Skocz do zawartości

Leonidy 2006


Arek

Rekomendowane odpowiedzi

Utworzony przez kometę 55P/Tempel-Tuttle rój Leonidów ma swój okres świetności za sobą. Kometa ta powróciła w najbliższe okolice Słońca w roku 1998 i przez to w latach 1998-2002 mogliśmy obserwować deszcze meteorów, które sięgały aktywnością nawet 3000 zjawisk na godzinę.

 

Modele teoretyczne opisujące ewolucję roju cząstek wyrzuconych z komety 55P/Tempel-Tuttle na przestrzeni ostatnich kilkuset lat, pokazują wyraźnie, że rok 2002 był ostatnim, w którym mieliśmy szansę obserwować deszcz meteorów z prawdziwego zdarzenia.

 

Z drugiej strony wzmożona aktywność roju może trwać nawet do 10 lat po przejściu komety przez peryhelium więc Leonidy są rojem na pewno wartym obserwacji. Tym bardziej, że w ostatnim czasie astronomowie donieśli, że rok 2006 może przynieść całkiem efektowną aktywność tego roju.

 

Leonidy możemy obserwować każdego roku w dniach 14-21 listopada. W tym roku główne maksimum związane ze starym materiałem naniesionym przez kometę macierzystą wiele powrotów temu jest spodziewane 17 listopada o godzinie 21:50 naszego czasu. Nie jest to moment korzystny dla obserwatorów w Polsce, bo o tej godzinie radiant roju dopiero wschodzi.

 

Na szczęście dla nas Jeremie Vaubaillon z Institut de Mécanique Céleste et de Calcul des Éphémérides we Francji poinformował, że w roku 2006 możemy spodziewać się jeszcze jednego i to dość wysokiego maksimum. Jest ono spowodowane spotkaniem Ziemi z materiałem wyrzuconym z komety 55P/Tempel-Tuttle dwa powroty temu - w roku 1932. Do tego spotkania

dojdzie 19 listopada o godzinie 5:58 naszego czasu. To bardzo dobra wiadomość, bo w tym momencie jest jeszcze ciemno, radiant roju znajduje się wysoko, a znajdujący się blisko nowiu Księżyc, zupełnie nie będzie

przeszkadzał w obserwacjach.

 

Największym problemem w tego typu symulacjach jest zawsze określenie oczekiwanej aktywności roju. Vaubaillon wskazuje, że spotkamy się z dość młodym materiałem bardzo bogatym w drobne cząstki, które będą powodować głównie zjawiska niewidoczne gołym okiem, ale na przykład "dostrzegalne" techniką radiową. Mimo wszystko ilość większych cząstek będzie na tyle duża, że powinniśmy liczyć, iż wizualnie dostrzeżemy nawet 100 meteorów na godzinę! Warto więc wyjść na obserwacje nad ranem w nocy z 18 na 19 listopada.

 

Życzę udanych łowów i trzymam kciuki za pogodę!

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto dodać źródło danych, bo nie jest nim PKiM...

 

http://www.imcce.fr/page.php?nav=en/epheme.../2006/index.php

 

JaCLaW, czas jest taki jaki będziemy mieli w Polsce. Zobacz link jaki podałem, tam jest 4:58 UT więc 5:58 naszego czasu CET

 

Warto zwrócić uwagę na grafiki na tej stronie i na linki pod newsem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście dla nas Jeremie Vaubaillon z Institut de Mécanique Céleste et de Calcul des Éphémérides we Francji poinformował,

 

Żródło jest sprecyzowane dość wyraźnie i nigdzie nie napisano, że jest nim PKiM.

Edytowane przez Arek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja sie juz doczekać nie mogę... przydałoby sie popatrzeć na 100 zjawisk w ciagu godzinki :rolleyes: ... o właśnie a ja dodam ze gdzies wyczytałem ze w tym roku ZHR może osiągnąć nawet 150 :Salut:

P.S. predkość Leonidków 71 km/s ale to chyba wszyscy wiedzą :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziś o Leonidach trąbi nawet Wirualna Polska : LINKA.

Co jakiś czas wrzucam linki z Wp, ale te ich artykuły o astronomii są naprawdę dobrze zrobione i opisują bieżące zjawiska. Niewiele popularnych portali promuje astro, do tego w tak fachowy sposób.

