Skocz do zawartości

Kolorowe mgławice przez teleskop


Biohazard

Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście, że przez taką lornetę widzielibyśmy te mgławice bardzo kolorowo, mniej więcej tak jak na fotkach.

Kolory widzimy też przy słabszym oświetleniu, np. w pochmurny dzień kiedy oświtlenie jest kilka razy słabsze. Gdzieś kiedyś czytałem, że w silniejszych mgławicach widać już słabo kolory w zwierciadle 100 cm.

To by się zgadzało z moim wywodem. Nie chodzi oczywiście o aptekarską dokładność tylko o rząd wielkości to znaczy, na pewno nie wystarczy lorneta z lustrami 0,35 m, ale nie potrzeba też lornety z lustrami 35 m a nawet 6 m jak sądzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny obiekt (jak narazie) ktory wyraźnie miał kolorek w mojej Syncie to była mgławica planterna NGC7662 :Salut:

 

A jaki kolorek widziales?

Pytam , bo ja nie potrafie jednoznacznie napisac jaki ma kolor np.NGC6572.

Moj syn ustawil na NGC6572 3 teleskopy i praktycznie w kazdym byl inny kolor. Eksperyment z NGC7662 wypadl podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki kolorek widziales?

Pytam , bo ja nie potrafie jednoznacznie napisac jaki ma kolor np.NGC6572.

Moj syn ustawil na NGC6572 3 teleskopy i praktycznie w kazdym byl inny kolor. Eksperyment z NGC7662 wypadl podobnie.

 

To był zdecydowanie zielono-niebieski z przewagą niebieskiego. :Salut:

A jak było u Ciebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MGC7662, to w zasadzie byla niebiesko-zielona, tylko w 8" byla bardziej zielona.

Ale MGC6572 byla nawet w 8" POMARANCZOWA lekko! W 12" pieknie turkusowa. A powinna byc niebieska;))

Bardzo jestem ciekawa czy ktos z Was potrafi okreslic kolor MGC6572. Mysle ze zdania beda podzielone :D

Edytowane przez elwira
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe...

a może jednak możliwe... http://www.lies.com/aaol/view_obs.cgi?obj=m57

 

pogodnego nastroju i ciemnego nieba

 

ps. Zastanawiające jest, że różni ludzie widzą różne kolory tego samego obiektu. Wpływ sprzętu lub właściwość oka obserwatora? Warunki? Chyba tak...!

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też widziąłem w lekkim koloże m57 przez szukacza komet uniwersału 200mm, ale wymieniłem okular otóz wykręciłem okular z lornetki kupionej na targu od jakiegoś ruskiego. Efekty sa nieziemskie wszystko nabrało kolrów jest obraz bardzo jasy widac owiele woiecej obiektów niz w zwykłych okólarach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też widziąłem w lekkim koloże m57 przez szukacza komet uniwersału 200mm, ale wymieniłem okular otóz wykręciłem okular z lornetki kupionej na targu od jakiegoś ruskiego. Efekty sa nieziemskie wszystko nabrało kolrów jest obraz bardzo jasy widac owiele woiecej obiektów niz w zwykłych okólarach.

 

Toć magiczny okular :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniewaz oko ludzkie jest najbardziej wyczulone na kolor zielony. Najlepszymi wiec kandydatami na zobaczenie kolorow beda te obiekty, ktore emituja swiatlo w tym wlasnie pasmie. Pomijam planety i gwiazdy, gdzie kolory sa oczywiste (kazda gwiazda ma jakis kolor). Jezeli chodzi o mglawice, to najjasniejszym obiektem, jaki mi przychodzi na mysl jest mglawica w Orionie. Nawet bez filtra ma ona zauwazalny zielonkawy odcien w moim 250mm lustrze. Aby lepiej zobaczyc kolor najlepiej jest... zlikwidowac swoja adaptacje oczu. Gdy nasze oczy sa zaadoptowane do ciemnosci dochodzi do reakcji chemicznej w naszym oku w wyniku ktorej wzrasta czulosc na swiatlo, ale spada wrazliwosc na kolory. Mozna wiec zlikwidowac swoja adaptacje do ciemnosci (to akurat jest latwe) i sprobowac zaobserwowac kolory wtedy. (jest na to okolo 20 minute, zanim dojdzie do wspomnianej reakcji ponownie).

 

Ja kolor widze w Orionie wyraznie. W innych obiektach, jak mam OIII lub UHC to wiem, ze pewnie sa zielonkawe, ale nie jestem pewien, czy to zludzenie, czy rzeczywistosc. Czasami ludzie widza rzeczy poniewaz chca je widziec, a nie poniewaz je rzeczywiscie widza.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.