Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Był ktoś w schronisku na Rysiance ?

 

Dzisiaj złapałem jakiś refleks, ale nie mam pojęcia gdzie jest schronisko.

 

Fotka z Mikołowa.

Errata.

 

To zachodni koniec pasma Policy, nie wiem jak się nazywa ten wyższy szczyt. Ktoś kojarzy tam schronisko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Errata.

 

To zachodni koniec pasma Policy, nie wiem jak się nazywa ten wyższy szczyt. Ktoś kojarzy tam schronisko?

 

Racja, wychodzi na to, że to zachodnie zbocze Policy, ten wyższy szczyt to Kiczorka (Cyl Hali Śmietanowej), ten niższy to Brożki. Zabudowanie znajduje się gdzieś między nimi, znalazłem w googlach coś takiego, interesujący jest zapis:

 

"Brożki (1236 m) - poniżej tego wzniesienia (około 50 m od szlaku) znajduje się drewniany schron turystyczny zwany "Chatką nad Mogiłą"."

 

Może stąd ten refleks?

Edytowane przez Fryta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam taką prośbę. Dałoby się "na szybko" zrobić symulacje w Kashmirze z Leskowca i Groń Jana Pawła II? W weekend wybieram się w Beskid Mały, pogoda ma być ładna. A w/g Hey z obu szczytów da się zobaczyć Jeseniki.

 

Może to musztarda po obiedzie :Boink:, ale skoro i tak w weekend nie było dobrej widzialności to symulacje mogą się przydać na przyszłość :szczerbaty::

 

Leskowiec

leskowiec.th.jpg

 

Groń JP II

gronjpii.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, wychodzi na to, że to zachodnie zbocze Policy, ten wyższy szczyt to Kiczorka (Cyl Hali Śmietanowej), ten niższy to Brożki. Zabudowanie znajduje się gdzieś między nimi, znalazłem w googlach coś takiego, interesujący jest zapis:

 

"Brożki (1236 m) - poniżej tego wzniesienia (około 50 m od szlaku) znajduje się drewniany schron turystyczny zwany "Chatką nad Mogiłą"."

 

Może stąd ten refleks?

 

To Mosorny Groń i górna stacja kolejki, która zlała się z Brożkami. Bo ta chata, o ile istnieje, bo pierwsze słysze o jej istnieniu stoi pewnie w gęstym lesie, bo całe Brożki są zalesione.

Edytowane przez czakiczakiczaki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Mosorny Groń i górna stacja kolejki, która zlała się z Brożkami. Bo ta chata, o ile istnieje, bo pierwsze słysze o jej istnieniu stoi pewnie w gęstym lesie, bo całe Brożki są zalesione.

 

Też początkowo byłem przekonany, że to Mosorny Groń, jednak okazuje się, że znajduje się on o wiele bardziej na prawo od refleksu uchwyconego przez Rafała, oto na szybko zrobiona symulacja:

 

reflekssymulacja.th.jpg

 

Wszystko wskazuje na to, że znajduje się on faktycznie pomiędzy Brożkami a Kiczorką, tylko co to jest :g:...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wskazuje na to, że znajduje się on faktycznie pomiędzy Brożkami a Kiczorką, tylko co to jest :g:...?

A nie mogą być to po prostu jakieś zabudowania na SE od centrum Zawoi w dzielnicach Pod Policę albo Mosorne? Tam zabudowania są nawet powyżej 800m npm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O nie ma takiej opcji, ja znam te okolice jak własną kieszeń, Podpolice są bardziej na lewo. Tam raczej jak już sięgała by dzielnica Policzne, ale ona cała jest w dolinie. Całe pasmo (pasma, bo kilka gałęzi) od Kiczory (Hali Śmietanowej) do Krowiarek są dzikie, 0 zabudowań mieszkaniowych. Jeśli jedynie tam coś może być to tylko jakiś schron, lub gajówka.

 

P.S. Mam spiskową teorie, że to refleks z ciągnika ściągającego drewno, ale równie dobrze mogło by ono pochodzić z siekiery w zamachu drwala. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O nie ma takiej opcji, ja znam te okolice jak własną kieszeń, Podpolice są bardziej na lewo. Tam raczej jak już sięgała by dzielnica Policzne, ale ona cała jest w dolinie. Całe pasmo (pasma, bo kilka gałęzi) od Kiczory (Hali Śmietanowej) do Krowiarek są dzikie, 0 zabudowań mieszkaniowych. Jeśli jedynie tam coś może być to tylko jakiś schron, lub gajówka.

