Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

W tamtych obliczeniach na forum Sudety it jest bład, bo w założeniu jest, że pomiędzy Śnieżką a Łomnicą rozpościera się morze i wyszło, że czubek Łomnicy będzie się pokrywał z wierzchołkiem fali na morzubiggrin.gif. My po drodze mamy jednak wyzej połozony teren. [ciach]

Ja dawno temu słyszałem o widokach Alp ze Szrenicy, że aż w to uwierzyłem

Chyba komuś pomyliło się z jeziorem zaporowym na Sole, zwanym w tamtych stronach morzem żywieckim ;). W dodatku Łomnica! Mało, że wybrany został najdalszy możliwy szczyt (ponad 362 km), to jeszcze nikt nie sprawdził, że niemal dokładnie na linii Śnieżka-Łomnica znajduje się Pilsko. Ech, ludzie...

Hmm, Witek - czyżbyś podał nam powód, dla którego tyle lat przepracowałeś na Szrenicy? Przepraszam, ale nie mogłem się oprzeć, by zadać to pytanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Hmm, Witek - czyżbyś podał nam powód, dla którego tyle lat przepracowałeś na Szrenicy? Przepraszam, ale nie mogłem się oprzeć, by zadać to pytanie ;)

 

Może i to był 1 z wielu powodów. Fakt, że tyle sie o tym nasłuchałem, nawet od obserawotorów co niby widzieli, że mnóstwo czasu spędziłem na lornetkowaniu S horyzontu, później także z Wlk Szyszaka, gdy już WOP przestał pilnować każdego cm granicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ siedzisz w Bieszczadach podsyłam fotkę do rozgryzienia. Nad inwersją majaczą jakieś 3 szczyty.

Fotka robiona z Połoniny Wetlińskiej

thumb_4aef723042c76220320846.jpg

Rafał, jeszcze raz ponawiam pytanie, bo mi nie odpowiedziałeś: Czy to Ty jesteś autorem tej fotki, a jeżeli nie, to wydaje mi się, że temat tego zdjęcia był już kiedyś "wałkowany' na tym forum ( oczywiscie mógłbym sam szukać, ale nie chce mi się wertować ponad 200-stu stron tego wątku :rolleyes: ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał, jeszcze raz ponawiam pytanie, bo mi nie odpowiedziałeś: Czy to Ty jesteś autorem tej fotki, a jeżeli nie, to wydaje mi się, że temat tego zdjęcia był już kiedyś "wałkowany' na tym forum ( oczywiscie mógłbym sam szukać, ale nie chce mi się wertować ponad 200-stu stron tego wątku :rolleyes: ).

 

 

To nie jest moja fotka, dostałem ją na maila od osoby sygnowanej guras, prosił mnie o ocenę co tam widać, a ja byłem raz w życiu w Bieszczadach. Kashmira też nie mam już zainstalowanego, więc nic nie mogę sprawdzić ;-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest moja fotka, dostałem ją na maila od osoby sygnowanej guras, prosił mnie o ocenę co tam widać, a ja byłem raz w życiu w Bieszczadach. Kashmira też nie mam już zainstalowanego, więc nic nie mogę sprawdzić ;-(

To jeśli chcesz, mogę nad tym jeszcze troche poślęczeć, ale wydaje mi sie, że ludzie z forum zalinkowanego przez Andisa mieli rację - chyba nic tam szczególnego nie ma - tylko te niewysokie pagórki przy granicy SK/HU wystające trochę nad mgła ścielącą się nisko nad ziemią. Zresztą jeśli chodzi o Rumunię, to kierunek kompletnie się nie zgadza - góry rumuńskie byłyby znacznie bardziej na lewo - już poza kadrem - poza tym to kompletnie niemożliwe, bo na drodze staje najpierw pasmo Popricnego na granicy SK/UA (ponad 900 m npm), a jeszcze dalej na E pasmo Makowicy ukraińskiej i jeszcze parę nawet wyższych pasm bliżej. Zresztą tu: http://www.heywhatsthat.com/?view=NR7U4ERE masz symulację na Hey-u z Wetlińskiej - od razu widać, że jedynie na S, no lekko na SW otwiera się szerszy widok...

