Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Zrobiłem symulacje z Szarloty ze szczytu (około 407m npm) i z około 345m npm, zeby porównac je ze zdjeciem Benji'ego

 

1. Z 345m - http://img149.imageshack.us/img149/1504/sz...ta345npmzz5.jpg

2. Ze szczytu - http://img392.imageshack.us/img392/4489/sz...taszczytvo2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe , że programy nie mają aktualnych danych topograficznych terenu i tak jak w np. GE co nowsza wersja ma aktualizowane świeże mapy. A nasz teren się zmienia dość dynamicznie - same kopalnie nie uzupełniają miejsc wcześniej wybranych więc teren siada.

Z drugiej strony gdyby te programy były tak dokladne to za rok mielibyśmy wszystko w kompie i żadnemu nie chciałoby się jeździć na punkty obserwacyjne i zaglądać za horyzont.

 

Dziś znalazłem kilka fotek z wieży ciśnień kopalni Ignacy w Niewiadomiu, a obecnie punktu widokowego. Wieża ma jakieś 40 metrów i leży nie całe 2 km od Szarloty.

Znowu spontana i coś się upolowało.

Wg mnie to Velky Choc, ale nie jestem pewny.

4eaecb02dff70fd6m.jpg

 

I fotka surowa:

eadc7b9dbb123aedm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, to samo mi wypluwa MicroDEM. Trochę dziwne te symulacje Ci Rafał wychodzą w tym RadioMobile. :blink:

 

 

No bez porównania MidroDEM daje lepsze odwzorowanie, jeszcze sie nim nie bawiłem.

W RadioMobile Symulacja z Szarloty daje jeden szczyt Tatr i to jeszcze obły, a MicroDEM pokazuje ostre wierzchołki i ładne krawędzie zbocza.

Czas zmienić program, chyba że dysponujecie dokładniejszymi danymi SRTM-1 dla Polski, dlatego taka różnica ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bez porównania MidroDEM daje lepsze odwzorowanie, jeszcze sie nim nie bawiłem.

W RadioMobile Symulacja z Szarloty daje jeden szczyt Tatr i to jeszcze obły, a MicroDEM pokazuje ostre wierzchołki i ładne krawędzie zbocza.

Czas zmienić program, chyba że dysponujecie dokładniejszymi danymi SRTM-1 dla Polski, dlatego taka różnica ?

 

Witam :D

Wiem że Merti posiada dokładne bazy do MicroDema ,jemu Tatry pod kątem kształtu wychodzą realnie.

Ps.Merti napisz coś o tym.

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :D

Wiem że Merti posiada dokładne bazy do MicroDema ,jemu Tatry pod kątem kształtu wychodzą realnie.

Ps.Merti napisz coś o tym.

Pozdrawiam :Salut:

 

Napisałem do autora RadioMobile na temat problemu z przesunięciem wierzchołków oraz zbytnio schowanych wierzchołków przy dużych odległościach. Odpowiedź już jest. Trzeba niestety zmienić program do wizualek, bo ten minimalnie przekłamuje ;-(

 

----

Rav,

The problem is related to refraction of the light in the atmosphere caused by the vertical temperature gradient.

In Radio Mobile, the Earth Radius is adjusted according to the refractivity index for radio calculations, but not for visual observations.

In other words, if you remove the atmosphere, the horizon limit would be closer.

I suppose that microdem uses the refractivity index for visual. That would explain the difference...

For the horizontal error, I think it is caused by the projection used in radio mobile not following the spherical trigonometry of the earth in visual. The error should be minimal when looking to the north or to the south, but maximal

when looking to the east ot to the west at high latitudes.

Visual coverage in Radio Mobile is there for helping radio link designers. The usage you make of it is very interesting, but I think you have reached the limits of the program capabilities!

Salutations amicales,

Roger

------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak tak na RM nie grymasił, nawet jeżeli nie daje wyników z chirurgiczną precyzją, to jednak pozwala dać pewną intuicje związaną z możliwością obserwacji z danego miejsca. Zauważcie, że jak dotąd nigdy wyniki nie okazały się zbyt "optymistyczne" lub "pesymistyczne", a przykład widoku na Tatry z Szarloty pokazał tylko, że jeżeli pokrycie występuje w jakimś punkcie, to można się tam czegoś spodziewać, niekoniecznie tego samego co na ekranie komputera. Polecam też konfrontacje teoretycznego widoku ze Skrzycznego i Klimczoka a tego, co Rafał sfocił... Poza tym gdyby było to w 100% wiarygodne, to po co wychodzić w ogóle na zewnątrz ;)

 

Oczywiście gdyby nagle ktoś potrafił przenieść wyniki z MD do GE, to nie byłoby nad czym się zastanawiać, ale póki co więcej korzystam z RM.

 

A co do wyjazdu na Pradziada, to ja niestety z różnych względów odpadam w tym tygodniu. Pierwszy możliwy dla mnie termin, to weekend przyszłego tygodnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu spontana i coś się upolowało.

Wg mnie to Velky Choc, ale nie jestem pewny.

