Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Myśląc że dziś będzie taka sama inwersja jak wczoraj, szykowałem się do wyjazdu na Skrzyczne. Jednak dziś wstałem rano i co widze - Słońce, a góry z 20km niewidoczne. Więc nie pojechałem. Ale postanowiłem, w ramach rekompensaty podskoczyć sobie na Czantorie obejrzeć zachód Słońca i wszystko co sie z tym wiąże. Ale gdy dotarłem pod Czantorie okazało się że wieża widokowa jest czynna tylko do 15:30. No to już sie fest wkurzyłem.

I w ostateczności pojechałem sobie na Równicę. Coś niecoś jednak było widać. Pierwszy raz w życiu widziałem Małą Fatrę. I w zasadzie tylko to pasmo górskie było interesujące stamtąd bo północ cała we mgle.

Gratulacje! :) Wg mojej wiedzy Małą Fatre opisałeś dobrze.

 

Wygląda na to, że do Sylwestra jednak nie utrzyma się niedzielna widoczność, choć dzisiaj wszystkie kominy w okolicy dymiły równolegle do ziemi. Twoje fotki już zupełnie rozwiewają wątpliwości.

 

@Fila - spędzasz Sylwestra w Karkonoszach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem widać jedynie wiatrak w okolicach kłobucka, jest w linii gora lubecka - gora kamiensk.

Znalazlem nawet taka fotke:)

f2593e920b9dfa85m.jpg

 

pozdrawiam

Maroko

 

Tak, to ten wiatrak, dzięki Maroko. Fotka rozwiała wszelkie wątpliwości. Tym samym okazało się, że mam już 3 mini farmy wiatraków w okolicy. Poszperałem w necie i ten ze zdjęcia to jeden z 2 w powiecie kłobuckim (wiatraki są w miejscowościach Kamyk i Gruszewnia na wsch od Kłobucka). Nie mniej sprawa Bełchatowa jest ciekawa, w tamtym stosunkowo dość płaskim rejonie ta hałda powinna być dobrze widoczna z dużych odległości.

Pozdrówko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to ten wiatrak, dzięki Maroko. Fotka rozwiała wszelkie wątpliwości. Tym samym okazało się, że mam już 3 mini farmy wiatraków w okolicy. Poszperałem w necie i ten ze zdjęcia to jeden z 2 w powiecie kłobuckim (wiatraki są w miejscowościach Kamyk i Gruszewnia na wsch od Kłobucka). Nie mniej sprawa Bełchatowa jest ciekawa, w tamtym stosunkowo dość płaskim rejonie ta hałda powinna być dobrze widoczna z dużych odległości.

Pozdrówko.

M. in. w kwestii Kamieńska kolejny ciekawy link:

 

http://mediacentrumdx.republika.pl/goraslawno.html

 

Stronka autorstwa tej samej osoby, co ostatnio linkowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jeszcze wrzuce 3 zdjęcia z wypadu na Równice :

 

1. Zoom na Velky Rozsutec i Stoh (tutaj dużo wyraźniej jest widoczny szczyt Bugaj, popatrzcie na opis 3 posty wyżej);

2. Zoom na szczyt Chleb (ciekawie wygląda ten szczyt na lewo od niego, taka pojedyńcza piramidka);

3. Szersze ujęcie Małej Fatry.

forum2.JPG

forum3.JPG

forum4.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to ten wiatrak, dzięki Maroko. Fotka rozwiała wszelkie wątpliwości. Tym samym okazało się, że mam już 3 mini farmy wiatraków w okolicy. Poszperałem w necie i ten ze zdjęcia to jeden z 2 w powiecie kłobuckim (wiatraki są w miejscowościach Kamyk i Gruszewnia na wsch od Kłobucka). Nie mniej sprawa Bełchatowa jest ciekawa, w tamtym stosunkowo dość płaskim rejonie ta hałda powinna być dobrze widoczna z dużych odległości.

Pozdrówko.