Edytowane przez luki_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już jesteśmy w Bieszczadach - mam do Was prośbę. Byłem w Bieszczadach na przełomie września i października, ale niestety nie było warunków do dalszych obserwacji.

Zrobiłem tylko jedno zdjęcie dalszego pasma - robione z miejscowości Czarna k. Lutowisk, kierunek SE. Proszę zwrócić uwagę na maszt po prawej stronie kadru. Góry raczej nie są daleko, mniej niż 100km (oceniałbym na jakieś 60km). Obiektyw - 500mm. 50% oryginalnego rozmiaru

bieszczady.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już jesteśmy w Bieszczadach - mam do Was prośbę. Byłem w Bieszczadach na przełomie września i października, ale niestety nie było warunków do dalszych obserwacji.

Zrobiłem tylko jedno zdjęcie dalszego pasma - robione z miejscowości Czarna k. Lutowisk, kierunek SE. Proszę zwrócić uwagę na maszt po prawej stronie kadru. Góry raczej nie są daleko, mniej niż 100km (oceniałbym na jakieś 60km). Obiektyw - 500mm. 50% oryginalnego rozmiaru

Michał, jeżeli zdjęcie jest robione koło drogi na Michniowiec, to będzie to na 90% Pasmo Magury Łomiańskiej i odległość nie 60 km, tylko co najwyżej 10 km :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, to na pewno nie jest ta droga. Jakby to było 10km to by pasmo nie mieściło się w kadrze, chyba żebym zrobił na szerokim kącie (chyba większość z Was widziała Tatry z Gubałówki czy centrum Zakopanego)

A to jest panorama złożona z kilku zdjęć robionych na 500mm.

 

Dla porównania daje zdjęcie tym samym obiektywem Bieszczad z Góry Parkowej w Sanoku. Niestety widoczność też była kiepska. Tym razem 100% oryginału

DSC_0512.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tamtych obliczeniach na forum Sudety it jest bład, bo w założeniu jest, że pomiędzy Śnieżką a Łomnicą rozpościera się morze i wyszło, że czubek Łomnicy będzie się pokrywał z wierzchołkiem fali na morzubiggrin.gif. My po drodze mamy jednak wyzej połozony teren. Legendy w środowiskach górskich szybko się rozpowszechniają i potem są traktowane jako pewnik. Ja dawno temu słyszałem o widokach Alp ze Szrenicy, że aż w to uwierzyłem bo powtarzali to róźni ludzie, ponoć niektórzy nawet sami widzieli!

 

 

Znalazłem kolejne ciekawe opowieści co i jak daleko można zobaczyć: http://tiny.pl/hxgdn

Tekst pochodzi z "Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej"

 

Po tych zdjeciach z Cervenej Hory zastanawiam się czy Tatra albo przynajmniej Beskidów nie da się zobaczyć ze Śnieżnika. Do Łomnicy jest 267km w linii prostej.

Oczywiście krążą opowieści że ze Śnieżnika da się zobaczyć Alpy (a nawet słyszałem że jest to możliwe z Tatr :D )

 

Chętnie wybrałbym się w góry, tym bardziej że Warszawa cały czas jest spowita mgłą, a z PKiN przy najlepszej możliwej widoczności żadnych wzniesień się nie zobaczy.

Edytowane przez twmichal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem kolejne ciekawe opowieści co i jak daleko można zobaczyć: http://tiny.pl/hxgdn

Tekst pochodzi z "Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej"

 

Po tych zdjeciach z Cervenej Hory zastanawiam się czy Tatra albo przynajmniej Beskidów nie da się zobaczyć ze Śnieżnika. Do Łomnicy jest 267km w linii prostej.

Oczywiście krążą opowieści że ze Śnieżnika da się zobaczyć Alpy (a nawet słyszałem że jest to możliwe z Tatr biggrin.gif )

 

 

To pochodzi ze slynnego przewodnika taternickiego Paryskiego i jak to bywa przy tego typu autorytetach, ze nikt tego nie weryfikuje a tylko powiela dalej.

