Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Mam, chyba coś mniej więcej ustaliłem.

To Biele Karpaty, a konkretnie Vrastec (898m.n.p.m.) oddalony o 70km i Kobylinec(911m.n.p.m.) oddalony o 67km .

A fote dorzucam z mam nadzieje dobrym opisem ;)

 

21d7dab19dce093fm.jpg

Edytowane przez czakiczakiczaki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

To mój pierwszy post na forum i pomyślałem że przyda się jakieś wpisowe, mam nadzieje że się nada ;)

 

Wczorajsze 'Dalekie Obserwacje'

Praded (145,5km) i Vysoke Hole (143,9km) z Wielkiej Raczy

Nada się jak najbardziej :) Za kilka chwil fotka pojawi się na DO :)

 

I mam prośbę, abyś ponowił załączenie drugiej fotki, bo coś się nie otwiera. A nie co dzień oglądamy na forum Biele Karpaty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok,

Spróbuje jeszcze raz ;)

Vrsatec i Kobylinec

30a6cd0ea7f4df16m.jpg

 

I do tego jeszcze zdołałem oznaczyć jeszcze jedną górę

 

Inovec (1042m.n.p.m.) oddalony od Raczy o 98km.

070a0b2617bf5d95m.jpg

 

P.S. Mały offtop

Można jakoś zmienić (zwiększyć) pole widzenia perspektywy w MicroDem-ie

Edytowane przez czakiczakiczaki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że się da :)

 

Zwiększasz liczbę Horizontal field of view (*), ale pamiętaj, aby również proporcjonalnie zwiększyć Width (Pixels) tak, aby wartość w Vertical exaggeration była równa 1. Inaczej obraz gór będzie rozciągnięty w poziomie lub w pionie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za kiepska jakosc panoramy. Posklajalem na szybko z kilku fotek robionych w roznych okresach ale z jednego miejsca w Rudzie Sl. Bykowinie.

 

panorama z Bykowiny

 

50°16'22.80"N

18°52'39.56"E

 

Na pewno zrobie nowa

Edytowane przez voytasosuch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja coś od drugiej strony pokażę ;) Tatry, Pieniny i inne góry z wieży na Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. Zdjęcie zrobione wczoraj koło 13. Widać gdzieś tam chyba szczyty Małej Fatry, a na poniższym wycinku w skali 1:1 majaczą jeszcze dalsze góry - coś jakby Śląsko-Morawski?

 

IMG_5276_80.jpg

 

To po lewej z masztem to chyba Magurka na Orawie, na prawo grupa Rycerzowej, a głębiej między nimi? :)

IMG_5276_80a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://img118.imageshack.us/img118/2390/sym1rj8.jpg Jak tam nie ma zadnych zabudowan, to widoki niezłe :)

extra :) ślicznie dziękuje ! zabudowania są i to nie małe (11 lub 12-to piętrowce na Syberce + Wojewódzki Szpital Górniczy w Sosnowcu na Małobądzu, któy góruje nad okolicą) i trzeba się dobrze ustawić żeby nie stracić wysokości a jednak "ominąć" te przeszkody). tylko powiedz mi jedną rzecz- czy ten program generuje wizualizację z poziomu wysokości bezwzględnej danego punktu czy jednak z wysokości nieznacznie jakby wyższej, bo na tym co widać kompletnie nic nie zasłania, a gdzie niby wzniesienia o których mówiłem i gdzie górka na Środuli z której kolega wyżej zamieścił świetne zdjęcia?

 

ps:mróz zelżał, ciśnienie spadło, za słaba widoczność żeby Wam pokazać tą moją świetną miejscówkę w "centrum Śląska". względnie niezabudowana okolica + wysokość ok 380m npm to nie byle co ;-)

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodatkowo zamieszczam dwa stare zdjęcia zrobione telefonem 2 Mpx ale nie widać na nich nic prócz zarysu Beskidów i Babiej, jednak dzięki temu widać że sosnowieckie jak i będzińskie wzniesienia mogą sporo namieszać w moich obserwacjach.

d1762192697844d1.jpg

67130eded1553ebf.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzialność na 450km...a gdzie ALPY ?

