Skocz do zawartości

10"/12" a czarne niebo


kosmit

Rekomendowane odpowiedzi

Brak mi doświadczenia więc prosze o podpowiedź. Mieszkam 10 km od granic Wrocławia. Mała wioska, ale są lampy oświetlające domki jednorodzinne, które stoją obok mojego, za domem szkoła z 3 lampami ulicznymi oświetlającymi parking, a na niebie (SE) łuna od miasta wrocławia. Czy w takich warunkach jest sens oglądania DS przez 12'', czy lepiej sie nie rwać i poprzestać na sprzęcie 10'' mniej czułym na ''zanieczyszczenia". Boję się czy w tych warunkach lekko podmiejskich wpływ światła nie zniszczy mi obserwacji. Niby jest ciemno, ale nie do końca. Nie są to bieszczady, ale też nie jest to balkon w mieście. 2,5 km dalej mam pierwsze wzgórze trzebnickie 30 metrów nad terenem, żadnych świateł, ale to zaledwie 2,5 km dalej. Z transportem sprzetu nie ma problemu (zakupię Meade Lightbridge), tylko proszę o sugestie dotyczęce warunków obserwacji, bo chyba tak do końca to ciemne niebo nie jest. Co byście proponowali 10'', czy 12''.

p.s To pytanie troszke sprzętowe, troszkę obserwacyjne i nie wiedziałem do końca, w którym dziale zamieścić. Jak źle napisałem to przepraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz większy sprzęt. Z LightBridgem nie ma problemu mobilności - 10" a 12" to bez znaczenia.

Sam zobaczysz czy zechcesz się poosłaniać pod domem przed bezpośrednimi światłami (może czarny ortalion na głowę wystarczy, czy chcesz się fatygować te parę km, aby dostrzec lepsze horyzonty.

 

Potem będziesz i tak chorował na dwucalicę złośliwą :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, to nie jest tak, ze 12" jest bardziej czuly na zanieczyszczenie niz 10". Zanieczyszczenie powoduje spadek kontrastu pomiedzy obiektem i tlem i uderza to we wszystkie teleskopy jednakowo. Wiekszy teleskop bedzie po prostu pokazywal jednakowo jasniejszy obiekt i jasniejsze tlo. Nie przejmowal bym sie tutaj rozmiarem tego teleskopu jezeli chodzi o light pollution. Wiekszy teleskop natomiast bedzie bardziej podatny na turbulencje, poniewaz musi odpowiednio "przebic" sie przez wiecej atmosfery. Przy roznicy 2" jest to jednak pomijalne i jezeli gabaryty i pieniadze nie stanowia problemu to bym bral 12".

Pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie fajne te forum !!! Jestem tu od paru dni i widzę, że problemy początkujących rozwiązujecie błyskawicznie !!!! :D Na forum browarniczym jak człowiek sie dobrze nie zastanowi i napisze zbyt banalne, czasami proste pytanie dotyczące spraw podstawowych, to może tylko kuflem w łep zarobić !! A tu taka wyrozumiałość dla wszystkich żółtodziobów. Super !!! :banan:

Edytowane przez kosmit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla obserwatora obiektów dalekiego kosmosu (DS) jest jedna zasada - im większa średnica, tym lepiej. Z tym, że różnica obrazów pomiędzy 10", a 12" jest minimalna. Ale jednak jest i czasami może ważyć o powodzeniu obserwacji. Dlatego doradzam tak, jak poprzednicy. Jeżeli cena i gabaryty nie stanowią problemu, to bierz większy.

 

Natomiast co do turbulencji to wydaje mi się, że w większym teleskopie obraz psuje nie tyle "przebicie się przez więcej atmosfery", a większe oddziaływanie na obraz turbulencji pojawiających się w samym teleskopie, generowanych przez jego części (oddawanie ciepła). Ale może się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie czy w Polsce jest sens budowania np. teleskopu 80-100cm?? Niechdzi tu teraz o koszty takiej budowy tylko o to czy nasze warunki wogóe pozwolą na sensowne obserwacje takim sprzętem.

Pozdrawiam.

To zależy co zamierzasz obserwować. Ja widzę to tak: planet oczywiście nie ma sensu bo żeby wykorzystać zdolność rozdzielczą takiego lustra trzeba użyć powiększenia powiedzmy rzędu 600x albo lepiej. W naszych warunkach kompletnie niewykonalne. Natomiast jakby ktoś miał ciemne niebo to po prostu może sobie oglądać powiedzmy M51 (zawsze marzyłem żeby zobaczyć ją przez jakiś wielki teleskop ;) ) 200x i będzie miał tak samo jasny obraz jak np Ty przy powiększeniu 75x. Duże lustro to nie tylko duża rozdzielczość (ograniczana przez seeing) ale też duża jasność i tu atmosfera nie ma właściwie znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie czy w Polsce jest sens budowania np. teleskopu 80-100cm?? Niechdzi tu teraz o koszty takiej budowy tylko o to czy nasze warunki wogóe pozwolą na sensowne obserwacje takim sprzętem.

Pozdrawiam.

 

 

Według mnie warto ze wzgledu na powierzchnie zbierająca światło. Aby w pełni skorzystać z takiej apertury trzeba wyjechać w odpowiednio ciemne miejsce, np. Bieszczady. I tu widoki DSów będą to z pewnością bajeczne!!! Przykładowo, obserwacje kilkunatsu mgławic wodorwych w M33 przez lustro 0,5m, jakie udało mi się odhczyć, robiło wrażenie przy użyciu filtra OIII oraz powera ok 200x. Na jednym ze zlotów w Bieszczadach miałem problem z rozpoznaniem Mkowych galaktyk w Pannie (w polu widzenia było ich zbyt dużo, aby rozpoznac te właściwe :D ).

Przy lustrze ok.0,8- 1m liczba obiektów, która staję się dostępna ze względu na zasięg jest tak duża,że zapewnia "pracę" do końca życia. Według mnie żadna fotka nie jest w stanie wzbudzić tak wielu pozytywnych emocji jak widok DSu przez dobsona z wielkim lustrem!

 

Pozdr

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym dysponował odpowiednia gotówką, to pewnie bez wahania zdecydowałbym się na zbudowanie teleskopu o średnicy 75 cm. Jest o wykonalne w Polsce włacznie z optyką, a koszt szacuję na jakieś 18-20 tys PLN. Jak na takiego giganta to mimo wszystko chyba niewiele.

 

Pozdrawiam

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym dysponował odpowiednia gotówką, to pewnie bez wahania zdecydowałbym się na zbudowanie teleskopu o średnicy 75 cm. Jest o wykonalne w Polsce włacznie z optyką, a koszt szacuję na jakieś 18-20 tys PLN. Jak na takiego giganta to mimo wszystko chyba niewiele.

 

Pozdrawiam

Paweł

 

 

Hmm a to ciekawe, masz jakieś konkretne ceny podzespołów?? czy szczelaleś to tak na oko. Z tego co rozmawiałem z pewną osobą na ten temat to wyszło jej około 50tys za teleskop 80cm wraz z obserwatorium. :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm a to ciekawe, masz jakieś konkretne ceny podzespołów?? czy szczelaleś to tak na oko. Z tego co rozmawiałem z pewną osobą na ten temat to wyszło jej około 50tys za teleskop 80cm wraz z obserwatorium. :Boink:

 

Na oko to chłop .... Mam na myśli kompletny teleskop na dobsonie, bez oklularów. Jeżeli za obserwatorium zapłcisz 30 tys, to razem wyjdzie ok 50 tys :Salut:

 

Pozdr

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.