Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Kompletnie zamęczycie kolegę :compress::szczerbaty:

 

Zamiast męczyć Frytę proponuję zainstalować http://www.kashmir3d.com/index-e.html

Dane DEM: http://netgis.geo.uw.edu.pl/srtm/Poland/

Opisane szczyty: Szczytysrtm 1 Hi Ndb ze strony http://www.dalekieobserwacje.eu/?page_id=1643

 

Program można opanować w kilka dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukając mapek zasięgu naziemnego sygnału telewizji cyfrowej znalazłem ciekawą stronkę http://www.dvbtmap.eu/ - można zobaczyć czy z danego nadajnika DVB-T sygnał będzie widoczny do anten , albo jeszcze prościej zaznaczamy dwa punkty na mapie i klikamy na Terrain profile i w wyniku pomiaru Earth Curved. Nie jest to może hey, ale może komuś się przydać.

 

 

prosto i po polsku :Salut:

Edytowane przez Benji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja jeszcze proponuje programik TSReader do tego typu rzeczy - pokazuje czy odbieramy sygnał nawet jeśli jest on za słaby by zdekodować zawartość multipleksu.

U siebie odbieram w jakości 100% sygnał z Suchej Góry, ze Skrzycznego 10-20%. Dodatkowo w 10% (już nie wyświetla listy kanałów) z Kralovej Holi i Bardejova - ale Słowacy sobie wymyślili nadawanie w polaryzacji V i kanałach powyżej 60tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Fryta

@Rafał_ZOOM

@AnyBody

 

Kashmir ujarzmiony ;)

uzyskałem efekt identyczny z Frytą, tylko opisy dużo słabsze,

 

czy ktoś jest w posiadaniu lepszego pliku z opisami szczytów, niż "Poland_100.GDB" ("mój" plik ma 51kB)?

dokładność i ilość wpisów, pozostawia wiele do życzenia ;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisane szczyty: Szczytysrtm 1 Hi Ndb ze strony http://www.dalekieob...u/?page_id=1643

 

 

@Fryta

@Rafał_ZOOM

@AnyBody

 

Kashmir ujarzmiony ;)

uzyskałem efekt identyczny z Frytą, tylko opisy dużo słabsze,

 

czy ktoś jest w posiadaniu lepszego pliku z opisami szczytów, niż "Poland_100.GDB" ("mój" plik ma 51kB)?

dokładność i ilość wpisów, pozostawia wiele do życzenia ;(

 

Jurek, Rafał podał powyżej link do lepszego pliku z nazwami szczytów, nieskromnie powiem, że jest on mojego autorstwa na podstawie podanego przez Ciebie pliku Poland_100.GDB (zaczynałem od tych 100 szczytów, teraz w pliku jest ok. 1800 szczytów :)). Ostatnio wrzuciłem na Chomika nowszą wersję, która ciągle ewoluuje, będę wrzucać co jakiś czas nowszą wersję, jeśli będzie zainteresowanie.

Dodam, że umiejscowienie szczytów pasuje do danych SRTM-1, które są lepszej rozdzielczości niż ogólnodostępne SRTM-3 - mogą być z tego powodu rozbieżności (szczyt na zboczu góry niewidoczny na symulacji).

 

Rafał swego czasu opisał jak skonwertować dane SRTM-3 do SRTM-1. Po tym zabiegu wszystko musi pasować :).

W razie pytań pomogę :).

 

 

 

Fryta, jesli już tak robisz z rozpędu te symulacje :) to i ja miałbym prośbę, a mianowicie chciałbym wiedzieć jaka jest realna szansa ujrzenia Tatr i Babiej z "mojej " miejscówki na wzgórzach przedborskich

51'00'08'08" N

19'56'16'72" E

ok 325mnpm

 

z góry ogromne dzięki i nie spieszy mi się oczywiście z tym :)

 

Spoko, nie zamęczacie mnie :), tą symulacją zajmę się jednak dopiero wieczorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał swego czasu opisał jak skonwertować dane SRTM-3 do SRTM-1. Po tym zabiegu wszystko musi pasować :).

W razie pytań pomogę :).

 

a ile tego wyjdzie po spakowaniu? proszę wrzuć to na jakiegoś chomika ;)

mam na myśli sam plik GDB (obszar obejmujący PL/SK/CZ), to chyba nie jest duży plik?

jak robię edycję pliku NDB, to widzę sensowne dane tekstowe... ;)

Edytowane przez Jurek K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ile tego wyjdzie po spakowaniu? proszę wrzuć to na jakiegoś chomika ;)

mam na myśli sam plik GDB (obszar obejmujący PL/SK/CZ), to chyba nie jest duży plik?

jak robię edycję pliku NDB, to widzę sensowne dane tekstowe... ;)

 

Hmm, nie używam żadnych plików GDB - z tego co właśnie przeczytałem służą one to importu/eksportu z/do urządzeń GPS (punkty, trasy itp.). Chyba chodzi Ci o pliki z danymi elewacyjnymi SRTM-1 (te skonwertowane z SRTM-3) o rozszerzeniu HGT?

