Skocz do zawartości

Pierwsze testy makro.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mogłem sobie odmówić testów makro z obiektywem Helios od Zenitha i pierścieniami pośrednimi. Poszedłem więc na łączkę spróbować pstrykać owady objadające się na kwiatkach i parę sztuk udało mi się nie spłoszyć. Konika polnego musiałem jednak złapać, ale ten w końcu zostawil mi swoje odnóże wyrywając się z ręki. Chyba mu odrośnie.

_MG_1772b.JPG

_MG_1778b.JPG

_MG_1785b.JPG

_MG_1756b.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia są dość pospolite, niemal same wychodzą, ale w zasadzie fotografowałem jedną ręką i w razie potrzeby kręcąc kółkiem nastaw dobierałem palcem czas naświetlania, a drugą pomagałem sobie ustabilizować roślinki ruszające się na lekkim wietrze. Helios trochę waży i czuć to w ręku, głębia ostrości jest mała, w wizjerze ciemno, ostrzenie obrazu na przysłonie 11 robiłem balansując ciałem więc i tak nie wszystkie się udały, ale lepiej rysuje niż kitowiec Canona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Makrofotografia swietnie relaksuje, szczególnie w lecie, kiedy fauna i flora kipią życiem. Zawsze mnie fascynowało podglądanie wszelakiego robactwa za pomocą mikroskopu, lupy i aparatu. Marzy mi się od dawna zrobić jakąś kostrukcję optyczną na bazie mniejszych szkiełek, których mi nie brakuje, żeby zejść poniżej tego co daje zwykły obiektyf fotograficzny. Optyka mikroskopowa owszem pozwala na więcej, ale mi chodzi o większą głębię ostrości, żeby móc focić mikro świat z poziomu widzenia przysłowiowej mrówki, z dalszymi planami w tle. Tylko czy to jest optycznie wykonalne?

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co prosto zwieksza glebie ostrosci to przyslona . Ale wtedy swiatla malo bedzie.

Stosujesz 11 i jak na makro masz duza glebie ostrosci.

Jesion kiedys opisywal program co z kilku zdjec gdzie ostrosc byla w roznych miejscach robil jedno ostre . Ale taka obrobka pewnie zniszczy niepowtarzalnosc zdjecia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Podłączę się pod stary temat, ale właśnie kupiłem sobie kompakt cyfrówkę, między innymi po to aby robić zdjęcia makro. Póki co ze względu na wietrzną pogodę, nie zachęcającą do spacerów zrobiłem zdjęcie bardzo pospolitemu przedmiotowi ;) Efekt mnie zadowala, tym bardziej, że to na funkcji "auto". Jak poćwiczę ustawienia powinno być jeszcze lepiej.

 

Czekam na rozkwit wiosny :) Wtedy powinny być ciekawsze zdjęcia.

 

post-2346-1205323253_thumb.jpg

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do rozkwitu wiosny, to dzisiaj pogoda paskudna, ale niedawno coś się działo.

img8654lt5.th.jpg img9466by3.th.jpg img9653vv1.th.jpg

Byłem jeszcze na wsi u dziadka (w stylu "gdzie diabeł mówi dobranoc"), a tam niedaleko stoi walący się dom i stodoła, to też coś pstryknąłem- taki mały OT:

img9644ly4.th.jpg

 

Pozdrawiam,

Krawat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.