Skocz do zawartości

Zaczynam przygodę z astrofoto - od M13


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

No i na mnie przyszła kolej. Poddaje krytyce moje pierwsze samodzielne zdjęcie DS. Niestety, księżyc mocno daje po "niebie", tak więc mogłem skupić się tylko na najłatwiejszym obiekcie - czyli M13. Można z tego obiektu wyciągnąć dużo, dużo więcej. Traktuje to bardziej jako wprawka do kolejnych podejść.

 

Ekspozycja: 17x30sek, 11x60sek, 10x90sek. Na razie bez żadnego guidingu (biegun "na oko") - czekam na SkySensora (ma dojechać za 2 tygodnie dopiero :() Montaż to popularny GPD2.

 

Nie zrobiłem flat fielda i miałem straszny problem z tłem (syfy). Mam też spore winietowanie i to nie centralnie, co bardzo mnie zastanawia, ponieważ dam sobie głowe obciąć, że teleskop skolimowany jest perfekcyjnie (zarówno metodą z "dziurką", jak i laser + barlow). Lusterko wtórne iluminuje na pewno na środek. Pytanie - a może wyciąg nie pracuje symetrycznie?

 

m13_1.jpg m13_2.jpg

 

Update 1 - korekcja koloru:

 

m13_1b.jpg

 

Update 2 (16.10) - doświetliłem 7x120 sek. ISO800

 

m13_1c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem nieźle jak na pierwszy raz :D Jaką rurke powiesiłeś na GPD2?

 

Pozdr

Paweł

 

Totalny low-end: SW 150/750 f5 + MPCC korektor. Do guidera bedzie SW 70/500, a do dluzszych "ognisk" Vixen Visac + focal reductor f6.3.

 

Teraz czeka mnie "rozkminienie" guidowania webcamem przez SkySensora 2000PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co napisac o zdjęciu zrobionym przez Wszechmogącego?

Pochwalisz...toś lizus! Krytykujesz? Lepiej nie myśleć... :lol:

Dodam, więc, że zdjęcia bronią się same.

 

 

Jodłowskich warunków.

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że robienie flatów i darków jest upierdliwe, ale bez tego daleko się nie zajedzie. Lepiej się do tego przyzwyczaić. Gwiazdy są OK, chociaż są zbyt niebieskie. Większość gwiazd jest w ciągu głównym wykresu H-R, czyli podobne do Słońca.

Życzę powodzenia w tym nielatwym hobby. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - kolor. Podciągnąłem kolor wg idei z głowy, do tego o 4 w nocy nie czuje się chyba tego najlepiej. Wydaje mi się, że do kalibracji koloru można użyc znajomości widma konkretnych gwiazd. Poprawiłem na szybko niebieski zafarb, choć pewnie jeszcze to nie jest tak, jak powinno być.

 

Darki, offsety zrobiłem. Tylko flatów brak. Teraz już wiem, że to podstawa. Będę męczył to m13 dopóki nie będzie jak należy. Muszę na niej nauczyć się ustawiania ostrości. Do tego posłuży DSLR focus.

 

Przede wszystkim, mam nadzieję, że po odejściu łysego, efekt będzie lepszy.

 

Mam jeszcze pytanie, zanim zaczne eksperymentować, czy jeżeli mam 3 różne czasy ekspozycji, to powinienem stackować każdy czas osobno, i potem dopiero połączyć te 3 zdjęcia. Czy może wrzucić całość do jednego wora i zestackować?

 

Oczywiście darki zdejmowane są osobno dla każdego czasu naświetlania. Master dark robię z 10 ekspozycji.

m13_1b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - kolor. Podciągnąłem kolor wg idei z głowy, do tego o 4 w nocy nie czuje się chyba tego najlepiej. Wydaje mi się, że do kalibracji koloru można użyc znajomości widma konkretnych gwiazd. Poprawiłem na szybko niebieski zafarb, choć pewnie jeszcze to nie jest tak, jak powinno być.