 

Witam, w niedzielę byłem z ROMANEM ORJ na górze Radhost z której symulacje pokazują Alpy.

Widoczność była przynajmniej na 450km, bo samoloty przemieszczały się na horyzoncie zaraz nad inwersją...symulacja pokazuje ze samolot lecący na wys 10 km widoczny zaraz nad horyzontem musiałby lecieć w odległości ok 450km.

Prześledziliśmy i sfotografowaliśmy cały horyzont w kierunku Alepejsiego Schneeberg 2076, jednak nic konkretnie nie wystawało, jedynie pojawiały się czarne placki ponad inwersją...fotki robione grubo po zachodzie słońca o godź 17:35 obiektywem 1000mm

174004.jpeg

 

Nad horyzontem widoczne jaśniejsze pasy to przemieszczające się samoloty.

174005.jpeg

174006.jpeg

174007.jpeg

174010.jpeg

 

Teoria mówiąca iż inwersja w górach podnosi horyzont została obalona ?

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko w kwestii technicznej dodam, że od dzisiaj pod adresem

 

http://www.dalekieobserwacje.eu/?cat=314

 

możecie oglądać wszystkie fascynujące fotki, które nasza ekipa wykonała podczas wyprawy inwersyjnej na Radhosta :)

 

I oddaje głos Kolegom...

 

PS. http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=2718 - czy myślicie to co ja? ;) Kiedy jedziemy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja coś od drugiej strony pokażę ;) Tatry, Pieniny i inne góry z wieży na Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. Zdjęcie zrobione wczoraj koło 13. Widać gdzieś tam chyba szczyty Małej Fatry, a na poniższym wycinku w skali 1:1 majaczą jeszcze dalsze góry - coś jakby Śląsko-Morawski?

 

 

To po lewej z masztem to chyba Magurka na Orawie, na prawo grupa Rycerzowej, a głębiej między nimi? :)

 

Witam :Salut: Masz rację to Magurka,to pomiędzy nią a grupą Rycerzowej to nie Beskid Morawskośląski,on znajdował by się na linii pomiędzy grupą Rycerzowej a Pilskiem.Myślę że ten pierwszy wybitny wierzchołek wystający zza od prawej to może być Javorina-Bryzgałka 1117m jest na południowy wschód od Wlk Raczy.Te następne na prawo to wierzchołki Beskidu Orawskiego,są jeszcze nieco bliżej a wydawają się być dalej bo przymglone-najwyższy z nich Mrvova Kykula 1040m.

Poproszę Mertiego by zrobił symulację w Microdem w dużym zbliżeniu by ustalić położenie -koordynaty.Wtedy na 100% będzie można sie upewnić.

Dużo dalej na tej linni znajduje się pasmo Javorników.Ale charakteryzują je długie spłaszczone grzbiety, nie przypominają tych górek ksztaltem.

Pozdrawiam :Salut:

Edytowane przez ORJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja coś od drugiej strony pokażę ;) Tatry, Pieniny i inne góry z wieży na Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. Zdjęcie zrobione wczoraj koło 13. Widać gdzieś tam chyba szczyty Małej Fatry, a na poniższym wycinku w skali 1:1 majaczą jeszcze dalsze góry - coś jakby Śląsko-Morawski?

 

To po lewej z masztem to chyba Magurka na Orawie, na prawo grupa Rycerzowej, a głębiej między nimi? :)

 

No ładny widok. Też mi się wydaje, że widać grzbiet łączacy pasmo graniczne B. Zywieckiego z Magurą Orawską plus położony na zachód boczny grzbiet także pasma granicznego BŻ- Javoriny. Na lewo od Magurki nad Namiestowem widać Sztibel i Paracz. Paracz prawie się nakłada z Budinem, który jest minimalnie w lewo od Paracza.