 

Niestety zajmują one bardzo dużo, bo 25MB każdy z kwadratów o powierzchni jednego stopnia, aby pokryć podane przez Ciebie terytorium potrzeba ponad 1GB (moje pliki zajmują łącznie prawie 4GB). Przekonwertowanie naprawdę nie jest trudne, więc proponuję w tym kierunku pójść. Mnie się udało więc i Tobie się uda, trochę trzeba poczytać, trochę poszukać i trochę czasu poświęcić :). Pytaj śmiało w razie czego.

 

 

Fryta, jesli już tak robisz z rozpędu te symulacje :) to i ja miałbym prośbę, a mianowicie chciałbym wiedzieć jaka jest realna szansa ujrzenia Tatr i Babiej z "mojej " miejscówki na wzgórzach przedborskich

51'00'08'08" N

19'56'16'72" E

ok 325mnpm

 

z góry ogromne dzięki i nie spieszy mi się oczywiście z tym :)

 

Oto symulacje, obie przy ogniskowej 300mm:

 

Babia Góra:

przedgorzebabia.th.jpg

Tatry:

przedgorzetatry.th.jpg

 

Jak widać, obserwacja jest teoretycznie możliwa, jednak szczyty wystają minimalnie ponad horyzont, więc biorąc pod uwagę zabudowania i zalesienie obserwacja może być bardzo trudna.

Edytowane przez Fryta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie programu Kashmir - czy nazwy widocznych szczytów w symulacji zawsze są wyślwietlane mimo dużej odległości ?

 

Przykładowo symulacja z G.Siniewskiej k.Oblęgorka w kier.południowym - wg hey, widoczne są Tatry Wysokie i Babia, jednak Kashmir nie pokazuje żadnych nazw. Co innego z bliższej odległości - nazwy są. Czy można gdzieś to zmienić w ustawieniach?

 

Symulacja z Sieniewskiej Góry na NW od Kielc - świetny PO (169 km do Diablaka i 202 do Gerlacha)

 

Orientacyjnie opisałem szczyty :-)

 

panoramazsiniewskiejg1.th.png

Edytowane przez kowalTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie programu Kashmir - czy nazwy widocznych szczytów w symulacji zawsze są wyślwietlane mimo dużej odległości ?

 

Przykładowo symulacja z G.Siniewskiej k.Oblęgorka w kier.południowym - wg hey, widoczne są Tatry Wysokie i Babia, jednak Kashmir nie pokazuje żadnych nazw. Co innego z bliższej odległości - nazwy są. Czy można gdzieś to zmienić w ustawieniach?

 

Symulacja z Sieniewskiej Góry na NW od Kielc - świetny PO (169 km do Diablaka i 202 do Gerlacha)

 

Orientacyjnie opisałem szczyty :-)

 

panoramazsiniewskiejg1.th.png

 

U mnie wyszło coś takiego:

siniewskagora.th.jpg

 

A jaką masz ustwioną maksymalną odległość tworzenia symulacji?

kashmirodl.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fryta, wielkie dzieki za symulacje.

Nie mam tyle czasu żeby pobawić sie Kashmirem, ale i tak wydaje mi się, że jest dla mnie "za trudny" :D

Mimo wszystko mam małą nadzieję na ujrzenie kiedyś tych szczytów. Z symulacji wynika że widać je z Dobromierza nawet lepiej niż z Oblęgorka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko mam małą nadzieję na ujrzenie kiedyś tych szczytów. Z symulacji wynika że widać je z Dobromierza nawet lepiej niż z Oblęgorka :)

 

Fryta - wszystko się zgadza, miałeś rację :) już wszystko działa. Noc mam z głowy ;)

 

Rafale - wygenerowałem profil z Buczyny w kier. Tatr. Tylko zmieniłem nieco podane przez Ciebie współrzędne.

 

buczyna.th.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafale - wygenerowałem profil z Buczyny w kier. Tatr. Tylko zmieniłem nieco podane przez Ciebie współrzędne.

 

 

 

Dzieki

a jaką dałeś wysokość? bo moja miejscówka (niezalesiona) jest dokładnie tam gdzie podałem współrzędne,325mnpm

Edytowane przez rafal44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fryta - wszystko się zgadza, miałeś rację :) już wszystko działa. Noc mam z głowy ;)

 

Rafale - wygenerowałem profil z Buczyny w kier. Tatr. Tylko zmieniłem nieco podane przez Ciebie współrzędne.