 

Jest jeszcze jeden wiatrak w Rębielicach Królewskich, zepełnie inny niż wszystkie

zdjęcie

 

Gore Kamiensk i Elektrownie Belchatow widzialem z hałdy koło Wręczycy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:helo: Witam ,trochę mnie tu nie było przez święta i widzę że nie zdążam z tematem,tyle sie tu dzieje:)

 

ale poza nawiasem chciałem dodać kolejny opis

Tatry i Beskidy z Lysej Hory . :D

Pozdrawiam

Tatry_z_Lysej.JPG

Edytowane przez ORJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateuszu, a czy można prosić o mapkę z Góry Zborów (k. Podlesic) lub dla Zawiercia z dzielnicy Łośnice ul. Stanisława Wyspiańskiego, najwyżej położony pkt Zawiercia z którego udało mi się zaobserwować Tatry.

Można też zamieścić dane widoczności dla najwyższego szczytu Jury - Góry Janowskiego 515.5 m n.p.m. I jeszcze ostatni pkt to znane większości Skałki Niegowonickie przy drodzę 790.

 

To też kolejne pkt obserwacyjne z których korzystam i chyba nie tylko ja a nie są naniesione na mapkę pkt obserwacyjnych.

 

Pozdrawiam

Nexus

 

Dla Zawiercia z dzielnicy Łośnice ul. Stanisława Wyspiańskiego, najwyżej położonego pkt Zawiercia, mogłeś widzieć Tatry w ten sposób:

thumb_495964a3e8a15599595029.jpg

 

Szczyt z punktem u góry to Krywań

 

P.S. Nie wiem, gdzie przebiega granica Zawiercia, ale po prawej masz wyższe górki

thumb_495966135b90b345751981.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lala lili

 

Witajcie, jak się macie?

Szczęśliwy, kto sobie mógł rano wyjechać - piękny świt - od dawna nie widać było nieba, przypuszczam, że jeszcze jakieśsto metrów wyżej i było zupełnie czyste. Ale mogę się mylić.

Nie pasowało mi trochę zdjęcie Wetlińskiej z digartu - mam wrażenie, że jest nieco "sprasowane" - ona ma strome stoki, ale nie aż tak. Szukając zdjęć, by porównać natrafiłem na taki smakołyk:

foto_13.jpg

pozdrawiam

m.

 

PS.

a Wetlińska wygląda tak: http://qboosh.pl/gory/2000.07-Bieszczady/2...a-Wetlinska.jpg - jednak na digarcie jest małe przekłamanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że padła kamerka na Wlk. Sowie - przy tej rozdzielczości byłoby dzisiaj co oglądać. A ta informacja o Śnieżce to z pierwszej ręki czy zasłyszane? Masz jakieś zdjęcia?

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Info o Śniezce z pierwszej ręki. Zdjecia mam, niestety analogowe.

Sylwester niestety w domu a nie w Karkonoszach.

Edytowane przez Fila
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśląc że dziś będzie taka sama inwersja jak wczoraj, szykowałem się do wyjazdu na Skrzyczne. Jednak dziś wstałem rano i co widze - Słońce, a góry z 20km niewidoczne. Więc nie pojechałem.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cała idea inwersji polega na tym, że uniemozliwia pionowe mieszanie się powietrza, a wiec w dole utrzymują się zanieczyszczenia i para wodna. Totez jeżeli widać słońce a gór nie, to tym większe szanse na dalekie widoki z gór, a jeszcze lepiej gdy jest mgła lub niskie chmury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za symulację widoków.

Tak zgadza się to są wzniesienia znacznie wyższe, ale za to porośnięte lasem. Z tego co się orientuję to była by szansa jeszcze z okolic dzielnicy Bzów. Ale jak dotąd nie udało mi się trafić na dobrą widoczność aby to potwierdzić.

Jeszcze raz wielkie dzięki za zrzutki.

 

Pozdrawiam

 

Nexus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z onetu KLIK

Nie ma to jak inwersja:)

Poczytajcie sobie forum pod wiadomością, wiele osób robi sobie jaja, ale pewnie niektóre wpisy są autentyczne.

"Kiedyś latałem na TS-11 w Tomaszowie Mazowieckim i z nad lotniska H=2000m rano o 7.00 (czerwiec?) widziałem szczyty Tatr, które przypominały krótką piłę do drzewa. Widzialność była wtedy wyjątkowa. Taka zdarza się raz do roku..."