Niestety ze Snieznika Tatr sie nie zobaczy bo skutecznie zaslania je glowne pasmo Jesenika, podobnie jak nasze Beskidy. Niemniej jednak Kapraty potencjalnie sa widoczne, nawet na forum bylo zdj Kalcskeho Javornika w Hostynskich Horach oddalonego o 111 km. A moze byc widac cale pasmo Karpat, mniej wiecej na SW od Vlk Javornika a nawet Strazovske Vrchy na Slowacji. Teoretycznie widac tez Alpy - te niedaleko Wiednia, ponoc to ktos widzial ale dokumentacji na to nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zdjęcia lotnicze? Poszukując jakiś ciekawych zdjęć dalekich widoków wpisałem w Google hasło "Inwersja tatry" i znalazłem jakieś forum lotnicze, gdzie były zdjęcia Tatr z okolic Niska a nawet Dęblina - z wysokości ok. 2000m.

http://ikarystyka.pl/tag/inwersja/

 

KOZAKI! Paralotnią ponad warstwę inwersyjną ! :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Niestety - i to się tu potwierdza - w warunkach zimowej inwersji z Radhosta nie zobaczymy Schneebergu - szkoda czasu na eskapady na ten szczyt w takich warunkach pogodowych.

Dlaczego? Otóż w symulacji na Hey-u w miejscu Schnebergu widnieje mała czerwona plamka. Co to oznacza? Że patrząc z Radhosta promień swiatła przechodzi tuż nad horyzontem (który w tym przypadku jest nizinny) i w efekcie wystaje tylko pare metrów Schneeberga , a jak wiadomo, "nizinny" horyzont zazwyczaj spowija warstewka zanieczyszczeń, a jakakolwiek mgła czy inwersja tylko pogarsza sprawę - promień swiatła na pewno przez nie przechodzi. Innymi słowy - żeby dojrzec Śnieznik Wiedeński z Radhosta powietrze na linii horyzontu musiałoby być całkowicie klarowne.

Mateusz - jednak zweryfikowałem nieco ten pogląd i uważam, że jednak warto i zimą udać się na Radhosta. Warunek - bardzo niska inwersja. Otóż to wszystko, o czym poprzednio pisałem to prawda, ale zmyliła mnie symulacja na Hey-u zamieszczona przez was na stronie DO w dziale nowości - tam faktycznie Radhost ze Schneeberga pokazywał się "na słowo honoru", a to dlatego, że punkt, z którego była robiona symulacja umieściliście na zboczu "Śnieżnika Wiedeńskiego", a nie prawidłowo - na szczycie. Zrobiłem swoją symulację - tym razem uwzględniającą właściwy wierzchołek Schneebergu: http://www.heywhatsthat.com/?view=ISHIN52I i vice versa z Radhosta: http://www.heywhatsthat.com/?view=FGAHG7FR - okazuje się, że Schneeberg prezentuje sie jednak dość okazale - trzeba tylko robić zdjęcia z właściwego miejsca, tzn. na szczycie koło wieży przekaźnikowej ( pokrycie widoczności ze Schneebergu nie siega już np. w okolice górnej stacji wyciągu krzesełkowego "skiarealu Pustevny").

Horyzont w kierunku Alp z Radhosta też na szczęście nie jest całkowicie nizinny, lecz pagórkowaty - więc niziuuuutka inwersja może pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zdjęcia lotnicze? Poszukując jakiś ciekawych zdjęć dalekich widoków wpisałem w Google hasło "Inwersja tatry" i znalazłem jakieś forum lotnicze, gdzie były zdjęcia Tatr z okolic Niska a nawet Dęblina - z wysokości ok. 2000m.

http://ikarystyka.pl/tag/inwersja/

 

Taka inwersja zdarza się w okresie listopad - luty średnio po kilka dni w miesiącu, niekiedy nawet kilkanaście a nie jak autor pisze 2 - 3 w roku. Poza tym takie lotnicze ułatwienia nie przystoją rasowemu dalekiemu obserwatorowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Horyzont w kierunku Alp z Radhosta też na szczęście nie jest całkowicie nizinny, lecz pagórkowaty - więc niziuuuutka inwersja może pomóc.

