Skocz do zawartości

Zakrycia asteroidalne: 8-10 października


Wiesiek S.

Rekomendowane odpowiedzi

Aspasia jest rzeczywiście ciekawa. Szeroki pas, przechodzący przez centrum Polski, gwiazda wysoko nad horyzontem (w Pegazie) i co ważne o przyzwoitej porze. O ile tylko dopisze pogoda będę obserwował :), choć szanse na to, że coś będzie w SE Polsce minimalne. Ale planetoida na tyle jasna, że będzie widać zbliżenie, "złączenie" i ... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie sporo cirrusów, które rozświetla Księżyc ):

 

Nawet jeżeli pas nie przechodzi przez dany region to można obserwować, aby potwierdzić brak zjawiska.

Zresztą z tego co widzę, to pas przechodzi tuż obok Górnego Śląska i może się przesunąć. To naprawdę bardzo blisko.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Warszawa - chmury (Ac OVC) na 3 godź przed zjawiskiem, 30 min. po zjawisku zupełnie czyste niebo (CAVOK).

Obserwacja niewykonana mimo wielogodzinnych przygotowań.

oświeć mnie, proszę, co do tych skrótów. Szukałem tego w necie i wiem że to jakiś żargon meteorologiczny. Znalazłem takie coś:

"EXPC HIGH SC OR LOW AC OVC TO DVLP THIS EVE...AND PRST THRU SUN MRNG AS LYR BTN 600 AND 750 MB SATURATES. EXPC NERN ZNS TO BREAK OUT FIRST ON SUN"

to chyba opis prognozy pogody ???

Gdzie mogę znaleźć "słownik" wyjaśniający to wszystko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oświeć mnie, proszę, co do tych skrótów. Szukałem tego w necie i wiem że to jakiś żargon meteorologiczny. Znalazłem takie coś:

"EXPC HIGH SC OR LOW AC OVC TO DVLP THIS EVE...AND PRST THRU SUN MRNG AS LYR BTN 600 AND 750 MB SATURATES. EXPC NERN ZNS TO BREAK OUT FIRST ON SUN"

to chyba opis prognozy pogody ???

Gdzie mogę znaleźć "słownik" wyjaśniający to wszystko?

 

Może localizer wytłumaczy to dokładniej. Ja niestety nie znam dobrze angielskiego, a to wygląda na opis pogody.

 

EXPC -expect - oczekiwane

HIGH - wysokie

SC - stratocumulusy (chmury warstwowo-kłębiaste)

OR - lub

LOW - niskie

AC - altocumulusy (chmury średnie-kłębiaste)

OVERCAST - zachmurzenie, zachmurzony

DVLP - development (?) rozwój

THIS EVE - domyślam się, że chodzi o rozwój zachmurzenia w ten wieczór

 

Dalej nie piszę, bo częściowo domyślam się co oznaczją te skróty, ale nie jestem pewny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.