 

 

Dodaje jeszcze link do zdjęcia wiatraka w Rebielicach (link we wczesniejszym poscie nie dziala - merti dzieki na info) KLIK1 KLIK2

Edytowane przez Maroko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś jak Bozia nakazała pobudka przed 6 i poszedłem na wzgórze Gołonoskie w Dąbrowie Górniczej (335 m.n.p.m). Juz kiedyś ogladałem z tamtąd tatry. Inwersja tak na 70m, szczyty pieców i kominy huty Katowice powyżej poziomu mgieł. Na połunie mleko... ahh gdyby te wzgórze miało z 30-40 m więcej to by było. Komin elektrowni Jaworzno III także ponad chmurami. Pięknie wyglądała wielka chmura par kondensacyjnych z tej elektrowni które wystrzeliły pionowo w góre na chyba 300m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy było, znalazłem ciekawe strony

http://www.e-gory.pl/content/view/2465/280/

http://www.skps.wroclaw.pl/index_new.php?f...all&no=1108

http://www.skps.wroclaw.pl/index_new.php?f...all&no=1014

http://rubezahl.mojeforum.net/viewtopic.php?p=3731#3731

Ciekawy cytat z forum "Masyw Śnieżki widać ze Wzgórz Piastowskich w Zielonej Górze"

:Salut:

Edytowane przez patrykos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teksty jednego z naszych forumowych Kolegów :)

 

Dopłynęły do mnie również informacje na gorąco z inwersyjnej delegacji tym razem na Skrzyczne - ponoć warunki dzisiaj lepsze niż niedzielne! Jadą kolejne ciekawe foty, jak zwykle pojawiać się będą systematycznie na www.dalekieobserwacje.eu, także zapraszamy do śledzenia strony.

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopłynęły do mnie również informacje na gorąco z inwersyjnej delegacji tym razem na Skrzyczne - ponoć warunki dzisiaj lepsze niż niedzielne! Jadą kolejne ciekawe foty, jak zwykle pojawiać się będą systematycznie na www.dalekieobserwacje.eu, także zapraszamy do śledzenia strony.

 

M.

 

Witam

 

Dzisiejsze warunki na Skrzycznem były zdecydowanie leprze niż w niedzielę. Wszystkie szczyty wydawały się znacznie bliżej.

Na pewno było cieplej, powietrze falowało, Pradziad na podglądzie x1000 wyginał się w prawo i lewo, szkoda ze aparat nie nagrywa filmów ;-(

 

Widok na tatry 100mm, oraz pradziad z telefonu kom.

 

thumb_495a634788fc5578078965.jpgthumb_495a634762cec274424513.jpg

 

P.S. Fotki z czasem pojawią się na DO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teksty jednego z naszych forumowych Kolegów :)

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Witam wszystkich Dalekich Obserwatorów. Chciałem Wam polecić mój tekst o widzialności nad inwersją ale ktoś mnie przed chwilą ubiegł. Pozwolicie, że jako autor uczynię to jeszcze raz osobiście. Zaznaczam, że dotyczy on dalekich obserwacji pomiedzy wysokimi szczytami i zupełnie nie ma zastosowania do Waszej głownej tematyki, czyli do obserwacji gór ze Śląska.

http://www.skps.wroclaw.pl/index_new.php?f...all&no=1108

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich Dalekich Obserwatorów. Chciałem Wam polecić mój tekst o widzialności nad inwersją ale ktoś mnie przed chwilą ubiegł. Pozwolicie, że jako autor uczynię to jeszcze raz osobiście. Zaznaczam, że dotyczy on dalekich obserwacji pomiedzy wysokimi szczytami i zupełnie nie ma zastosowania do Waszej głownej tematyki, czyli do obserwacji gór ze Śląska.

http://www.skps.wroclaw.pl/index_new.php?f...all&no=1108

Witamy Wiciu i zapraszamy do naszych dyskusji! :)

 

Liczymy na pomoc w dylematach pogodowych i w sprawie Sudetów, które chętnie poznamy równie dobrze jak Beskidy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczymy na pomoc w dylematach pogodowych i w sprawie Sudetów, które chętnie poznamy równie dobrze jak Beskidy :)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Chętnie pomogę. Sudety znam bardzo dobrze a także zagadnienia meteo w górach bowiem pracowałem przez 17 lat na Szrenicy jako obserwator w stacji meteo Uniwersytetu Wrocławskiego.

