Skocz do zawartości

Nowy wyciąg do Synty


frebert

Rekomendowane odpowiedzi

Zbliża się nów, więc zabrałem się dziś za kolimację telepa - to był szok. Po 2 latach użytkowania mam takie luzy, że plamka lasera skacze przy najmniejszym poruszeniu wyciągu od krawędzi do krawędzi tarczy kolimatora.

 

Jak to zobaczyła moja żona, to kazała mi natychmiast kupić Baadera 2" :D No, to teraz już muszę. :banan:

 

Czy ktoś robił już Synci taką podmiankę? Nim złożę zamówienie (ech te kobiety, wszystko chcą robić od zaraz) proszę was o wszystkie możliwe rady i uwagi. Szczególnie interesują mnie kwestie:

1. czy rozstaw otworów na śruby mocujące jest taki sam? - do wymiany wystarczy śrubokręt i dwie lewe ręce?

2. czy po wymianie wyciągów mogą pojawić się problemy z ogniskowaniem?

2. czy ten Baader Planetarium 2" równiutko pociągnie ciężkie okulary?

 

Z góry dziękuję za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. czy rozstaw otworów na śruby mocujące jest taki sam? - do wymiany wystarczy śrubokręt i dwie lewe ręce?

Kiedyś zapytałem się o to DO to odpowiedzieli mi, że trzeba nawiercać tubę bo jest inny roztaw otworów w wyciągu Baadera niż w wyciągu od Synty :angry: (Tyle, że ja się pytałem o 10" Synte. Nie wiem czy jest jakaś różnica między 8" a 10").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś robił już Synci taką podmiankę?

 

Ten wyciąg idealnie pasujący do Synty kupił i zainstalował Michu z bratniego forum:

http://cgi.ebay.pl/2-ULTRA-SMOOTH-CRAYFORD...oQQcmdZViewItem

 

w tamtejszym wątku:

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=...23724#msg123724

 

Zastanów się nad tą propozycją:

http://cgi.ebay.pl/NEW-2-SPEED-MICRO-CRAYF...1QQcmdZViewItem

Ja również przymierzam się do tego wyciągu, który także można nabyć u tego samego sprzedawcy w USA.

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bylbym pewny czy te wyciagi dlugoscia beda pasowac . Chyba nie zogniskujesz obrazu . Synta ma reukcje 2" i 1,25" o ok. 3,5cm ponad wysokosc tulei. Dasz nizszy to sam wiesz co bedzie.

Grzybek80 pokazal mi, ze wyciagi z synty w gorze korpusu gdzie jest sruba blokujaca maja 2 srobki imbus 2mm . Nimi mozna wyregulowac aby wyciag nie latal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

 

Wyciąg z mikroruchami prezentuje się rewelacyjnie (dzięki Rothbard za linka). Też się nad nim zastanowię. Niepokoi mnie jednak uwaga Zbiga. Faktycznie. W Syncie adapter okularowy wystaje ponad 3,5 cm nad tuleję wyciągu. O pewnych kłopotach z ogniskowaniem pisał też Michu. Problem dotyczy nie tylko tych wyciągów z USA, ale chyba i Baadera.

Na razie powalczę ze wspomnianymi przez Zbiga imbusami 2mm, skonsultuję się z Michu i będę dalej badał sprawę.

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się powstrzymał co do wymiany wyciagu.

Sam jakiś czas temu kupilem wyciag 2"/1,25" w D.O ,jest taki sam jakich uzywaja w Syntach np 8"

Po krótkim czasie nowy wyciag miał spore luzy,już zaczalem się denerwowac ,iż zakup wyciagu w D.O okazal sie porażka.

Lecz o to na zlocie w Białej,Grzybek80 znawca Synt i wszystkeigo co w nich siedzi pokazal mi co"boli " mój wyciag(ponieważ mial taki sam problem jak ja).Z tego co pamietam,Adam rozebral go,wewnątrz niego znajduja sie 3 paski teflonu,i jeden z nich jakim cudem przesunal sie o kilka cm w inne miejsce :huh: .Bez problemu umiejscił go na swoim mijescu na nastepnie za pomoca 2 małych imbusików (2mm) wyrególował tak wyciag ,ze chodzi jak po masle i ma praktycznie zero luzów.Poprostu dokrecajac odpowiednio te 2 imbusy wytracil te luzy i teraz jest wszystko ok.

To tak w skrócie,jeśli chciałbys wiecej wiadomości ,to porozmawiaj z Grzybek80 :Salut:

Polecam go zdecydowanie :Beer:

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Kupiłem ostatnio taki wyciąg do Synty http://www.scopestuff.com/ss_fnc4.htm dlatego taki że nie wymaga wiercenia otworów w tubie, jest specjalnie przystosowany do stopki wyciągów takich jakie stosowane są w większości dobsonów "made in China". Wyciąg posiada specjalny pierścien mocujący go do stopki i umożliwiający obrót wyciagu o 360 stopni. Zamocowałem go nieco dalej od stopki za pomocą śrub których w sumie były dwa zestawy, gdyż wysokość wyciagu i jego travel uniemożliwiał dobre ogniskowanie. Myślałem ze bedzie też potrzebny extender dlatego kupiłem extender William Optics (jego wykonanie jest poprostu wspaniałe), jednak okazał sie niepotrzebny, poprostu wyciąg jest wtedy za długi :szczerbaty:

Wyciąg chodzi bardzo ładnie, wreszcie plamka lasera podczas kolimacji nawet nie drgnie :Salut:

DSCN7622.jpg

DSCN7623.jpg

Edytowane przez Pawlik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Zobaczcie jeszcze to:

 

http://www.scopesnskies.com/prod/antares/t...an/crayford.hml

 

Antares to nie jakaś kiepska firma, więc może warto.

Dostawa do Polski 2 funty (na pewno wysyłają, sprawdzałem choć to były tylko filtry :rolleyes: )

Pozdrawiam :Beer:

 

To dokładnie ten sam wyciąg tylko że dual-speed i ze standadową stopką. Ten który ja kupiłem to też antaresowski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.