Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

To zdjęcie spokojnie można nazwać: "Idzie front!":notworthy:

 

Przewaznie patrzac z "mojej gorki" na Beskidy widac Klimczoka i Skrzyczne razem. Czesto wygladaja tak, jakby byly polaczone. Dzis tak sie tam kotlowalo, ze ten pierwszy byl pieknie widoczny, a drugi w chmurach. Zupelnie nie bylo widac Czantorii i Rownicy. Beskid Maly w kratke, a wlasciwie w chmure - zasloniety, odsloniety :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny czerwony zachód!

Kamerka coś chyba padła więc wyszedłem na dach i co ? Beskid Śląski czym później tym piękniej, Morawskiego widzę tylko skrawek ale był widoczny dobrze.

Jak się coś złapało na fotkach to wrzucę później. Ale statywu nie miałem to ciężka sprawa.

 

 

edit: Jedynie Czantoria złapała się na krótkim naświetlaniu ale mało wyraźna.

A zachód wyglądał tak:

100_2727.jpg

Jutro chyba trzeba będzie wstać przed świtem :)

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj piękny :) Lysa Hora z Tychów widoczna 11/10, ze Wzgórza Wandy (niestety tylko w lusterku ;) zresztą też...

 

Tatry i Jesioniki raczej musiały być widoczne z naszych okolic.

Tomek

 

Dzisiaj wybrałem się na hałdę w Katowicach Murckach testować nowy gadget, przy okazji wziąłem aparat z tele i ku mojemu zdziwieniu o zachodzie słońca zaczęły wychodzić Tatry! Jeseników niestety nie było, hałda jest widocznie zbyt niska.

 

P.S W załączniku Lysa Hora o której wspomina Tomek, Tatry postaram się wrzucić wieczorkiem na DO.

PB256628_lysa_1600.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) testować nowy gadget (...)

 

 

Podzielisz się informacją co to za gadżet? Super-hiper zoom? Mamy liczyć na uchwycenie turystów na Łomnicy :D ?

 

 

A Lysa Hora bardzo godna i piękna, takiej dużej z Katowic jeszcze chyba u nas nie było.

 

Co do Jeseników próbowałem dzisiaj ok 16.30 je wypatrzyć z okolic Rogoźnika, ale o tej porze na horyzoncie w interesującym kierunku zalegał wał odległych chmur i uniemożliwiał obserwację kontrastowego horyzontu.

Edytowane przez athomer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielisz się informacją co to za gadżet? Super-hiper zoom? Mamy liczyć na uchwycenie turystów na Łomnicy :D ?

Nie podzieli się aż ich nie uchwyci żebyśmy ze stołków pospadali :szczerbaty:

 

 

Co do Jeseników próbowałem dzisiaj ok 16.30 je wypatrzyć z okolic Rogoźnika, ale o tej porze na horyzoncie w interesującym kierunku zalegał wał odległych chmur i uniemożliwiał obserwację kontrastowego horyzontu.

Pewnie mówisz o tej złowieszczej warstwie zmierzającej od zachodu ?

100_2746.jpg

(na środku Azoty Chorzów rozmazane chwilowym brakiem statywu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielisz się informacją co to za gadżet? Super-hiper zoom? Mamy liczyć na uchwycenie turystów na Łomnicy :D ?

 

 

Żaden super ZOOM. Tani kompakt 250zł z bardzo ciekawą funkcją INTERVALOMETER.

http://www.allegro.pl/item827265890_ricoh_caplio_r5_7_mpix.html

Zostały jeszcze 2 ;-)

Można go postawić na statywie i aparat sam będzie cykał fotki co 5s przez maksymalny okres 3h.

 

Chce tej funkcji użyć do robienia filmów typu timelapse będąc np podczas inwersji aby zaobserwować przemieszczanie się chmur inwersyjnych.

Tutaj pierwsze testy z Murcek:

można dać opcję HD

 

Już widzę, że wymagany jest do niego mocniejszy statyw ;-)

 

Tutaj inne bardzo ciekawe filmy robione Ricoh-em

http://www.setvak.cz/timelapse/2009.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna zabawka Rafał. Ja swoją manualną małpką podczas ostatniej inwersji na Baraniej Górze skleciłem króciutki filmik złożony z 33 klatek, do wyrównania zdjęć posłużyłem się starą wersją Dynamic-Photo HDR, potem złożyłem w darmowej piccasie i oto efekt:

 

http://www.sendspace.pl/file/f6e9beae9e174771a5ac165

 

a złożone składowe zdjęcia dały efekt dłuższej ekspozycji:

 

http://www.panoramio.com/photo/28564800

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złowieszcza warstwa zbliżająca się od zachodu jest dosyć niska, bo wieża na Pradziadku wystawała i wyglądała o zachodzie tak:

Mniejszy zoom

wieĹźa prad.jpg

Nieco większy. DWIE WIEŻE B)

wieza2.jpg

 

Było widać jeszcze Babuszke, ale tak słabiutko, że na zdjęciach żadne stack'i nie pomagają, łysą tez mam, ale też słabiutko, z resztą to już takie oklepane ;P

Celowałem również w tatry, ale za te fotki się nie biorę, bo wątpię aby cokolwiek na nich było.

 

EDIT:

Nie wierze, że te tatry na DO to dzisiaj!

...cholerny dymiący śląsk, to tylko jakieś 30km różnicy, a u mnie..M L E K O

Edytowane przez czakiczakiczaki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny czerwony zachód!

Beskid Śląski czym później tym piękniej, Morawskiego widzę tylko skrawek ale był widoczny dobrze.

 

Jedynie Czantoria złapała się na krótkim naświetlaniu ale mało wyraźna.