 

P.S. Mam spiskową teorie, że to refleks z ciągnika ściągającego drewno, ale równie dobrze mogło by ono pochodzić z siekiery w zamachu drwala. :szczerbaty:

Biorąc pod uwagę, że to D90 z Pentaconem, to teoria drwala jest całkiem prawdopodobna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Podejrzany Mosorny Groń był by właściwym tropem, bo aż tak mocno do końca nie jest zalesiony. Jednak on jest dużo niżej więc nawet nie ma prawa pokazać się. Najbardziej prawdopodobna hipoteza to refleks od szyby samochodu z tej polanki

 

Ciekawostka: Robiąc symulację, nie wiedzieć czemu, przyjąłem za punkt obserwacyjny ul. Filaretów w Mikołowie i jako bonus pojawiły się w tle wierchy więc zastanawiam się czemu na symulacji Fryty ich nie ma.

Rafale, czy dobry punkt przyjąłem do tego dochodzenia, a jak nie to skąd dokładniej robiłeś to zdjęcie?

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metri, tylko ból w tym, ze Polana Brożki rozciąga się od grani na południe (refleks jest poniżej grani, lecz po stronie północnej) i widać ją na mojej focie z Sokolicy, na której widać też, że Mosorny jest kiepsko zalesiony. Od strony północno wschodniej jest młodnik, na wschód przełęcz i grań do Kiczory, przełęcz jest łysawa (parę starych buków tam stoi) od północnej i północno zachodniej młody las Bukowy, od zachodniej stok narciarski (przy okazji polecam) i pola uprawne poniżej. Szczyt ma 1045 m.n.p.m a na górze stoi knajpa z dachem z czarnej dachówki, więc raczej refleks pochodziłby z okna. Obstawiam nadal tjaktoj z drewnem na zboczu Brożek, które miejscami jest mocno przetrzebione z drzew.

soko.jpg

Jest też abstrakcyjna opcja, że to paralotniarz, który akurat znalazł się w pechowym dla nas miejscu.

 

Edit: Kolejna opcja to taka, że na szczycie Solniska 883 w paśmie jałowieckim jest przekaźnik ok. 40m, możliwe, że to on? azymut się zgadza

Edytowane przez czakiczakiczaki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Mam spiskową teorie, że to refleks z ciągnika ściągającego drewno, ale równie dobrze mogło by ono pochodzić z siekiery w zamachu drwala. :szczerbaty:

 

Mamy więc pierwszą udokumentowaną obserwację drwala rąbiącego drewno (a może i OC) z odległości 77km :szczerbaty:

 

Robiąc symulację, nie wiedzieć czemu, przyjąłem za punkt obserwacyjny ul. Filaretów w Mikołowie i jako bonus pojawiły się w tle wierchy więc zastanawiam się czemu na symulacji Fryty ich nie ma.

 

Na mojej symulacji nie widać wierchów bo ustawiłem Kashmira, by ich nie pokazywał (maksymalny dystans ustawiłem bodajże na 100km). A jakie konkretnie wierchy wystają u Ciebie? U mnie jedynie Świnica się nieśmiało pojawia.

Edytowane przez Fryta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy więc pierwszą udokumentowaną obserwację drwala rąbiącego drewno (a może i OC) z odległości 77km :szczerbaty:

 

 

Czy na pewno pierwszą? :D

Nadal nie wyjaśniłem sprawy tego refleksu - zdjęcie z czerwca 2009, robione z Buska-Zdroju.

Te górki to część Beskidu Niskiego i Pasmo Jaworzyny Krynickiej.

p.jaworzyny.jpg

pasmo_jaworzyny_refleks.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Od czasu do czasu zaglądam na stronkę dalekich obserwacji, gdzieniegdzie puszczam komentarze, lecz dopiero teraz postanowiłem ruszyć tyłek w poszukiwaniu dalekich widoków.