Co do Małej Fatry, to widać ją pomiędzy Kubińską Holą/Minczolem (nalewo od Budina, na drugim zdjęciu-panoramie), a Skoruszyną. Widać Wielkiego Rozsudźca (Velky Rozsutec) i Stoha. Reszta Małej Fatry Krywańskiej nakłada się ze Skoruszyną.

Edytowane przez przemek p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

Znaleźliśmy wczoraj ciekawą fotkę. Rzekomo jest to obserwacja z Biokovo w kierunku włoskiego "buta", a dokładniej Corno Grande, które to obiekty dzieli 300 km.

 

Ponieważ mamy już pewne pojęcie o wyglądzie gór o wysokościach zbliżonych do Tatr z odległości ok. 200 km, stąd zdjęcie może budzić wątpliwości pod względem wyrazistości i ogólnie gabarytów masywu oraz znacznych różnic kątowych w położeniach szczytów, które przy tak ogromnej odległości powinny się wyraźnie zmniejszyć.

 

Zachęcam Was do przeanalizowania tego przypadku w ramach długich nudnych zimowych wieczorów ;)

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla podgrzania atmosfery:

http://images.google.pl/imgres?imgurl=http...ficial%26sa%3DG

Sorki za tak długi adres.

Moim zdaniem ta obserwacja jest teoretycznie możliwa. Z jednej strony mamy wysokość ok 1700mnpm, z drugiej ponad 2900mnpm. Po drodze tylko morze (poza kilkoma wyspami) ze stabilną atmosferą.

I jeszcze to:

http://images.google.pl/imgres?imgurl=http...ficial%26sa%3DG

 

http://www.viewfinderpanoramas.org/%5Cpano...Csvetobrdo2.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam jesli pytanie jest lamerskie :)

Jak dokladnie sprawdzic dlugosc i szerokosc geograficzna konkretnego miejsca?

 

Pytam dlatego, poniewaz sprawdzalem w Google Earth i w TomTom i roznica w danych wynosi 20 km!!!

Czy jest jakies wiarygodna metoda zeby to sprawdzic poza drukowana mapa? :)

 

 

Mam tez pytanie do ekspartow MicroDEM :)

Jak dokladnie wyznaczyc punkt obserweatora przy tworzeniu wizualizacji? Przepraszam jesli uzywam niepoprawnych nazw lub okreslen! Mniej wiecej wiem juz, jak zrobic panorame/wizualizacje, ale nie umiem znalezc sposobu jak wprowadzic dane "punktu zero", czyli tego w ktorym wirtualnie stoje.

 

Z gory barrrrdzo dziekuje za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tez pytanie do ekspartow MicroDEM :)

Jak dokladnie wyznaczyc punkt obserweatora przy tworzeniu wizualizacji? Przepraszam jesli uzywam niepoprawnych nazw lub okreslen! Mniej wiecej wiem juz, jak zrobic panorame/wizualizacje, ale nie umiem znalezc sposobu jak wprowadzic dane "punktu zero", czyli tego w ktorym wirtualnie stoje.

 

Z gory barrrrdzo dziekuje za pomoc!

 

Witam. Nie wiem czy jest więcej metod, ale ja to robię tak. W menu wchodzę w zakładkę Calculate -> Where is? (keyboard) i tam wpisuję współrzędne.

 

 

P.S. Przy okazji analizowania widoków z Radhostu i tego zdjęcia-> http://www.fotoaparat.cz/index.php?r=25&am...5&gal=photo, postanowiłem bliżej przyjrzeć się warunkom jakie może zaoferować Kelcsky Javornik. Schneeberg i Rax wystają 500 metrów nad horyzont, a po drodze wzniesienia maksymalnie do 400 metrów. Tylko, że to już dalsza wyprawa i nie wiem czy drzewa nie przesłaniają widoku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Nie wiem czy jest więcej metod, ale ja to robię tak. W menu wchodzę w zakładkę Calculate -> Where is? (keyboard) i tam wpisuję współrzędne.