 

Kopara mi opadla, kiedy jechalem na Ochojec ul. Kosciuszki wzdluz parku. Z najwyzszego wzniesienia (na wysokosci drewnianego kosciolka) Lysa Gora jak na dloni. Nie moglem sie zatrzymac, a pozniej utknalem w strasznym korku na Kolejowej.

 

Z tego powodu fotki nie takie jakbym chcial. Dodatkowo sa nieco nieostre, bo musialem strzelac przez zamkniete okno.

 

Dzisiejszy (po)zachod Slonca z Ochojca :)

 

skrzyczne.jpg czantoria.jpg

 

No i Moooooorawski! :)

 

lysa-gora.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wierze, że te tatry na DO to dzisiaj!

...cholerny dymiący śląsk, to tylko jakieś 30km różnicy, a u mnie..M L E K O

Obyśmy jutro nie powiedzieli tego samego na Św. Annie :/ Stąd pilny apel do dalekich obserwatorów ze Śląska - nie grzejcie dzisiaj w nocy i jutro rano :P

 

Kopara mi opadla, kiedy jechalem na Ochojec ul. Kosciuszki wzdluz parku. Z najwyzszego wzniesienia (na wysokosci drewnianego kosciolka) Lysa Gora jak na dloni.

Ja raz o mało nie wjechałem tam na szczycie w wyjeżdżający ze Zgrzebnioka samochód, bo się zapatrzyłem w tylne lusterko jadąc do Centrum ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

I moze jeszcze pytanie do ekspertow MD lub Kashmira. Co to jest (pierwsze zdjecie) i czy to moze cos z Zachodnich (drugie zdjecie)?

 

co-to-za-wierchy-1.jpg co-to-za-wierchy-2.jpg

 

:Salut: na pierwszym masz Krywania

na drugim to Tatry Zachodnie- myślę że fragment tzw.orlej perci Tatr Zachodnich

Skąd robiłes te fote?to sprawdze to po mojemu co to za wierzchołek dokładnie.

Pozdro :Salut:

Edytowane przez ORJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam rewelacyjny poranek! Chcieliśmy się z PPB wybrać na Św. Anne, ale pierwszy look za okno troszkę onieśmielił nas przed długą wyprawą, więc pojechaliśmy badawczo na Klimont.

 

A tak rewelka. Góry do wysokości mniej więcej Klimczoka w ogóle nie widoczne, syf, mgła, z biedą majaczyły okoliczne miasta na południu. Za to ponad linią inwersji idealne Pilsko, idealna Babia i idealne Tatry w całej rozciągłości. Gdyby nie dywan chmur, który troche przyciemniał to co nad nami, to byłyby to najlepsze warunki nizinne, jakie kiedykolwiek widziałem na oczy. Paweł zrobił troche fotek, mam nadzieje, że wkrótce pokaże o co chodziło dzisiaj z rana...

 

I nie napiszę teraz, że żałujemy rezygnacji z wyprawy na Anne... Inwersja była wysoka, podejrzewam, że już kilkanaście km dalej obserwator stwierdził, że kicha totalna i poranek nieudany. Za to Siewierska, Skalny i wszystkie najwyższe pkt w regionie musiały być dzisiaj wypasione widokowo!

 

PS. Warunki widocznościowe śledzę dopiero 7 lat, ale tak zróżnicowanego roku jak 2009 pod tym względem nie pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd robiłes te fote?to sprawdze to po mojemu co to za wierzchołek dokładnie.

 

Zdjecia dzisiejsze, robione ok. 6.30 z "mojej gorki" w Rudzie Slaskiej Wirku (50.273000° / 18.877657°). Fajna gorka z garazami, gdzie nic nie zaslanie w kierunku poludniowym :) Dobry PO od Tatr do Skrzycznego i Klimczoka. Czantoria i Morawski widoczne, ale "fragmentarycznie". Musze tez kiedys sprawdzic, czy miedzy blokami nie widac Jesenikow, bo kierunek sie zgadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co to jest (pierwsze zdjecie) (...)

Krywań jest z naszej strony bardzo charakterystyczny. Tak wczoraj wyszedł Rafałowi - ostatnie zdjęcie.

 

A jak sytuacja obecnie na zachodzie? Po tym co przed chwilą fragmentarycznie widziałem w tym kierunku, to kicha :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, poranna widoczność z Klimonta w stronę Tatr była rewelacyjna. Choć widać było tylko kontury (w końcu widok był "pod słońce"), to tak wyraźnie, że mogły rozboleć oczy. Warto było się zerwać przed świtem.

Tylko ze zdjęciami jest pewien problem... a właściwie problemem jest brak zdjęć. Coś mnie podkusiło, żeby połączyć astronomię z DO i obrobić fotki programem Iris, i jakimś cudem, podczas rozgryzania przydatnych komend, udało mi się nieświadomie usunąć cały nieobrobiony materiał. Na pociechę została mi tylko wczesna wersja Babiej :-/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inwersja była wysoka, podejrzewam, że już kilkanaście km dalej obserwator stwierdził, że kicha totalna i poranek nieudany. Za to Siewierska, Skalny i wszystkie najwyższe pkt w regionie musiały być dzisiaj wypasione widokowo!

I tak też było. Czym dalej na północ tym gorzej. Tymbardziej jak główną grań Tatr ma się dokładnie za kominami chłodni El3 w Jaworznie. Ale ale... żeby nie było tak pesymistycznie. Było co focić tego poranka, oj było! :o I to nawet z tak niskiej górki jaką oferuje mi okolica (PO Oberża - 304m) Fotki później jak obrobię ;)

 

 

przy okazji - Mateuszu mógłbyś tą wysokość dodać do dymka na mapie punktów obs. na DO ? dziękuję : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.