 

buczyna.th.png

 

 

Dzieki

a jaką dałeś wysokość? bo moja miejscówka (niezalesiona) jest dokładnie tam gdzie podałem współrzędne,325mnpm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaką dałeś wysokość? bo moja miejscówka (niezalesiona) jest dokładnie tam gdzie podałem współrzędne,325mnpm

 

Tak, to jest z tego miejsca - 51'00'08'08" N19'56'16'72" E

ok 325mnpm . Jedynie skrawek Łomnicy wystaje ponad horyzont :g: . Ładnie za to prezentuje się Jura :flirt: , część Łysogór i fragment Hałdy Kamieńsk. Pamiętajmy jednak, że najwyższy punkt na Buczynie ma 344 m n.p.m., ale jest zalesiony. Znalazłem miejsce niezalesione, które jest na wys. 330 m (51.011487N / 19.9189E). 5 metrów i może pokazać się już jakiś Lodowy ;) Nie wiem, czemu nie pokazało Diablaka w symulacji.

 

Oto cała panorama z tego miejsca (Buczyna k.Dobromierza)

buczyna.th.jpg

Edytowane przez kowalTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fryta >> jak to jest że Twoje symulacje są tak znacząco bardziej szczegółowe chociażby w porównaniu do tego co zaprezentował kowalTM ?

Widać sporą różnicę w jakby to określić - rozdzielczości terenu.

 

Pytam bo niebawem zamierzam też pobawić się w "kaszmirowanie" i chciałbym uniknąć takich podstawowych problemów.

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fryta >> jak to jest że Twoje symulacje są tak znacząco bardziej szczegółowe chociażby w porównaniu do tego co zaprezentował kowalTM ?

Widać sporą różnicę w jakby to określić - rozdzielczości terenu.

Pytam bo niebawem zamierzam też pobawić się w "kaszmirowanie" i chciałbym uniknąć takich podstawowych problemów.

 

też jestem laikiem, dopiero drugi dzień grzebię w Kashmirze... podstawa to dokladne mapy (ja mam te mniej dokładne) + dobre opisy szczytów,

odnośnie opisów to Robert J. podpowiedział mi (dzięki!), że pilk z opisami (szczytySRTM-1 HI.NDB), można wczytać bezpośrednio do Kashmira (File/Browse Data/Name/Open)

dzięki temu (i twórcy opisów: Fryty), mogłem wygenerować dokładniejszy opis:

BabiaG.jpg

Edytowane przez Jurek K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:Salut:

 

Oto zdjęcie tatr sprzed 2 dni temu robione Gliszarowie Górnym :)

 

Niestety szczyty były w chmurach, ale coś jest widać :Salut:

 

Nie dało się wkleić większego zdjęcia do postu ? Powodzenia jeśli ktoś ma modem ;-)

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fryta >> jak to jest że Twoje symulacje są tak znacząco bardziej szczegółowe chociażby w porównaniu do tego co zaprezentował kowalTM ?

Widać sporą różnicę w jakby to określić - rozdzielczości terenu.

 

Pytam bo niebawem zamierzam też pobawić się w "kaszmirowanie" i chciałbym uniknąć takich podstawowych problemów.

też jestem laikiem, dopiero drugi dzień grzebię w Kashmirze... podstawa to dokladne mapy (ja mam te mniej dokładne) + dobre opisy szczytów,

odnośnie opisów to Robert J. podpowiedział mi (dzięki!), że pilk z opisami (szczytySRTM-1 HI.NDB), można wczytać bezpośrednio do Kashmira (File/Browse Data/Name/Open)

dzięki temu (i twórcy opisów: Fryty), mogłem wygenerować dokładniejszy opis:

BabiaG.jpg

 

Jurek ma rację, podstawa to dokładne mapy, oprócz tego troszkę wprawy i doświadczenia oraz dobry plik z nazwami szczytów :). Przecież nie osiągnąłem takich rezultatów po pół godzinie używania Kashmira... Wszystko przyjdzie z czasem :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa miejscówka: http://www.heywhatst.../?view=NT01C8SV

Dlaczego jeszcze nie ma zdjęć z tak charakterystycznego miejsca?

Bo nie widać z niego w ogóle horyzontu :P Widok z wieży zamkowej jest owszem imponujący ale osiedle Syberka z 11-piętrowymi mrówkowcami uniemożliwia praktycznie całkowicie dalekie obserwacje.

http://upload.wikime..._-_Zamek_07.JPG (południe po lewej stronie zdjęcia)

inne zdjęcie TU

i TU

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Syberka nie przesłania widoku na Tatry. Na Jeseniki i Beskid Morawskośląski owszem. W kierunku Babiej i Tatr są wyższe wzniesienia niż Góra Zamkowa, ale w/g symulacji góry wystają ponad te wniesienia.

Z baszty pewnie widać też Lysą Horę, bo z poziomu gruntu to wychodzi że tylko wieża przekaźnika wystaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.