No i tu mamy tzw. rozsądkowo - intuicyjną zagwozdke :) Intuicyjną, bo to musi być Choc... :) Rozsądkową, ponieważ

 

1) Wg RM nie ma prawa się pojawić na tym zdjęciu i to aż tyle

 

2) Wg GE musiałby "nachodzić" na Czantorie, a tego nie robi

 

3) Gdzie jest Rycerzowa, a widoczna jest na bank, bo RM ją pokazuje, a jak widać na przykłądzie Tatr pokazuje co najwyżej za mało?

 

4) Mizerność góry wskazuje na odległość ponad 100 km

 

5) ... i na bank nie jest to nic z Niżnych, bo nie ;) A tylko to nam zostaje bardziej na lewo.

 

Natomiast jeżeli to jednak Choc, to mamy kolejną fotke +100 :)

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Benji źle oznaczyłeś masyw Równicy. Zaczyna się on dopiero tuż za lewą krawędzią zdjęcia.

 

PS. Wg mnie - Rycerzowa B)

 

PS 2. Przy takiej widzialności powinieneś mieć też zdjęcia Małej Fatry ... powinna być jak na dłoni ... pstrykałeś w tamtą stronę ?

Edytowane przez NGC7841
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może być Rycerzowa , bo fota była robiona rano 10:30 przez resztki parujących mgieł na południe widoczność była mniejsza i stąd efekt , że ta góra jest bardzo daleko, Choć mi teraz wyszlo że to Suchy vrch :blink:

NGC7841 - Wiem, masyw Równicy jest bardziej na lewo, napisałem dla skojarzenia kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Na podstawie symulacji w MD ustaliłem, skąd można teoretycznie zobaczyć z "naszych rejonów" Schneeberg.

Jest to Knehyne (266km do Schneeberg) w Beskidzie Śląsko-Morawskim (11km od Lysej Hory) i Borisov (Wielka Fatra - 275km do Schneeberg)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich .

Przeglądam forum ponad pół roku . Ogromny szacun za zdjęcia ,opisy i wiedzę. :Salut:

Pora dorzucić swoje 3 grosze.

 

widok z Kopca w Piekarach Śląskich latem

post-16341-1231523697_thumb.jpg

kadr z powyższego

post-16341-1231523713_thumb.jpg

widok z Kopca w Piekarach Śląskich dzisaj rano przed wschodem słońca Babia i Tatry były widoczne tylko do wschodu

 

post-16341-1231523730_thumb.jpg

Zdjęcia wymagały edycji , żeby wyciągnąć to co istotne więc jakość jest trochę niższa

Edytowane przez kerim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Na podstawie symulacji w MD ustaliłem, skąd można teoretycznie zobaczyć z "naszych rejonów" Schneeberg.

Jest to Knehyne (266km do Schneeberg) w Beskidzie Śląsko-Morawskim (11km od Lysej Hory) i Borisov (Wielka Fatra - 275km do Schneeberg)

 

Wczesniej, w symulacji nie zauwazylem, ale dochodzi jeszcze jeden szczyt w Beskidzie Śląsko-Morawskim Radhost (261km do Schneeberg).

 

 

Dodaje jeszcze mala symulacje widoku z Radhost i Knehyne

 

1. Radhost - http://img244.imageshack.us/img244/9508/sym1iq3.jpg

2. Knehyne - http://img209.imageshack.us/img209/665/sym2rs2.jpg

 

Jak widac na Knehyne ledwo co mozna zobaczyc Schneeberg... w realu dostrzezenie go byłoby na pewno jeszcze trudniejsze, o ile w ogole mozliwe, dlatego jak juz ktos mialby sie wybierac w Beskid w celu dostrzezenia Schneeberg, to polecam Radhost

Edytowane przez Kosciak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich .

Przeglądam forum ponad pół roku . Ogromny szacun za zdjęcia ,opisy i wiedzę. :Salut:

Pora dorzucić swoje 3 grosze.

 

z_kopca_rano__MIN.jpg

Zdjęcia wymagały edycji , żeby wyciągnąć to co istotne więc jakość jest trochę niższa

:Salut: Czułem że rano były warunki na Tatry-ten kolor nieba,no niestety byłem już w pracy

Edytowane przez ORJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jednak z tego Knehyne by było ciężko, Radhost może specjalnie bliżej nie jest, ale nie przeszkadza tam w obserwacjach masyw Komoneca koło Zliny. No ciekaw jestem jak to jest w praktyce - może wybierzemy się jednak na Radhosta?

 

Z Radhostu jest widoczek 360st. Knehyne porasta jeszcze las ale z tego co widziałem przez okres kilku lat to-"łysieje" :D

Edytowane przez ORJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z cyklu znalezione w sieci:

http://cestovani.idnes.cz/foto.asp?c=A0712...g&inframe=1

chyba że już było :D

Nie było! Dzięki Marol za link!

 

Świetna galeria, polecam reszte zdjęć. Mieliśmy fotę Alp z Gr. Arbera, ale z G. Czerchowskich jeszcze nie. To 184 km, więc może nie jakaś wielka rewelacja, ale przynajmniej wiemy czego mamy szukać z Morawskiego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.