Skocz do zawartości

Okular


Jazz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

jestem szczęśliwym posiadaczem Synci 200/1000 i paru szkiełek: WO SWAN 33mm, LV 5mm, standardowe 10mm i 25mm oraz barlow 2"x2 Soligor. Jest troszkę kaski więc myślę o zakupie jakiegoś LVW (17mm lub 13mm) Co radzicie? Ja mam mętlik, niby 33mm plus barlow to okolice 17mm - więc bliżej mi do 13mm ale 25mm plus barlow to blisko 13mm ale za to 17mm plus barlow to fajne uzupełnienie między 10mm a 5mm itp, itd..... Proszę o Wasze zdanie.

 

Pzdr

Jazz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się podczepię. Do mgławic gazowych, planetarnych itd. chodzi mi po głowie TV Plossl 8 i 15 mm plus Narrowband Nebular Filter Oriona. Nada się toto?

I jeszcze- kto może coś powiedzieć o serii "Silver Plossl" Baadera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy co chesz obserwować.

 

 

Obserwuje wszystko, natomiast ta 17mm lub 13mm zakup z przeznaczeniem do DS, do planetek mam LV5mm. Mam kilka ulubionych mgławic, kilka gromad i parę galaktyk. Mogę pomyśleć o np. 2 filtrach. Pytanie tylko co dają i ile kosztują. Obserwacje prowadzę głównie za miastem więc filtry które eliminują rozświetlenie raczej odpadają.

 

Pzdr

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zpoznaj się z tymi testami http://www.astronoce.pl/testy_an.php?id=11

 

Czytałem to po pierwszym Twoim poście i doszedłem do wniosku że jak mam wmiare czarne niebo to dla obserwacji testowane filtry niewiele wnoszę (a niektóre wręcz wycinają np. gwiazdy) co innego przy astrofoto - ale narazie nie myślę o tym. Jakbym miał naprawdę światłosilny telp (np. taki jak Twój) pewnie bym się zastanowił ale przy testach na takim jak mój nie doczytałem się żadnych rewelacji.

 

Pzdr

Jazz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

jestem szczęśliwym posiadaczem Synci 200/1000 i paru szkiełek: WO SWAN 33mm, LV 5mm, standardowe 10mm i 25mm oraz barlow 2"x2 Soligor. Jest troszkę kaski więc myślę o zakupie jakiegoś LVW (17mm lub 13mm) Co radzicie? Ja mam mętlik, niby 33mm plus barlow to okolice 17mm - więc bliżej mi do 13mm ale 25mm plus barlow to blisko 13mm ale za to 17mm plus barlow to fajne uzupełnienie między 10mm a 5mm itp, itd..... Proszę o Wasze zdanie.

 

Pzdr

Jazz

 

ja bym na Twoim miejscu teraz zaczal przez nie patrzec :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KOPER

Powiedz najpierw dlaczego chcesz kupowac nowe okulary. Co w tych, ktore masz jest nie tak. Do tej pory jedyne co przeczytalem, to ze masz pieniadze do wydania. Mysle, ze Jazz chcial powiedziec, ze powinienes poobserwowac najpierw przez to co masz i depiero potem zdecydowac czego Ci brakuje. Dzielenie i mnozenie zostaw na pozniej. Masz juz dobry zestaw, ktory daje wiecej powiekszen niz potrzeba. Jezeli poobserwujesz, to bedziesz wiedzial czego Ci potrzeba. Moga to byc filtry, mapa nieba, nowy okular, albo cieple rekawiczki (zima idzie). Ciezko jest komus doradzic co powinien kupic skoro wiemy tylko co masz, a nie czego szukasz.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.