Radhost to bardzo ciekawe miejsce. Biorąc pod uwagę dojazd, podjazd i odległość to "lektura obowiązkowa" dla dalekiego obserwatora. Nie zapominajmy jednak o tym, co pokazuje Twoja symulacja ze Schneeberga i o czym już kiedyś pisałem - Alpy widać także z Vysokiej Fatry i to z jeszcze większej odległości niż Radhost. Nie znam tych rejonów, ale jakby nie było to zagłębie narciarkie (obok Niżne Tatry), więc pewnie jakiś wyciąg też by się znalazł. Kto zna infrastrukture zaznaczonych na czerowo na symulacji ze Schneeberga górek proszony jest niniejszym o info :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka inwersja zdarza się w okresie listopad - luty średnio po kilka dni w miesiącu, niekiedy nawet kilkanaście a nie jak autor pisze 2 - 3 w roku. Poza tym takie lotnicze ułatwienia nie przystoją rasowemu dalekiemu obserwatorowi.

 

Właśnie teraz inwersja twa bardzo długo, zaczęła się mniej więcej po tym ataku zimy i trwa nadal (z niewielkimi przerwami). Obserwuje niemal codziennie kamery na holidayinfo.sk

W ten weekend znajomi byli niedaleko Babiej Góry, w Paśmie Jałowieckim. I też była inwersja, w dodatku bardzo nisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominajmy jednak o tym, co pokazuje Twoja symulacja ze Schneeberga i o czym już kiedyś pisałem - Alpy widać także z Vysokiej Fatry i to z jeszcze większej odległości niż Radhost. Nie znam tych rejonów, ale jakby nie było to zagłębie narciarkie (obok Niżne Tatry), więc pewnie jakiś wyciąg też by się znalazł. Kto zna infrastrukture zaznaczonych na czerowo na symulacji ze Schneeberga górek proszony jest niniejszym o info :)

mówisz o tym ?

 

sym.PNG

 

Jeśli tak to zdobyłem trochę info bo akurat tam nigdy na nartach nie byłem ale z tego co wyczytałem jest tak:

 

Interesujący nas szczyt to Krížna. Całkowicie bezleśny podobnie jak inne najwyższych szczyty Wielkiej Fatry.

Na szczyt prowadzi wiele szlaków. Najkrótszy spod hotelu pod Kralovą Studnią (pobliski szczyt na zachód od Krížnej) do którego wiedzie droga Doliną Bystrzycką z Dolnego Harmańca (dostępna na całej długości tylko dla gości hotelowych, dla innych pojazdów tylko do niżej położonego parkingu Panská koliba). Także ewentualnie można sporo podjechać samochodem, dalej drogą pieszo.

 

Na Krížnej jest 51metrowy maszt przekaźnikowy.

Obok szczytu, jest ośrodek narciarski(http://www.skiturecka.sk/Mapa.htm). Ponadto na szczyt Krížnej prowadziła kiedyś kolejka krzesełkowa o długości 1920 m z ośrodka Turecká. Nie wiem tylko czy ona jeszcze istnieje bo podobno już nie.

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mówisz o tym ?

 

sym.PNG

 

Jeśli tak to zdobyłem trochę info bo akurat tam nigdy na nartach nie byłem ale z tego co wyczytałem jest tak:

 

Interesujący nas szczyt to Krížna. Całkowicie bezleśny podobnie jak inne najwyższych szczyty Wielkiej Fatry.

Na szczyt prowadzi wiele szlaków. Najkrótszy spod hotelu pod Kralovą Studnią (pobliski szczyt na zachód od Krížnej) do którego wiedzie droga Doliną Bystrzycką z Dolnego Harmańca (dostępna na całej długości tylko dla gości hotelowych, dla innych pojazdów tylko do niżej położonego parkingu Panská koliba). Także ewentualnie można sporo podjechać samochodem, dalej drogą pieszo.

 

Na Krížnej jest 51metrowy maszt przekaźnikowy.