 

Darki, offsety zrobiłem. Tylko flatów brak. Teraz już wiem, że to podstawa. Będę męczył to m13 dopóki nie będzie jak należy. Muszę na niej nauczyć się ustawiania ostrości. Do tego posłuży DSLR focus.

 

Przede wszystkim, mam nadzieję, że po odejściu łysego, efekt będzie lepszy.

 

Mam jeszcze pytanie, zanim zaczne eksperymentować, czy jeżeli mam 3 różne czasy ekspozycji, to powinienem stackować każdy czas osobno, i potem dopiero połączyć te 3 zdjęcia. Czy może wrzucić całość do jednego wora i zestackować?

 

Oczywiście darki zdejmowane są osobno dla każdego czasu naświetlania. Master dark robię z 10 ekspozycji.

 

 

No i owiele lepiej :Beer:

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to nie przebłysk słomianego zapału to gratuluję i jak to mówi Morpheus - Welcame to the new world!

Powiedz nam co skloniło Cię Adam do wyboru takiego zestawu do astrofoto?

 

Mam jeszcze pytanie, zanim zaczne eksperymentować, czy jeżeli mam 3 różne czasy ekspozycji, to powinienem stackować każdy czas osobno, i potem dopiero połączyć te 3 zdjęcia. Czy może wrzucić całość do jednego wora i zestackować?

 

Stackować można na oba sposoby... :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to nie przebłysk słomianego zapału to gratuluję i jak to mówi Morpheus - Welcame to the new world!

Powiedz nam co skloniło Cię Adam do wyboru takiego zestawu do astrofoto?

 

Mam jeszcze pytanie, zanim zaczne eksperymentować, czy jeżeli mam 3 różne czasy ekspozycji, to powinienem stackować każdy czas osobno, i potem dopiero połączyć te 3 zdjęcia. Czy może wrzucić całość do jednego wora i zestackować?

 

Stackować można na oba sposoby... :Beer:

 

Co skłoniło? No żona póki co, w czasie trwania inwestycji w nieruchomość, nie pozwoli mi wydać więcej niż "zakładany budżet". To co zbieram, to raczej najniższy pułap wejścia w sensowne astro-foto. To trochę taki eksperyment. No może jedym elementem, z którego można zrezygnować jest SkySensor, ale ja potrzebuje mieć możliwość sterowania teleskopem zdalnie, a nie mam czasu i możliwości bawić się w ATM. Dlatego zdecydowałem się dołożyć SkySensora 2000PC.

 

Z kompletnym zestawem muszę zmieścić sie w 15-20 tys. Wg mnie nie ma alternatywy, a rynek "second hand" też mnie za bardzo nie, bo po prostu nie mam czasu i energii kontrolować giełdy, zamawiać, kombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wersji podobnej do SkySensora i tak kosztuje >1000 euro. SkySensor jest pezproblemowy i kompatybilny praktycznie ze wszystkim. Z proponowanymi rozwiązaniami różnie bywa. Poza tym, SS2000PC wygląda estetyczniej ;) (to żart of coz). SS kupuje w Polsce, więc obsługa i gwarancja też jest "prostrza".

 

No i pamiętaj, że SS2000PC ma nowe silniki - czyli MT4. Nie wiem, czy może to mieć praktyczne znaczenie, na pewno przy GOTO.

 

Podsumowując, nie twięrdzę wcale, że proponowane przez Ciebie rozwiązanie jest gorsze. Po prostu cenie sobie w pewnym sensie gotowe rozwiązania, a Powerflexy wyglądają na totalną manufakturę. Ale zdaję sobie sprawę, że jest to tylko jeden z wielu elementów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuś mi brat. ATK16HR, to młodsza siostra Artemis 285.

 

A myślisz, że przez kogo zainteresowałem się tą kamerą? ;) Z tego co wiem, wcześniej kupowało ją się w kicie do samodzielnego montażu i wychodziła znacznie taniej. Teraz sprzedaje ją inna firma i kosztuje prawie 2000 euro, co i tak oznacza, że w tej cenie nie kupi się nic lepszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.