Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Myślę jednak że z tą krzywizną ziemi nie jest tak tragicznie,że 350km da radę z terenu płaskiego na Tatry

Oglądałem film na Discovery, i pokazano tam widok z masywu wulkanicznego Kenia- było widać z niego Kilimandżaro które właśnie znajduje się w odległości ok 350 km,wyglądało na wyciagnięcie reki.Wiem że to góry o znacznie wyższe no i czystość i gęstość powietrza na tej wysokości. Ale te obliczenia stosunku krzywizny do odległości z którymi się spotykałem np.w internecie nie przekładają się na realia- przynajmiej w jakims stopniu - tak myślę. :mellow:

Pozdrawiam

Jeśli chodzi o krzywiznę ziemi i informacje w internecie (też szukałem swojego czasu :)):

 

1. Znalazłem na stronie poświęconej żeglowaniu taki wzór - D = 2,08 x pierwiastek wysokości wyrazonej w metrach.

D - zasięg wzroku, 2,08 to ponoć jakis współczynnik krzywizny ziemi.

Odległośc tak ustalona, wyrażona jest w MILACH MORSKICH, czyli dla naszych potrzeb mnożymy wynik przez 1,85 i otrzymujemy wynik w km.

 

2. Przy załozeniu, że ziemia jest idealną kulą, zasięg wzroku można obliczyć korzystając z twierdzenia Pitagorasa. Wtedy D=pierwiastek[(R+h)^2 - R^2], gdzie

D- zasieg wzroku

R- promień ziemi w km

h- wysokość na jakiej znajduje sie obserwator (w km)

 

Nie są to moje pomysły, tylko znalezione w sieci. Swojego czasu stworzyłem podobny wątek

http://tatry.inspiration.pl/viewtopic.php?t=3508 (niestety szybko upadł ;)) - jest tu jeszcze jeden sposób obliczeń (wykorzystany w celu wykazania, że z Łomnicy nie można zobaczyć Śniezki). Zasięg wzroku to tez odległośc z jakiej można zobaczyć wysoki obiekt. Nasuwaja się pytania - jaką wpisac wysokość szczytu tatrzańskiego - bezwzględną, czy różnicę wysokości = szczyt - miejsce obserwacji, itd...

Skądinąd wiem, że na forum mamy specjalistę z matematyki ;) - zachęcam do wypowiedzenia się na temat sensu takich wyliczeń.

Gratuluje tym, co wytrwali do końca postu :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej :helo:

Myslę jednak że jest możliwe by oglądać Gorgany czy nawet Czarnohorę z Łomnicy,czy Łomnicę z Śnieżki,oczywiscie we wspaniałych warunkach pogodowych.Te wzory to teoria,proszę zwrócić uwagę na panoramę z Keprnika na Tatry,czy z Połoniny Borżawa,nie wierzę w to że np. 100 km dalej mogą one po prostu się schować.

Jak byłem na szczycie Pradziada rozmawiałem z obsługą wieży, twierdzą że bardzo rzadko ale zdarza się widywać nawet Alpy austryjackie i Rudawy niemieckie.

W maju mam zamiar wyskoczyć w Karkonosze czeskie,postaram się o wywiad w tym temacie. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byłem na szczycie Pradziada rozmawiałem z obsługą wieży, twierdzą że bardzo rzadko ale zdarza się widywać nawet Alpy austryjackie i Rudawy niemieckie.

 

No to rzeczywiście ciekawe, pytanie o ile te Alpy to siła wyobraźni obserwatorów... :) Sprawdzałeś na Googlu jaka to odległość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może rzadko tu piszę, ale częściej tu zaglądam.

 

=/=/=/=/=/=/=/=/=/=/=/=/=/=/=/=/=/=/=/=/=/=

 

Znalazłam dwie kamery z widokiem na Tatry, z czego ta druga jest znacznie lepsza, bo obejmuje więcej gór i nieba :D

http://www.mati.zakopane.pl/info2/template...era/index2.html

http://www.ewa.tatry.turist.pl/kamera/index.htm

 

Tu jest kamerka ze schroniska na Szyndzielni

http://nm.dz.com.pl/kam/szyndzielnia/2.html

 

A tu widok na katowickie rondo i Spodek

http://www.demo.pl/_internet/kamera/

 

=/=/=/=/=/=/=/=/=/=/=/=/=/=/=/=/=/=/=/=/=/=

 

Ten link prowadzi natomiast do strony z pogodą w Zakopanem

http://www.nowiny.z-ne.pl/s,menu,pol,nowin...oda_kamery.html

 

A tu pogoda w Katowicach... Kamerka fajna bo działa 24h/dobę

http://www.us.edu.pl/weather.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękujemy Ci bardzo za linki :) Teraz podejmując decyzję o wycieczce na hałdę będziemy mieli więcej źródeł informacji na temat pogody i widoczności!! :)

 

Zachęcam do częstszego dzielenia się swoja wiedzą i doświadczeniami, aby w efekcie uzyskać bazę ciekawych obserwacyjnie miejsc w naszym regionie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :Salut:

Mateusz

najblizsze Pradziadowi wierzchołki alp austryjackich przekraczających 2000m znajdują się w linii prostej w odległości 280 Km.Wierzę im ,w końcu są tam codziennie w pracy i przebywają tam wielokroć dłużej niż najbardziej zapaleni turyści,maja możliwość obserwacji we wszystkich możliwych porach i warunkach.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wierzę im ,w końcu są tam codziennie w pracy i przebywają tam wielokroć dłużej niż najbardziej zapaleni turyści,maja możliwość obserwacji we wszystkich możliwych porach i warunkach.