 

Na początek wybrałem najwyższy punkt w bliskich okolicach Łodzi czyli wzniesienie 289 m n.p.m. w Górkach dużych k. Tuszyna i się nie zawiodłem, widać było dobre pół Województwa Łódzkiego, a w każdym razie jedną czwartą, Łódź, Piotrków Tryb. Bełchatów wraz z elektrownią, w oddali na wschodzie majaczyły jakieś wzniesienia - pewnie Wzgórza Opoczyńskie. Niestety widok na południe zasłonięty jest przez lasek i przydało by się wejść na znajdującą się na górce wierzę przekaźnikową z idealnym wręcz tarasem widokowym na wysokości 10-15m, wtedy może i było by widać coś odleglejszego np. wzgórze Chełmo, lub Pasmo Przedborskie a może i Góry Świętokrzyskie - choćby okolice Oblęgorka, niby heywhatsthat coś tam pokazuje, tyle że to nie Tatry i ta kropka może wystawać ledwie parę metrów ponad horyzont. Dlatego prosił bym o symulację z tego miejsca 51°33'43.48"N 19°31'5.44"E, lub nakierowanie jak ją zrobić, słyszałem o kashmirze tyle że googiel uparcie twierdzi że to zespół pop-rockowy ;)

[/img]

 

To jest jedno z najlepszych miejsc do obserwacji w okolicach Łodzi. Oprócz wzgórz k.Tuszyna są jeszcze Wzniesienia Łódzkie. Z nich jednak nic ciekawego nie zobaczymy. W Górkach Dużych znajduje się WIEŻA, z której nadaje jedna z sieci komórkowych . Nie orientuję się, czy jest możliwość wejścia na jej szczyt, ale zapewne widok musi być imponujący, skoro już z poziomu terenu możemy zobaczyć Hałdę Kamieńsk, el.Bełchatów, Wzgórza Opoczyńskie, a nawet skrawek G.Chełmo i Garbu Gielniowskiego i Wzgórz Przedborskich! Świętokrzyskich na pewno nie zobaczysz :) Symulacja na heyu z najwyższego miejsca TUTAJ

 

 

Symulacja w Kashmirze

Edytowane przez kowalTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio dość często jeżdżąc do pracy przejeżdżam przez Kochłowice, a ściślej Oświęcimską. Tam przed wiaduktem nad autostradą zaintrygował mnie usypany sztucznie wzgórek. Znajduje się on dokładnie na przeciw przystanku autobusowego za stacją zaworów gazu. Teren w stronę południową opada tam dość znacznie, zatem wydaje mi się, że są jakieś możliwości obserwacji.

Dziś spróbowałem dokonać symulacji na heyu z tego miejsca. Czy ktoś mógłby potwierdzić, że wyszczególnione obiekty byłby stamtąd widoczne? Może ktoś z okolic nawet dokonuje stamtąd obserwacji? Co myślicie o tym punkcie?

Edytowane przez Artur Malich
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio dość często jeżdżąc do pracy przejeżdżam przez Kochłowice, a ściślej Oświęcimską. Tam przed wiaduktem nad autostradą zaintrygował mnie usypany sztucznie wzgórek. Znajduje się on dokładnie na przeciw przystanku autobusowego za stacją zaworów gazu. Teren w stronę południową opada tam dość znacznie, zatem wydaje mi się, że są jakieś możliwości obserwacji.

Dziś spróbowałem dokonać symulacji na heyu z tego miejsca. Czy ktoś mógłby potwierdzić, że wyszczególnione obiekty byłby stamtąd widoczne? Może ktoś z okolic nawet dokonuje stamtąd obserwacji? Co myślicie o tym punkcie?

 

Witaj Artur,

 

Pomimo, że ten punkt potencjalnie wydaje się być bardzo dobrym PO dla mieszkańców pobliskiego Chorzowa i Rudy Śl. z racji, że "omija bokiem" Załęską Hałdę (którego notabene jest częścią :)), to okazuje się, że ta polanka nie daje dobrych możliwości obserwacji w kierunku Tatr, ponieważ od południowego wschodu jest dość znacznie zalesiona. Sprawdziłem ją bodajże w lutym, gdy jeszcze nie było liści na drzewach i już wtedy miałem problem z dojrzeniem horyzontu. Widać za to dość dobrze było cały Mikołów i Łaziska, stąd możliwe, że Beskid Śląski i Śląsko-Morawski będzie lepiej widoczny. Będę musiał się tam jeszcze raz przejechać, bo nurtuje mnie nasyp przy tym boisku obok (na zdjęciu sat na heyu ładnie rzuca cień na budowaną autosradę) , którego wtedy nie sprawdziłem, bo jacyś goście się tam kręcili. Jakbyś go sprawdził to daj znać :).