Obok szczytu, jest ośrodek narciarski(http://www.skiturecka.sk/Mapa.htm). Ponadto na szczyt Krížnej prowadziła kiedyś kolejka krzesełkowa o długości 1920 m z ośrodka Turecká. Nie wiem tylko czy ona jeszcze istnieje bo podobno już nie.

Widziałem to już wcześniej, ale sądziłem, że jako zbyt odległe od G. Śląska, to powyższe miejsce już Was nie interesuje. Skoro jest tam ośrodek narciarski to najprosciej byłoby wjechać pod szczyt Liski (1445 m npm. wg mapki z ośrodka Turecka Ski) wyciągiem (orczykowym), tam odpiąć narty, przebrać buty i wejść na nieodległy wierzchołek pieszo (ze szczytu Liski wg. Hey-a Schneeberg również jest widoczny).

Może kiedyś, w miarę rozwoju hobby i naszej mobilności :rolleyes: zweryfikujemy te wszystkie teorie hurtem i pojedziemy na Schneeberg ( który to wierzchołek jest również łatwo dostępny dzięki kolejce zębatej wybudowanej już pod koniec XIX wieku (!)- a widok ze szczytu sięga od Dachsteinu na W, wzgórza w okolicach Budapesztu na E, po Alpy Kaminskie w Słowenii i Medwednicę koło Zagrzebia na S), a pod samym szczytem znajduje się schronisko (zresztą nie jedyne w okolicy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie teraz inwersja twa bardzo długo, zaczęła się mniej więcej po tym ataku zimy i trwa nadal (z niewielkimi przerwami). Obserwuje niemal codziennie kamery na holidayinfo.sk

W ten weekend znajomi byli niedaleko Babiej Góry, w Paśmie Jałowieckim. I też była inwersja, w dodatku bardzo nisko.

Obecna inwersja ma trochę inny charakter: napływa ciepłe i wilgotne powietrze, które o tej porze roku ochładza się przy powierzchni ziemi a słaby wiatr nie powoduje pionowej wymiany powietrza, poza tym rozkład ciśnienia jest taki, że dołem płynie chłodniejsze powietrze ze wschodu a górą cieplejsze z południowego-wschodu. Nie jest to jednak stabilna wyżowa pogoda a taka miałem na myśli. Wyżowa inwersja była krótko w weekend 31.10 - 1.11. Pogoda teraz jest zmienna i inwersje z ropogodzeniem wystepuja pomiędzy frontami i strefami opadowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominajmy jednak o tym, co pokazuje Twoja symulacja ze Schneeberga i o czym już kiedyś pisałem - Alpy widać także z Vysokiej Fatry i to z jeszcze większej odległości niż Radhost.

 

Na tej symulacji nie widać ani Śnieżnika Kłodzkiego ani nic z Jesenika, a tu pojawia się Vysoka Fatra w odl 276 km. Czy da się go stamtąd zobaczyć? Porównuję to z Tatrami z Pradziada. Wys Fatry podobna ale Schneeberg ma tylko 2045 m. Jagnięcy w Tatrach jest o 200 wyzszy i bliższy o 40 km a jaki jest malutki. Może i jest to możliwe ale tu potrzeba specyficznych warunków jakie zdarzają sie dość rzadko i problem w tym aby na nie trafić. To nie tak jak z Tatrami z Pradziada, które wychodzą na każdym zdjęciu robionym na wchód. Poza tym Hey whatsthat czasem pokazuje bzdury i można jemu bezgranicznie wierzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tej symulacji nie widać ani Śnieżnika Kłodzkiego ani nic z Jesenika, a tu pojawia się Vysoka Fatra w odl 276 km. Czy da się go stamtąd zobaczyć? Porównuję to z Tatrami z Pradziada. Wys Fatry podobna ale Schneeberg ma tylko 2045 m. Jagnięcy w Tatrach jest o 200 wyzszy i bliższy o 40 km a jaki jest malutki. Może i jest to możliwe ale tu potrzeba specyficznych warunków jakie zdarzają sie dość rzadko i problem w tym aby na nie trafić. To nie tak jak z Tatrami z Pradziada, które wychodzą na każdym zdjęciu robionym na wchód. Poza tym Hey whatsthat czasem pokazuje bzdury i można jemu bezgranicznie wierzyć.