Pozdrawiam.

 

I ja nie mam podstaw, aby im nie wierzyć... Odległość jednak jest imponująca. Wg http://mapa.szukacz.pl/ 280km to dystans dzielący Łódź od Tatr, a to już nie przelewki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak wygląda hałda Kostuchna z Gliwic ,jest na lewo od Elektr.Halemba

KWK Murcki z tego punktu jest zasłonięta przez elektrownię.

Zdjęcie wcześniej nadesłał mi patrykos.

Dodam jeszcze ze z Gliwic, kiedy robi się ciemniej to widać również migający maszt Kosztowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:Salut: chciałem jeszcze nawiązać do wczorajszych wpisów.

Wyczytałem że hałda odkrywki Bełchatowskiej zwana jest Górą Orlą lub Górą Kamieńsk(znajduje się obok miasta o tej samej nazwie)Nie doszukałem się dokładnej wysokości ale przekracza w najwyższych punktach 400m.n.p.m,a ponad teren do 170m.Jest rajem dla lotniarzy,paralotniarzy.

I właśnie apeluję jeżeli takowi czytają być może nasz temat to proszę o info jeśli ktoś może widział Tatry ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczytałem że hałda odkrywki Bełchatowskiej zwana jest Górą Orlą lub Górą Kamieńsk(znajduje się obok miasta o tej samej nazwie)Nie doszukałem się dokładnej wysokości ale przekracza w najwyższych punktach 400m.n.p.m,a ponad teren do 170m.Jest rajem dla lotniarzy,paralotniarzy.

 

To około 220 km od interesującego nas pasma :) Podana przez Ciebie wysokość tej hałdy odpowiada mniej więcej mozliwej wysokości obserwacji z masztu w Kosztowach. Z tej ostatniej - przy dobrej pogodzie - Tatry są jak na dłoni. A nawet więcej... Jeżeli przyjrzycie się tej fotce

 

http://img292.imageshack.us/my.php?image=zbabiejqt0.jpg

 

która już pojawiła się na Forum, to łatwo zauważyć, że to co zwykle psuje nam humor na hałdzie wisi sobie tylko do pewniej względnie niskiej wysokości nad ziemią. Szczyt mysłowickiej wieży znajduje się gdzieś w 1/3 wysokości Skrzycznego, czyli ma szanse być niewrażliwym na te lokalne "zamglenia". To do czego zmierzam, to odniesienie się do pytania zadanego przez ORJ. Jeżeli teraz "przeniesiemy" te rozważania o 100 km na północ, czyli na Górę Kamieńsk, to z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że Tatry mogą być stamtąd osiągalne. Oczywiście będzie to również zależało od rzeźby terenu "po drodze" do Tatr, choć patrząc na mapę nic wysokiego sterczeć tam nie powinno.

 

To teoria. Ja przypuszczam, że realne obserwacje Tatr z odległości ponad 200km są jedynie możliwe ponad inwersją i z tego też powodu Góra Kamieńsk może być za niska na takie wyczyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :Salut:

niewątpliwie bywa w większości tak jak piszesz . :)

Pamiętasz te zdjęcia Tatr z Dąbrowy,lub z linku z Niegowonic który sie też pojawił-bez wysokich zamgleń,co by było jeżeli takie warunki by istniały np.na znacznym obszarze sięgającym np.hałdy Kamieńsk?Wiem że to może raz na rok lub rzadziej,ale ja nastawiam się optymistycznie pod tym katem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najblizsze Pradziadowi wierzchołki alp austryjackich przekraczających 2000m znajdują się w linii prostej w odległości 280 Km

 

Chodzi o Schneeberg?

 

 

 

A tak wygląda hałda Kostuchna z Gliwic

 

Jak ładnie widać Górniczy, Buidownictwo i Architekturę Pol. Śl. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :Salut: dzisiaj po 17 godz.zrobiłem sobie spacer na Starą Wesołą w rejon mojego punktu obserwacyjnego,bo podawali w radio że jest bardzo dobra widoczność.