 

Edit: na zumi są nowsze letnie zdjęcia satelitarne (z 2009 roku), tam widać, że teren obrastają drzewa, co niestety ma wpływ na widoczność...

 

Edit2: BTW, przypomniało mi się, że na polance poniżej jest kilka bunkrów z czasów WWII, z nich też nie było za dużo widać, ale jeśli ktoś się interesuje takimi rzeczami to może sobie podjechać :).

Edytowane przez Fryta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fryta, pozwół wtrącę się - masz plusa :) Czasami takie przypomnienia są miłe dla oka :) Nie wiem czy zauważyłeś ale na Zumi mapy jak i zdjęcia satelitarne mają cieniowanie terenu. A najlepsze w tym to, że to cieniowanie jest bardziej szczegółowe od map terenowych "wielkiego brata G" :) Spójrzcie sami, teraz "czuć" że górka wznosi się ponad teren...

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Artur,

 

Pomimo, że ten punkt potencjalnie wydaje się być bardzo dobrym PO dla mieszkańców pobliskiego Chorzowa i Rudy Śl. z racji, że "omija bokiem" Załęską Hałdę (którego notabene jest częścią :)), to okazuje się, że ta polanka nie daje dobrych możliwości obserwacji w kierunku Tatr, ponieważ od południowego wschodu jest dość znacznie zalesiona. Sprawdziłem ją bodajże w lutym, gdy jeszcze nie było liści na drzewach i już wtedy miałem problem z dojrzeniem horyzontu. Widać za to dość dobrze było cały Mikołów i Łaziska, stąd możliwe, że Beskid Śląski i Śląsko-Morawski będzie lepiej widoczny. Będę musiał się tam jeszcze raz przejechać, bo nurtuje mnie nasyp przy tym boisku obok (na zdjęciu sat na heyu ładnie rzuca cień na budowaną autosradę) , którego wtedy nie sprawdziłem, bo jacyś goście się tam kręcili. Jakbyś go sprawdził to daj znać :).

 

 

I tu sie mylisz :) To jeden z moich rudzkich PO. Pisalem o tym miejscu na forum. Z nasypu nad boiskiem widac Tatry Wysokie, Beskid Maly, Slaski, czesciowo Jeseniki (np. Pradziada), oraz GSA. W obserwacji Tatr przeszkadzaja troche przewody WN. Slasko-Morawski wlasnie kiepsko widoczny, a wlasciwie zasloniety przez wzgorza obok Mikolowa.

 

Plusem tego miejsca jest mozliwosc dojechania samochodem praktycznie pod sam nasyp co jest dosc istotne jesli taszczesz ze soba sporo sprzetu :)

 

 

Kilka znalezionych na szybko fotek zrobionych ze wspomnianego nasypu:

- Polica i kierunek na Tatry

polica.jpg

 

- Beskid Maly i Slaski

b-maly.jpg slaski.jpg

 

- Jeseniki

pradziad.jpg jeseniki.jpg - to niestety nieostre

 

- GSA i Gliwice

gsa.jpg

Edytowane przez voytasosuch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu sie mylisz :) To jeden z moich rudzkich PO. Pisalem o tym miejscu na forum. Z nasypu nad boiskiem widac Tatry Wysokie, Beskid Maly, Slaski, czesciowo Jeseniki (np. Pradziada), oraz GSA. W obserwacji Tatr przeszkadzaja troche przewody WN. Slasko-Morawski wlasnie kiepsko widoczny, a wlasciwie zasloniety przez wzgorza obok Mikolowa.

 

Plusem tego miejsca jest mozliwosc dojechania samochodem praktycznie pod sam nasyp co jest dosc istotne jesli taszczesz ze soba sporo sprzetu :)

 

Czyżbym się mylił ?? Przecież napisałem że nie sprawdziłem tego nasypu, jedynie wspomnianą przez Artura polankę :szczerbaty:...

