitled1.jpg

...i być tam z 2-3 godziny wcześniej... to by się moje marzenie DO, o normalnej obserwacji, bez hard-u spełniło...

Edytowane przez czakiczakiczaki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś widział ten obraz z kamerki, który się zawiesił o 6:06?! Pluje sobie w twarz, że na kompie nie zapisałem, coś niesamowitego!. Jak to zobaczyłem odrazu poleciałem na miejscówe, ale o 9 było już za późno...

Też to widziałem! Takie idealne zdjęcie jako benchmarkowe na 10/10. Dzisiaj rano była szansa na bardzo dalekie obserwacje, pluję sobie w brode, bo Rafał wczoraj ostrzegał, że zachód Słońca jest jedyny w swoim rodzaju, a to zawsze prorokuje dobre warunki na poranek dnia następnego.

 

Czekamy na zachód Słońca!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś widział ten obraz z kamerki, który się zawiesił o 6:06?! Pluje sobie w twarz, że na kompie nie zapisałem, coś niesamowitego!. Jak to zobaczyłem odrazu poleciałem na miejscówe, ale o 9 było już za późno...

 

...i być tam z 2-3 godziny wcześniej... to by się moje marzenie DO, o normalnej obserwacji, bez hard-u spełniło...

 

Na Czarnym Lesie bylem ok. 6.30 i juz Tatry "zanikaly". Tez zaluje, ze nie moglem wczesniej, przynajmniej z pol godziny, zanim nie wzeszlo slonce, a juz mocno switalo. Z Czarnego Lasu do Ciebie to juz rzut beretem, wiec na pewno ustrzelilbys wyrazne Tatry z Zabrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Czarnym Lesie bylem ok. 6.30 i juz Tatry "zanikaly". Tez zaluje, ze nie moglem wczesniej, przynajmniej z pol godziny, zanim nie wzeszlo slonce, a juz mocno switalo. Z Czarnego Lasu do Ciebie to juz rzut beretem, wiec na pewno ustrzelilbys wyrazne Tatry z Zabrza.

 

Już to wczoraj przeczuwałem, bo niebo było wygwieżdżone jak na śląsk niesamowicie...

Że też człowiek nie ma więcej samozaparcia i nie wstało o tej 6stej. :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.