Ale okazało sie że jest kicha jak nic ,najdalej było widać Tyską ciepłownię

zrobiłem kilka zdjęć,chciałem wrzucić na serwer ale Image shack się dusi więc zamieszczam miniaturki

 

-Masztu Kosztowy i Starej drewnianej pożarówki która znajduje sie w lesie niedaleko masztu

-Nowej pożarówki na Wzgórzu Wandy

-I fotkę ciepłowni,tak było dziś kiepsko widać. <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okazało sie że jest kicha jak nic ,najdalej było widać Tyską ciepłownię

No niestety, syf nad głowami mamy ostatnio niemozliwy. Szkoda, bo wilgotność powietrza długo utrzymywała się dziś poniżej 30%.

Fajny ten maszt w Kosztowach :)

 

Powiedzcie proszę, czy informacje tu dostępne można w jakis sposób skorelować z widocznością ?

http://stacje.katowice.pios.gov.pl/iseo/

http://spjp.katowice.pios.gov.pl/

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja byłam dziś na Kosztowach pod masztem, tyle, że koło 14:00 ;) Jechałam rowerem z centrum Mysłowic, przez Morgi, gdzie było widać Beskidy. Pogoda była dobra, przynajmniej widok na Katowice czy Będzin był bardzo wyraźny. Niestety zdjęć nie mam, bo nie dysponuję aparatem cyfrowym :( Trudno kupić taki, skoro się jeszcze człowiek uczy ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja byłam dziś na Kosztowach pod masztem, tyle, że koło 14:00 ;) Jechałam rowerem z centrum Mysłowic, przez Morgi, gdzie było widać Beskidy. Pogoda była dobra, przynajmniej widok na Katowice czy Będzin był bardzo wyraźny. Niestety zdjęć nie mam, bo nie dysponuję aparatem cyfrowym :( Trudno kupić taki, skoro się jeszcze człowiek uczy ^_^

Dość często jest tak, że w kierunku wschodnim i północnym wszystko ładnie widać, a na południu mleko. Na "dowód" zdjęcie (trochę zwiększyłem kontrast) z wysypiska (22.03, 17:00) przedstawiające horyzont wschodni. Nieźle widac kominy elektrowni Siersza i wzgórza daleko za nią (wie ktoś co to za wzgórza ?). Beskidów wtedy nie zobaczyłem.

Może po zapowiadanym na środek tygodnia załamaniu pogody widocznośc sie poprawi.

 

Pozdrawiam

 

P.S. Monika - co do kamer to zajrzyj tu: http://www.e-gory.com/kamery.php

P.S. 2 czy ktos umie zrobić coś takiego ? http://forum.jurapolska.com/viewtopic.php?...26e1a955f03#988

siersza.jpg

Edytowane przez mlodyst
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość często jest tak, że w kierunku wschodnim i północnym wszystko ładnie widać, a na południu mleko.

 

Rzeczywiście to dość częsty widok i nie do końca rozumiem przez co powodowany. Bywają też takie dni, kiedy będąc na północy Katowic i patrząc w tamtą stronę dochodzę do wniosku, że przejrzystość powietrza pozwoli dostrzec Bieszczady, tymczasem z hałdy nie widać kompletnie nic. Swego czasu, kiedy częściej bywałem w Częstochowie, natrafiałem tam na dni pięknej widoczności na calutkim horyzoncie. Najdrobniejsze szczegóły odległych o conajmniej 40 km zabudowań były dostrzegalne przez lornetkę. Takich warunków nigdy nie doświadczyłem z kolei w naszym regionie. Wydaje mi się, że wytłumaczenie w postaci znacznych lokalnych zanieczyszczeń nie rozwiązuje sprawy w stu procentach, lecz w grę wchodzi również ukształtowanie terenu. Tu jednak moja wiedza się kończy, więc prosiłbym jakiegoś geografa ;) o wytłumaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety zdjęć nie mam, bo nie dysponuję aparatem cyfrowym :( Trudno kupić taki, skoro się jeszcze człowiek uczy ^_^

 

Ja dawno skończyłem edukację i długo później też miałem trudności. :D

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Z zainteresowaniem przyglądam się waszemu tematowi. Mieszkam w Pszczynie, 30km na południe od Katowic, jakieś 40km od Beskidów w linii prostej.

Ostatnio coraz częściej zaczynam przyglądać się Beskidom, w poszukiwaniu Tatr. W moim mieście jest jedno miejsce, które góruje nad pozostała częścią miasta, i właśnie tam mam zamiar wybrać się, gdy tylko widoczność się poprawi (dzisiaj kicha, Beskidy ledwo widać).

 

 

Zamieszczam wam poniżej zdjęcie, jakie zrobiłem wczoraj, przedstawia 'jakąś' część Beskidów, i proszę, o zidentyfikowanie, jakie wzgórza przedstawia. Chciał bym po prostu wiedzieć, 'gdzie' mniej więcej się znajduje, i w którym kierunku szukać Tatr.

 

Pozdrawiam serdecznie, Marcin

 

Zdjęcie

 

Ps. wie ktoś może jak edytować zdjęcia, by góry były wyraźne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.