 

...nurtuje mnie nasyp przy tym boisku obok, którego wtedy nie sprawdziłem, bo jacyś goście się tam kręcili.

 

 

Z tego co widzę po Twoich zdjęciach, będę się musiał się tam koniecznie przy dobrych warunkach wybrać, a mam tam bardzo blisko z pracy :). Dzięki za fotki, jak widać potencjał jest bardzo duży :)!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość dziki z lasu

To jest jedno z najlepszych miejsc do obserwacji w okolicach Łodzi. Oprócz wzgórz k.Tuszyna są jeszcze Wzniesienia Łódzkie. Z nich jednak nic ciekawego nie zobaczymy. W Górkach Dużych znajduje się WIEŻA, z której nadaje jedna z sieci komórkowych . Nie orientuję się, czy jest możliwość wejścia na jej szczyt, ale zapewne widok musi być imponujący, skoro już z poziomu terenu możemy zobaczyć Hałdę Kamieńsk, el.Bełchatów, Wzgórza Opoczyńskie, a nawet skrawek G.Chełmo i Garbu Gielniowskiego i Wzgórz Przedborskich! Świętokrzyskich na pewno nie zobaczysz :) Symulacja na heyu z najwyższego miejsca TUTAJ

 

 

Symulacja w Kashmirze

Dzięki za symulację,

Faktycznie, jeśli chodzi o Łódź i okolice to nie ma ciekawszego miejsca, no chyba, że komin EC4 (480 m n.p.m.!) tyle że łatwiej chyba dostać się na Marsa niż tam ;) Co do wierzy w Górkach to myślę, że warto by było ją szturmować, choćby i z połówką pod kurtką, w końcu Siniewska Góra w Paśmie Oblęgorskim z 92km z nizin to jest naprawdę coś, choć i 75km widok na Garb Gielniowski i bardzo ładnie prezentująca się Góra Chełmo (58km) z pod wierzy, też są warte uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie mały offtop - ale pozwolę sobie zadać pytanie.

 

W weekend być może wybiorę się ze znajomymi w Małą Fatrę albo Kysuckie Beskidy. Jaką mapę polecacie, albo może ktoś mógłby pożyczyć, jeżeli takowe posiada?

Pamiętam że pod koniec zeszłego roku były jakieś propozycje zimowego wypadu. Czy przypadkiem szlaki poza sezonem nie są zamykane? A jak jest z Niskimi Tatrami, zwłaszcza okolicą Kralovej Holi. Bo tam wydaje mi się że szlaki są poza sezonem zamknięte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie mały offtop - ale pozwolę sobie zadać pytanie.

 

W weekend być może wybiorę się ze znajomymi w Małą Fatrę albo Kysuckie Beskidy. Jaką mapę polecacie, albo może ktoś mógłby pożyczyć, jeżeli takowe posiada?

Pamiętam że pod koniec zeszłego roku były jakieś propozycje zimowego wypadu. Czy przypadkiem szlaki poza sezonem nie są zamykane? A jak jest z Niskimi Tatrami, zwłaszcza okolicą Kralovej Holi. Bo tam wydaje mi się że szlaki są poza sezonem zamknięte.

Czesc, co do map, to najlepiej VKU Harmanec cz. 110 Mala Fatra Vratna 1:50000 oraz cz. 122 Nizke Tatry Chopok i cz.123 Nizke Tatry Kralova Hola (obie 1:50000). Mógłbym pożyczyć, ale zanim do Ciebie dojdzie przesyłka, to wrócisz z gór, a za kuriera - kupisz sobie sam na Słowacji (ok. 4euro)

 

Co do szlaków to kiedyś był okresowo zamykany szlak w MF Sedlo Medziholie-Velky Rozsutec-Sedlo Medzirozsudce, gdy byłem tam dwa lata temu nie było już żadnej informacji o zamknięciu, ale za to po północnej stronie Rozsutca było pełno zlodowaciałego śniegu.

W NT był zamykany szlak w okolicach Demanovskej Doliny: Sina-Bor-sedlo Polana. O szczegółowe informacje zapytaj na jakimś forum górskim albo na pl.rec.gory

 

Pozdrawiam i szerokich widoków :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.