 

Dzieki! Dopiero raczkuje w tym programie :) Robiac panoramy ale przez "perspectiv" wchodzilem do ustawien. Tam tez mozna zmienic ustawienia. Ale chyba cos zle robie lub mam cos nie tak z programem, bo nie zmienia mi ustawienia "punktu zero" mimo, ze wprowadzam nowe koordynaty :)

 

Nadal ma tez watpliwosci co do precyzji dlugosci i szerokosci geograficznej. :(

Wpisuje dlugosc i szerokosc wg Google Earth i laduje gdzies w zupelnie innym miejscu niz faktycznie stalem. Gotowa panoramke porownuje ze zdjeciami i nie pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, ze masz cos zle poustawiane we wspolrzednych.

 

W GE w opcjach ustaw "Stopnie, minuty, sekundy", w MicroDem musza byc te same jednostki, wiec dajesz Options/Units i ustawiasz Locations "Lat/Long"; Lat/Long "Decimal seconds" a reszte ustaw na pierwszą kropke...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, ze masz cos zle poustawiane we wspolrzednych.

 

W GE w opcjach ustaw "Stopnie, minuty, sekundy", w MicroDem musza byc te same jednostki, wiec dajesz Options/Units i ustawiasz Locations "Lat/Long"; Lat/Long "Decimal seconds" a reszte ustaw na pierwszą kropke...

 

Mam takie ustawienia, a mimo to cos mi nie pasuje.

Jak koordynaty uzyskane w GE wprowadzam do MicroDEM, to "przenosi mnie" do punktu, ktory zupelnie nie pasuje ze stanem faktycznym. Zrobiona panorama taz nie pasuje do ukladu gor, ktory widze z mojego osiedla.

 

W GE mam zaznaczony taki punkt odpowiadajacy miejscu z ktorego dobrze widac Beskid Niski:

50°16'23.08"N

18°52'38.92"E

 

W MD wyznacza mi go w miejscu zaznaczonym na zrzucie ekranowym czerwonym krzyzykiem, a powinno byc w miejscu zoltego :(

zrzut_MD.jpg

 

Zupelnie tego nie rozumiem

 

Jak probowalem w MD "na oko" znalezc "punkt zerowy" wg rzezby terenu i odleglosci od Babiej, to uzyskana panorama byla bardzo zgodna ze stanem faktycznym. Nalozylem ja w Photoshopie na panorame zdjec. Tylko musialem zle ustawic wysokosc w MD, bo Tatry sterczaly za mocno nad Beskidami.

Edytowane przez voytasosuch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Faktycznie musisz coś mieć źle poustawiane jeśli Ci takie przesuniecie występuje lub....

Sposobu podanego przez elcupe nie znałem, a że cały program jest w nie za bardzo znanym mi języku angielskim, więc do wszystkiego dochodzę metodą prób i błędów. Przyznać muszę że ciężko takim spoosobem. Żeby wygenerować panoramę i dostać się do miejsca docelowego skąd ma być widok, mam inny sposób. Mianowicie powiększam mapę DEM do momentu aż uzyskam na tyle duże powiększenie, że koordynaty zmieniają się co 1/100 sekundy. A dalej to już wiesz co i jak....

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W GE mam zaznaczony taki punkt odpowiadajacy miejscu z ktorego dobrze widac Beskid Niski:

50°16'23.08"N

18°52'38.92"E

 

W MD wyznacza mi go w miejscu zaznaczonym na zrzucie ekranowym czerwonym krzyzykiem, a powinno byc w miejscu zoltego :(

 

Musisz ręcznie przeliczyć ze stopni/minut/sekund na ułamki stopni. Ten czerwony krzyżyk ma współrzędne

50.162308N

18.523892E

Czyli tak jakby usunąć znaki stopni, minut i sekund i skleić pozostałe cyfry ze sobą.

 

Spróbuj podać w MD następujące współrzędne:

50.273078N

18.877478E

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.