Wicio - tylko, że tu chodzi o ukształtowanie terenu po drodze, które jednak pomiędzy Schneebergiem a Wlk. Fatrą jest znacznie lepsze, niż między Pradziadem (czy Śnieżnikiem) a Alpami - tutaj niestety pojawia się Wyżyna Czesko-Morawska, w efekcie czego promień światła napotyka przeszkody terenowe nawet o wysokości ponad 700 m npm (np. Skalky na Wyż. Drahańskiej patrząc z Pradziada) - gdybyśmy mieli tu teren nizinny, to z całą pewnością wierzchołek Klosterwappen byłby z tej części Sudetów widoczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponowałbym trzymać się nazw własnych i pisać Wielka Fatra miast Wysoka Fatra. Spotkałem się już z ludźmi którzy podważali niektóre z dalekoobserwacyjnych osiągnięć, z różnych powodów m.in. swojej ignorancji, nie dajmy im innych powodów. W internecie też coś można znaleźć:

http://forum.turystyka-gorska.pl/viewtopic.php?t=6767&postdays=0&postorder=asc&start=0 (6 post od dołu)

 

A co do Wielkiej Fatry, jakby ktoś jednak na Kriżną wolał wejść, to jest jeden szybki szlak z Vysnej Revucy przez Suchą Dolinę, w 2,5 godziny można być na szczycie. MicroDem i Kashmir też potwierdzają możliwość tej obserwacji.

 

P.S. Na symulacjach pojawia się również Hochwechsel i Stuhleck odległy o 283 km.

Edytowane przez elcupa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponowałbym trzymać się nazw własnych i pisać Wielka Fatra miast Wysoka Fatra. Spotkałem się już z ludźmi którzy podważali niektóre z dalekoobserwacyjnych osiągnięć, z różnych powodów m.in. swojej ignorancji, nie dajmy im innych powodów. W internecie też coś można znaleźć:

http://forum.turystyka-gorska.pl/viewtopic.php?t=6767&postdays=0&postorder=asc&start=0 (6 post od dołu)

Nie zwróciłem uwagi jak inni, ale ja akurat napisałem poprawnie, tyle że w skrócie: "Wlk. Fatra". Elcupa - ogólnie słuszna uwaga, aczkolwiek każdemu zdarzają się literówki czy drobne "przejęzyczenia" - to normalne, bo nikt nie jest nieomylny. Nasze forum dlatego właśnie jest tak ciekawe, ponieważ tu padają raczej tylko konkrety, fakty, a nie takie bzdety, jak na innych forach, gdzie ludzie czepiają się jeden drugiego, o to, czy Śniezka ma 1602 m npm, czy 161.03 m npm (tak jakby ktoś to dokładnie wiedział - co mapa to przecież podaje inne wartości, a wynika to wszystko z błędu pomiarów - kiedyś zresztą geografowie austriaccy liczyli wysokości szczytów od poziomu "Morza Adryatyckiego" - jak to podaje np. Mieczysław Orłowicz w swoich wczesnych przewodnikach ).

Oczywiście w tym przypadku masz rację - nie piszmy Vysoka Fatra tylko prawidłowo Wielka.

P.S. Tak a propos - ciekawe, czy ci wszyscy "koryfeusze nauki o górach" np. z zalinkowanego przez Ciebie forum wiedzą, skad wzięła się nazwa "Fatra"?

Edytowane przez luki_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też się do czegoś przyczepie: Czy zamiast Krizna nie powinno być Krizava? Chyba że to zbieżność nazw. W każdym razie na Krzizavie znajdują się dwie stacje przekaźnikowe - ta mniejsza, prywatne, położona jest wyżej - 1475mnpm a nazwa lokalizacji to Velka Luka.

http://www.radia.sk/vysielace/51_zilina-velka-luka.html

http://www.radia.sk/vysielace/68_zilina-krizava.html

 

i jeszcze tutaj: http://www.holidayinfo.sk/sk-sk/winter/gallery/?id=286102

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.