A tak przy okazji - nurtuje mnie problem widoczności Karpat ze Ślęży i z Wielkiej Sowy. Wydaje mi się, że Skrzyczne czy Babia może być widoczna. Można prosić o symulację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Chętnie pomogę. Sudety znam bardzo dobrze a także zagadnienia meteo w górach bowiem pracowałem przez 17 lat na Szrenicy jako obserwator w stacji meteo Uniwersytetu Wrocławskiego.

A tak przy okazji - nurtuje mnie problem widoczności Karpat ze Ślęży i z Wielkiej Sowy. Wydaje mi się, że Skrzyczne czy Babia może być widoczna. Można prosić o symulację?

Witku, na stronie DO w dziale DEM jest pokrycie widoczności ze Skrzycznego - odpal sobie w GE i sprawdź - sam to zrobie, bo wcześniej nie próbowałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Mateuszu za linki do moich stron :D Jestem centralnej Polski (Tomaszów Mazowiecki) i dopiero wkręcam

się w temat dalekich obserwacji. Nie wiedziałem wcześniej, ze jest taka ciekawa stronka z tak dużą liczbą szczegółowych zdjęć! Miła niespodzianka dla oka . W swojej galerii : http://kowaltm.fotosik.pl/albumy/561396.html postaram się umieszczać stopniowo kolejne ciekawe foto z różnych punktów widokowych w moich okolicach. Trzeba tylko poczekać na jakiś "czysty" wyż i przejżyste powietrze, a o nie raczej trudno w warunkach zimowych.

 

Co do samych dobrych punktów widokowych w moich okolicach to powiem,że jest ich kilka. Jednym z nich jest wspomniana Góra Sławno (268.9 m.n.p.m.) informacje o niej : http://www.ziemialodzka.pl/01_gora_slawno.htm

Na terenie całych Wzgórz Opoczyńskich i Koneckich (północne przedpole G.Świętokrzyskich) jest wiele podobnych wzniesień - w ok.Końskich czy też Przedborza. Największe wrażenie zrobiły na mnie jednak widoki z Góry Sławno. Byłem tam 2 razy - i dwukrotnie widać było pasmo Łysogór , Górę Kamieńsk, maszty pod Radomskiem, kominy z Bełchatowa, Piotrkowa czy Koluszek , a nawet 2 charakterystyczne kominy EC Łódź! Dodatkowo prawdopodobnie daleko na południu widzieliśmy maszt radiowy w Dobromierzu k.Włoszczowej! Jako ciekawostkę podam fakt, iż ze wspomnianych wcześniej obiektów łapałem sygnał sieci komórkowych , np z masztu Ery na G.Kamieńsk (info potwierdzone CID-em).

W niedalekiej przyszłości planuję wyjazd na wzgórza w ok.Łodzi (Wzniesienia Łódzkie), skąd również są ciekawe i dalekie widoki oraz na Górę Kamieńsk.

 

Góra Kamieńsk widoczna jest z wielu miejsc w Centrum , np.

- z Łodzi (informację potwierdzają znajomi, mieszkający w wieżowcach)

- z Piotrkowa

- z Częstochowy (sam widziałem wiele razy,będąc na Jasnej Górze)

- z ok.Opoczna

 

Dodatkowo z jeszcze większej odległości widać chmurę powstałą z dymu wydobywającego się z kominów EC Bełchatów.

Nieraz widziałem ją z wieżowca w Tomaszowie Mazowieckim. Znajomy mówi, że w pewnien zimowy i pogodny dzień widział te chmury z drogi Kielce - Sulejów w Górach Świętokrzyskich! Można przypuszczać, że możliwe jest odnalezienie Gór Świętokrzyskich z Góry Kamieńsk...

 

Co do Sudetów, widziałem je wiele razy z Opola. Będąc na Wieży Piastowskiej nawet w lecie przy dobrej pogoddzie widać ciągnące się pasmo Jeseników i G.Opawskich. Co wiecej - raz widziałem Biskupią Kopę z okien autobusu przed samym Opolem. Pradziad za to świetnie widoczny jest z drogi Opole - Nysa. bez problemów dostrzec można maszt.

Na zdjęciach w swojej galerii na fotosik.pl umieściłem także zdjęcia Masywu Ślęży. Obserwacje prowadziłem w niewielkiej przygranicznej wiosce w ok.Głuchołaz w woj.opolskim. Góra widoczna była nawet gołym okiem - czasami widać było też czerwone światło na jej szczycie.

 

To tyle narazie :rolleyes:

Pozdrowienia z Centrum!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.