Skocz do zawartości

Nowy Układ Słoneczny


Rekomendowane odpowiedzi

Dobrze się stało !

 

Do planet karłowatych zaliczono Ceres, Plutona i 2003 UB313. Następne czekają w kolejce...

Ciekaw jestem co z Charonem ? (księżyc czy "Small Solar-System Bodies" ?)

 

Tekst w j. ang. i komentarze z zagranicy:

http://groups.yahoo.com/group/mpml/message/17473

 

Zlinkuję teżdo wątku tu na forum:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=13502

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się bardzo podoba taki układ słoneczny !!

I brawo jajogłowym w Pradze :helo::Wave:

 

Zawsze lepiej mieć bardziej klarowny system z 8 planetami chociaż by "klasycznymi", zresztą cała reszta to "małe" ciała naokoło słoneczne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno byłoby Ceres zaliczyć do "planet plutonowych".

 

Biorąc pod uwagę jakie były kłopoty z podziałem na planety i planety karłowate przypuszczam, że jeszcze większe będą przy "rozdzieleniu" planet karłowatych i małych ciał.

 

Osobiście byłbym za zdegradowaniem Plutona, ale pozostawieniu reszty w jednym worku (planetoidy). Tym bardziej, że nie za bardzo widzę sens wydzielenia Ceres z całej grupy, do której należy. Wiem, że chodzi tu o jej wielkość i kształt, ale ...

 

Ale zdaję sobie sprawę, że nowy podział nie mógł zadowolić wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"...W popołudniowym głosowaniu astronomowie ostatecznie ustalili definicję słowa "planeta". Zdecydowali, że musi ona być ciałem niebieskim, które - najprościej mówiąc - krąży po orbicie wokół Słońca, a jej masa i grawitacja są na tyle duże, by wytworzyła kształt bliski okrągłemu. Dodatkowo nie ma ona innych dużych ciał w swoim najbliższym sąsiedztwie...

...Pluton zdegradowano do kategorii "planet karłowatych" (która otrzymała określenie "obiekty plutonowe"). Nie są one "planetami"..."

 

 

no to planety karłowate są w końcu planetami czy nie są????

 

 

:blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzis rmf postanowil zapytac co sadza o 8 planetach nasi kochani wiceminister i minister edukacji.

 

wice powiedzial, ze jest to fakt, ktory wymaga jeszcze potwierdzenia (?)

 

a giertych stwierdzil, ze to wymysl dziennikarzy gazety wyborczej :blink: i zaproponowal redaktorowi zajecia odwykowe od tejze prasy prowadzone przez MW

Edytowane przez aph
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzis rmf postanowil zapytac co sadza o 8 planetach nasi kochani wiceminister i minister edukacji.

 

wice powiedzial, ze jest to fakt, ktory wymaga jeszcze potwierdzenia (?)

 

a giertych stwierdzil, ze to wymysl dziennikarzy gazety wyborczej :blink: i zaproponowal redaktorowi zajecia odwykowe od tejze prasy prowadzone przez MW

Nie wierzyłem... ale jednak to prawda :blink:

 

http://www.rmf.fm/fakty/?id=104693

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.