Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

:Salut:

Z Lysej Hory w zeszłym roku widziałem elektrownie-Rybnik,Łaziska a najdalej Jaworzno III

para unosząca się z chłodni kominowych bardzo ułatwia obserwację.

 

Myślę że do moich ciekawych obserwacji mogę dodać widok z Góry Zborów w Podlesicach,oprócz Beskidów,Gór Świetokrzyskich,kominów Huty Katowice,El.Łagisza,EC Katowice,daleko na północnym horyzoncie też właśnie dzięki parze wodnej była dostrzegalna El.Bełchatów,a przy pomocy lornetki jej dwa grubachne 300 metrowe kominy.Tatry jednak nie były widoczne.

Było to jesienią w bardzo wietrzny dzień.

 

Pozdrawiam

 

Czy masz moze z Lysej Hory zrobione zdjecie??? Dodaj ten widok z Góry Zborów jestem bardzo ciekaw jak to musiało wyglądac :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

ORJ na tej panoramie którą zrobiłeś http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...st&id=18743

opisałes ze ten duzy szczyt widoczny to jest Babia Góra, natomiast przejrzałem dokładnie panorame z Gliwice nr 2 http://img85.imageshack.us/img85/9608/beskidyzgliwic2sa3.jpg sa na niej widoczne te same szczyty co na pierwszym zdjeciu i w dodatku na lewo od Elektrowni łaziska widac taki bardzo duży szczyt, którego nie było na pierwszej panoramie. Więc moze jednak ten szczyt na pierwszej panoramie to Pilsko a na drugiej panoramie w lewo od elektrowni do Babia Góra???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w drodze do Krakowa przez A4 ok. kilometra przed bramkami od strony Krakowa zastał mnie przepiękny widok Tatr, które wydawały się stać w tej samej odległości, co Beskidy z hałdy. Mimo gęstych chmur prześwitywały i widać było, że dzisiejszy wiatr pięknie przeczyścił atmosferę i widocznośc była po prostu cudna. Aż żałuję, że na autostradzie nie można stanąć na poboczu, bo znalazłem tam miejsce z idealnie wyeksponowanymi górami. Aż ciekaw jestem co się dzisiaj działo na hałdzie, bo niestety za późno wróciłem, aby był sens tam jechać. Ale sam widok - bajka. Szczerze mówiąc gdyby nie chmury, to chyba złamałbym obowiązujące na autostradach przepisy, bo taki dzień przytrafia się może dwa razy na rok.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :D

Właśnie tak pomyślałem że ten wiatr sprawi większą przejrzystosć powietrza.Wieczorem w sobotę zauważyłem że Kosztowy migają wręcz porażającym blaskiem i zrozumiałem że będą warunki,no ale

sobota i niedziela zaś w pracy i nici z wycieczki na obserwację :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam patrykos :Salut:

Ciekawe rzeczywiście.nie zauważyłem tego :o ,dlatego na rysunku nie objąłem klamrą.

Ale to będzie grupa Leskowca i Gronia Jana Pawła II.

Zrób symulację w Google Eartch lub na mapie przeciągnij linię prostą od Babiej do Gliwic i od Pilska do Gliwic.Zobaczysz że Babia Góra jest praktycznie w przełomie Soły,a jakbyś jeszcze minimalnie przesunął punkt obserwacji na wschód to Pilsko "wyszło" by na prawą stronę zza Beskidu Małego i było by nad Bielskiem Białą,zbliżając się ale jescze w stosunkowo dużej odległości do Magury.Proszę sprawdź.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ORJ

Sprawdziłem na google earth Wyszło mi dokładnie iż ta góra którą opisałeś na panoramie z Gliwic nr 1 (Babia Góra) i widoczna ta sama na Panoramie z Gliwic nr2 iż jest to Pilsko. Natomiast ta duża góra ciut w lewą stronę od elektrowni łaziska na Panorama nr 2 jest to Babia Góra. Na zdjeciach czerwonym kółkiem zaznaczyłem PILSKO

Wstawiam zdjecie

hhhin1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to mniej więcej tak. Pogoda robi nam wyjątkowo na rękę zsyłając deszcz i wiatr. Pada już chyba 12h i teraz zaczęło wiać. Na dodatek jutro zapowiadane rozpogodzenie. Chłopaki, jeżeli jutro pozwolicie uciec tej okazji, to się los w końcu na nas wypnie i następne warunki na Tatry będziemy mieli za pół roku. Ogłaszam powszechny alarm obserwacyjny na jutro na godzinę pasującą większości. Każda lokalizacja dobra, z preferencją południowej - jak najdalej od miasta. Postaram się jutro tak zagospodarować sobie dzień, aby elastycznie móc spakować bino i ruszyć z Pawłem na obserwacje asap.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Mateusz

 

Jeżeli jutro warunki dopiszą i pojedziecie obserwować to chętnie do Was dołączę tylko dajcie mi trochę wcześniej znać w jakim miejcu będziecie abym mógł się dokulać. :D:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to mniej więcej tak. Pogoda robi nam wyjątkowo na rękę zsyłając deszcz i wiatr. Pada już chyba 12h i teraz zaczęło wiać. Na dodatek jutro zapowiadane rozpogodzenie. Chłopaki, jeżeli jutro pozwolicie uciec tej okazji, to się los w końcu na nas wypnie i następne warunki na Tatry będziemy mieli za pół roku. Ogłaszam powszechny alarm obserwacyjny na jutro na godzinę pasującą większości. Każda lokalizacja dobra, z preferencją południowej - jak najdalej od miasta. Postaram się jutro tak zagospodarować sobie dzień, aby elastycznie móc spakować bino i ruszyć z Pawłem na obserwacje asap.

Pozdrawiam

Dla mnie sobota oznacza obowiązki rodzinne ;)

Postaram się jednak być ok 10-11 na wysypisku (wg ICM wilgotność będzie wtedy juz poniżej 60%, silny wiatr i wysokie chmury). Dam znac na forum co widziałem.

A tak poza tematem - tez kibicujecie Małyszowi ? :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model ICM najwyraźniej nie radzi sobie ze strefą frontową na obrzeżach wyżu ;-) Zamiast zanikających chmur wysokich mamy względnie zwartą pokrywę niskich stratocumulusów. Przejrzystość powietrza dzięki wcześniejszym opadom i silnemu wiatrowi jest całkiem niezła, ale wszystkie wyższe wzniesienia skrywają chmury. Być może jutro, kiedy bardziej rozbuduje się wyż skandynawski, będzie trochę lepiej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :Salut:

Około godz 13 zrobiłem sobie spacer przez las na starą Wesołą i nie było rewelacji,myslę że chyba warunki mogły być dzisiaj dopiero przed zachodem Słońca,niebo było czyste szczególnie na zachód.

 

Ps.Pracowałem kiedyś z kumplem który twierdził że czasem widzi od siebie z okien Pradziada,a mieszka na 10 piętrze na Gallusa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się, że przywiało nam ze wschodu dymy z wypalanych traw. Z hałdy nie widziałem nawet Tychów. ICM podaje czyste niebo, na zdjęciach z meteosata też nie widać zachmurzenia, dopiero MODIS obrazuje co dokładnie dzieje się nad naszymi głowami:

http://rapidfire.sci.gsfc.nasa.gov/subsets...4.terra.1km.jpg

Pozostaje dalej czekać na pogodę jak na zdjęciach z Gliwic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.