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do łowów; Fotograficznie jest to trudny temat. Leonidy miałem okazję obserwować tylko jeden raz, natomiast, szybkość ich przelotu powala na kolana (Adamo to potwierdzi, bo ta obserwacja odbyła się dzięki niemu) . Szybkie Perseidy wydają się przy Leonidach majestatyczne i powolne. Jeśli fotografować klasycznie, to już metodą najprostszą, czyli z nieruchomego statywu na maksymalnie szerokim (pole widzenia) szkle, przy czułościach 800-1600 ISO oraz czasie B. Profesjonalistom nie ośmielam się doradzać, bo oni wiedzą to najlepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fachowo, dlatego, że to Arek jest autorem tych artykułów? :Beer:

 

(....)

 

Fachowe i profesjonalne artykuły bedą pod warunkiem ze te artykuły bedą pisać profesjonalisci.

 

Tak, tak Arek ;)

 

WP - sciąga teksty z PAP-u więc są to teksty na wysokim poziomie

 

Ale za to Onet tworzy przeważnie takie artykuły sam -straszne rzeczy czasem z tego wychodzą.

 

Krzyś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

 

Ale za to Onet tworzy przeważnie takie artykuły sam -straszne rzeczy czasem z tego wychodzą.

 

Krzyś ;)

 

Właśnie o czym takim myślałem

Normalnie cholera bierze jak się czyta takie rzeczy :

 

"Zachmurzone niebo bardzo utrudnia obserwację meteorytów nazwanych "leonidami"."

 

 

NEWS w INTERI

 

http://nt.interia.pl/szukaj/news?inf=51469

 

 

 

Krzys ;)

Edytowane przez Krzysiek-Polakowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj latało tego dzisiejszej nocy...

I musze przyznac ze dużo było jasnych sztuk

 

Moje zdobycze foto :

 

 

02:57 UT -4 mag

bad0f8f6fdd8dcca.jpg

 

 

01:18 UT -3 mag

800083c05671cbeb.jpg

 

Sporo było meteorów na granicy zasięgu aparatu takie -2 m

488b1fca75321579.jpg

8fa6c211bb777bc2.jpg

 

 

 

Ale podczas obserwacji zdarzyła mi się dosłownie tragedia:

 

Otóż podczas zmiany bateri w aparacie przez pole widzenia obiektywu przeciało

bydle z -8 mag !! (23:15 UT) - porównywalna jasność z maksymalnym rozbłyskiem Irydium

Slad po tym bolidzie utrzymywał się przez 20 sekund był lekko zielonkawy..

Nawet niewiecie jaki byłem zły... oj leciały niecenzuralne słowa...

 

Jednak 20 Prawo Murphy'ego dla obserwatorów meteorów jest prawdziwe:

20. Bolidy zawsze będą przelatywać przez pole widzenia twojego aparatu pomiędzy ekspozycjami

 

Po 15 sekundach zrobiłem na szybko zdjecie jego śladu...

Niestety poruszyłem statyw pozatym slad był już ledwo widoczny..

_lad_po_bolidzie.JPG

 

Oprócz leonidów widziałem kilka poźnych Orionidów...

No i coś waliło z bliźniąt moze coś kompleksu Geminidów..

 

Miejmy nadzieje ze i dziś pogoda dopisze...

 

Krzyś;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh a w Teleekspresie przed chwilą, też mówiono o Leonidach,

ale jak to w tv: że jutro o 5:45 (sic!) będzie przelatywał rój Leonidów

i temu komu uda się sfilmować sfotografować, obiecują że jego

zdjęcia zostaną pokazane w jutrzejszym wydaniu programu

 

 

a przy okazji na dzisiejszym APODzie fantastyczna fotka Leonidów:

 

leonids2002_casado.jpg

niestety nie tegorocznych, ale kto wie, co będzie w czasie maximum? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już w Radio Zet mają lepsze pojęcie co, kiedy i dlaczego lata po tym naszym niebie ;)

Bardzo rzeczowego niusa na ten temat ze dwa razy dziś słyszałem. Ale też ograniczyli nam czas do jednej nocy.

 

P.S. A mi się ta fotka akurat średnio podoba :P:Boink:;)

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykres aktywnosci Leonidow 2006, tworzony na biezaco na przy wykorzystaniu obserwacji przesylanych droga elektroniczna do International Meteor Organization, mozna zobaczyc na stronie

http://www.imo.net/live/leonids2006.html

 

Gdyby ktos chcial wyslac do IMO swoje obserwacje Leonidow, mozna to zrobic za pomoca formularza znajdujacego sie pod adresem

http://www.imo.net/visual/report/electronic

 

 

Pozdrawiam,

Ewa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.